Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 25 Απρ 2024, 19:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Οκτ 2021, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:20
Δημοσιεύσεις: 6
vpafi έγραψε:
jalbanis έγραψε:
Ioannaliki έγραψε:
Καλησπέρα σας! Εχω Citroen Cactus του 2017 και μου παρουσιάστηκε πρόβλημα στην αντλία του adblue. Το αυτοκίνητο έχει εγγυηση μέχρι 2022/60.000 χλμ. Οπότε υποθέτω ότι εφόσον έχω 89.900 χλμ είμαι εκτός εγγύησης.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να μου προτείνεται σε ποιο συνεργείο της Αθήνας να απευθυνθώ για να γίνουν ενέργειες προς Citroen Γαλλίας, μήπως καλυφθεί η αντικατάσταση.
Μέχρι σήμερα τα σέρβις τα έκανα σε εξειδικευμένο συνεργείο, όχι αντιπροσωπεία, με εξαίρεση στην καραντίνα που το πήγα σε ένα τοπικό, μιας και μένω έξω από την Αθήνα.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλημέρα! Σε χιλιόμετρα είσαι εκτός εγγύησης, ΑΛΛΑ...
Ειδικά για το ευπαθές δοχείο AdBlue, λέει (μάλλον ανεπισήμως) η μαμά PSA (νυν Stellantis) ότι δίνει εγγύηση 5 χρόνια ή 150000 χιλιόμετρα.
Οπότε, απευθύνσου σε επίσημο συνεργείο αντιπροσωπείας Citroen, επικαλέσου το αν δεν σου το πουν οι ίδιοι από μόνοι τους, και να επιμείνεις να σου καλύψουν δωρεάν το δοχείο ως ανταλλακτικό.
Κανονικά, αν η συντήρηση έχει γίνει όπως και όποτε ακριβώς προβλέπεται με τα αναλώσιμα των προδιαγραφών που προβλέπονται, θα προβούν στην ανάλογη διαδικασία για να σου το αλλάξουν δωρεάν και να πληρώσεις μόνο την εργασία.
Αφιέρωσε χρόνο να δεις αυτή εδώ τη συζήτηση, να δεις το πνεύμα, μην υποχωρήσεις ότι άλλο κι αν σου πουν, και περιμένουμε καλά νέα σου! :thumb
Εκτός και αν έχει κάνει επέκταση εγγύησης οπότε καλύπτεται από τα χιλιόμετρα.

"Στάλθηκε από το γραφείο μου στον πλανήτη Nibiru χρησιμοποιώντας πένα"



Καλησπέρα σας! Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.
Τη Δευτέρα θα πάω το αμάξι στην OMEGA στην Αγ. Παρασκευή και θα σας ενημερώσω για για την αντιμετώπιση που θα τύχω.
Το Cactus (του 2017 με 89.000 χλμ και εγγύηση μέχρι 2022/60.000 χιλιόμετρα) όταν έγραψα στο forum πριν μια βδομαδα είχε παρουσιάσει μόνο θόρυβο στην αντλία adblue.
Εχθές όμως καθώς οδηγούσα παρουσίασε α) σταθερή ένδειξη ουρίας β) σταθερή ένδειξη εικονιδίου μηχανής γ) σταθερή ένδειξη service
δ)περιθώρiο ακινητοποίησης 1.100 χλμ.
Σήμερα η ένδειξη ουρίας αναβοσβήνει, παραμένει η ένδειξη του service και η αντίστροφη μέτρηση των χιλιομέτρων, αλλά έσβησε η ένδειξη του εικονιδίου της μηχανής.
Έχω καταλάβει ότι θα ήταν σίγουρη η κάλυψη της βλάβης γιατί άτυπα υπάρχει μια παράταση μέχρι τα 150.000 χλμ εντός 5ετίας.
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι δεν έχουν γίνει τα service σε αντιπροσωπεία και από τα 7 service δεν έχω παραστατικά για τα 2. (και το 1 που έγινε σε τοπικό συνεργείο έγινε και με 2χιλ. χιλιόμετρα plus λόγω καραντίνας.
Μακάρι να σταθώ τυχερή γιατί το κόστος αποκατάστασης της βλάβης θα είναι δυσβάσταχτο και το να κάνω ενέργειες προς τη Citroen Γαλλίας θα είναι πρακτικά αδύνατο, μιας και τέτοιες ενέργειες πρέπει να είναι μαζικές και οργανωμένες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 23 Οκτ 2021, 23:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν 2011, 22:53
Δημοσιεύσεις: 3765
Ευχομαι να μην χρειαστει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη. Αλλα αν δεν σε καλυψουν αν αγορασεις το εξαρτημα απο το ιντερνετ (γνησιο υπαρχει μονο, οποτε δεν εχεις φοβο μαιμουδιας) θα πληρωσεις σημαντικα λιγοτερα. Και η τοποθετηση δεν ειναι και τιποτα δυσκολο ουτε κοστοβορο...

_________________
Οκτώβριος 2003-Ιούνης 2009 Xsara I 1.6 exclusive. 70.700-283.400 (παρά αδερφού)
Ιούλης 2009-15 Μαίου 2013 C5 I 1.8 105.500-217.130 (παρά Ιατρού)
22 Μάη 2013 5 Ιούνη 2013 C5 II prestige 115.900-117.200 (παρά Λογιστού)
1η Ιούλη 2013- C5II prestige95600....(παρά γαλακτοπώλου)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Οκτ 2021, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Φίλη Ioannaliki, ζόρικα τα πράγματα... Κάνε τις ενέργειες που λες (δεν χρειάζονται πολλοί, για κάθε περίπτωση γίνονται τα αιτήματα προς Γαλλία) κι αν απορριφθείς και σου πουν για πλήρη χρέωση, δες αυτό που είπε ο Γιώργος (grekoulis) για να μειώσεις το κόστος κάπου στο μισό.

(Παίζετε κορώνα-γράμματα ακριβή περιουσία! Σέρβις γίνεται κανονικότατα στα λοκντάουν, και να άλλο ένα "χωρίς απόδειξη" πιθανώς πανάκριβο!)

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Οκτ 2021, 16:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 16 Οκτ 2021, 12:20
Δημοσιεύσεις: 6
jalbanis έγραψε:
Φίλη Ioannaliki, ζόρικα τα πράγματα... Κάνε τις ενέργειες που λες (δεν χρειάζονται πολλοί, για κάθε περίπτωση γίνονται τα αιτήματα προς Γαλλία) κι αν απορριφθείς και σου πουν για πλήρη χρέωση, δες αυτό που είπε ο Γιώργος (grekoulis) για να μειώσεις το κόστος κάπου στο μισό.

(Παίζετε κορώνα-γράμματα ακριβή περιουσία! Σέρβις γίνεται κανονικότατα στα λοκντάουν, και να άλλο ένα "χωρίς απόδειξη" πιθανώς πανάκριβο!)


Καλησπέρα σας! Τα νέα έχουν ως εξής. Πήγα το πρωι στη Citroen Ωμεγα στην Αγία Παρασκευή και άφησα το αυτοκίνητο. Με κάλεσαν πριν λίγο να μου πουν ότι από τους διαγνωστικούς ελέγχους που έκαναν, δεν προκύπτει βλάβη του δοχείου, αλλά του μπεκ ψεκασμού της ουρίας. Το κόστος αποκατάστασης της βλάβης θα ανέλεθει στα 245 €. Όταν ρώτησα τον τεχνικό εάν είναι βέβαιο ότι δεν υπάρχει βλάβη στο δοχείο, μου απάντησε ότι εκείνοι πάνε βήμα-βήμα με βάση τις διαγνώσεις που έχουν από τον εγκέφαλο και ότι στην παρούσα φάση κρίνουν ότι η αστοχία είναι στο μπεκ.
Και δε ξέρω αν πρέπει να χαρώ για το κατά πολύ μικρότερο κόστος ή να αγχωθώ μην αποκατασταθεί αυτή η βλάβη και μετά ξαανεμφανιστούν οι ενδείξεις και δε γλιτώσω τελικά τα 1.300 €.
(Πάντως να επισημάνω ότι ο υπεύθυνος της αντιπροσωπείας είναι πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός και αν και δεν έχω γνώσεις μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Οκτ 2021, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5580
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
https://www.youtube.com/watch?v=mTCqjnmBtE8

Nομιζω στο 1:25min του βίντεο φαινεται το μπεκάκι που ψεκάζει μεσα στον καταλύτη. Μακάρι να είναι μόνο αυτο.
Σιγουρα ο Γιάννης (jalbanis) η άλλοι φίλοι θα σου πουν που ξέρουν καλυτερα απο εμενα. Ελπίζω το βιντεάκι να βοηθήσει για την κατανόηση της τεχνολογίας και των τμημάτων της.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Οκτ 2021, 09:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1128
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Νίκο, ωραίο το βίντεο, αν θυμάμαι καλά το είχαμε ανεβάσει εδώ και παλιότερα, και καλώς το ανέβασες μιας και είναι χρήσιμη υπενθύμιση.

Ioannaliki, συνήθως βγαίνει στάνταρ κωδικός βλάβης που οδηγεί ανεπιφύλακτα στην αντικατάσταση του δοχείου.
Αυτό το "βήμα-βήμα" που λένε, ζήτα να σου το ξεκαθαρίσουν, έτσι που το πάνε δυνητικά μπορεί να σου κοστίσει άλλα 1200 μετά αν διαγνώσουν δοχείο και δεν σε καλύψουν δωρεάν, ή και περισσότερο αν ενδιάμεσα αλλάξουν και κάτι άλλο.
Τους έδειξε μπεκ... Έλυσαν το μπεκ να δουν την καταστασή του; Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις στο διαδίκτυο που έγινε αυτό, καθαρίστηκε από τις κρυσταλλώσεις και το ίδιο το μπεκ και το στόμιο που κουμπώνει, έσβησαν τις βλάβες από το αυτοκίνητο, αλλά επανήλθαν τα μηνύματα βλάβης και οδηγήθηκαν σε αντικατάσταση δοχείου.
Όπως φαίνεται, όλο το θέμα έγκειται στο ότι δεν υπάρχει τέτοια εργασία, ούτε στη ρουτίνα τακτικής συντήρησης, ούτε και στη ρουτίνα θεραπείας.
Κοιτάνε μόνο το διαγνωστικό, προχωράνε με μιας σε αλλαγές εξαρτημάτων, κι όπου φτάσει αυτό κι όσα πληρώσει τελικά ο πελάτης; Αυτό λένε;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Νοέμ 2021, 21:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 07 Νοέμ 2021, 21:09
Δημοσιεύσεις: 1
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ. ΕΧΩ ΤΟ CITROEN C4 1.6 BLUE HDI KAI ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ ΚΑΙ EΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ME TO DOXEIO ADBLUE. Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΣΤΙΣ 54000 (5 ,5 ΧΡΟΝΙΑ) ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ ΕΓΩ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ, ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑς ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΚΛΕΙΝΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΑΠΑΚΙ, ΣΑΝ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ Η ΔΕΞΑΜΕΝΗ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ. Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΕΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΘΕΣΑΝ ΣΤΗΝ ΔΕΞΑΜΕΝΗ.
ΕΧΕΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΤΕΤΟΙΟ ΘΟΡΥΘΟ ΓΙΑ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Νοέμ 2021, 22:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2442
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Απόλυτα φυσιολογικά...ο νέος κωδικός τον κάνει αυτόν τον θόρυβο όταν σβήνεις τη μηχανή.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε kostask για την δημοσίευση του/της: Astrin.C
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ 2021, 11:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 02 Ιουν 2016, 12:37
Δημοσιεύσεις: 235
Astrin.C έγραψε:
ΕΧΕΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΤΕΤΟΙΟ ΘΟΡΥΘΟ ΓΙΑ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.


Είναι φυσιολογικό, αυτό που ακούς είναι η αντλία που επιστρέφει το εναπομείναν υγρό μέσα στο δοχείο.
Το έκανε και το προηγούμενο δοχείο σου αλλά στα "καινούργια" ακούγεται πολύ πιο έντονα.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε salvatore για την δημοσίευση του/της: Astrin.C
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ 2021, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Διαβάζω για έλλειψη adblue και άνοδο της τιμής. https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... -metafores


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 08 Νοέμ 2021, 19:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Αγόραζα το 10λιτρο, 13 ευρώ. Τώρα το αγόρασα στα 15. Total.

Πήρα 5 - 10λιτρα. Την επόμενη μέρα, τα είχα.

Δεν ξέρω τι ισχύει εκεί έξω. Εγώ βολεύτηκα πάντως!

Σε σταθμό καυσίμων στη Βουλγαρία, το noname AdBlue, σε 10λιτρο, πλέον κοστίζει 16,5 ευρώ, ενώ το καλής ποιότητας, πλησιάζει τα 20 ευρώ. Ούτε αντιπροσωπεία να ήταν! :laugh

Στάλθηκε από το AC2003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 11:32 
Άβαταρ μέλους
Να καταθέσω και τη δική μου εμπειρία....

Πριν ένα μήνα περίπου έληξε η πενταετής εγγύηση του Citroen C4 1.6 μοντέλο '16 που έχω. Πριν λίγες μέρες εντοπίστηκε η εν λόγω βλάβη του δοχείου AdBlue στα 47.000 χιλιόμετρα.

Έχω κάνει το "λάθος" πως το τελευταίο τακτικό σέρβις στις αρχές της φετινής χρονιάς (λάδια και φίλτρο καμπίνας) το έκανα σε άλλο συνεργείο και όχι στην αντιπροσωπεία, όπως δικαιούμαι από το νόμο (ενημερώστε με αν κάνω λάθος όποτε κακό του κεφαλιού μου....)

Όπως διάβασα και σε προηγούμενα μηνύματα η αντιπροσωπεία έστειλε τα απαραίτητα στη Γαλλία και την ενημέρωσαν ότι δεν έχουν αναλυτικά στοιχεία για το τελευταίο σέρβις όπως γράφουν τα "επίσημα" παραστατικά των αντιπροσωπειών. Φυσικά, το συνεργείο σφράγισε το βιβλίο σέρβις και μου έδωσε μια απλή απόδειξη λιανικής. Οπότε... τζίφος... Μου είπαν, επίσης, πως ακόμη και εντός εγγύησης να ήμουν θα μπορούσε η Citroen να μην εγκρίνει την αποκατάσταση της βλάβης!!

Είναι προφανής, κατά την ταπεινή μου άποψη, η προσπάθεια της εταιρείας να "τιμωρεί" τα "κακά" παιδιά ακόμη και για μια βλάβη που απ' ότι φαίνεται την εμφανίζει η πλειονότητα των εν λόγω μοντέλων.

Ειλικρινά, έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 14:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Όπως κάναμε και οι υπόλοιποι...
Κάνεις αίτημα μέσω αντιπροσωπείας για κάλυψη της ζημιάς καταθέτοντας όλα τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν (αποδείξεις σέρβις κλπ). Αν στο τελευταίο σερβις που έκανες εκτός αντιπροσωπείας δε σου δώσανε παραστατικά πήγαινε και ζήτα τα (εν ανάγκη πλήρωσε του το ΦΠΑ αν στα έκανε στα "μαύρα") αλλά πρόσεχε στο παραστατικό να γράψουν τα ανταλλακτικά και τις εργασίες που προβλέπεται από την Citroen να κάνεις.

Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση.... εκτός εγγύησης και σερβις εκτός δικτύου, πήγα πήρα απόδειξη με ανταλλακτικά και εργασίες από το συνεργείο που μου έκανε σέρβις, τα κατέθεσα και μετά από λίγες μέρες με πήρανε τηλ να μου πούνε ότι εγκρίθηκε το αίτημα και πλήρωσα κάπου 80€ εργατικά.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 20:28 
Άβαταρ μέλους
vagelisfil έγραψε:
Όπως κάναμε και οι υπόλοιποι...
Κάνεις αίτημα μέσω αντιπροσωπείας για κάλυψη της ζημιάς καταθέτοντας όλα τα δικαιολογητικά που θα σου ζητήσουν (αποδείξεις σέρβις κλπ). Αν στο τελευταίο σερβις που έκανες εκτός αντιπροσωπείας δε σου δώσανε παραστατικά πήγαινε και ζήτα τα (εν ανάγκη πλήρωσε του το ΦΠΑ αν στα έκανε στα "μαύρα") αλλά πρόσεχε στο παραστατικό να γράψουν τα ανταλλακτικά και τις εργασίες που προβλέπεται από την Citroen να κάνεις.

Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση.... εκτός εγγύησης και σερβις εκτός δικτύου, πήγα πήρα απόδειξη με ανταλλακτικά και εργασίες από το συνεργείο που μου έκανε σέρβις, τα κατέθεσα και μετά από λίγες μέρες με πήρανε τηλ να μου πούνε ότι εγκρίθηκε το αίτημα και πλήρωσα κάπου 80€ εργατικά.


Το συνεργείο που πήγες το αυτοκίνητο εκδίδει παραστατικά που γράφουν αναλυτικά τα ανταλλακτικά ή αναλώσιμα που χρησιμοποίησαν όπως κάνουν τα πληροφοριακά συστήματα των αντιπροσωπειών; Αν τα γράφει με το... χέρι πάνω στο βιβλίο σέρβις είναι κακό; Και φυσικά δεν ήταν "μαύρα", απλά μου έδωσε μια απόδειξη λιανικής.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Δεκ 2021, 20:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 15 Μαρ 2017, 10:18
Δημοσιεύσεις: 404
Τοποθεσία: Αθήνα
Με το χέρι μου τα έγραψε.
Λάδια, τύπος, ποσότητα
Φίλτρα
Τάπα κάρτερ
Υγρά
Κλπ κλπ κλπ.

_________________
:)

Citroen C3 1.6 BlueHDi 100 S&S Shine (2017) - 100hp/254Nm
Kia Rio 1.4 CVVT Cosmic (2011) - 109hp/137Nm


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 24 από 38 [ 561 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 38  Επόμενο



Συναφή θέματα

CITROEN C3 BLUEHDI 1.6 100 Δεύτερη φορά πρόβλημα ADBLUE
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: tsikris04
Απαντήσεις: 2
Δοχειο adblue
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: anastasios25
Απαντήσεις: 6
Ακινητοποίηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: xantiamanolis
Απαντήσεις: 2
Κωδικός βλάβης P2299
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
"Σπάσιμο" χρώματος λόγω...πουλιού
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 48
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ