Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:15 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 28 Μάιος 2022, 12:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 28 Μάιος 2022, 12:41
Δημοσιεύσεις: 18
Καλησπερα σε ολους . Πρωτη φορα γραφω στο συγκεκριμένο forum. Σκεφτομαι την αγορα ενος νεου OPEL MOKA με τον κινητηρα diesel 1.5 110 hp. Ειναι και αυτος μεσα στους ιδιους που παρουσιαζουν το προβλημα με το Adblue...? Γνωριζεί κανεις εαν εχει κανει η psa καποια ανασχεδιαση...?
Οποιαδηπωτε πληροφορια-γνωμη ειναι ευπροσδεκτη...

Καλα καλοκαιρι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Ιουν 2022, 14:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
bakevang έγραψε:
4 - 10λιτρα Total Clearnox έφτασαν σήμερα στα χέρια μου!

1 για το C4 BlueHDi το δικό μου.
2 για το C3 BlueHDi της κολλητής μου.
1 για το 308 BlueHDi του φίλου μου.

Εικόνα

Υ.Γ.: Ελπίζω να κάνει σωστή δουλειά γιατί η τιμούλα του είναι τσιμπημένη. 25Ε το ένα.

Καλησπέρα επειδή σκέφτομαι να βάλω και εγώ το clearnox αντί του απλού adblue υγρού της total σε peugeot 308 1.6 bluehdi 120 eat6 του 2016 Αθήνα που μπορώ να το αγοράσω σε καλή τιμή εάν γνωρίζεις?
Το 2020 εντός εγγύησης άλλαξα το δοχείο ουρίας εντελώς δωρεάν όλα στην αντιπροσωπεία, από τότε δεν έχω κάποιο πρόβλημα αλλά και στην total που μίλησα τηλεφωνικώς μου το συνέστησαν εφόσον έχω πρόβλημα κρυστάλωσης , αλλιώς το απλό , αλλά επειδή θέλω να το βάλω για καλύτερο μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Ιουν 2022, 17:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Δεν υπάρχει καλή τιμή. Ο τιμοκατάλογος της Total είναι ενιαίος για τους επίσημους αντιπροσώπους της. Πρόλαβα τότε και το αγόρασα έναντι των 25 ευρώ.

Σήμερα, όπως έχω πληροφορηθεί, η τιμή έχει ξεπεράσει τα 36 ευρώ.

Σήμερα κιόλας, άναψε λαμπάκι UREA στο Euro 6 και το έβαλα! Καμία σχέση με το άλλο υγρό, στην υφή και τουλάχιστον. Αυτό μου φάνηκε πιο λιπαρό.

Επίσης, έβαλα καμία 50 ml μέσα σε ποτήρι και έριξα μέσα κρυσταλλώσεις από το καπάκι. Σας πληροφορώ ότι διαλύθηκαν μέσα σε μισό λεπτό.

Sent from my AC2003 using Tapatalk

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: isi
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Ιουν 2022, 08:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
bakevang έγραψε:
Δεν υπάρχει καλή τιμή. Ο τιμοκατάλογος της Total είναι ενιαίος για τους επίσημους αντιπροσώπους της. Πρόλαβα τότε και το αγόρασα έναντι των 25 ευρώ.

Σήμερα, όπως έχω πληροφορηθεί, η τιμή έχει ξεπεράσει τα 36 ευρώ.

Σήμερα κιόλας, άναψε λαμπάκι UREA στο Euro 6 και το έβαλα! Καμία σχέση με το άλλο υγρό, στην υφή και τουλάχιστον. Αυτό μου φάνηκε πιο λιπαρό.

Επίσης, έβαλα καμία 50 ml μέσα σε ποτήρι και έριξα μέσα κρυσταλλώσεις από το καπάκι. Σας πληροφορώ ότι διαλύθηκαν μέσα σε μισό λεπτό.

Sent from my AC2003 using Tapatalk

40 ευρώ έχει τώρα τιμή , απλά από πέρσι που έκανα σέρβις έχω κάνει ήδη 10.000χλμ. και θέλω να βάλω μόνος γιατί στην αντιπροσωπεία θα το πληρώσω χρυσό .


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Ιουν 2022, 12:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2018, 10:40
Δημοσιεύσεις: 15
καλησπέρα στην παρέα ειμαι κάτοχος cactus 1.6 πετρέλαιο το αυτοκίνητο αγορασμένο 2017 με 91.000 χιλ. μου ανάψανε το λαμπάκι κινητήρα και urea και service μαζί με τα μήνυμα στην οθόνη μίλησα με το εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Καλλιθέα και μου ειπαν να παω το αυτοκίνητο να το δουν θα σας ενημερώσω το τι θα μου πουν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 22 Ιουν 2022, 23:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2018, 10:40
Δημοσιεύσεις: 15
Καλησπέρα σας μου είπαν στο συνεργείο ότι θα πληρώσω το67%της αρχικής τιμή δηλαδή 350 ευρώ όταν τους είπα ότι κανονικά θα έπρεπε να με καλύψουν όλο το ποσό μου είπαν ότι αυτό έχει αλλάξει από το Μάρτιο και μετά τα συμπεράσματα δικά σας


Sent from my iPhone using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 24 Ιουν 2022, 16:11 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
Προσθέτω και τη δική μου πρόσφατη εμπειρία σχετικά με θέμα.
Στο παρελθόν είχαν ανάψει τα σχετικά λαμπάκια, χωρίς όμως την αντίστροφη μέτρηση χλμ. Άλλοτε έσβηναν μετά από λίγο "πάτημα", άλλοτε επέμεναν. Έχω αλλάξει δύο NOx sensors, βάσει των ενδείξεων των βλαβών. Όλα αυτά μέχρι τα ~75.000km.
Στα ~112.000km ξαφνικά ανάβουν τα λαμπάκια πάλι, αλλά αυτή τη φορά βγαίνει και η αντίστροφη μέτρηση.
Ωμέγα Μεσογείων, όπου έχει γίνει η αγορά και όλα τα service (ανά 15.000km) και μου λένε ότι η ένδειξη δείχνει μπεκ ουρίας (όπως ακριβώς και σε καποιον άλλο που έχει γράψει πιο πίσω για το ίδιο συνεργείο).
Του αρχίζω την κουβέντα περί δοχείου και τα σχετικά, του κόβετε λίγο η φόρα, αλλά η κατάληξη ήταν ό, τι λέει και ο φίλος παραπάνω, ότι ΑΝ προκύψει θέμα δοχείου έχει συμμετοχή.
Δεν το πίεσα περισσότερο, σε πρώτο χρόνο. Αλλάχθηκε το μπεκ και πήρα και το παλιό, το οποίο ήταν όντως σε κακή κατάσταση και φαινόταν σαν να χάνει από κάπου, γιατί γύρω του και πάνω του είχε πολλά υπολείμματα από Adblue.
Εκεί που πήγα να χάσω την ψυχραιμία μου ωστόσο είναι ότι για άλλη μια φορά έγινε αναφορά σε αλλαγή τρόπου οδήγησης. Κατά αυτούς είναι ΛΑΘΟΣ να πηγαίνεις με 120km/h και έκτη... (Το 90% των km γίνονται σε Αττική οδό με αυτές τις συνθήκες)

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 26 Ιουν 2022, 22:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 30 Σεπ 2021, 17:16
Δημοσιεύσεις: 35
netblaster έγραψε:
Εκεί που πήγα να χάσω την ψυχραιμία μου ωστόσο είναι ότι για άλλη μια φορά έγινε αναφορά σε αλλαγή τρόπου οδήγησης. Κατά αυτούς είναι ΛΑΘΟΣ να πηγαίνεις με 120km/h και έκτη... (Το 90% των km γίνονται σε Αττική οδό με αυτές τις συνθήκες)


Δηλαδή κατ' αυτούς ποιός είναι ο συνιστώμενος τρόπος οδήγησης?

_________________
C4 110 Shine


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 27 Ιουν 2022, 12:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Μάιος 2016, 16:28
Δημοσιεύσεις: 94
supebara έγραψε:
netblaster έγραψε:
Εκεί που πήγα να χάσω την ψυχραιμία μου ωστόσο είναι ότι για άλλη μια φορά έγινε αναφορά σε αλλαγή τρόπου οδήγησης. Κατά αυτούς είναι ΛΑΘΟΣ να πηγαίνεις με 120km/h και έκτη... (Το 90% των km γίνονται σε Αττική οδό με αυτές τις συνθήκες)


Δηλαδή κατ' αυτούς ποιός είναι ο συνιστώμενος τρόπος οδήγησης?


Στα 120km/h μένουμε με 5η... Και η 6 για πιο πάνω λέει... Αστεία πράγματα.
Εννοείται οτι μόλις του το ζήτησα γραπτώς αυτό μου άλλαξε την κουβέντα.

_________________
Citroen C4 Grand Picasso II Intensive - 1.6 BlueHDI - Kyanos Blue


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 27 Ιουν 2022, 17:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Δηλαδή το αυτόματό μου που σε φυσιολογικές συνθήκες βάζει 6η στα 78 χλμ/ω, είναι λάθος; :laugh

Εξαιρετικός τεχνικός αυτός που το είπε αυτό! Έχει απίστευτες γνώσεις από πετρέλαια! :D

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 27 Ιουν 2022, 19:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 06 Οκτ 2017, 00:09
Δημοσιεύσεις: 651
Αδιανόητο παπατζιλίκι μου φαίνεται.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιουν 2022, 08:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
netblaster έγραψε:
...είναι ΛΑΘΟΣ να πηγαίνεις με 120km/h και έκτη... (Το 90% των km γίνονται σε Αττική οδό με αυτές τις συνθήκες)


Γενικά αυτή η τοποθέτηση είναι λάθος, και όχι μόνο επειδή τα αυτόματα κιβώτια ανεβάζουν 6η-7η-8η, ότι έχουν τεςπα πριν καν πιάσεις 100χαω, αλλά και γιατί δεν υπάρχει "σωστός" και "λάθος" τρόπος οδήγησης. Να πεις πιο οικονομικός, πιο στρωτός, πιο επιθετικός κλπ, το καταλαβαίνω.

Το μοναδικό που στέκει αφορά τις στροφές του κινητήρα για αναγέννηση DPF/GPF, τις οποίες δεν θα πιάσει ποτέ το μοτέρ με 6η και χαμηλή ταχύτητα (100-120χαω)

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιουν 2022, 23:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 24 Απρ 2018, 10:40
Δημοσιεύσεις: 15
Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας αναφέρω ότι ενώ εδώ και ένα μήνα ξαφνικά μου άνοιξε το λαμπάκι του κινητήρα και urea και service και την ένδειξη στην οθόνη ότι έχω 1200 χιλιόμετρα και ενώ πήγα στο συνεργείο και μου είπανε ότι είναι το δοχείο του adblue και θα μου το αλλάξουν με συμμετοχή δίκια μου δηλαδή 350 ευρώ και τα υπόλοιπα τα καλύπτει η Citroën και μαφου πλέον οδηγούσα μέχρι να μου φέρουν το ανταλλακτικό και από 1200 είχα πέσει ότι έχω ακόμα 500 μέχρι να μην περνει μπρος το αμάξι ξαφνικά μετά από ένα γέμισμα και redex στο ρεζερβουαρ ξαφνικά σβησανε όλα τα λαμπάκια . Ποια είναι η γνώμη σας για όλα αυτά τη να κάνω με το ανταλλακτικό που περιμένω και έχω δώσει και προκαταβολή παιδιά την βοήθεια σας με έχει τρελάνει το αυτοκίνητό


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Ιουν 2022, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
netblaster έγραψε:
supebara έγραψε:
netblaster έγραψε:
Εκεί που πήγα να χάσω την ψυχραιμία μου ωστόσο είναι ότι για άλλη μια φορά έγινε αναφορά σε αλλαγή τρόπου οδήγησης. Κατά αυτούς είναι ΛΑΘΟΣ να πηγαίνεις με 120km/h και έκτη... (Το 90% των km γίνονται σε Αττική οδό με αυτές τις συνθήκες)


Δηλαδή κατ' αυτούς ποιός είναι ο συνιστώμενος τρόπος οδήγησης?


Στα 120km/h μένουμε με 5η... Και η 6 για πιο πάνω λέει... Αστεία πράγματα.
Εννοείται οτι μόλις του το ζήτησα γραπτώς αυτό μου άλλαξε την κουβέντα.


Αστείες δικαιολογίες γιατί ενα σύστημα δε λειτουργεί σωστά και πρέπει να βρεθεί κάτι να κατηγορήσουν...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ακινητοποίηση λόγω βλάβης δοχείου adblue
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Ιούλ 2022, 07:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Μου το έβγαλε και εμένα το μήνυμα.

Βλάβη κινητήρα και βλάβη αντμπλού.

Σταμάτησα , ξαναπήρε, έσβησε το βλάβη αντμπλου μετά από 2-3 σταματήματα, με βρήκε σε εκδρομή κοντά στην Γραβιά, αλλά ευτυχώς γυρίσαμε χωρίς πρόβλημα.

Το έχω αφήσει από χτες στο συνεργείο, κινούμαι με την ΧΑΝΤΙΑ και θα παω να δω τι γίνεται.

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 30 από 38 [ 559 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 38  Επόμενο



Συναφή θέματα

Επαναφορά Adblue έπειτα από τροποποίηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Αντικατασταση πινακιδας λογω φθορας,κλοπης κ.τ.λ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: kanakis
Απαντήσεις: 5
ΔΕΝ ΣΒΗΝΕΙ ΤΟ CHECK ENGINE ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΒΛΑΒΗΣ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Αλλαγή βαλβίδας λόγω διαρροής λαδιού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Spiros5000
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron