Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 00:35 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: turbo ,wastegate ,solenoid valve pierburg
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιουν 2021, 18:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Kati δεν παει καλα με το τουρμπισμα , δεν προσπερναω αερας , και στις ανηφορες δεν μπορω να προσπερασω γυφτικη νταλικα γεματη σκραπ.
Η τουρμπινα φαινεται οκ , μεσα εξω η φτερωτη ουτε κιχ πανω κατω το προβλεπομενο χιλιοστο.
Wastegate της κανω υποπιεση το κραταω κανα πενταλεπτο μια χαρα δεν χανει να ανεβει .
δοκιμαζω με το δαχτυλο το σωληνακι που παει στην wastegate δεν νοιωθω να ρουφαει , ουτε με γκαζι , τι στο διαολο δεν εχω καθολου υποπιεση;
Επομενος υποπτος η βαλβιδα υποπιεσης που με σωληνακι ρυθμιζει μεσω wastegate την μεταβλητη γεομετρια του garrett .
https://eurofrance24.com/turbo-solenoid ... 97580.html
Την παρηγγειλα αλλά καμμια βδομαδα τωρα την λιβανιζουν στα ελτα .
Το τρελλο ειναι οτι την εχω αλλαξει πριν 1 1/2 χρονο τι διαολο . Αλλά τι αλλο ναναι το σερβο ; δεν θα ειχα φρενο .
Και ναι το diagbox δεν λεει τιποτα .
Το κακο ειναι οτι εχω υποπιεση στο τουρμπο ενω ανεβαζω πιεση εγω και πανε 2 δυο τα χαπια.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: turbo ,wastegate ,solenoid valve pierburg
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 19 Ιουν 2021, 09:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Αλλαξα τελικα την Κυρία . Μου κανει εντυπωση που στα ανταλλακτικα της σιτροεν την αναφερει με το ονομα του κατασκευαστη , δηλαδη της pierburg , και η μαμα ειναι οντως pierburg .
Eτσι πηρα 2η φορα αποφαση να την παρω απο το εμποριο και οχι ΟΕΜ απο την σιτροεν .
Ξεχασα να γραψω τελικα αυτη ηταν το προβλημα . Περιεργο παντως να χαλασει στον εναμιση χρονο , ισως πρεπει να στειλω ενα εμαιλ στην εταιρεια .
Α εβγαλα και φωτογραφια που ειναι , μιας και υπαρχουν πολλες ερωτησεις σε φορα που δεν μπορουν να την βρουν .
Θα εβαζα και εδω αλλά δεν νομιζω να ενδιαφερει κανεναν . Εδω δεν πιανουμε κατσαβιδι.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: turbo ,wastegate ,solenoid valve pierburg
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Δεκ 2021, 18:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Και μια και εχω ανοιξει θεμα για turbo ας αναφερω το προβλημα ενος γνωστου μου με c4 .Λοιπον ο γνωστος garrett gta1544v μια παραλαγη απο τις πολλες του
GT15 . Το προβλημα ηταν γνωστο απο παλια , αν εβαζες μπροστα το πρωι με κρυο κινητηρα ερχοταν καπνος απο το τουρμπο .Ο οποιος σταματαγε μετα απο λιγη ωρα οταν ζεσταινοταν ο κινητηρας η οπως λεγαμε σφραγιζε το τουρμπο επειδη ζεσταινοταν.
Βεβαια η περιεργεια υπηρχε απο που διαολο ερχοταν ο καπνος ακριβως , Τελικα ηταν απο εκει που μπαινει ο μοχλος της wastegate και μεταβαλει τα πτερυγια της μεταβλητης γεωμετριας .
Πριν καμμια βδομαδα μου λεει δεν βαζουμε το διαγνωστικο που εχεις να δουμε λιγο;.Λεω τι εχει , μου λεει εχει χασει την σπιρταδα του στα ψηλα , ας πουμε σε προσπερασεις με 140. Δεν ειδα τιποτα παραξενο με το diagbox αλλά να λεμε και την αληθεια εγωδεν εχω τις γνωσεις για να ελεγξω το τουρμπο και δεν ξερω κιολας αν το ελενχει καθως το τουρμπο δεν εχει κατι ηλεκτρικο , μονο με τιποτα πιεσεις αερα ; και αυτο δεν ξερω αν και απο που το μετραει .
Ολα αυτα γιατι το δικο μου σκεπτικο ειναι πως με καποιο τροπο εχει μεγαλωσει η τρυπα εκει δηλαδη δεν σφραγιζει καθολου ,και εκει που ζητας συναμη δεν σου την δινει.
Η τρυπα αυτη με τον μοχλο ειναι πανω στο CHRA , αλλά δεν μπορω να δω καλα στο νετ ουτε εχω βρει τιποτα σχεδια ωστε να δω πως σφραγιζει .
Περνω λοιπον τηλ στον μαραβεγια να μιλησω με εναν μηχανικο να μας πει αν μπορει να ευθυνεται αυτο και αν υπαρχουν CHRA της garrett καθως υπαρχουν χιλιαδες στο διαδικτυο αλλά κανενα δεν γραφει garrett .
Δεν μου δινουν λενε πρεπει να ερθει εδω η τουρμπινα να την λυσουμε και μετα να σας πουμε κοστος .Δεν ξερω μου φαινεται καπως να σου ερει η κεραμιδα και να μην μπορεις να κανεις τιποτα . Του λεω ρωτα τον μηχανικο σου μηπως μπορει να σου αλλαξει αυτος το CHRA αν του το πας εσυ ,μιας και δεν μου φαινεται δυσκολο στο youtube . Οχι ο μηχανικος μονο να βγαλει βαλει τιποτε αλλο .
Ακουω γνωμες πρωτα για την διαγνωση μου και μετα για την δυσκολια να την λυσουμε εμεις , θα τα καταφερουμε;
Η μια μεταχειρη τουρμπινα.
Μου την εδωσε που δεν ειπε κοστος ωστε να ξερουμε τι συμφερει .Δεν του τρεχουν απο τα μπατζακια του ανθρωπου .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

1.6 16V TURBO
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xsara
Συγγραφέας: PANOSP
Απαντήσεις: 3
c2 1.4 turbo kit
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: panos c2 vtr
Απαντήσεις: 8
citroen ds3 156hp, turbo προβλημα με μηνυμα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
C4 1.6 VTS Turbo
Δ. Συζήτηση: Δοκιμές Club
Συγγραφέας: GreekCitroenClub Team
Απαντήσεις: 17
Turbo η Ατμοσφαιρα??
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: MikiC2
Απαντήσεις: 62
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron