Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 10:14 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 28 Ιαν 2010, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Πολύ σωστά όλα τα παραπάνω, περί μη αναγκαίου κατεβάσματος,
ΑΛΛΑ:
- Ισχύουν σε φυσιολογικές καταστάσεις στεγνού/βρεγμένου, όπου το αυτοκίνητο έχει επαφή με το δρόμο.
- Στα χιόνια όμως, το φρένο σε καινούργιο αυτοκίνητο δεν κάνει σχεδόν τίποτα. Διατηρείται μεν σε μεγάλο βαθμό η δυνατότητα ελιγμών, αλλά οι αποστάσεις ακινητοποίησης είναι σχεδόν ίδιες είτε πατήσεις φρένο είτε όχι. Κατέβασμα λοιπόν, κ ο Θεός είναι μεγάλος….
- Το προηγούμενο ισχύει στην περίπτωση που δεν έχεις χειμερινά ελαστικά, και ο συντελεστής τριβής χιονιού-καλοκαιρινού ελαστικού τείνει στο μηδέν. Αν έχετε χειμωνιάτικα/τρακτερωτά λάστιχα, φρένο (σχεδόν) άφοβα.
Το διαπίστωσα πριν από λίγο με το C5, παίζοντας σε χιονισμένο (κλειστό) δρόμο.


Offtopic:
Το άλλο που διαπίστωσα είναι πως το esp (της C5*) στα χιόνια κάνει μεγαλύτερη ζημιά παρά βοήθεια. Έφυγα στην εφαπτομένη της τροχιάς με γελοία ταχύτητα (20km/h) χωρίς να μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα, εφόσον όσο γκάζι κ να πατούσα, κοβόταν από το esp.
Εκεί που κάπως βοηθάει το esp είναι στην εκκίνηση, χωρίς να μπορεί να κάνει θαύματα κ να μεταμορφώνει μπροστόβαρη μαούνα των 1700κιλών σε Land cruiser**

* Το πολυδιαφημισμένο Esp της C5, που περιλαμβάνει (και καλά!) πρόγραμμα snow motion, είναι επιεικώς για τα μπάζα! Δεν είναι δυνατόν Mercedes E μοντέλο 94 (του πατέρα μου) να έχει asr/esp/antispin (ή όπως αλλιώς λέγεται) που συμπεριφέρεται δέκα φορές καλύτερα από το καινούργιο. Δίνει γκάζι εκεί που πρέπει, όσο πρέπει. Όσο καλό είναι το esp της C5 σε στεγνό κ βρεγμένο, τόσο απογοήτευση είναι σε χιονισμένο…

** Προσέξτε τι (χιονισμένες/παγωμένες) κατηφόρες κατεβαίνετε με το αυτοκίνητο. Το ότι κατέβηκε μια γλυστερή/χιονισμένη κατηφόρα δεν σημαίνει ότι μπορεί και να την ανεβεί!

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Το ESP ειναι μονο και μονο για να σου μειωσει ταχυτιτα σε μια στροφη που το εχασες....
Μια φορα δοκιμαζα να παντιλικωσω ενα RAV4, και δεν ηξερα οτι εχει ESP. Αποτελεσμα, μεεστειλε με τετακε αλλα οχι απο την λογικη φορα αλλα απο την αλλη (πληρης κυκλος...)

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 04:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Αύγ 2010, 18:14
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: Λαρισα
VeRDe έγραψε:
Blanc Ange έγραψε:
Επισης να πω κατι πανω σε αυτο που ειπε ο Verde πιο πανω. Ειναι προτιμοτερο να φρεναρεις σε δοσεις, παρα να φτανεις προ τετελεσμενου και να πατησεις δυνατα φρενο.
Οταν πχ εχω μια στροφη μπροστα μου και καποια ακαταφρονητα χιλιομετρα, θα φρεναρω σε δοσεις αν εχω τον χωρο!!! Παρα να φτασω πριν τη στροφη και πλακωθω στα φρενα.

Ναι bill αλλα εγω αναφερομαι σε φρεναρισμα πανικου. και στο πανικου δε μπορει να φρεναρεις σε 2 δοσεις!! το πως θα φρεναρεις πριν απο στροφη θελει μεγαλη συζητηση.. το σωστο ειναι οσο το δυνατον την τελευταια στιγμη πριν τη στροφη και δυνατα. αυτο ισχυει σε εναν αγωνα σε μια πιστα.. αλλα στο δρομο δεν υπαρχει λογος να το κανει αυτο καποιος..


Πάω να τρελαθώ μ'αυτά που διαβάζω εδώ μέσα! Ο ένας μιλάει για "φρένο σε δύο δόσεις" σε φρενάρισμα πανικού (πρώτη δόση στη Γη,η δεύτερη στον παράδεισο!) , ο άλλος για φρενάρισμα "όσο το δυνατόν την τελευταία στιγμή πριν τη στροφή" (με διευκρίνηση "και δυνατά"!!!)-για να κερδίσει τον φίλο του στα φρένα,ούτε ο Sumi να τανε!!!

Μα τι λέτε ωρε παιδιά?τα λέτε στα σοβαρά όλα αυτά ή απλά λέμε καμιά λαλακία να περνάει η ώρα ?

Τί να πω...και στην αρχή το πέρασα για σοβαρό φορουμ και χάρηκα (xsara γαρ...)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 06:39 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
το οτι δεν σημφωνεις με κατι δεν νομιζω να κανει εδω τα μελοι μη σοβαρα.ο καθενας ειναι ελευθερος να εκφραζει την γνωμη του οπως αυτη ειναι.αν καπιος εχει διαφορετικη γνωμη απλα την εκφρζει αντηστιχα και αυτο ονομαζετε διαλογος.τωρα το αν ειναι σωστο να χωριζεις τα φρενα σου η οχι αστο καλητερα,η να φρεναρεις δηνατα πριν την στροφη(σε αγωνα πιστα κτλ)ας το πει καποιος που εχει εμπηρια απο γρηγορη οδηγιση.εσυ παντος την γνωμη σου δεν την ειπες

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 09:22 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
:agree στον Πανο!
Και επειδη προφανως αναφερθηκες φιλε μου στη δημοσιευση μου, αν θες ξαναδιαβασε το ποστ μου, μηπως δεν εγινε κατι αντηληπτο!
Τονισα τη λεξη χωρο! Αν εχω το χωρο, εχω δει τη στροφη απο μακρια, βρισκομαι σε κατηφορα με κλιση και με καποια χιλιομετρα...εχω ταυτοχρονα και τον χρονο να φρεναρω σε..."δωσεις" οπως ειπαμε! Ετσι δεν υπεθερμενω και τα τακακια μου, ειδικα αν ειναι καλοκαιρι...και ετσι επισης κοβεις πιο μπροστα τα χιλιομετρα του αυτοκινητου και δε βρισκεσαι πριν τη στροφη με την ιδια ταχυτητα, για να αναγκαστεις να πλακωθεις τερμα στα φρενα και να αρχησουν οι ωραιες μυρωδιες καμενου αργοτερα. Γιατι αν το κανεις αυτο, μιας, δυο, τρεις φορες...μην περιμενεις ζωη απο τα τακακια!

Σε καμια περιπτωση δε μιλησα για γρηγορη οδηγηση ή για οδηγηση μεσα στην πιστα! :roll

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Αύγ 2010, 18:14
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: Λαρισα
Προφανώς ΔΕΝ αναφερόμουν στο δικό σου ποστ Blanc!Ίσα ίσα συμφωνώ απόλυτα!Σε ποστ πριν απ το δικό σου αναφερόμουν που λεγε για 2 δόσεις (άτοκες ?) σε φρενάρισμα ΠΑΝΙΚΟΥ (χωρίς χώρο!).

Όσο για το φρενάρισμα πριν τη στροφή δυνατά απλά ήταν εκτός θέματος!τόσο απλά!

Blanc,δεν χρειάζεται νομίζω τέτοια "συναδελφική αλληλεγγύη" όταν κάποιο νέο μέλος διαφωνήσει με ένα φίλο σου...

Όσο για τη γνώμη μου (15 χρόνια οδηγός χωρίς αγωνιστικές περγαμηνές!) ,αυτή είναι ότι σε φρενάρισμα πανικού ο μέσος οδηγός έτσι και σκεφτεί μόνο να "κατεβάσει" ενώ φρενάρει πάει είτε νοσοκομείο είτε φυλακή είτε σε ενα άλλο καλύτερο κόσμο...
Φρενάρουμε όσο πιο δυνατά μπορούμε και ΑΝ υπάρχει δυνατότητα/ικανότητα ελιγμού (χάριν ABS) τον κάνουμε,άν όχι ο θεός βοηθός και άλλη φορά να μάθουμε να μην τρέχουμε σαν τρελοί και να κρατάμε ικανές αποστάσεις από τα ΠΑΝΤΑ!

Σόρρυ πάντως αν έθιξα κάποιον,δεν ήταν στις προθέσεις μου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 14:07 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Σαν πιο νεος οδηγος, συμφωνω απολυτα μαζι σου...απλα ισως εγινε μια μικρη παρεξηγηση των λεγομενων μας! :shy
Και επειδη εισαι απο τη Λαρισα απ οτι βλεπω, σε παω ακομα πιο πολυ! :mrgreen

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Αύγ 2010, 14:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Αύγ 2010, 18:14
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: Λαρισα
Χα χα ναι Λάρσα-ή αλλιώς el camino :D .
Ok,όλα καλά!κι εγώ σε πάω γιατί είσαι cool και δεν θίγεσαι εύκολα! :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: πως φρεναρετε με ταχυτητα η με νεκρα ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 14:31 
Άβαταρ μέλους
καλησπερες ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχω ακουσει πολλα επι του θεματος αλλος λεει οτι οταν φρεναρεις με ταχυτητα οτι φθειρεις το σασμαν αλλοι λενε οτι με νεκρα δεν πρεπει να τσουλαει το αυτοκινιτο εγω παντως στης ευθιες και σε μικρο κατηφοριτσες φρεναρω με νεκρα σε μεγαλες κατηφορες παντα με ταχυτητα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως φρεναρετε με ταχυτητα η με νεκρα ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
christopheroeo έγραψε:
καλησπερες ανοιγω αυτο το θεμα γιατι εχω ακουσει πολλα επι του θεματος αλλος λεει οτι οταν φρεναρεις με ταχυτητα οτι φθειρεις το σασμαν αλλοι λενε οτι με νεκρα δεν πρεπει να τσουλαει το αυτοκινιτο εγω παντως στης ευθιες και σε μικρο κατηφοριτσες φρεναρω με νεκρα σε μεγαλες κατηφορες παντα με ταχυτητα.


παντα φρεναρεις με ταχυτητα, και λιγο πριν σταματησεις βαζεις νεκρα. Σε μεγαλες κατηφορες, που πας σιγα, φρεναρεις με νεκρα. Στις μεγαλες οταν θες να μειωσεις ταχυτητα, απλα πατας φρενο.

ποιος λεει οτι φθείρεται το σασμαν ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: πως φρεναρετε με ταχυτητα η με νεκρα ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 15:04 
Άβαταρ μέλους
Παράθεση:
παντα φρεναρεις με ταχυτητα, και λιγο πριν σταματησεις βαζεις νεκρα. Σε μεγαλες κατηφορες, που πας σιγα, φρεναρεις με νεκρα. Στις μεγαλες οταν θες να μειωσεις ταχυτητα, απλα πατας φρενο.

ποιος λεει οτι φθείρεται το σασμαν ?

ναι στης ευθιες εγω φρεναρω λιγο στην αρχη με ταχυτητα και μετα βαζω νεκρα και τσουλαει φρεναροντας απαλα στης μεγαλες κατηφορες παντα φρεναρω και με ταχυτητα ετσι εχω συνιθησει και εχω την αισθηση οτι κοβει οχι απλα εχω την αισθηση κοβει καλυτερα. και εχεις και καλυτερα κρατηματα με ταχυτητα. (μιλαω για μεγαλες κατηφορες ) και συνηθως με στροφες δεν λεω για μια απλη κατηφορα 50 μετρα που εχεις στοπ και σταματας. αν και παλι εκει φρεναρω με δευτερα και λιγο πριν σταματησει βαζω νεκρα. γενικα το εχω ακουσει απο γνωστους φιλους απο εναν μηχανικο ενος φιλου μου. εαν και εγω θεωρο μουφα οτι φρεναρεις με ταχυτητα και φθειρετε το σασμαν. αλλα το αλλο που εχω ακουσει απο παρα πολλους οτι δεν πρεπει να το αφηνεις με νεκρα το κιβιτοτιο (πχ. πας σε μια μεγαλη ευθια με κατηφορικη κλιση και εισαι με 140 - 160 και βαζεις νεκρα να το ξεκουρασεις οτι αυτο δεν κανει καλο στο σασμαν ) αυτο υσχει ?


Τελευταία επεξεργασία από Χριστόφορος και Τετ 09 Μαρ 2011, 15:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 15:14 
Άβαταρ μέλους
oυπς .. δεν ειχα δει οτι υπαρχει αυτο το θεμα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 15:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
εγω σε καταβασεις μεγαλες απο βουνο παντα ταχυτητα και φρενο για να βοηθαει η μηχανη τα φρενα να μην ζεσταθουν. (στην αντιθετη περιπτωση εχουν σκοτωθει ατομα γιατι λογο οικονομιας εσβηναν την μηχανη και βεβαια δεν ειχαν ουτε της βασικες μηχανολογικες γνωσεις οτι απο καποια στιγμη και μετα δεν θα ποιανουν τα φρενα) για το θεμα φρεναρω με κατεβασμα ταχυτητας και δεν παταω καθολου φρενο οι περισσοτεροι θα ξερουν οτι εχουν κοπει διαφορικα, εχουν σπασει στροφαλοι εχουν κοπει μπιελες κτλ. :rtfm η γνωμη μου οσο τον δυνατον λιγοτερη καταπονηση στην μηχανη η οποια εχει και το μεγαλυτερο κοστος. ;)

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 15:42 
Άβαταρ μέλους
dimitrisc4vts έγραψε:
εγω σε καταβασεις μεγαλες απο βουνο παντα ταχυτητα και φρενο για να βοηθαει η μηχανη τα φρενα να μην ζεσταθουν. (στην αντιθετη περιπτωση εχουν σκοτωθει ατομα γιατι λογο οικονομιας εσβηναν την μηχανη και βεβαια δεν ειχαν ουτε της βασικες μηχανολογικες γνωσεις οτι απο καποια στιγμη και μετα δεν θα ποιανουν τα φρενα) για το θεμα φρεναρω με κατεβασμα ταχυτητας και δεν παταω καθολου φρενο οι περισσοτεροι θα ξερουν οτι εχουν κοπει διαφορικα, εχουν σπασει στροφαλοι εχουν κοπει μπιελες κτλ. :rtfm η γνωμη μου οσο τον δυνατον λιγοτερη καταπονηση στην μηχανη η οποια εχει και το μεγαλυτερο κοστος. ;)



υπαρχουν ατομα που σβησαν την μηχανη και αρχισαν να φρεναρουν ??? :surprised και μαλιστα σκοτωθηκανε ? μου φαινεται λιγο ακραιο.. οσο και γνωσεις να μην εχει καποιος και να το κανει αυτο για οικονομια ετσι εχεις λιγο καλο φρενο με σβηστη μηχανη (ελαχιστα βεβαια) μετα δεν σου κοβει να βαλεις μπρος ?? :scratch


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φρένο ή κατέβασμα;;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Μαρ 2011, 15:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Ιαν 2010, 11:20
Δημοσιεύσεις: 2125
Τοποθεσία: Λάρισα
μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ανθρωποι κυκλωφορουν με αυτοκινητο. :spank αν καταλαβουν για ποιον λογο δεν δουλευουν τα φρενα βαζουν μπρος αν προλαβουν βεβαια. εχω ακουσει πολλα περιστατικα.

_________________
Ζούμε σε μια κοινωνία που η πίτσα φτάνει στο σπίτι σου πριν από την αστυνομία

προσεχε οταν περνω απο κει
και μαζεψε το μπρικι
γιατι συνηθως βιαζομαι
και κανω παντιλικι

parakalo min grafete me agglikous xaraktires apagoreyete apo toys kanones tou forum


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 11 από 15 [ 213 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο



Συναφή θέματα

Φρένο και πίσω υαλοκαθαριστήρας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: nicolas13
Απαντήσεις: 4
Κατέβασμα των παραθύρων μέσω τηλεχειριστηρίου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: dcat
Απαντήσεις: 5
ΦΡΕΝΟ-ΤΡΟΜΠΑ...
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: kostas Xantia
Απαντήσεις: 12
Πρόβλημα στο φρένο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: ΗΛΙΑΣ ΜΑΝΤΖΙΟΥΡΑΣ
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ