Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:03 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 02 Ιαν 2015, 01:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Είμαι κάτοχος ενός citroen c-5.1800cc μοντέλο 2008. Το αγόρασα καινούργιο Εχω κάνει 40000 χιλ. και αυτές τις μέρες μου παρουσίασε ένα πρόβλημα. πριν 1 εβδομάδα αφού έβαλα 30 ευρώ βενζίνη σε ένα βενζινάδικο της περιοχής μου, μετά απο 10 λεπτά οδήγησης, άρχισε να μου σκορτσάρει και οι στροφές του κινητήρα να ανεβοκατεβαίνουν. Αρχικά νόμισα ότι ήταν σκάρτη η βενζίνη, και το γκάζοσα. Πράγματι, μετά απο λίγο σε νέα δοκιμή σε ρελαντί δεν μου παρουσίασε το πρόβλημα και όλα ήταν κανονικά. Σήμερα το βράδυ, πήγα με το αυτοκίνητό μου σε κάποια επίσκεψη. Όλα κανονικά και κανένα πρόβλημα. Όταν όμως το πήρα να φύγω, όταν έβαλα μπρός, μετά απο λίγο, άκουσα ένα ηχητικό σήμα και μου άναψε το λαμπάκι του κινητήρα, ενώ όλα δουλεύανε κανονικά, χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα. Το αυτοκίνητο λειτουργούσε κανονικά. Κάποια στιγμή σταμάτησα στην άκρη του δρόμου και πάτισα το κουμπί του check.Μου έβγαλε την ένδειξη depollution system faulty.Δεν πήγα στο συνεργείο ακόμη. Μήπως ξέρει κανείς τι πρόβλημα υπάρχει και τι σημαίνει αυτή η ένδειξη; Eίναι κάτι σοβαρό;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 02 Ιαν 2015, 03:25 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Πιθανότατα προβληματικό καύσιμο, όπως νόμισες στην αρχή.
Ένα καθαριστικό κυκλώματος θα σου δώσει λύση.

sent from a shiny silver Citroen

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε linker για την δημοσίευση του/της: χρηστος K
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 02 Ιαν 2015, 13:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Ευχαριστώ πολύ Linker. Μήπως μπορείς να μου πείς αν μπορώ να το κάνω μόνος μου και τι καθαριστικό είναι αυτό και που μπορώ να το βρώ;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 02 Ιαν 2015, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
χρηστος K έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ Linker. Μήπως μπορείς να μου πείς αν μπορώ να το κάνω μόνος μου και τι καθαριστικό είναι αυτό και που μπορώ να το βρώ;

Παρεπιπτότως να σου πώ ότι κοίταξα στο manual του αυτοκινήτου και είδα ότι όταν ανάβει το λαμπάκι του κινητήρα, σημαίνει πρόβλημα στο σύστημα αντιρύπανσης, χωρίς άλλες πληροφορίες. Μήπως ξέρεις τι είναι αυτό; Καταλαβαίνω ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο καύσιμο ή στην τροφοδοσία καυσίμου. Φοβάμαι μήπως υπάρχει πρόβλημα στον καταλύτη. Το αυτοκίνητο το κυκλοφορώ σπάνια,[έχω ένα δεύτερο και κάνω τις δουλειές μου] και είχε να κινηθεί πάνω απο 20 μέρες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 02 Ιαν 2015, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ένα κάρο πράγματα μπορεί να σημαίνει αλλά το πρώτο και πιο συνηθισμένο είναι πρόβλημα με το καύσιμο. Οπότε δες πρώτα αυτό.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: χρηστος K
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 08 Ιαν 2015, 21:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Εδώ και 2 μέρες το κυκλοφορώ συνέχεια, και το πρόβλημα με την ένδειξη μόνιμα αναμένη, παραμένει Επικοινώνησα με το συνεργείο, και αφού τους εξήγησα το πρόβλημα, μου είπαν να το πάω από εκεί να το βάλουνε στον υπολογιστή και θα δούνε. Τώρα δεν μπορούν να μου πούνε τίποτα. Σήμερα ένας φίλος μου έδωσε μία ιδέα. μου είπε πριν πάω στο συνεργείο, να βγάλω τον (-) αρνητικό πόλο της μπαταρίας για μία ή δύο ώρες, ώστε να κάνει reset το κύκλωμα, μήπως είναι καμία τυχαία ένδειξη. λέω να το προσπαθήσω αύριο και θα δώ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Ιαν 2015, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Το προσπάθησα, έβγαλα το - της μπαταρίας για 2 ώρες. Μετά το έβαλα μπροστά αλλά το πρόβλημα παραμένει. Πρέπει να υπάρχει όντος πρόβλημα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Ιαν 2015, 19:46 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 12 Ιαν 2009, 21:47
Δημοσιεύσεις: 13647
Τοποθεσία: Πειραιας
Εικόνες: 0
Το depollution δεν φεύγει με την μπαταρια,πρέπει να το βαλεις σε διαγνωστικό να δεις τι έχει,μπορει να ήταν και στιγμιαίο από κακή βενζινη

_________________
C5 exclusive-C4 vtrs


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε NEKTARIOS C5 για την δημοσίευση του/της: χρηστος K
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 10 Φεβ 2015, 13:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Τελικά μετά απο λίγες εβδομάδες απραξίας, πήγα στο συνεργείο της citroen. Αφού το βάλανε στον υπολογιστή (εγκέφαλο) μου είπανε ότι φταίει ο αισθητήρας λ. σε συζήτηση με τον υπεύθηνο του συνεργείου κατά πόσον είναι πιθανόν να φταίει πράγματι ο αισθητήρας, διότι στιχοίζει και κάμποσο αυτός., μου διαβεβαίωσε ότι ότι βγάλει ο εγκέφαλος είναι γκαραντί. Του είπα να τον αλλάξει δοκιμαστικά για λίγες μέρες και θα δούμε. Κατόρθωσα να τον πείσω με πολύ προσπάθεια. Αλλά δυστηχώς το πρόβλημα δεν αποκαταστάθηκε. Έκανε πάλι τα ίδια. Τότε του είπα να ξαναβάλει τον δικό του, τον πλήρωσα την εργασία του και έφυγα. Τελικά να μην το πολυλογώ το θέμα, ξαφνικά μετά απο 2 ημέρες, το πρόβλημα απεκατεστάθη μόνο του. τώρα έχει 10 ημέρες που δεν το ξαναπαρουσίασε. Τελικά τι έφταιγε, δεν μπόρεσα να καταλάβω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Φεβ 2015, 10:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Κατά 99% πιθανότητα στην περίπτωσή σου ήταν θέμα ποιότητας βενζίνης.
Κατά 90% φταίει η βενζίνη που έβαλες στο "λάθος" βενζινάδικο, δεν αποκλείεται δλδ (το υπόλοιπο 10%) ο τελευταίος ανεφοδιασμός να ανακάτεψε το περιεχόμενο του ρεζερβουάρ και να έστειλε στα μπεκ κάποιο σκουπιδάκι που ήδη υπήρχε με αποτέλεσμα να υπάρχει αυτό το σκορτσάρισμα που έγραψες.

Μετά από 228.000χλμ με τη δίλτρη C5 του 09, 190.000 εκ των οποίων με υγραέριο, έχω δει συχνά το depollution system faulty. Μέχρι στιγμής οι αιτίες ήταν:

- Μπαταρία στα τελευταία της, αλλάχθηκε και δεν ξαναεμφανίστηκε για πολύ καιρό,
- Μπουζί στα τελευταία τους, με το που αλλάζονται φεύγει το μύνημα και (το κυριώτερο) σταματάνε τα σκορτσαρίσματα στις χαμηλές στροφές μέχρι να ζεσταθεί,
- Πολυκαιρισμένη βενζίνη στο ρεζερβουάρ λόγω χρήσης υγραερίου, με αποτέλεσμα να μην πηγαίνει καύσιμο της προκοπής στα μπεκ (διορθώθηκε με κάτι ζουμιά του Tzakου),
- Λάθος ρυθμίσεις στον εγκέφαλο του υγραερίου, οπότε με το πρώτο σκορτσάρισμα έβγαινε το μυνηματάκι.

Εννοείται πως όταν πήγα στο εξουσιοδοτημένο μου πρότειναν να αλλάξω πολλαπλασιαστή,ή/και αισθητήρα λ, ή/και καταλύτη με βάση πάντα αυτά που έβγαζε το -αλάνθαστο- διαγνωστικό.

Η πιό σωστή αντιμετώπιση ήταν από ηλεκτρολόγο που μου είπε "σου τη σβήνω τη βλάβη από τον εγκέφαλο, κάνε κάποια χιλιόμετρα και αν ξανεμφανιστεί την ξανασβήνω. Αν δούμε πως επιμένει και 3η φορά, μετά αρχίζουμε τις αλλαγές". Όπως και έγινε...

....και εννοείται πως μέχρι στιγμής δεν αλλάχθηκε τίποτα πέραν από έναν πολλαπλασιαστη που άλλαξα προληπτικά (με τα χεράκια μου παρακαλώ!) μετά από παρότρυνση του υγραεριτζή μάστορα στα 225.000χλμ.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Φεβ 2015, 19:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
χρηστος K έγραψε:
Τελικά μετά απο λίγες εβδομάδες απραξίας, πήγα στο συνεργείο της citroen. Αφού το βάλανε στον υπολογιστή (εγκέφαλο) μου είπανε ότι φταίει ο αισθητήρας λ. σε συζήτηση με τον υπεύθηνο του συνεργείου κατά πόσον είναι πιθανόν να φταίει πράγματι ο αισθητήρας, διότι στιχοίζει και κάμποσο αυτός., μου διαβεβαίωσε ότι ότι βγάλει ο εγκέφαλος είναι γκαραντί. Του είπα να τον αλλάξει δοκιμαστικά για λίγες μέρες και θα δούμε. Κατόρθωσα να τον πείσω με πολύ προσπάθεια. Αλλά δυστηχώς το πρόβλημα δεν αποκαταστάθηκε. Έκανε πάλι τα ίδια. Τότε του είπα να ξαναβάλει τον δικό του, τον πλήρωσα την εργασία του και έφυγα. Τελικά να μην το πολυλογώ το θέμα, ξαφνικά μετά απο 2 ημέρες, το πρόβλημα απεκατεστάθη μόνο του. τώρα έχει 10 ημέρες που δεν το ξαναπαρουσίασε. Τελικά τι έφταιγε, δεν μπόρεσα να καταλάβω.


10 μέρες είναι μικρό διάστημα. Περίμενε λίγο γιατί δεν αποκλείεται να το ξαναδείς. Αν δεν το ξαναδείς μάλλον ήταν βενζίνη. Αν οχι θα επιστρέψει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Φεβ 2015, 19:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Ο.Κ. Παιδιά, θα το παρακολουθήσω και θα δω πως θα εξελιχθεί. Και εγώ πιστεύω ότι μάλλον ήταν η βενζίνη. Πάντως, σας ευχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή σας και για την προθυμία σας να με βοηθήσετε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Φεβ 2015, 01:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
του 2008 με 40.000 χλμτρα προσωπικα αποκλειω ελλατωματικο εξαρτημα ουτε λ ουτε πολ/τες ουτε τιποτα στο δικο μου το αμαξι ξανθια 1600 αισθητηρα λ αλλαξα στα 190.000 χλμτρα...και καπου εκει κοντα πολ/τη προληπτικα...εκτος βεβαια παιχει και η αστοχια υλικου...τετοια ανταλακτικα πολ/τες αισθητήρες λ και διαφορα αλλα δεν τα παιρνεις από αντ/πεια διοτι σου πιανουν τον πισινο με τα 2 χερια....πολύ φτηνοτερα ιδια μαρκα στο εμποριο....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Φεβ 2015, 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 02 Ιαν 2015, 00:31
Δημοσιεύσεις: 31
Απο εμπειρία μου 35 ετών απο την εργασία μου, καθόσον ήμουν τεχνικός, (όχι αυτοκινήτου), αν ένα υλικό έχει πράγματι πρόβλημα, τότε τελεία και παύλα ''κωλοτούμπες'' να κάνεις δεν πρόκειται να δουλέψει. Δεν μπορεί σήμερα να έχει πρόβλημα και αύριο να δουλέψει. Εκτός και άν, στην περίπτωση την δική μου, το καύσιμο προκάλεσε μερικό πρόβλημα στον λ ή κάπου αλλού και έχασε την αξιοπιστία του και άλλοτε δουλεύει και άλλοτε όχι. Συμβαίνουν και αυτά. Αλλά στην δική μου περίπτωση είναι πάρα πολύ δύσκολο ώς αδύνατο σχεδόν να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Τέλος πάντων αρκετά το ζάλισα. δεν θα το φιλοσοφήσω άλλο. Θα το παρακολουθήσω και θα δω. Αν αλλάξει η κατάσταση θα επανέλθω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Depollution system Fault
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Φεβ 2015, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Μπα δυστυχώς αυτό το σήμερα δουλεύει αύριο όχι συμβαίνει και είναι η πιο δύσκολη περίπτωση βλάβης. Σε μηχανικά συστήματα είναι πιο σπάνιο αλλά σε ηλεκτρονικά συμβαίνει κανονικότατα και σου σπάει τα νεύρα μέχρι να βρείς τι φταίει.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πρόβλημα ρεταρισματος στο ρελαντί + system too lean
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: salex
Απαντήσεις: 17
help. antipollusion system faulty και αναμα βεντιλατερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: panosds3thp
Απαντήσεις: 46
engine man system
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: giannisC2vts
Απαντήσεις: 37
ESR/ASP System Faulty - Engine fault Repair needed
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: gkra
Απαντήσεις: 0
SYSTEM ENGINE FAULT
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ