Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 11:42 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τεχνικές ερωτήσεις για Citroën C4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Μάιος 2021, 19:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα και χρόνια σας πολλά,
 
Θέτω κάποιες τεχνικές απορίες για όσους τυχόν μπορούν να βοηθήσουν με τη γνώμη τους. Αφορούν citroen c4 coupe 2006 ..

1. Καπό
Άλλαξα πρόσφατα καπό. Είχα από το 2010 μεταλικό (σιδερένιο) καπό και σε συνέχεια μικρού ατυχήματος, αποφάσισα να ξανά βάλω αλουμίνιο μεταχειρισμένο. Η εργασία ολοκληρώθηκε και έχω πάρει το αυτοκίνητο από τον φαναρτζή. Ο μάστορας με ενημέρωσε πριν καν τοποθετήσει το καπό, ότι ενδέχεται να τρέμει λίγο γιατί πίστευε ότι κάτι έλειπε στο καπο. Τελικά όταν το αυτοκίνητο έχει ταχύτητα 100+ όντος τρέμει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι οφείλεται. Όταν κουμπώνει επίσης, ενώ εφαρμόζει σωστά και αρμονικά, δεν αισθάνομαι ότι κλειδώνει "στιβαρά". Πχ εάν προσπαθήσω να το ανασηκώνω χωρίς να έχω τραβήξει το μπουτόν του καπό μέσα από την καμπίνα, ανασηκώνεται σχετικά εύκολα, χωρίς βέβαια να ανοίγει. Όλα αυτά μου δημιουργούν μία ανασφάλεια η αλήθεια είναι γιατι ακόμα και το σιδερένιο καπό είμαι βέβαιος πως κράταγε καλύτερα, αλλά ίσος λόγο βάρους αφού ζύγιζε πολύ παραπάνω. Θόρυβο κλπ δεν κάνει.

Θα μπορούσε να λείπει κάτι από το καπό που προξενεί αυτό το πρόβλημα, εφόσον πρόκειται για πρόβλημα; Θα μπορούσε να είναι κάποιο πρόβλημα στο κούμπωμα;

2. Βάση μηχανής και εξάτμιση
Σε συνέχεια αλλαγής της επάνω δεξιά βάσης, δημιουργήθηκε κάποιο θέμα στο σημείο μάλλον που εφάπτεται η μηχανή με την εξάτμιση. Ο μηχανικός που άλλαξε τη βάση μου είπε να πω στον φαναρτζή να κλείσει την τρύπα που υπάρχει και προξενεί το βουητό. Ο φαναρτζής μου είπε ότι δεν εντόπισε τρύπα και οτι θέλει αλλαγή η φλάντζα στο εκεί σημείο. Ανάθεμα και εάν ξέρω ποιον να πιστέψω.. Νομίζω ο μάστορας που άλλαξε τη βάση όφειλε να το φτιάξει, αφού πιθανόν από το σπάσιμο της βάσης να κουνήθηκε το σημείο που ενώνει μηχανή με εξάτμιση.

3. Θόλοι μπροστά τροχών
Έχει σπάσει ο θόλος του εμπρός δεξιά τροχού. Οι ιμιτασιόν είναι πολύ οικονομικοί αλλά ο έμπορος μου είπε ότι δεν είναι και οι καλύτεροι. Οι original έχουν αρκετά παραπάνω (γύρω στα 50,00 ευρώ). Έχει κάποιος άποψη για τους ιμιτασιόν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φιλικά,
Π.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 03 Μάιος 2021, 21:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Όσον αφορά το καπό, τα 2 πλαστικά "μαξιλάρια" (δεν ξέρω πως λέγονται) υπάρχουν; Για το 2 δεν ξέρω, για τον θόλο, μήπως μπορείς να βρεις μεταχειρισμένο;

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 07:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Καλημέρα,

Το καπό εσωτερικά είναι γυμνό. Δεν είμαι σίγουρος εάν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς... Έχει μόνο κάτι πλαστικά στρογγυλά ποδαράκια, αριστερά κ δεξιά χονδρικά στη μέση του καπό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 08:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Δεξιά και αριστερά από το άγκιστρο έχει 2 μακρόστενα μαύρα αφρώδη πλαστικά. Στην μέση που κουμπώνει. Το έχω πουλήσει και δεν έχω να το βγάλω φωτογραφία, ψάχνω στο νετ μπας και βρω καμιά.

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 08:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Σίγουρα δεν υπάρχουν κ δεν πρέπει να τα είχα κ στο σιδερένιο πριν αλλά μιλάμε για τελείως διαφορετικά καπό... Θα με βοηθήσεις πολύ εάν βρεις φωτο. Θα ψάξω κ εγώ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 08:52 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Πως και δεν είχαν ολα τα C4 αλουμινένιο καπώ?...Θυμάμαι το δικό μου ηταν οντως αλουμινένιο και παναλαφρο. Αλλα ποτέ δεν τρεμοπαιζε αποτι θυμαμαι...

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 09:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Το 2010 είχα βάλει σιδερένιο ιμιτασιον σε συνέχεια ζημιάς κ τώρα αποφάσισα να βάλω αλουμίνιο. Οπότε δεν έχω ιδέα πως ήταν το 2010...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 09:56 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Νικόλα όλα τα c4 με καπό αλουμινίου έβγαιναν. Απλά αν χρειάζονταν αλλαγή για κάποιο λόγο υπήρχαν ιμιτασιον σιδερένια πιο οικονομικά. Μεγάλη διαφορά στο βάρος. Έχει τύχει να δω από κοντά c4.
Τώρα αυτό με τρέμουλο το είχαν αντιμετωπίσει κάποια πρώτα c4 και θυμάμαι ότι έλειπαν ή άλλαζαν κάποια.σφογγαρακια όπως είπε ο Μπιλ. Θα προσπαθήσω να βρω το αντίστοιχο τοπικ.
Αναφορικά με τους θόλους αν κουμπωνουν καλά οι ιμιτασιον δεν βλέπω κάποιο άλλο προβλημα. Σίγουρα οι γνήσιοι είναι πιο ακριβοί αλλά ίσως πάρεις το ρίσκο.
Αναφορικά με την εξάτμιση δεν έχω δυστυχώς γνώμη. Αν είναι ο ίδιος που έλεγε ότι θες αλλαγή στο μπροστά σύστημα και ήταν η βάση μάλλον πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς για άλλον μαστορα.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Skotis για την δημοσίευση του/της: Pan_81
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 10:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Θα με βοηθούσε πολύ εάν ειχα φωτό από τα σφουγκαρακια που λέτε... Έχει σίγουρα δύο αφροδη ποδαράκια. Τίποτα άλλο όμως περαν αυτων της στέκας κ των σωληνώσεων για το ψεκασμα στα παράθυρα...
Προσπαθώ να στείλω φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω εάν γίνεται εδώ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 10:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
https://ibb.co/9q1qqRC
https://ibb.co/jyJ7LkP
https://ibb.co/L5nr5z8
https://ibb.co/rZPSkFf
https://ibb.co/1ds4VyW

Στέλνω λινκ με τις φωτογραφίες. Ο φαναρτζης μου ισχυρίζεται ότι έχει ελάττωμα το καπό κ ότι έπρεπε οι εσωτερικές λαμαρίνες να είναι κολλημένες σε κάποια σημεία που δεν είναι ..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 12:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Εκεί που δεν είναι κολλημένες είναι που μπαίνει η ηχομόνωση. Δεν είναι κάτι. Τα σφουγγάρια λείπουν οπότε δεν μπορεί να στηριχθεί σωστά το καπό. Το παλιό τι έγινε; Θα μπορούσες να έπαιρνες ότι έλειπε από το σιδερένιο και να το έβαζες επάνω.

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Bill30f για την δημοσίευση του/της: Pan_81
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Παιδιά ξανά κοιτοντας το καπό από μέσα διαπίστωσα πως είναι εξκολλημενο σε διάφορα σημεία το καπό κ μάλλον εκεί οφείλεται το πρόβλημα. Φαίνεται δηλ ότι έχει ξεκολλησει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 14:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Φαίνεται και από τις φωτογραφίες που ανέβασες Παναγιώτη, έχουν διαφορές οι συναρμογές σκελετού-λαμαρίνας δεξιά και αριστερά. Και δεν πατάει σωστά και το νίκελ του λοχιόσημου, όπου εκεί φαίνεται δεξιά όπως το κοιτάμε το καπό μάλλον να είναι στρεβλό παρά ότι έχει θέμα το νίκελ.
Αφού σου το είπε ο φανοποιός, και το είδες κι εσύ πάλι και είναι όντως ξεκολλημένο, αυτό φταίει. Έπρεπε να το πας πίσω, όταν στο είπε.
Το θέμα είναι τι κάνεις τώρα, ο φανοποιός μπορεί να σε κατατοπίσει αν παίρνει επισκευή κολλώντας το και φέρνοντάς το στα ίσα του ή αν πας για επιστροφή με τη σχετική φασαρία της κι άμα τη δεχτούν εκεί που το αγόρασες... Σε τι τιμή το αγόρασες αυτό, κι από που, μαγαζί ή διαλυτήριο;

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε jalbanis για την δημοσίευση του/της: Pan_81
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 12:11
Δημοσιεύσεις: 171
Το καπό το πήρα από την Πέτρου Ράλλη πολύ κοντά στον Κηφισό 150,00 ευρώ. Εξωτερικά ήταν άψογο κ δυστυχώς ενώ μου το είπε αρχικά ο μάστορας που το πρόσεξε δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία. Θα πάω αύριο να διεκδηκησω αντικατάσταση αλλά δυστυχώς έχω ήδη πληρώσει το βάψιμο.

Πολύ κρίμα. Δεν το έχω πάρει κ με απόδειξη κ δυστυχώς φοβάμαι Μανουρά με τον εμπορο. Του άφησα βέβαια 150 ευρώ καπό + 315 αλλά ανταλλακτικά κ θα είναι ντροπή του να αρνηθεί αντικατάσταση. Μέσα στο Μάρτιο το πήρα το καπό.

Το θέμα είναι αφήνοντας το έτσι, σε υψηλές ταχύτητες διατρεχω κίνδυνο;;

Έβαλα μεταχειρισμένο για καλύτερα αλλά να που την πάτησα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τεχρνικές ερωτήσεις για citroen c4 2006
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Μάιος 2021, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
Έτσι να μη το αφήσεις με τίποτα, δεν είναι μόνο ο όποιος κίνδυνος στις υψηλές ταχύτητες, είναι που και σε περίπτωση σύγκρουσης μπορεί να μη στρεβλώσει όπως προβλέπεται με ότι πιθανούς κινδύνους συνεπάγεται αυτό. Δες και με το μάστορα όπως είπα, μπας και...
Αν επισκευάζεται, θα κρίνεις από το νέο κόστος μέχρι να ξανατελειώσει βαμμένο κι από το τι κόστισε μέχρι τώρα αν πας για επιστροφή ή όχι. Και δεν το πήρες και φτηνά, για την κατάσταση που είναι! Με 300 έβρισκες κι αγόραζες καινούργιο αλουμινένιο κομπλέ με ποδαράκια-μαξιλαράκια-διαολάκια και ασταρωμένο έτοιμο για βάψιμο.

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Πεντάστερο το Citroen DS3
Δ. Συζήτηση: Νέα μοντέλα
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 10
Οι Citroen και Peugeot κατέθεσαν 1.152 πατέντες το 2010
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 19
Citroën C2 Διαφορά VTS - VTR
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 31
Η Ιστορία των Citroen DS και 2CV
Δ. Συζήτηση: Βιβλιογραφία και links για ιστορικά μοντέλα.
Συγγραφέας: vagosvtr
Απαντήσεις: 9
ΕΤΑΖΕΡΑ C4 2006 5d
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: giannis-alex
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ