Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:38 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 17 Φεβ 2018, 22:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Αφού τα ακούτε,να τα κάνετε,κάτι παραπάνω απο μένα θα ξέρουν αυτοί που τα λένε.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Φεβ 2018, 02:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 18 Μαρ 2015, 18:57
Δημοσιεύσεις: 386
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Αυτό ανεφερε ο υπεύθυνος της εταιριας .

Μου ανεφερε ότι σε καποιες περιπτώσεις για να αποφύγει καποιος ην ταλαιπωρία του βγαλε βαλε + κοστος αποφάσισε να βαζει προσθετα η να καθαρισει με αφρο το dpf και αυτό ειχε σαν αποτέλεσμα το φράξιμο σε μεγαλύτερο βαθμοί.

Τωρα αυτό όχι ότι με επεισε γιατι αφορα πολλα πραγματα που μεσολαβουν πχ αν εκανε αναγέννηση σωστα , αν το προιον αν ηταν καταλληλο και πολλα αλλα.

Εγω συνεχιζω να βαζω απλα το ανεφερα τι μου ειπε για να μην παρεξηγηθώ από αυτά που εγραψα

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Φεβ 2018, 20:30 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
vaggelis_3333 έγραψε:
Αυτό ανεφερε ο υπεύθυνος της εταιριας .

Μου ανεφερε ότι σε καποιες περιπτώσεις για να αποφύγει καποιος ην ταλαιπωρία του βγαλε βαλε + κοστος αποφάσισε να βαζει προσθετα η να καθαρισει με αφρο το dpf και αυτό ειχε σαν αποτέλεσμα το φράξιμο σε μεγαλύτερο βαθμοί.

Τωρα αυτό όχι ότι με επεισε γιατι αφορα πολλα πραγματα που μεσολαβουν πχ αν εκανε αναγέννηση σωστα , αν το προιον αν ηταν καταλληλο και πολλα αλλα.

Εγω συνεχιζω να βαζω απλα το ανεφερα τι μου ειπε για να μην παρεξηγηθώ από αυτά που εγραψα
Μάλλον εννοεί τα πρόσθετα για καθαρισμό DPF. Υπάρχουν και τέτοια.

Στάλθηκε από το γραφείο μου στον πλανήτη Nibiru !!!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2018, 15:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Πηρα σημερα τηλ στο http://www.christofis-service.gr/index. ... -jeep.html και αυτος το θελει με τον καταλυτη μαζι και η τιμη ειναι 200 + φπα , δεν γινεται με θερμοκρασια αλλα με υγρα και κατι τετοια και το θελει μια μερα , η τιμη ειναι χωρις το βαλε βγαλε που το κανει και αυτος και παει απο 50 μεχρι 70 αναλογα το αμαξι .
Το εβαλα για να εχουμε μια εικονα απο την νοτια ελλαδα μιας και στο νετ δεν βρισκω κατι αλλο μονο τον αποπανω και τον μονολιθο.

Τωρα η μεγαλη μου απορια ειναι οτι αναφερουν σαν μια απο τις αιτιες την κυριοτερη θα ελεγα (σχετικα με γρηγορο φραξιμο μετα απο καθαρισμο) την βουλωμενη EGR . Και ερωτω τι σχεση εχει η EGR με το DPF ; Η EGR ανοιγοκλείνει και περναει πολυ μικρο μερος των καυσαεριων για επανακαυση , οποτε αν ειναι βουλωμενη η κλειστή σημαινει οτι θα περασει μεγαλυτερος ογκος καυσαεριων απο το φιλτρο DPF και λογικα θα επαναφραξει σε συντομοτερο διαστημα;
Εμενα χλωμο μου φαινεται . καμμια αλλη γνωμη;

Παντως σε φορουμ αλλης φιρμας υπαρχουν χιλιαδες ποστ γυρω απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουν , μεχρι και εξουσιοδοτημενα τους προτεινουν να τα καταργησουν , αλλα στελνουν τον εγκεφαλο εξω απο την αντιπροσωπεια και αλλα πολλα .
Εδω πολυ ψυχραιμους σας βρισκω .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2018, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ναι διοτι τα γαλλικα μοτερια δεν ειναι euro 4 με κοτσαρισνενο ενα dpf κ, ξαφνου ως δια μαγειας, εγινε euro 5.

Ο Βαγγελης με το c4 που εγραψε για καθαρισμο πηρε c4 με 200.000χλμ, εκανε τον καθαρισμο του κ συνεχιζει ακαθεκτος. Γιατι μηχανολογικα εχει οχημα που αθηναιος ταξιτζης εγραψε διπλασια απροβληματιστα χλμ. με τμενα ιδιο c4 euro 5.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2018, 18:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Είμαστε πολύ ψύχραιμοι,γιατί δεν είναι όλα ίδια....όταν κάποιος κατασκευαστής παίρνει ένα μοτέρ euro 4, του κοτσάρει ένα dpf για να το κάνει euro 5 και από την πολύ προχειρότητα βουλώνουν και οι πιτσιλίθρες,συγκρίνεται με τον Γάλλο που είναι ο εφευρέτης του μοτέρ diesel? Είναι τυχαίο που τα πιο αλεξίσφαιρα μοτέρ diesel είναι γαλλικά?

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2018, 18:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
ΟΙ φήμες ότι τα δύο τελευταία ποστ είναι κατόπιν συνεννόησης,διαψεύδονται κατηγορηματικά.... :laugh

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2018, 19:45 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Χαχαχα...Κωστα, γενικως οι Γαλλοι στα μικρα πετρελαια ειναι πολυ μπροστα. Ακομη κ το 15αρι της Ρενω ειναι εξαιρετικο κ λενε πως ειναι κ πολυ αξιοπιστο.

Να δουμε το καινουριο τους 16αρι πως θα παει καθως κ το δικο μας νεο που αρχισε να φοριεται ηδη στας ευρωπας.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 20 Φεβ 2018, 20:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
zetor έγραψε:
Πηρα σημερα τηλ στο http://www.christofis-service.gr/index. ... -jeep.html και αυτος το θελει με τον καταλυτη μαζι και η τιμη ειναι 200 + φπα , δεν γινεται με θερμοκρασια αλλα με υγρα και κατι τετοια και το θελει μια μερα , η τιμη ειναι χωρις το βαλε βγαλε που το κανει και αυτος και παει απο 50 μεχρι 70 αναλογα το αμαξι .
Το εβαλα για να εχουμε μια εικονα απο την νοτια ελλαδα μιας και στο νετ δεν βρισκω κατι αλλο μονο τον αποπανω και τον μονολιθο.

Τωρα η μεγαλη μου απορια ειναι οτι αναφερουν σαν μια απο τις αιτιες την κυριοτερη θα ελεγα (σχετικα με γρηγορο φραξιμο μετα απο καθαρισμο) την βουλωμενη EGR . Και ερωτω τι σχεση εχει η EGR με το DPF ; Η EGR ανοιγοκλείνει και περναει πολυ μικρο μερος των καυσαεριων για επανακαυση , οποτε αν ειναι βουλωμενη η κλειστή σημαινει οτι θα περασει μεγαλυτερος ογκος καυσαεριων απο το φιλτρο DPF και λογικα θα επαναφραξει σε συντομοτερο διαστημα;
Εμενα χλωμο μου φαινεται . καμμια αλλη γνωμη;

Παντως σε φορουμ αλλης φιρμας υπαρχουν χιλιαδες ποστ γυρω απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουν , μεχρι και εξουσιοδοτημενα τους προτεινουν να τα καταργησουν , αλλα στελνουν τον εγκεφαλο εξω απο την αντιπροσωπεια και αλλα πολλα .
Εδω πολυ ψυχραιμους σας βρισκω .
φιλε μας, εδώ είμαστε ψύχραιμοι γιατι πολύ απλά δεν αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα που έχουν οι άλλοι με τα Γερμανικά και τα Ιαπωνικά. 6,5 χρόνια με το clio ανάθεμα αν κατάλαβα αναγέννηση, για λαμπάκια κλπ που ανάβουν στους άλλους και τρέχουν στις εθνικές για ξεκάπνισμα ούτε λόγος...φιλικά σου τα λέω μην παρεξηγηθείς :)

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: DPF
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Φεβ 2018, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Azan Gorde έγραψε:
zetor έγραψε:
Πηρα σημερα τηλ στο http://www.christofis-service.gr/index. ... -jeep.html και αυτος το θελει με τον καταλυτη μαζι και η τιμη ειναι 200 + φπα , δεν γινεται με θερμοκρασια αλλα με υγρα και κατι τετοια και το θελει μια μερα , η τιμη ειναι χωρις το βαλε βγαλε που το κανει και αυτος και παει απο 50 μεχρι 70 αναλογα το αμαξι .
Το εβαλα για να εχουμε μια εικονα απο την νοτια ελλαδα μιας και στο νετ δεν βρισκω κατι αλλο μονο τον αποπανω και τον μονολιθο.

Τωρα η μεγαλη μου απορια ειναι οτι αναφερουν σαν μια απο τις αιτιες την κυριοτερη θα ελεγα (σχετικα με γρηγορο φραξιμο μετα απο καθαρισμο) την βουλωμενη EGR . Και ερωτω τι σχεση εχει η EGR με το DPF ; Η EGR ανοιγοκλείνει και περναει πολυ μικρο μερος των καυσαεριων για επανακαυση , οποτε αν ειναι βουλωμενη η κλειστή σημαινει οτι θα περασει μεγαλυτερος ογκος καυσαεριων απο το φιλτρο DPF και λογικα θα επαναφραξει σε συντομοτερο διαστημα;
Εμενα χλωμο μου φαινεται . καμμια αλλη γνωμη;

Παντως σε φορουμ αλλης φιρμας υπαρχουν χιλιαδες ποστ γυρω απο τα προβληματα που αντιμετωπιζουν , μεχρι και εξουσιοδοτημενα τους προτεινουν να τα καταργησουν , αλλα στελνουν τον εγκεφαλο εξω απο την αντιπροσωπεια και αλλα πολλα .
Εδω πολυ ψυχραιμους σας βρισκω .
φιλε μας, εδώ είμαστε ψύχραιμοι γιατι πολύ απλά δεν αντιμετωπίζουμε τα προβλήματα που έχουν οι άλλοι με τα Γερμανικά και τα Ιαπωνικά. 6,5 χρόνια με το clio ανάθεμα αν κατάλαβα αναγέννηση, για λαμπάκια κλπ που ανάβουν στους άλλους και τρέχουν στις εθνικές για ξεκάπνισμα ούτε λόγος...φιλικά σου τα λέω μην παρεξηγηθείς :)


Οχι ρε συ και να παρεξηγηθω , ακομα και γερμανικο να ειχα . Σημερα ημουνα Πειραια και μου ελεγε ενας μαστορας οτι σαυτον που τα στελνει για καθαρισμο του παιρνει 150 , εντυπωσιακο θα ελεγα.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 25 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια