Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 00:08 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Καλώς σας βρήκα,
τις επόμενες μέρες πρόκειται να έρθει στην κατοχή μου το καινούργιο το c3 aircross feel. Διαπίστωσα ότι δεν έχει κάμερα παρκαρίσματος, ούτε μπροστινούς αισθητήρες παρκαρίσματος!!
Τι μου προτείνετε να κάνω για την τοποθέτησή τους και με ποιο κόστος?
Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Ιούλ 2020, 10:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Νομίζω official τρόπος δεν υπάρχει αλλά αυτό μπορούν να το επιβεβαιώσουν οι κάτοχοι c3 ac.
Για το απλό c3 που έχει την ίδια οθόνη υπάρχουν aftermarket boxακια (αρκετά ακριβά 400€ συν καμερες, αισθητήρες) που συνεργαζονται με την εργοστασιακη οθονη και δουλεύει καμερα και ναβι.
Αλλιώς μετά μπορείς να βάλεις μεμονωμένα εξαρτήματα που είναι και πολύ φθηνά, πχ κάμερα με μια μικρή οθονούλα ή με καθρέφτη-οθόνη και ανεξαρτητους αισθητήρες με εναν απλό βομβητή απλά για να κάνει μπιπ μπιπ. Σίγουρα αυτά δεν είναι και η καλύτερη λύση αλλά θα σου βγει σχεδόν τσάμπα.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2221
Επειδή ρώτησα και για το δικό μου , μπαίνει κάμερα με κόστος πάνω από 300 ευρώ και συνεργάζεται με την οθόνη .

Οι μπροστινοί αισθητήρες δεν είναι επιτυχημένοι και μου είπαν να τους αποφύγω .

Τελικά δεν έβαλα κάτι περισσότερο από τους πίσω αισθητήρες που έχει και που δείχνει τα σήματα στην οθόνη .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Ιούλ 2020, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Η κάμερα που σου είπαν ότι μπαίνει είναι η εργοστασιακή της citroen ή καποια aftermarket με πατέντα?

Μπαίνει και εκ των υστέρων ή μόνο με την παραγγελία του αυτοκινήτου?

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Ιούλ 2020, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Το ηχοσύστημα λοιπόν έχει επιπλέον υποδοχή AV για κάμερα?
Αν ναι τότε να το πάω σ' ένα μαγαζί που τοποθετεί τέτοια συστήματα και να τοποθετήσω την μικρούλα κάμερα που είχα (από bangood) στο παλιό C3 (2006) που είχα συνδυάσει με ένα καταπληκτικό σύστημα σε android 9.
¨Τι λέτε?
ή θέλει κάτι περισσότερο?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Ιούλ 2020, 21:44 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Όχι ακριβώς.
Η οθόνη από πίσω δεν έχει κλασικά AV βίσματα. Όπως σου είπα και παραπάνω χρειάζεσαι ειδικό aftermarket εξοπλισμό ο οποίος είναι αρκετά ακριβός για να μπορείς να συνδέσεις στην εργοστασιακή οθόνη κάμερες κλπ.
Υπάρχει αυτό το box το οποίο παίρνει πάνω 2 κάμερες και μια είσοδο HDMI για να βάλεις και κάτι ακόμα, αλλά όπως βλέπεις έχει 316€ + μεταφορικά + κάμερες κλπ...
Αν δεν θες να μπεις σε τέτοια έξοδα και αφού έχεις ήδη κάμερα, μπορείς να πάρεις μια μικρή οθονούλα σε μέγεθος κινητού και να τη συνδέσεις εκεί. Να την στερεώσεις κάπου που να σε βολέυει (πχ ψηλά δίπλα από τον καθρέφτη) και να βλέπεις πίσω.
Δεν είναι" "όμορφη λύση" αλλά με κάπου 30€ θα καθαρίσεις...


ΥΓ: Υπάρχουν και άλλα τέτοια boxes τα οποία έχουν κανονικό λειτουργικό android μέσα και έτσι έχεις στην οθόνη του αυτοκινήτου σου ένα πλήρες σύστημα που μπορείς να βάλεις ότι εφαρμογή θέλεις, να βλέπεις, TV, YouTube, Navigation κλπ και φυσικά κάμερες...

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε vagelisfil για την δημοσίευση του/της: Skats
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Αύγ 2020, 05:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Ωραία λοιπόν μου τα εξήγησες.... και σ' ευχαριστώ γι αυτό.
Έτσι κοιτάω για ένα aftermarket προιόν και μαπό Bangood βρίσκω αρκετά αλλά δεν ξέρω ποιό καθρέφτη να διαλέξω. Με βοηθάς περισσότερο για να καταλήξω?
Μιας και έχεις πείρα ποιο σύστημα θα διάλεγες?
Πχ. https://www.banggood.com/search/car-rea ... l?from=nav


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Αύγ 2020, 15:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
τελικά επέλεξα και αγόρασα αυτό : https://www.banggood.com/Z70-android-8_ ... rehouse=CN
Όταν θα έρθει και θα το τοποθετήσω θα σας κάνω κι ένα review για το έχουν υπόψη τους όσοι ενδιαφέρονται να το αγοράσουν......
Τα χαρακτηριστικά είναι καλά στην πράξη τι γίνεται...... εσείς τι λέτε?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 02 Αύγ 2020, 06:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Ωραίο φαίνεται και με πολλες λειτουργίες.
Αν κάνει και καταγραφή και tracking οπως λεει θα μπορεις να το χρησιμοποιείς και σαν σύστημα ασφαλείας.
Περιμένουμε εντυπώσεις....

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 27 Αύγ 2020, 19:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Το σύστημα που αναφέρω πιο πάνω ήρθε γρήγορα (20 μέρες) και εγκαταστάθηκε άμεσα.
1) Έχω πλέον android 8.1 στο αυτοκίνητο με play store!
2) Τοποθέτησα κάρτα 64GB και αύξησα τον αποθηκευτικό χώρο (64+32). Επιπλέον πρόσθεσα στην θύρα του αντάπτορα USB και ο αποθηκευτικός χώρος κυριολεκτικά εκτοξεύτηκε.....
3) Τοποθέτησα και sim cart 4g με αποτέλεσμα:
Να έχω έγχρωμο (πίσω και μπροστά) καθρέπτη (θέλει μια προσαρμογή των ματιών σου σ' αυτό), να έχω gps (sygic kai a-gps με google χαρτες), να έχω extra συναγερμό με tracking, να έχω σύστημα παρκαρίσματος (πίσω μπρος), αυτόματο μπροστινό και οπίσθιο καταγραφέα, να έχω ιντερνετικό radio & video που ακούγονται από τα ηχεία του αυτοκινήτου μέσα από μια σταθερή συχνότητα του radio, να κάνω mirror-cast, να έχω άπειρες εφαρμογές android και γενικά να κάνω όλα όσα υπόσχετε ο καθρέφτης....
Ανοίγει - κλείνει και με την λειτουργία του αυτοκινήτου και σταθεροποιήθηκε πολύ καλά με όλα όσα έχει στο κουτί του.
Ομόρφος, εντυπωσιακός και εκπληκτικά λειτουργικός!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Αύγ 2020, 08:14 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Φαίνεται πολύ ωραία επιλογή!!! Το καλύτερο είναι ότι έκατσαν όλα όπως τα ήθελες. Αν θέλεις ανέβασε και καμιά φωτογραφία να δούμε το αποτέλεσμα

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Αύγ 2020, 14:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Skats έγραψε:
τελικά επέλεξα και αγόρασα αυτό : https://www.banggood.com/Z70-android-8_ ... rehouse=CN
Όταν θα έρθει και θα το τοποθετήσω θα σας κάνω κι ένα review για το έχουν υπόψη τους όσοι ενδιαφέρονται να το αγοράσουν......
Τα χαρακτηριστικά είναι καλά στην πράξη τι γίνεται...... εσείς τι λέτε?


Ωραίο είναι, αλλά καλύτερα να μην το αφήνεις μέσα στο αυτοκίνητο σε κοινή θεα. Δεν είναι καν στερεωμένο κάπου και το βγάζουν σε ενα δευτερόλεπτο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Αύγ 2020, 15:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Συνέχεια διαπιστώσεων του καθρέφτη.
1) Η μπροστινή κάμερα όταν είναι με άλλη εφαρμογή σου δείχνει πόσο απέχεις από το άλλο μπροστινό αυτοκίνητο, αν βγαίνεις εκτός γραμμών (δεξιά αριστερά), αν κινδυνεύεις για σύγκρουση (όπως και το monitor του αυτοκινήτου), "αν ο δρόμος είναι με λακούβες και εάν πρέπει να σταματήσεις στο φανάρι να πάρεις το κορίτσι που σε καλεί για ωτοστόπ..." Όχι. Καφέ δεν φτιάχνει!!!!
2) Επίσης σε προειδοποιεί φωνητικά το gps με λεπτομέρεια για κάμερες, σημεια poi, ταχυτητες και προδείχνει τα σήματα του δρόμου σου....
Ακους spotify ταυτόχρονα με τις οθόνες και όταν πήγα να δω από την μνήμη το παραλίγο ατύχημα του μπροστινού μου έμεινα έκπληκτος από την ευκρίνεια του video.
3) Με το cromecast κάνει πάρτυ με ταινίες, σειρές και netflix, cosmote OTT, kodi!!!!
4) Η ειδοποίηση για 4γ του extra συναγερμού είναι φανταστική! Αφήνει άφωνους αρκετούς με το ταυτόχρονο άνοιγμα της καταγραφής των καμερών, καθώς δεν βρίσκεσαι στο αυτοκίνητο!
Ασφαλώς και θα ανεβάσω φωτό, αλλά πρέπει πρώτα γίνω συνοδηγός.
Είναι τόσο καλα τοποθετημένο που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι πρόσθετο! Από την άλλη είναι σπαστικό το βγάλε βάλε..και μένει στην θέση του για το πιό πάνω 4).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Αύγ 2020, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1854
Skats έγραψε:
Συνέχεια διαπιστώσεων του καθρέφτη.
1) Η μπροστινή κάμερα όταν είναι με άλλη εφαρμογή σου δείχνει πόσο απέχεις από το άλλο μπροστινό αυτοκίνητο, αν βγαίνεις εκτός γραμμών (δεξιά αριστερά), αν κινδυνεύεις για σύγκρουση (όπως και το monitor του αυτοκινήτου), "αν ο δρόμος είναι με λακούβες και εάν πρέπει να σταματήσεις στο φανάρι να πάρεις το κορίτσι που σε καλεί για ωτοστόπ..." Όχι. Καφέ δεν φτιάχνει!!!!
2) Επίσης σε προειδοποιεί φωνητικά το gps με λεπτομέρεια για κάμερες, σημεια poi, ταχυτητες και προδείχνει τα σήματα του δρόμου σου....
Ακους spotify ταυτόχρονα με τις οθόνες και όταν πήγα να δω από την μνήμη το παραλίγο ατύχημα του μπροστινού μου έμεινα έκπληκτος από την ευκρίνεια του video.
3) Με το cromecast κάνει πάρτυ με ταινίες, σειρές και netflix, cosmote OTT, kodi!!!!
4) Η ειδοποίηση για 4γ του extra συναγερμού είναι φανταστική! Αφήνει άφωνους αρκετούς με το ταυτόχρονο άνοιγμα της καταγραφής των καμερών, καθώς δεν βρίσκεσαι στο αυτοκίνητο!
Ασφαλώς και θα ανεβάσω φωτό, αλλά πρέπει πρώτα γίνω συνοδηγός.
Είναι τόσο καλα τοποθετημένο που δεν καταλαβαίνεις ότι είναι πρόσθετο! Από την άλλη είναι σπαστικό το βγάλε βάλε..και μένει στην θέση του για το πιό πάνω 4).
Πολύ ωραία :thumb Η αγορά και η εγκατάσταση έγιναν απο εσένα τον ίδιο?

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 aircross Feel-Μπορεί να τοποθετηθεί κάμερα παρκαρίσματος?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 02 Σεπ 2020, 05:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Ιούλ 2020, 23:13
Δημοσιεύσεις: 30
Όχι βέβαια, δεν πιάνουν τα χέρια μου. Πλήρωσα 20 ευρώ και έγινε από επαγγελματία, γρήγορα και όμορφα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 27 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΝΕΟ SUV CITROËN C5 AIRCROSS
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 6
Νέος κάτοχος C5 AIRCROSS-ευχαριστημένος κάτοχος C4 EXCLUSIVE
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: kirklouf
Απαντήσεις: 10
C3 Aircross Μπαγκαζιέρα Οροφής
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: Lance
Απαντήσεις: 4
Αισθητήρες παρκαρίσματος σε C4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 117
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια