Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 20:40 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: C3 Pluriel 2004: Αλλαγή τιμονιού και car controls από 2DIN
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 03 Οκτ 2020, 14:04 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα στην παρέα. Εντελώς καινούριο μέλος, παρόλο που διάβαζα το forum ενίοτε.

Έχω ένα C3 Pluriel του 2004 και επειδή είμαι γενικά καινούριος στα του αυτοκινήτου, ήθελα να κάνω δύο ερωτησούλες. Πρώτον, ήθελα να ρωτήσω εάν είναι δυνατόν να αλλαχθεί το τιμόνι με κάποιο άλλο που είδα και μου άρεσε πολύ οπτικά. Συγκεκριμένα, μιλάω για το τιμόνι του C3 του 2017 (αυτό της φωτογραφίας). Είναι συμβατό; Πόσο περίπου πάνε αυτά σε used;

Εικόνα

Επίσης, έχω βάλει μια οθονούλα 2DIN. Το μοντέλο είναι το iMars 7 inch (φοράει Android 8.0). Στις ρυθμίσεις υπάρχει δυνατότητα να παραμετροποιήσεις τα car controls (volume up, mute, επόμενο τραγούδι κτλ από το αντίστοιχο control του αυτοκινήτου), παρόλα αυτά δε με αφήνει να το κάνω, αφού δεν αναγνωρίζει ότι πατάω κάποιο κουμπί. Αυτό είναι θέμα καλωδίωσης από τον μάστορα; Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Σημειωτέον ότι μάλλον θα την αλλάξω την πηγή κάποια στιγμή με κάποια άλλη με περισσότερη RAM μιας και στα Google Maps καμιά φορά κολλάει/αργεί.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Pluriel 2004: Αλλαγή τιμονιού και car controls από 2DIN
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 04 Οκτ 2020, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Καλωσήρθες στην παρέα του GCC, καλή διαμονή εδώ και να χαίρεσαι το Pluriel σου σε ωραία χιλιόμετρα.

Και να κουμπώνει στο Pluriel το τιμόνι αυτού του C3, υπάρχουν σημαντικά θέματα ασφάλειας. Με σημαντικότερο, που είναι και ζωής ή θανάτου, τη διαφορά στους αερόσακους. Το καθένα έχει αερόσακο μελετημένο για τον χώρο του, αυτός του C3 (κι αν συνδέεται στη γραμμή) μπορεί στο Pluriel να προκαλέσει ζημιά αντί να σώσει. Επίσης, λόγω σχήματος και διαστάσεων, μπορεί να προκύψουν και προβλήματα εργονομίας και χειρισμών.
Αν σε ελκύουν τα χειριστήρια που έχει, λογικά δεν θα είναι λειτουργικά αφού στο Pluriel δεν υπάρχει η αντίστοιχη συνδεσιμότητα. Υπάρχει;
Και να ταίριαζαν όλα αυτά, νομίζω ότι, σου αρέσει μεν όπως το βλέπεις στο C3, αλλά είναι πολύ πιθανό να μη σου αρέσει καθόλου τελικά στο Puriel. Καμία σχέση δεν έχουν οι φόρμες και τα χρώματα στο εσωτερικό του ενός αυτοκινήτου με το άλλο, και το σκούρο τιμόνι του C3 που ακολουθεί τα ορθογώνια μοτίβα θα φαίνεται τελείως παράταιρο στο πιο ανοιχτόχρωμο εσωτερικό με τις καμπύλες του Pluriel.

Δεν γίνονται τέτοια πράγματα με τα τιμόνια, δεν παίζουμε! Πατέντες με τέτοια "άλματα", μόνο με εξοπλισμούς δευτερεύουσας σημασίας, αν γίνονται.

Για την οθόνη, αν ξέρει κάποιος εδώ θα σε διαφωτίσει, αλλιώς ένας εγκαταστάτης, που θα δει το σύστημα και τι έκανε αυτός που το έβαλε.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C3 Pluriel 2004: Αλλαγή τιμονιού και car controls από 2DIN
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 05 Οκτ 2020, 11:36 
Άβαταρ μέλους
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και για τις πληροφορίες φίλε μου. Τώρα που το λες, ναι δεν τα είχα σκεφτεί αυτά τα θέματα, οπότε θα το αφήσω ως έχει :)


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αλλαγή Λυχνιών και Παράθυρο
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: linker
Απαντήσεις: 8
ΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ 15"ΣΕ 14"
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: ΠΕΤΡΟΣ XSARA II
Απαντήσεις: 11
Αλλαγη λαδιων!!καθε ποτε??
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: zizasvts
Απαντήσεις: 10
Αλλαγή χρώματος στο κοντέρ?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 11
Αλλαγή σετ χρονισμού ιμάντας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια