Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 12:21 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Οκτ 2021, 13:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Φίλε zetor, μην ανησυχείς εδώ είμαι, άλλωστε δεν κάνω τίποτα κακό, απλά όποτε χρειάζεται "δε δίνω λέξες παρηγόρια, δίνω μαχαίρι σ’ ολουνούς, καθώς το μπήγω μες στο χώμα γίνεται φως, γίνεται νους".
Για άλλον μεγάλο το 'γραψε κάποτε αυτό ο τεράστιος μπαρμπα-Κώστας, αλλά το οικειοποιούμαι ταπεινά ως παράδειγμα στάσης... :mrgreen

Το μόνο επιστημονικό που έχω να πω πάνω σ' αυτή εδώ τη συζήτηση, είναι να συμβουλευτείτε τον οδηγό που δίνει η ίδια η Philips.
Αν για το μοντέλο δίνει led, βάλτε αυτά που δίνει. Αν δίνει μόνο αλογόνου, ξεχάστε τα led. Δεν είναι μόνο θέμα κρυστάλλου αυτό.

Το τελευταίο δίμηνο που έχω εξορμήσει απανωτά στην μ.Κ. (ή π.Κ., θα δείξει) περίοδο, Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αθήνα-Βόλο συν στα πέριξ πάτρια, την εκτίμησα δεόντως νυχτιάτικα με τα πρέποντα καντήλια τη μαγκιά και μόδα πολλών με καταφανώς ακατάλληλες aftermarket ledάρες στα αυτοκίνητά τους. Μάστιγα κατάντησε, με 3-4 από δαύτους να διασταυρωθείς, βλέπεις τον ουρανό με τ' άστρα για το υπόλοιπο της διαδρομής, δεν πα' να έχουν meeting ο Ιανός με τη Μήδεια και τον Μπάλλο μαζί...

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Οκτ 2021, 15:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Εφόσον έχουν βάλει led σε φανάρια με κάτοπτρο η λύση είναι μια. Πολωτικά γυαλιά (επειδή η ανάκλαση του φωτός στο κάτοπτρο το πολώνει). Σε σκοτεινό δρόμο το βράδυ σε βοηθάνε πολύ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Οκτ 2021, 19:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
jalbanis έγραψε:
Φίλε zetor, μην ανησυχείς εδώ είμαι, άλλωστε δεν κάνω τίποτα κακό, απλά όποτε χρειάζεται "δε δίνω λέξες παρηγόρια, δίνω μαχαίρι σ’ ολουνούς, καθώς το μπήγω μες στο χώμα γίνεται φως, γίνεται νους".
Για άλλον μεγάλο το 'γραψε κάποτε αυτό ο τεράστιος μπαρμπα-Κώστας, αλλά το οικειοποιούμαι ταπεινά ως παράδειγμα στάσης... :mrgreen

Το μόνο επιστημονικό που έχω να πω πάνω σ' αυτή εδώ τη συζήτηση, είναι να συμβουλευτείτε τον οδηγό που δίνει η ίδια η Philips.
Αν για το μοντέλο δίνει led, βάλτε αυτά που δίνει. Αν δίνει μόνο αλογόνου, ξεχάστε τα led. Δεν είναι μόνο θέμα κρυστάλλου αυτό.

Το τελευταίο δίμηνο που έχω εξορμήσει απανωτά στην μ.Κ. (ή π.Κ., θα δείξει) περίοδο, Θεσσαλονίκη-Πάτρα-Αθήνα-Βόλο συν στα πέριξ πάτρια, την εκτίμησα δεόντως νυχτιάτικα με τα πρέποντα καντήλια τη μαγκιά και μόδα πολλών με καταφανώς ακατάλληλες aftermarket ledάρες στα αυτοκίνητά τους. Μάστιγα κατάντησε, με 3-4 από δαύτους να διασταυρωθείς, βλέπεις τον ουρανό με τ' άστρα για το υπόλοιπο της διαδρομής, δεν πα' να έχουν meeting ο Ιανός με τη Μήδεια και τον Μπάλλο μαζί...

Χαιρομαι που υπαρχουν και σημερα εργατες στις φαμπρικες που γνωριζουν και εκτιμουν την ποιηση του Βαρναλη εξ αλλου γι αυτους εγραφε.Με εκπλησεις ευχαριστα , σε ειχα τοποθετησει ενδομυχα αν οχι μπουρζουα τουλαχιστον υποστηρικτη της μπουρζουαζιας.
ΔΕΝ μας γραφεις και στο τοπικο με τα λαστιχα 93 η 97;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Οκτ 2021, 19:43 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CF ... E%AF%CE%B1

:hmm :D :)

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Οκτ 2021, 17:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
zetor, εργάτης σε φάμπρικα δεν είμαι, αλλά έχω γνωρίσει τέτοιους εργάτες που λες, ευχάριστο μεν, μάλλον σταγόνες στον ωκεανό πια δε.
Την είδα τη συζήτηση, νομίζω την εξαντλήσατε, απλά δες τι χρήση κάνεις και βάλε λάστιχα για φορτίο παραπάνω από της μάνας του αν χρειάζεσαι.

Νίκο, με μέτρο και με κριτική ματιά πάντα τη Βικιπαίδεια, γράφουν και ένα σωρό π@π@ριές καμαρωτές διάφοροι "μπουμπούκοι" σ' αυτή... :P :D

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Οκτ 2021, 20:20 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Citroen και μπουρζουαζία πάνε μαζι. Τι είμαστε, τίποτα πλεμπέοι?????????... :laugh

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Ιαν 2022, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
zetor έγραψε:
Καλησπερα
ΒΑΓΓΕΛΗ ευχαριστω για την απαντηση σου και συγγνωμη που σε πριζω αλλά νεαρος εισαι και εχεις αντοχες , εμεις οι γεροι νευριαζουμε ευκολα .
Λοιπον θεωρω οτι εμενα που ειναι απο τα πρωτα που κατασκευαστηκαν σιγα μην εχει προβλημα με το canbus , εδω δεν εχει το δικο σου .
Βεβαια για το προβλημα του μπαμπα σου μου κανει μεγαλη εντυπωση γιατι οσο και αν διαβασα στην philips δεν αναφερονται προβληματα αφου τοποθετηθει ο canbus ανταπτορας .
και το αλλο προβλημα που ειχε λυνεται με τους καταλληλους κονεκτορες .πχ
https://www.powerbulbs.com/product/phil ... ing-type-c
αυτοι ειναι οι τυπου C που ταιριαζουν στα δικα μου Η7 . εχει για Η7 παλι αλλους 2 διαφορετικους κονεκτορες συνολο 3 διαφορετικους Type D , Type C και Type B.
Καποιος απ ολους θα ταιριαζει στον μπαμπα σου . Επειδη τον καταλαβαινω ποσο σημαντικο ειναι γιαυτον τα φωτα μην τον παιρνεις στην πλακα . Εξ αλλου και εγω γιαυτο την ψαχνω τοσο πολυ .
Εδω και μια φωτο απο τους κονεκτορες που ταιριαζουν στο δικο μου.
Εικόνα
Απ οτι βλεπεις εχει κολπο να τοποθετηθουν πραγματικα καθετα .
και αν εχεις χρονο να ριξεις μια ματια και στο μανιουαλ τοποθετησης η για οποιον αλλο φιλο ενδιαφερεται
https://images.philips.com/is/content/P ... _V2_LR.pdf
και βιντεο
https://vimeo.com/432195796


Νοιωθωντας οτι τα ξερω ολα γυρω απο τις led της philips και σιγουρος πια για τον εαυτο μου τις αγορασα , μαζι με αυτες και τους δαχτυλιους type C .Ενω τις ειχα στο γραφειο και τις καμαρωνα και εχοντας βαρεθει να δινω συγχαρητηρια στον εαυτο μου για το ποσο γαματος τυπος ειμαι , ενοιωθα ηδη τον Βαγγελη 2ο και καταιδρωμενο και χαζογελουσα αποφασισα μια μερα να τις βαλω .
Ολος χαρα καλω και τον γιο να με θαυμασει μιας και αυτον ειχα προχειρο ,ανοιγω συσκευασιες αφαιρω το πλαστικο ρινγκ απο τις λεντ και παω να βαλω τους ανταπτορες , ΑΜ ΔΕ δεν μπαιναν με τιποτα , παιρνω το παχυμετρο και τι να δω ενα και κατι χιλιοστο στενοτερος ο ανταπτορας .

Εικόνα
Εικόνα

Μου φερνει ο γιος μια καρεκλα να κατσω να συνελθω και να απολαυσω το αισθημα του κοροιδου και μαλακα .
Αφου ηπια μια ρακη και αρχισε να με κυριευει το ιερο αισθημα της αγανακτησης , μπαινω στο φειαμπουκ της φιλιπς μιας και εκει εχουν μαλλον ινδο που απανταει αμμεσα μεν αλλά θεωρει οτι μιλαω για τηλεωρασεις , δεν βρισκω ακρη αλλά βρισκω διευθυνση να γραψω εμαιλ , και ιδου η στιχομυθια .

Εικόνα

και τωρα τι κανουμε; προχωραμε στο επομενο βημα της πιεσης μεσω του γλυκου εκβιασμου; . Στυλ θα σας κανω ρομπα σε ολα τα αυτοκινητιστικα φορουμ ανα τον κοσμο; Η προχωραμε στην ελληνικη λυση δια πατεντας;

Α Ξεχασα στα δαχτυλιδια λειπαν οι αλλενοβιδες , ρε τους κεραταδες γαματους μανατζερ πρεπει να γλυτωσαν 1ε απο την γραμμη παραγωγης και να εδωσαν μπονους 100000ε στον εαυτο τους για την οικονομια που πετυχαν .

Εικόνα

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Ιαν 2022, 11:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Αυτές οι led είναι παράξενες λάμπες ως προς το μέγεθος, πολλοί την έχουνε πατήσει ως προς την χωροταξία. Καλύτερα να πας σε ένα κατάστημα που κάνει τοποθετήσεις, να δοκιμάσουν αυτοί οποια χωράει, έστω και με μικρές πατέντες. Πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά δεν υπάρχει ο κίνδυνος να σου μείνουν οι καινούργιες στο χέρι. Για Αθήνα προτίνω xenonlights.gr θα ρυθμίσουν και το ύψος της δέσμης σημαντικό γιατί οι led φωτίζουν διαφορετικά από τις αλογόνου.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Ιαν 2022, 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Οι λαμπες της philips retrofit αποκαλουμενες δεν εχουν σχεση με οτιδηποτε κινεζικο , απ οτι γραφουν οι ιδιοι ειναι σχεδιασμενες να ταιριαζουν σε οποιοδηποτε οχημα , δεν αναφερουν εξαιρεσεις σε οχηματα . Απλα επειδη σε Η7 υπαρχουν 4 εκδοχες εχουν δημιουργησει ανταπτορες . Βεβαια τυπου Ρ που λεει η κοπελια πρωτη φορα ακουω .
Επισης εχουν παρει πιστοποιηση στην Κορεα και στην γερμανια και νομιζω τσεχια , Λενε οτι ακολουθουν πιστα τις προδιαγραφες των αλογονου . Το υψος της δεσμης το ρυθμιζεις πανευκολα με μετρο και ταινια ηλεκτρολογικη σε υπογειο παρκινγκ σουπερ μαρκετ (οχι ωρα αιχμης βεβαια). Ηλεκτρολογοι ποτε δεν τις εχουν ρυθμισει σωστα σε μενα τουλαχιστον.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 15 Ιαν 2022, 22:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ε περίμενε να δεις τι θα σου απαντήσουν για τον αντάπτορα P. Μπορεί να έχει κάποιο περίεργο part number και να μην μπορείς να τον βρείς. Αφού σου λέει οτι υπάρχει, κάτι θα υπάρχει κάπου.
Πατέντα δε βλέπω πως να γίνει. Αφού δεν χωράνε τι να κάνεις; Να ανοίξεις μεγαλύτερη τρύπα στον αντάπτορα δε γίνεται γιατί έχει και το χείλος που κρατάει τη λάμπα. Άρα πρέπει οπωσδήποτε να βρείς το σωστό αντάπτορα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Ιαν 2022, 02:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
zetor έγραψε:
Οι λαμπες της philips retrofit αποκαλουμενες δεν εχουν σχεση με οτιδηποτε κινεζικο , απ οτι γραφουν οι ιδιοι ειναι σχεδιασμενες να ταιριαζουν σε οποιοδηποτε οχημα , δεν αναφερουν εξαιρεσεις σε οχηματα . Απλα επειδη σε Η7 υπαρχουν 4 εκδοχες εχουν δημιουργησει ανταπτορες . Βεβαια τυπου Ρ που λεει η κοπελια πρωτη φορα ακουω .
Επισης εχουν παρει πιστοποιηση στην Κορεα και στην γερμανια και νομιζω τσεχια , Λενε οτι ακολουθουν πιστα τις προδιαγραφες των αλογονου . Το υψος της δεσμης το ρυθμιζεις πανευκολα με μετρο και ταινια ηλεκτρολογικη σε υπογειο παρκινγκ σουπερ μαρκετ (οχι ωρα αιχμης βεβαια). Ηλεκτρολογοι ποτε δεν τις εχουν ρυθμισει σωστα σε μενα τουλαχιστον.

Εγώ (σου) είχα πει σε άλλη συζήτηση ότι η Philips ΔΕΝ δίνει LED για το Picasso σου, και είχα δώσει και τον οδηγό της:
https://www.philips.co.uk/c-e/au/car-lights/headlights/led-bulbs.html#triggername=trigger_filtered

Κάτω-κάτω στη σελίδα αυτή, "LED car bulbs guide", στις σελίδες 6 έως 8, τα μόνα μοντέλα της Citroen για τα οποία δίνει LED ως "αναβάθμιση" είναι, Berlingo 2012-2015 (για μεσαία+μεγάλη), C4 2004-2010 (για μεσαία, μόνο), C4 2010-2014 (για μεσαία, μόνο), C4 2015-2018 (για μεσαία+μεγάλη), και, C4 Picasso 2013-2016 (για μεσαία, μόνο).
Επίσης, για κάθε μοντέλο αυτοκινήτου δίνει και τον αντάπτορα τοποθέτησης, για όλα αυτά τα Citroen είναι ο Type A.
Είναι ο βασικός, κάτω από τη λίστα λέει "*All Philips H7 LED upgrades are supplied with Center ring type A". Βρήκες (!) LED της Philips, βρήκες και Type C που πιθανότατα κι αυτός είναι λάθος υπόδειξη! Και προέκυψε και το μυστήριο "P"!

Η λίστα αυτή δεν έχει επικαιροποιηθεί προφανώς επειδή είναι οριστική για όλα τα παλιότερα μοντέλα Citroen βάσει των μέχρι στιγμής μοντέλων λαμπτήρων της, τι θα γίνει αργότερα άγνωστο. Αλλά όταν δεν βρίσκουμε κάτι για το μοντέλο μας, πάει να πει ότι η (κάθε) Philips κάτι ξέρει καλύτερα η ίδια!

Μπήκα και στο σύνδεσμο που δίνεις στην παράθεσή σου, έχει έναν "οδηγό" εκεί, που δίνει LED και της Philips και άλλων για το δικό σου. Συνήθεις μ@λ@κίες ιντερνετομάγαζων, όλα τα πουλάνε για όλα, και ξέρουν καλύτερα κι από αυτούς που τα παράγουν αυτά που πουλάνε! Αυτό (υποθέτω θα) σε έβαλε στους μπελάδες, Μπάμπη.

Τώρα, με αποκλεισμένες όπως σωστά είπε ο aiolos τις πατέντες για να ταιριάξουν, μια επιλογή νομίζω έχεις:
- Επιστρέφεις τις LED που πήρες, πες τους ότι παραπλανήθηκες από τον "οδηγό" τους και δείξτους κι αυτόν της Philips.
- Πας σε κινεζιές ιντερνετικά με ένα ρίσκο, ή πας κι ότι βρεις άνευ πατέντας σε ειδικευμένο (δες π.χ. του Γιώργου) μαγαζί.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 01 Φεβ 2022, 15:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Customer Support [2022-02-01 11:37:43.557]
Αγαπητέ κ. Γ------ο, Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Philips Automotive. Οι δακτύλιοι προσαρμογέα B09L54RWH8 που είδατε στον γερμανικό ιστότοπο δεν είναι συμβατοί με το LED H7 11972 UE2. Θα σας στείλουμε σετ προσαρμογείς δεξιού δακτυλίου που κολλήσαμε σε δακτύλιους LED H7 11972 UE2 για ευκολία στην εγκατάσταση. Ελπίζω να σας ενημέρωσα επάρκως. Παρακαλούμε ενημερώστε μας εάν έχετε περεταίρω απορείες. Με εκτίμηση, Σάντρα Philips Automotive ----------------------------------------------------------------------
End User [2022-01-23 22:42:15.237]
Κυριε Δημητριε καλημερα . Κατ αρχας ευχαριστω . Ομως η φωτο απο τον συνδεσμο που μου στειλατε https://workupload.com/file/b8KgBacGDJ7 και οι οποιες κυκλοφορουν στο εμποριο εχουν διαμετρο 22mm και οι Philips led λαμπες 15,5 mm . Αρα δεν ταιριαζουν . Επιφυλασομαι εαν ειναι της Philips , αλλά εγω δεν μπορεσα να βρω παγκοσμια , Philips connector ring σαν αυτο. Αντιθετως βρηκα στο Αμαζον Γερμανιας και μονο εκει αυτο https://www.amazon.de/Philips-Adapter-R ... B09L54RWH8 Πιστευω οτι ταιριαζει και ειναι αυτο που ζητουμε , αλλά φυσαω και το γιαουρτι που λενε. Γι αυτο θερμη παρακληση , Θα μπορουσε η εταιρεια να μου στειλει τους σωστους ανταπτορες ωστε να τελειωσει μια και καλη το θεμα; Καταλαβαινεται βεβαια οτι δεν ειναι θεμα χρηματων οσο να τελειωσει αξιοπιστα ολη αυτη η ταλαιπωρια για ολους μας .Εξ αλλου εχω ηδη πληρωσει ενα αχρηστο σετ ανταπτορες philips . Αν τοσο πολυ τους τσιγκουνευονται μπορουν να μας βεβαιωσουν τουλαχιστον οτι αυτοι του amazon ειναι οι σωστοι για τις λαμπες Ultinon Essential LED -HL [H7]; Με τιμη Χ-------Σ Γ---------Σ
Customer Support [2022-01-20 09:36:25.623]
Αγαπητε κυριε Γ------ο, Μπορουμε να επιβεβαιωσουμε οτι για το αυτοκινητο σας χρειαζεστε ανταπτορες τυπου P (type P), τους οποιους μπορειτε να βρειτε online ψαχνοντας για "LED H7 adaptor ring" και συγκρινοντας τους με την φωτογραφια που θα βρειτε στον παρακατω συνδεσμο https://workupload.com/file/b8KgBacGDJ7 Επισης παρεχουμε πληρφοριες για τις λαμπες LED στον ακολουθο συνδεσμο https://www.philips.co.uk/c-e/au/car-li ... r_filtered ,οπου θα δειτε οτι δεν αναφερονται πουθενα οι ανταπτορες τυπου B, C, και D (LED H7 Ring 11172 B/ LED H7 Ring 11172 C / LED H7 Ring 11172D) αφου αυτα τα προιοντα δεν παραγονται πλεον. Με εκτιμηση, Δημητριος Philips Automotive Support ----------------------------------------------------------------------
Customer Support [2022-01-19 12:12:05.203]
Αγαπητε κυριε Γ-------ο, Ευχαριστουμε για την απαντηση σας. Θα την προωθησουμε στο τεχνικο μας τμημα και αφου μας απαντησουν θα επικοινωνησουμε μαζι σας. Με εκτιμηση, Δημητριος Philips Automotive Support ----------------------------------------------------------------------
End User [2022-01-18 16:43:51.367]
Κε Δημητριε καλησπερα Το λινκ που μου στειλατε https://workupload.com/file/vD8YDVYNpfV 2 δεν δειχνει καποια φωτο υποδειγμα . Παρ ολα αυτα εβγαλα καποιες και σας τις στελνω , οπως βλεπεται στις φωτο ειναι Η7 που κουμπωνει προσαρμογεας philips τυπου C σαν αυτον που αγορασα . Το προβλημα μου ειναι οτι λαμπα led philips δεν ταιριαζει με προσαρμογεα philips .Εχω διαβασει τα παντα και στο αγγλικο σαιτ και το ολλανδικο και πουθενα δεν γραφει Προσοχη οι νεοτερες led δεν ταιριαζουν με τους προσαρμογεις . Αν προσαρμογεας και λαμπα κουμπωναν , αλλά υπηρχε προβλημα στην τοποθετηση ,τοτε ναι ηταν δικο μου ρισκο και προβλημα και θα μπορουσατε να μου πειτε κυριε δεν την εχουμε πιστοποιησει για το δικο σας αυτοκινητο . Ελπιζω να ειναι σαφες τι εννοω. Τελος παντων ευχαριστω που ασχολειστε και θα ηθελα πραγματι να βρεθει μια λυση απο το αυτοκινητιστικο τμημα της philips . Mε τιμή Χ---------ς Γ---------ος
Customer Support [2022-01-17 14:45:58.490]
Αγαπητε κυριε Γ-------ο, 1. Το C4 Picasso πρωτης γενιας δεν εχει δοκιμαστει απο την Philips Automotive οποτε δεν μπορουμε να ξερουμε αν και ποιος προσαρμογεας μπορει να χρειαζεται. Στο σαιτ μας παρεχουμε πληροφοριες για τα C4 και C4 picasso του 2013-2016 που δεν χρειαζονται προσαρμογεις https://www.philips.co.uk/c-e/au/car-li ... r_filtered Αν θελετε να μαθετε αν και ποιον ανταπτορα χρειαζεται το C4 Picasso 2007, στειλτε μας μια φωτογραφια οπου να φαινεται ο υποδοχεας H7 του αυτοκινητου σας οπως στην φωτογραφια που ακολουθει https://workupload.com/file/vD8YDVYNpfV 2. Στην αρχικη μας επικοινωνια δεν μας ειχατε αναφερει το ακριβες μοντελο και μοναχα ρωτησατε για συμβατοτητα μεταξυ LED H7 UE2 και προσαρμογεα 11972 τυπου C. Απο την στιγμη που δεν ειναι συμβατα σας ενημερωσαμε για τον καταλληλο προσαρμογεα που ειναι τυπου P. Με εκτιμηση, Δημητριος Philips Automotive Support ----------------------------------------------------------------------
End User [2022-01-12 23:35:53.580]
Ευχαριστω για την απαντηση σας Μπορειτε ομως να μου δειξετε εστω μια σελιδα επισημη της philips , ενα manual ενα pdf με οδηγιες που να αναφερεται καπου οτι οι λαμπες Ultinon Essential LED -HL [H7] δεν ειναι συμβατοι με τους δακτυλιους συνδεσης που πουλαει η philips ;. Mου λετε οτι οι Η7 λαμπες που αγορασα χρειαζονται για το αυτοκινητο μου citroen c4 grand picasso model 2007 , αντάπτορες δακτυλίου τύπου P. Με αναζητηση στο διαδυκτιο α) δεν υπαρχουν philips αντάπτορες δακτυλίου τύπου P. β)και οχι μονον δεν υπαρχουν philips , αλλά δεν υπαρχουν καθολου. Μουδωσατε μιαν απαντηση αλλά δεν μου δωσατε λυση. Θα ηθελα λοιπον να μου στειλετε τους ανταπτορες που ταιριαζουν ωστε να τοποθετηθουν οι led λαμπες σας στο αυτοκινητο μου. Επι 40 χρονια χρησιμοποιω τις λαμπες σας σε 3 αυτοκινητα και 2 τρακτερ και ημουν απολυτα ικανοποιημενος , θα περιμενω η εταιρεια που εχω τιμησει να αρθει στο υψος της περιστασης . Και κατι αλλο , στις LED connector ring Type C for HL [H7] αν και σφραγισμενο κουτι λειπουν και οι 6 αλλεν βιδες (3 το καθενα ) οπως φαινονται σε ολες τις διαφημιστικες φωτογραφιες . Θα μπορουσατε παρακαλω να μου τις στειλετε ωστε το σετ να καταστει λειτουργικο για να μπορεσει να χρησιμοποιειθει τυχον στο μελλον; και να μην ειναι στην κυριολεξια πεταμενα χρηματα; με τιμη Χ-------Σ Γ--------Σ
Customer Support [2022-01-12 09:13:02.163]
Αγαπητέ κ. Γ------ο, Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την Philips Automotive. Ο δακτύλιος σύνδεσης LED τύπου C (connector ting) δεν είναι συμβατός με το LED H7 11972 UE2 X2. Ήταν διαθέσιμο μόνο για LED H7 11972 Ultinon & Extrem Ultinon. Στη δική σας περίπτωση χρειάζεται αντάπτορας δακτυλίου τύπου P. Τέτοιο είδος προσαρμογέα δακτυλίου μπορεί να βρεθεί στο διαδίκτυο καθώς και σε αντιπροσωπείες. Ελπίζω να σας ενημέρωσα επάρκως. Παρακαλούμε ενημερώστε μας εάν έχετε περεταίρω απορείες. Με εκτίμηση, Σάντρα Philips Automotive ----------------------------------------------------------------------
End User [2022-01-08 20:22:38.217]
Αγορασα για το αυτοκινητο μου τις λαμπες Ultinon Essential LED -HL [H7] οι οποιες ομως χρειαζονται και το LED connector ring Type C for HL [H7] . οπως ομως μπορειτε να δειτε στις επισυναπτωμενες φωτογραφιες η διαμετρος του ring ειναι μικροτερη απο την διαμετρο της λαμπας , ετσι δεν μπορει να τοποθετηθει . Επισης απο τα ring ενω υπηρχε το λειδι αλλεν ελειπαν και οι 6 αλλενοβιδες και απο τα δυο . Θα ηθελα να μου προτεινετε λυση .

Διαβαχετε απο κατω προς τα πανω
Απ οτι με βεβαιωσε και ο Ολλανδος σε εμαιλ εργαζονται για την περιπτωση μου . ΑΚομα ομως μου φαινεται σαν να μην εχουμε συνεννοηθει τελεια Λετε να παρω εγκριση τυπου μονο για το δικο μου;
Μα ποιος ειμαι;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Φεβ 2022, 19:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Μύλος, τους άλλαξες τα φώτα! Με ποτά και ξηροκάρπια περιμένουμε με αγωνία την εξέλιξη, μιλάμε για ΤΟ σήριαλ... :D

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Φεβ 2022, 10:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Λοιπον ηρθαν η μαλλον πηγα και τις πηρα αφου η σιχαμενη ACS δεν μου τις εφερνε (ηταν 5 μερες στην ΛΙΒΑΔΕΙΑ) εβγαζε και στο δικο τους αλλά και της DHL το traking οτι ηταν λαθος διευθυνση . Αφου αναστατωσα philips automobile kai DHL καταλαβαμε ολοι οτι ηταν το γνωστο τρικακι της σιχαμενης (Εφυγε και ενα εμαιλ προσ τον διευθυνοντα συμβουλο της DHL με συγχαρητηρια για την εταιρεια που βρηκαν να συνεργαστουν) οχι οτι θα γινει τιποτα αλλά για το γαμωτο.
Ηρθαν αυτα
Εικόνα

τοποθετηθηκαν στις λαμπες
Εικόνα

και μετα στα φαναρια
Εικόνα
ξερω δεν εχει μπει σωστα το διορθωσα.

Παρατηρηση πρωτη
μου βγαζει μυνημα στην οθονη το οποιο φευγει μετα απο λιγο χρειαζομαι λοιπον και τους canbus ανταπτορες που πανε κανα 30ε
παρατηρηση δευτερη
Δεν εντυπωσιαστηκα , ενταξει βγαζει λευκο φως και τι εγινε και πριν ειχα πανω κατι wurth του πενταευρου
καθετοτητα εχω με ενα κλικ αριστερα , θα κοιταξω και την ρυθμιση αν και μου φαινεται ενταξει και κανενας δεν μου επαιξε φωτα χθες βραδυ .
Εσεις οι νεοι εντυπωσιαζεστε πολυ ευκολα μου φαινεται .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 11 Φεβ 2022, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Προσωπικά, δεν εντυπωσιάστηκα εύκολα.
Η αλλαγή από τις αλογόνου στις LED ήταν απλά το κάτι άλλο.
Ίσως ήταν τα καλύτερα 110 ευρώ που έχω δόσει ποτέ στη ζωή μου για αυτοκίνητο.

Πήγαινε σε κάποιον να στα ρυθμίσει με μηχάνημα.

Υ.Γ.1: Δευτέρα βράδυ (αργά!), γυρνούσα με απίστευτα υψηλές ταχύτητες από Ξάνθη προς Αλεξανδρούπολη. Συνεχόμενες ευθείες και σε κάποια σημεία είχε και αρκετή βροχή. Ούτε φορτηγά δεν είχε στο δρόμο. Αν δεν είχα τα LED, δεν θα μπορούσα να γυρίσω Αλεξανδρούπολη τόσο "πατημένος".
Υ.Γ.2: Για τις επιδόσεις των ελαστικών, θα τα γράψω σε άλλο topic.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 30 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Φωτα Ημερας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: costasc4vts
Απαντήσεις: 46
Φώτα
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: mesastou
Απαντήσεις: 12
καμένα φώτα (ξαφνικά)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ