Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Σάβ 27 Απρ 2024, 07:28 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 22 Φεβ 2024, 20:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 31 Δεκ 2016, 22:31
Δημοσιεύσεις: 17
rokko74 ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Μαρ 2024, 13:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Μαρ 2024, 09:24
Δημοσιεύσεις: 1
Νέος χρήστης στο forum και παθούσα με το δοχείο της ουρίας.
Η ιστορία έχει ως εξής:
Είμαι κάτοχος CITROEN C3 BLUEHDi 1.6 SHINE μοντέλο 5/2017.
ΤΟ αγόρασα μεταχειρισμένο δύο ετών και έχει σήμερα 121.000km
Άναψε το λαμπάκι του adblue και η ένδειξη στην οθόνη κανονικά στα 2400km υπόλοιπο.
Όταν έβγαλε στα 1800km ένδειξη πρόσθεσα adblue αλλά δεν έσβησε το λαμπάκι
ούτε και η ένδειξη στα 1800km στην οθόνη. Το άφησα να δω πως θα πάει και έβγαλε ένδειξη στα
1500 και τώρα είναι στα 1200Km.
Πήγα στην αντιπροσωπεία ΓΙΑΝΝΙΡΗΣ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ πρώτη φορά γιατί
είχαν πιο γρήγορα διαθέσιμο ραντεβού. (Σημ. όλα τα service έχουν γίνει στην
αντιπροσωπεία κανονικά απλά στο δεύτερο συνεργείο GIANNIRHS που βρίσκεται
στην ανατολική πλευρά της πόλης) και μου έσκασαν τη γνωστή λυπητερή αλλαγή
του δοχείου, 1200€ και κάτι κόστος αλλά ο κατασκευαστής λέει δίνει κάλυψη 50% μαζί με τα εργατικά μου είπε τελική τιμή 800-830€. Το δοχείο λέει υπάρχει Αθήνα και θα το παραγγείλει και θα το έχει από
Δευτέρα (ήταν Παρασκευή όταν πήγα).
Τον κάλεσα λοιπόν σήμερα 4.3.2024, του ζήτησα να αιτηθούμε απαλλαγή από το κόστος του ανταλλακτικού όπως έχει γίνει σε πολλές περιπτώσεις επειδή αφορά αστοχία κλπ, επιπλέον ισχύουν οι προϋποθέσεις κάτω από 150.000km και service στην αντιπροσωπεία ανέφερα επίσης και τις αναφορές που έχουν γίνει προς το Υπουργείο Μεταφορών.
Δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο μου απάντησε γιατί ήδη μου έδωσε κάλυψη 50% ο Κατασκευαστής και αν έχω θέμα να πάρω στην Αθήνα στα κεντρικά όπου φυσικά με τη σειρά τους μου είπαν ότι αυτοί δεν μπορούν να κάνουν κάτι και μόνο η αντιπροσωπεία γνωρίζει τι λέει ο κατασκευαστής παρά μόνο να καταχωρήσουν το Παράπονό μου.
Χλωμά τα βλέπω τα πράγματα. Τι με συμβουλεύετε? Πιστεύετε ότι θα έχω καλύτερη τύχη αν απευθυνθώ στην άλλη αντιπροσωπεία του Γιαννίρη? (αν και δε νομίζω να με αντιμετωπίσουν διαφορετικά)
Π


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 05 Μαρ 2024, 07:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10560
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Να πας στην αντιπροσωπεία στα Γιαννιτσά! Και εκεί να συνεχίσεις. Φιλική συμβουλή.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 09 Μαρ 2024, 21:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Μαρ 2024, 21:03
Δημοσιεύσεις: 2
Τοποθεσία: Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Πριν από μια εβδομάδα πήρα ένα c4 cactus του 2019 από έναν πολύ γνωστό μάντρα στην Πάτρα,αφού ζήτησα να πάει για έλεγχο στη citroen της Πάτρας μιας και εγώ είμαι Αθηναίος.Την Παρασκευη μου άναψε η κλασσική βλάβη adblue. Αφού επικοινώνησα μαζί τους μου είπαν να το πάω στην Ωμέγα του Κηφισού,οι οποίοι μου είπαν ότι το πρώτο ραντεβού διαθέσιμο για να δουν τι έχει το αμάξι είναι σε 2 Παρασκευές από τώρα,στις 22 του μήνα.
Κατάλαβα πως δεν έχουν διάθεση να βοηθήσουν και να μπω στην εγγύηση. Έχετε κάποια συμβουλή για το ζητημα;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Απρ 2024, 10:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 19 Απρ 2024, 08:59
Δημοσιεύσεις: 1
Καλημέρα στην ομάδα, γενικά στην οικογένεια έχουμε μια αγάπη για τα C3 βενζίνη και diesel είναι οικονομικά αξιόπιστα αυτοκίνητα. Μέχρι αυτή τη στιγμή τουλάχιστον που το δικό μου το πιο καινούργιο μου έβγαλε ένδειξη για ουρία μαζί με engine error. Το αυτοκίνητο είναι Citroen C3 1.6 BlueHDi 75 PS του 04/2016. Εγώ το πήρα μεταχειρισμένο τον 11 του 2019. Το αυτοκίνητο μέχρι τώρα ήταν τέλειο όλα του τα service κανονικά του έχω βάλει μόλις 13.0000χλμ από τότε που το πήρα διότι στην Αθήνα κινούμαστε μόνο με μηχανάκι και μετρό και με τα κλεισμένα χρόνια του COVID μειώθηκαν οι εξωρμήσεις. Προχθές λοιπόν σε διαδρομή από Παλαιό Φάληρο - Νέα Φιλαδέλφεια μου ανάβουν ενδείξεις για ουρία μαζί με engine error, το πάω κατευθείαν την επόμενη ημέρα συγκεκριμένα στο συνεργείο στη Citroen Synergy Αλίμου, με ενημερώνουν ότι πρέπει να αλλαχθεί το δοχείο adblue το οποίο κοστίζει 1400€ και παθένω το πρώτο εγκεφαλικό. Με ενημερώνουν ότι είναι γνωστό το πρόβλημα (σε αυτούς όχι σε εμένα :cry ) και για το λόγο αυτό μου καλύπτει το 50% του κόστους η ίδια η Citroen. Το επιπλεόν που μου είπαν για το δοχείο για όσους φανεί χρήσιμο είναι ότι το καινούργιο έχει 2 χρόνια εγγύηση, ενάν στα 2 χρόνια πάθει πάλι βλάβη το αντικαθηστούν δωρεάν εάν είναι μετά τα 2 χρόνια πάλι 50%-50% θα πάει. Και εδώ σκέφτομαι εγώ αφελέστατα τι μπορώ να του κάνω να πάθει τη βλάβη μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια :laugh :cry Θέλω να συνεχίσω να κλαίω αλλά λέω να το πουλήσω αφού το διορθώσω το πρόβλημα και να πάρω ένα ηλεκτρικό για την πόλη για μικρές αποστάσεις όπου χρειαστεί και ένα vanακι να το μετατρέψω σε camper για τα ταξίδια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 19 Απρ 2024, 10:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Δεκ 2023, 22:01
Δημοσιεύσεις: 8
Το πραγματικό κόστος αντιπροσωείας του δοχείου ad-blue είναι 1050€ αλλά το ανεβάζουν για να κερδίσουν ότι μπορούν. Απαράδεκτοι μετά από τόσα χρόνια και τόσες παραγωγές δοχείων αφού μπαίνει σε πολλά διαφορετικά μοντέλα, το κόστος ακόμη να είναι τόσο ακριβό λες και είναι πυρηνική επιστήμη.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 38 από 38 [ 561 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 34, 35, 36, 37, 38



Συναφή θέματα

CITROEN C3 BLUEHDI 1.6 100 Δεύτερη φορά πρόβλημα ADBLUE
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: tsikris04
Απαντήσεις: 2
Αναζήτηση ανταλλακτικών λόγω τρακαρίσματος
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: kristosfm
Απαντήσεις: 17
Adblue σε citroen c3 diesel
Δ. Συζήτηση: Τα πρώτα σας βήματα!
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Ακινητοποιηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: ΗΛΙΑΣΚΤΜ
Απαντήσεις: 0
Δοχείο Adblue citroen c4 cactus bluehdi
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ