Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:20 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Ιουν 2019, 10:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλημέρα,

Γνωρίζει κανείς κόστος επιδιόρθωσης ταπετσαρίας σε οροφή Citroen C4 coupe (2006). Νομίζω πάει κάπου στα 150 με 180 ευρώ.

Εάν έχει κάποιος αξιόλογο/οικονομικό ταπετσέρη προς τα βόρεια προάστια Αττικής ή Αθήνα γενικά ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Σε έναν που ρώτησα που βρήκα τυχαία στο δρόμο μου απάντησε, με άκομσο τρόπο, πως δεν ξανά αναλαμβάνει c4 διότι λέει πως η ταπετσαρία είναι κολλημένη απευθείας στην οροφή. Αντιλαμβάνομαι πως μάλλον σε άλλα μοντέλα το όλο σύστημα του εσωτερικού της οροφής ξεκουμπώνει κλπ για να φτιαχτεί πιο εύκολα και σωστά κάτι που μάλλον δεν θα συμβαίνει με το c4.

Όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Ισχύουν όλα. Συνεργείο δεν μπορώ να σου προτείνω μιας και είμαι από Βοκο. Θέλει πρώτα λαμαρίνα για τους λόγους που σου είπαν ή εκτός ο ταπετσερης μπορεί να το κάνει. Εμένα με ταπετσερη - λαμαρίνα και ντύσιμο αλκανταρα βγήκε στα 170. Την αλκανταρα την προτίμησα γιατί αν κάνει ρωγμή κατά το βγάλσιμο το απλό πανί δεν θα το καλύπτει. Μια ιδέα πως δείχνει
ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 23 Ιουν 2019, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Ευχαριστω!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Ιουν 2019, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Πριν πουλήσω το C4 είχε κρεμάσει και το δικό μου. Έβγαλα προσεκτικά τα πλαστικά από τις κολώνες και το πορτ μπαγκάζ, έβγαλα το σετ υφασμα - χαρτόνι και αφαίρεσα το παλιό ύφασμα. Το πολύ κουραστικό κομμάτι είναι να αφαιρέσεις τις παλιές κόλλες με το αφρολέξ γιατί έχει ξεραθεί και κολλάει παντού. Μετά το πήγα σε κατάστημα στο Περιστέρι και μου κόστισε το ύφασμα και η τοποθέτηση στο χαρτόνι 70€. Την επανατοποθέτηση στο αυτοκίνητο την έκανα εγώ.

_________________
Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 26 Ιουν 2019, 23:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Σίγουρα μου είναι αδύνατο να κάνω κάτι τέτοιο μόνος. Το κόστος πάει στα 150 ευρώ κατά μέσο όρο για αυτή τη δουλειά οσο το έψαξα. Είμαι και εγώ για να το δίνω στα κοντά αν και η μηχανή είναι πλέον σε άριστη κατάσταση και με πολλά μέρη ολοκαίνουρια...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2019, 21:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Απρ 2014, 19:20
Δημοσιεύσεις: 132
Φίλε μου την ολη διαδικασία την εκανα πριν 8μήνες στο ιδιο αμάξι.
Ξήλωσα την ταπετσαρία που οντως ήταν κολλημένη στην λαμαρίνα της οροφής του αυτοκινήτου. Θέλει δύναμη η αφαίρεση της, μην το φοβηθείς.

Βγάζεις ολα τα γύρω πλαστικά που συγκρατούν τον ουρανό και ο ουρανός βγαίνει οριακά απο την πόρτα την δεξιά ή την αριστερή.

Επειτα πήγα σε ενα μαγαζί στου Ρέντη και αγόρασα μια ταπετσαρία που είναι ύφασμα απο την μια μεριά και απο την αλλη εχει αυτό το λευκό αφρολέξ προς 20ευρώ

Μετά αγόρασα 2lt κολλα carmyfix cm54 προς 14ευρώ, όπου περίσσεψε μισό λίτρο απο την όλη διαδικασία.

Αφαίρεσα το άχρηστο ύφασμα απο αυτό το σκληρό χαρτονένιο καλούπι πού προσκολλάται το ύφασμα και το καθάρισμα με συρματόρβουρτσα απο τις προηγούμενες κόλλες για να γίνει οσο το δυνατόν καθαρότερο.
Κατόπιν χώρισα το προς κόλληση ύφασμα νοητά σε δύο μεριές και ξεκίνησα απο την μέση προς την μία ακρη και κατόπν απο την μέση προς την άλλη ακρη του χαρτονένιου καλουπιού οροφής.

Βαζεις μπόλικη κολλα, οχι να λιμνάζει και απαλά χωρίς αρκετή πίεση με την χούφτα σου κολλας το ύφασμα. Στις καμπύλες αφήνεις μπόσικο ύφασμα και κολλάς στις ευθείες τεντώνεις λίγο και κολλάς.

Την κολλα την απλώνεις με ενα πινέλο βαψίματος.

Εκ των υστέρων κατάλαβα οτι δεν χρειάζεται να την αφήνω σε αναμονή οπως λενέ οι οδηγίες της κολλας. Το κατάλαβα στα μισα της διαδικασίας. Απλώνεις την κόλλα παίρνεις μια ανάσα και ξεκινάς.

Χωρίζεις την οροφή σε νοητά κομμάτια για την κόλληση.

Μετά το αφήνεις να στεγνώσει παίρνεις μια φαλτσετα και κόβεις τα κενά

Το αποτέλεσμα το δικό μου είναι ικανοποιητικό προς το πάρα πολύ καλό. Έχω κάνει κάποια λαθάκια που μονο εγω τα ξέρω και μονο εγω θα τα δω.

Κατά την τοποθέτηση δεν χρειάζεται κόλλημα στην οροφή!!

Την έκανα μόνος μου και δυσκολευτηκα μόνο στο κομμάτι του απλώνω και πρέπει γρήγορα να κολλήσω. Με δευτερο άτομο θα εβγαινε πολύ πιο εύκολα.

Μετά απο αυτούς τους μήνες και διανύοντας την καλοκαιρινή περίοδο η οροφή δεν εχει κανένα θέμα. Παραμένει στην θέση της, δεν ενοχλεί δεν κάνει θόρυβο και υπόσχεται να με κρατήσει χρόνια.

Αν βρίσκεσαι Αθήνα ευχαρίστως να δείς το δικό μου και να σε βοηθήσω όσο μπορώ.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε kristosfm για την δημοσίευση του/της: Pan_81
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Σεπ 2019, 11:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Αγαπητέ,

Σε ευχαριστώ ιδιαιτέρως για την αναλυτική σου περιγραφή και προσφορά για βοήθεια.
Βρήκα ταπετσιέρη αξιόπιστο με 120,00 ευρώ και λέω να το κάνω εκεί.

Δυστυχώς τα χέρια μου δεν πιάνουν και έαν το προσπαθήσω θα ανοίξω σίγουρα επιπλέον πληγές!

Καλό φθινόπωρο σε όλο το φόρουμ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Αύγ 2020, 00:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2015, 15:18
Δημοσιεύσεις: 39
Είμαι και γω στη διαδικασία αφαίρεσης του ουρανού από τη λαμαρίνα...Έχουν βγει όλα τα πλαστικά και τα σχετικά πρωτα...Έκανα παύση να ενημερωθώ απο δω κυριως για ποιο λόγο δεν βγαινει ο ουρανος...Αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου γιατί πιάνουν τα χέρια μου,όπως λενε, σε αντίθεση με τον φίλο pan_81 που δήλωσε το αντιθετο...Σε ολα τα βίντεο που ειδα στο you tube σε κανένα δεν ειδα ουρανό κολλημένο σε λαμαρίνα όπως το citroen...Με τα πρώτα σημάδια αντίστασης προς φόβο μην χαλάσω τον ουρανό σταματησα αλλά διάβασα πιο πάνω ότι δεν πρέπει να το φοβηθώ και να βάλω δύναμη για να βγει...Σκέφτομαι όμως να χρησιμοποιήσω πιστόλι με θερμό αερα ωστα να μαλακώσει η κολλα...Αυτά για την ωρα...Εαν στο μεταξύ γνωριζει καποιος κατι καινουργιο που θα βοηθούσε τη κατάσταση ας απαντήσει παρακαλω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 31 Αύγ 2020, 14:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Προσοχή στα heat guns. Η θερμοκρασία που αναπτύσσουν ξεπερνάει τους 500 βαθμούς οπότε αν ζεσταίνεις απευθείας τη λαμαρίνα για αρκετή ώρα μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα στο χρώμα. Θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με σεσουάρ και να δεις αν αρκεί για να μαλακώσει την κόλλα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Σεπ 2020, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Απρ 2014, 19:20
Δημοσιεύσεις: 132
Καλησπέρα,
Εχει περάσει κατι παραπάνω απο ενας χρόνος απο τότε που τοποθέτησα την οροφή δεν εχει υπάρξει κανένα πρόβλημα.
Και γω είχα διστακτικότητα στο πως θα την αφαιρέσω ώσπου ενας συνάδελφος έβαλε ολη τη μαεστρια στην δύναμη του και την αφαίρεσε. Δεν θα καταφέρεις κάτι με το ζεσταμ,ζ αυτή η σιλικόνη γίνεται σαν το σικαφλεξ εχει ωριμάσει και εχει πετρώσει.
Απλά βάλε προοδευτικά, σταθερή δύναμη μεταξύ ταπετσαρίας και ουρανού και ολοένα να εισέρχεσαι μεταξύ τους ώστε να αποκοληθεί.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2020, 17:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2015, 15:18
Δημοσιεύσεις: 39
Ευχαριστώ Αιολο και Χρήστο για την απάντηση τους...Λογω άλλων υποχρεώσεων δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά θα συνδυάσω και σεσουάρ και δύναμη για να βγάλω τον ουρανο...Επίσης ας μου υπενθυμίσει κάποιος πως ανεβάζουμε φωτογραφικό υλικό ...Ίσως καταφέρω να κάνω κάποια καταγραφή για να το δούνε όσοι ενδιαφέρονται...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2020, 22:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Αν μπαίνεις απ' το site, τότε μπορείς να αποθηκεύεις τις φωτό σου σε κάποιο cloud όπως πχ photos.google.com και να ανεβάσεις εδώ το σύνδεσμο. Αν είσαι από κινητό, είναι πολύ εύκολο μέσω της εφαρμογής Tapatalk.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 07:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ 2020, 09:18
Δημοσιεύσεις: 112
C4 του 2007 και ξαφνικά εχθές συνειδητοποιώ ότι σακούλι ασε η ταπετσαρία της οροφής. Πιθανότατα επειδή έκανε ντου ο πατέρας με ένα κονταροπριονο το οποίο έσερνε πανω της ή απλά ήρθε η ώρα της. Ακόμα δεν είναι ενοχλητικό αλλά μου τη δίνει να το βλέπω, τι προτείνετε οι πιο έμπειροι; Αν κάποιος ξέρει από Βόλο και κάνα καλό μάστορα ας μου στείλει μήνυμα.

_________________
C4 1.4 XT (2007)
C4 - CROSS 1.5 BLUEHDI 110 ps SHINE (2022)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 13 Νοέμ 2021, 22:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Μιας και είμαι από Βόλο σου στέλνω π.μ

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΟΡΟΦΗΣ - CITROEN C4 2006 COUPE
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 09 Ιαν 2022, 12:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους,

Νομίζω η ταπετσαρία κρεμάει στο σύνολο των C4 μετά από τόσα χρόνια.
Στην Αθήνα σωστή δουλειά με λιγότερα των 150,00 ευρώ δεν έχει τύχει να βρω.
Αν κάποιος έχει καλή και οικονομικότερη πρόταση σε κάποιον ειδικό, ας μου στείλει μύνημα.

Πολλοί ταπετσιέρηδες δεν αναλαμβάνουν C4 λόγω ιδιαιτερότητας που έχει η οροφή σε σχέση με άλλων εταιριών αμάξια.

Αν είναι σοβαρός, φυσικά και θα το φτιάξει. Εγώ έφαγα πόρτα από 1-2 όταν το έψαξα.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 17 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

H Citroën λανσάρει πρώτη τα Instant Articles!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Νέο Citroen C1 με Άτοκη Χρηματοδότηση και 183€/μήνα!
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΕΙΔΗΣΕΙΣ CITROËN
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
ΝΕΟ CITROEN BERLINGO
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: Petran
Απαντήσεις: 9
Οδήγηστε το Νέο Citroen C3 στο Open Weekend Citroen 10-11/12
Δ. Συζήτηση: Δ.Τ. Citroen Hellas
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
 
cron