Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:59 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Αύγ 2014, 12:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
λοιπον το βαζω και εδω μιας και στο υποφορουμ για τα πικασο μπαινουν ελαχιστοι .
το αμαξι αγοραστηκε μεταχειρισμενο και επι 2.500 χλμ που ηταν στην κατοχη μου δεν εχανε σταγονα αντιψυκτικου.
μετα πηγε στο συνεργειο για διαφορες δουλειες.σαν τελευταια επισκευη αναφερθηκε οτι πρεπει να αλλαξουμε και το ψυγειο ειναι τρυπιο.
στο λογαριασμο ειδα 160 ψυγειο και υπεθεσα οτι εβαλαν καινουργιο αν και για καινουργιο μου φαινεται αρκετα τσιμπιμενο (το πιο ακριβο valeo που εχω βρει μεχρι 120)
στον ελενχο στο σπιτι το 1/4 απο τα φυλλαρακια ειναι στραβωμενα , ειναι λοιπον ξεκαθαρα μεταχειρο και απο αλλα σημαδια. δεν το εκανα θεμα γιατι εκτιμησα αλλα πραγματα και δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη την ζωη.
στην αρχη συμπληρωσα γιατι το θεωρησα φυσικο με τις εξαερωσεις.
φτανουμε κοντα στα 1400χλμ και εχω συμπληρωσει 1.5 λιτ περνωντας απο το συνεργειο για αλλη δουλεια το αναφερω , μου λεει θα στρωσει.
προχθες πηγαινοντας τα παιδια στη θαλασσα εκανα 150χλμ γυριζοντας και ανοιγονας καπω για να δω , χρειαστηκα υπογλωσσιο, το δοχειο δεν ειχε καθολου μεσα χρειαστηκε να συμπληρωσω με 2.3λ .
τωρα τι κανουμε; τι του λεω απο δευτερα του αγαπητου μηχανικου;
απο κολλαρα δεν χανει στα λαδια δεν παει , στο κατω μερος του ψυγειου υπαρχουν ιχνη υγρασιας , το εχω αφησει να δουλευει και κοιταζω απο κατω αλλα δεν βλεπω κατι να σταζει , στο εσωτερικο απο καλοριφερ δεν υπαρχει τιποτα, μπορει να παει απο ριγμα η φλαντζα στους κυλινδρους τοσο νερο΄; δεν θα το καταλαβαινα; το πρωι ειναι σπιρτο.
ακουω γνωμες

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Αύγ 2014, 17:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
να το παρει και να το βαλει εκει που ξερει...να σου βρει άλλο ψυγειο και να μην πληρωσεις φραγγο ουτε τα παραφλου....
δες εδώ....και παρε τηλεφωνο http://www.rpc.gr/product_search.jsp?ac ... 1&extLang=
με τι εγγυηση ξερει αυτος ότι το ψυγειο δεν χανει?μηπως χανει από ταπα από δοχειο διαστολης?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Αύγ 2014, 22:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Με αφορμή και το άλλο θεμα περι εξαπάτησης θα σε ρωταγα εάν τις εργασιες τις εκανες σε εξουσιοδοτιμενο η όχι συνεργειο.Εαν τις εκανες σε εξουσιοδοτημςνο το πραγμα παει αλλου μεν , αλλα θα βρεις ευκολα την λυση εάν εχεις την αποδειξη πληρωμης αναλυτικη.
Γενικα θα συμβουλευα να παιρνουμε αναλυτικη κατασταση εργασιων παντα από τα συνεργεια που παμε γιατι τωρα που οι καιροι σφιξανε τα συνεργεια κανουν διαφορες ματσακονιες με τα ανταλλακτικα και τα αναλωσιμα για να αυξησουν τα εσοδα τους,με δυσαρεστες συνεπειες


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Αύγ 2014, 11:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Orestis έγραψε:
Με αφορμή και το άλλο θεμα περι εξαπάτησης θα σε ρωταγα εάν τις εργασιες τις εκανες σε εξουσιοδοτιμενο η όχι συνεργειο.Εαν τις εκανες σε εξουσιοδοτημςνο το πραγμα παει αλλου μεν , αλλα θα βρεις ευκολα την λυση εάν εχεις την αποδειξη πληρωμης αναλυτικη.
Γενικα θα συμβουλευα να παιρνουμε αναλυτικη κατασταση εργασιων παντα από τα συνεργεια που παμε γιατι τωρα που οι καιροι σφιξανε τα συνεργεια κανουν διαφορες ματσακονιες με τα ανταλλακτικα και τα αναλωσιμα για να αυξησουν τα εσοδα τους,με δυσαρεστες συνεπειες

οχι οι εργασιες δεν εγιναν σε εξουσιοδοτιμενο , αλλα εχω αναλυτικο τιμολογιο για τα ανταλλακτικα που μπηκαν επανω οπου χωρις φπα 160 ε και χωρις εργασια.
τελος παντων αυριο κατεβαινω αθηνα να μου βρει λυση .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Αύγ 2014, 12:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
μπορει να σου τα τρωει απο την φλαντζα κεφαλης . δες αν οταν ειναι ζεστο το αυτοκινητο και σε λειτουργια το επανω κολαρο του ψυγειου ειναι πριζμενο (αν πατιεται με το χερι ευκολα).
μπορει επισεις να τα χανει απο την αντλια , και δεν φαινεται ευκολα γιατι εχει τα καπακια του ιμαντα χρονισμου.

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Αύγ 2014, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
πιστευω δεν ειναι φλαντζα , οι κυψελες εκει που ενωνονται με το πλαστικο στο κατω μερος εχουν λακουβιτσες με υγρο παντα, ζεστο κρυο εν κινηση ,γι αυτο και πιστευω το ψυγειο

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Αύγ 2014, 16:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
zetor έγραψε:
σαν τελευταια επισκευη αναφερθηκε οτι πρεπει να αλλαξουμε και το ψυγειο ειναι τρυπιο.
στο λογαριασμο ειδα 160 ψυγειο και υπεθεσα οτι εβαλαν καινουργιο αν και για καινουργιο μου φαινεται αρκετα τσιμπιμενο (το πιο ακριβο valeo που εχω βρει μεχρι 120)
στον ελενχο στο σπιτι το 1/4 απο τα φυλλαρακια ειναι στραβωμενα , ειναι λοιπον ξεκαθαρα μεταχειρο και απο αλλα σημαδια. δεν το εκανα θεμα γιατι εκτιμησα αλλα πραγματα και δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα σε αυτη την ζωη.
στην αρχη συμπληρωσα γιατι το θεωρησα φυσικο με τις εξαερωσεις.

Ωπα ωπα..
ΥΠΕΘΕΣΕΣ οτι ειναι καινουργιο.. Δε σου ειπε-υποσχεθηκε οτι θα μπει καινουργιο. Επισης μου φαινονται λιγα τα max 120e για καινουργιο ψυγειο c4 picasso, χωρις ομως να εχω εικονα για το συγκεκριμενο ανταλλακτικο. Τα 160e εχουν και την εργασια θεωρω.

Υπαρχει και η πιθανοτητα δλδ να την ακουσε το μεταχειρισμενο ψυγειο συντομα. Γκαντεμια,ατυχια ειναι σεναριο παντως..

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Οκτ 2014, 17:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
λοιπον για να μην μενουν αποριες , το αμαξι πηγε στον μαστορα που του ειχε αλλαξει το ψυγειο , και ο μαστορας απεφανθει αφου εβαλε στην πιεση το κυκλωμα οτι ειναι το στρογγυλο ρεζερβουαρ που προσθετουμε αντιψυκτικο το προβλημα και επρεπε να παραγγελθει απο εξωτερικο.
τελικα το βρηκα μονος μου , το ψιλο μαυρο σωληνακι που παει απο το ρεζερβουαρ αναπληρωσης νερου στο ψυγειο ακουμπαγε περνωντας απο τον σωληνα που προσθετουμε φρεον στο αιρ κοντισιον, με το χρονο και την τριβη πανω του ανοιξε τρυπουλα και με την πιεση εχανε ολο και περισσοτερο , το υγρο εκει το βλεπαμε αλλα νομιζαμε οτι ειναι συμπηκνωματα απο την ψυξη του αρκουδισιον.
τελος καλο ολα καλα.
το δε ψυγειο ηταν καινουργιο τελικα συμφωνα με αλλο μαστορα μιας και το λυσαμε για να βγαλουμε το ψυγειο του αρκουδισιον και να το πληνουμε μιας και οι κυψελες ηταν στην μπιχλα και δεν περναγε καθολου αερας.
βεβαια οι τοσες στραβομενες κυψελες συν λαδια και αλλα διαφορα συν σημειωμα με κιμωλια σε προδιεθεταν για μεταχειρο.
λυθηκε ακομη ενα προβλημα

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ψυγειο αυτοκινητου C4 GP Diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 05 Οκτ 2014, 19:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Ιουν 2014, 18:48
Δημοσιεύσεις: 356
Na strabvsoyn meρικες κυψελες ειναι αναμενομενο σε c4 γιατι σχεδων κανενας δεν τα αλαζει με τον τροπο που λεει η μαμα (λυσημο προφυλακτηρα) αλλα απο πανω οποτε ολο και καπου θα βρει....

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

C3 diesel ESP fault / fault engine
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: gyiama
Απαντήσεις: 14
Καταλύτης c3 diesel 2014
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: bandicoot92
Απαντήσεις: 3
Diesel κινητήρες
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 37
Κάρτα Κωδικού Αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 8
C2 vtr diesel
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Nikos141994
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron