Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:33 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Σεπ 2021, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Καλημέρα σας,

Γράφω πρώτη φορά αλλά παρακολουθώ το Forum από την αρχή που πήρα το C4αράκι μου, οπότε θα ήθελα να πω και γω με τη σειρά μου ένα ευχαριστήσω όσους γράφουν εδώ και διαβάζουμε όλοι εμείς οι Citroenakides!!!

Λοιπόν το πρόβλημα το δικό μου με το τουτού είναι ότι δεν ξεκινάει και κυρίως όταν είναι ζεστό δηλαδή μετά από κάποια σύντομη στάση. Το έχω αέριο της Lovato και το αυτοκινητακι έχει αρκετά χιλιομετράκια 230χιλ.
Πέμπτη ήμουν στη δουλειά και το αέριο είχε τελειώσει και ο δείχτης βενζίνης έδειχνε 2 γραμμές.(Ε λέω στο γυρισμό θα βάλω.) Πάω να ξεκινήσω δεν παίρνει... Παω γεμίζω ένα πετόνι βενζίνη το γεμίζω και όλα καλά. Γεμίζω και στο δρόμο και φτάνω στον προορισμό μου(φιλικό σπίτι). Το βράδυ μόλις πήγα να γυρίσω σπίτι μου, μιζαρει και δν παίρνει μπροστά!! Χτυπάω λίγο την αντλία βενζίνης, ανοίγω και τις τάπες(βενζίνης και λαδιού μην έχει πάρει τίποτα, ξαναμιζάρω και παίρνει! Φτάνω σπίτι, σβήνω τσουφ πάλι τα ίδια μόλις έσβησα. Δοκιμάζω πάλι λίγο κ το αφήνω.
Παρασκευή πρωί πάω και παίρνει μπροστά κανονικά, οπότε ξεκινάω και πάω δουλειά.(Λέω θα το δω μετά τι έχει γίνει)
Μόλις τελείωσα τη δουλεία ξεκινάει κανονικά πάλι (και λέω ωραία αυτό ήταν.) κάνω μια στάση κάπου για αρκετή ώρα(ήταν και ελάχιστα ανηφορικό το παρκινγκ καταστήματος)και μετά απο κανα 20λεπτο που πάω να ξεκινήσω πάλι δεν πήρε. Καλώ οδική και το στέλνω συνεργείο...Με ξεφορτώνει και εκεί παίρνει κανονικά πάλι! Τελος πάντων ξεπαρκάρω και το αφήνω εκεί.
Από στο Σάββατο και μετά έχει ελέγξει ο Μηχανικός και μ λέει δεν δίνει ρεύμα στην τρόμπα βενζίνης. Μ είπε ότι ή φύσα της τρόμπας είναι κακοποιημένη λίγο(δεν ξέρω από τι). Αλλά το κύριο είναι ότι δεν στέλνει ρεύμα στην τρόμπα, Άλλαξε λοιπόν Ασφαλειοθήκη γιατί πίστευε ότι ήταν αυτό,άλλαξε και αισθητήρα στροφών αν δεν κάνω λάθος ότι είναι αυτό "Camshaft position sensor" και πάλι τίποτα.
Οπότε την Τετάρτη μου είπε πως μάλλον είναι Εγκέφαλος.

Υ.Γ Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπρος ούτε με το υγραέριο αλλά αυτό μου το έκανε και από πιο πριν. Πριν πάρει μπροστά απ τη βενζίνη δεν μου ανάβει το κουμπί του υγραερίου για να το χρησιμοποιήσω ώστε να πάρει μπρος απ εκεί. Επίσης μου χάλασε πρόσφατα το καλοριφέρ που είναι μέσα στο ταμπλό και έιχε ξεράσει νερά μέσα στο αμάξι αφού το πίεσε ο μάστορας να δούμε που χάνει νερά. Ταυτόχρονα αφαίρεσα ένα OBD 2 Bluetooth που είχα πάνω γιατί είχε χαλάσει ένα Pin του.

Καμία ΙΔΕΑ κανείς για το τί μπορεί να είναι και το τι θα πρέπει να κάνω;;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν σας ζάλισα!!! Έγγραψα όσες περισσότερες λεπτομέιες μπορούσα μήπως και βγάλουμε καμιάν άκρη...

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Σεπ 2021, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Καταλαβαινω την αγωνια και τον προβληματισμο σου αλλα το θεμα εχει ηδη ανοιχθει και δε χρειαζεται να ξανανοιχθει.Καποιος mod να σβησει το αλλο ιδιο θεμα.

Δυστυχως δεν εχω ακριβη αποψη επι του θεματος και αυτο γιατι δε ξερω τι μπορει να εχει γινει στην εγκατασταση του υγραεριου. Με προβληματιζει οτι δεν αναβει το κουμπι του υγραεριου και γενικοτερα οτι εχεις το θεμα ειτε με υγραεριο ειτε χωρις. Αυτο πιθανα υποδηλωνει ηλεκτρολογικης φυσεως θεμα (?)
Αν το θεμα ειναι η φυσα οπως σου ειπε ο μηχανικος και το αυτοκινητο ξεκιναει ριχνωντας βενζινη και μετα το γυρναει υγραεριο τοτε βρηκες και το προβλημα (?)
Δλδ ειτε γυρισμενο στη βενζινη ειτε με υγραεριο ξεκινας με βενζινη. Οποτε αν τωρα με το κοπανημα κουνιεται η φυσα ( η φυσα πανω στην αντλια βενζινης σωστα? αυτο καταλαβα απο τα γραπτα σου) κανει επαφη και φευγεις βγαζει νοημα το ολο σκηνικο. Αλλα ειναι πολυ επιφανειακη η προσεγγιση μου.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Σεπ 2021, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Σε κάποια συστήματα υγραερίου υπάρχει η δυνατότητα να πάρει μπροστά κατευθείαν με υγραέριο.

Απλά κρατάς πατημένο το κουμπί του υγραερίου με το ένα χέρι ενώ γυρίζεις το κλειδί για να βάλεις μπροστά με το άλλο.

Προφανώς αν το αυτοκίνητο είναι κρύο κ είναι χειμώνας δεν πρόκειται να πάρει μπροστά, όσο κ να προσπαθήσεις με τον παραπάνω τρόπο, ακόμα κ αν "υποστηρίζεται" η λειτουργία.

Για ζεστό αυτοκίνητο και μάλιστα αυτήν την εποχή, είναι ότι πρέπει μέχρι να φτιαχτεί η βλάβη.

Δοκιμασε κ μπορεί να βγάλεις άκρη!

Στάλθηκε από το M2101K6G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε kobulis για την δημοσίευση του/της: johnkGr
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Σεπ 2021, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Πλέον το πρόβλημα προσανατολίζεται ανάμεσα στην ασφαλειοθήκη και τον εγκέφαλο καθώς απ ότι κατάλαβα με κάποια παράκαμψη του δώσανε ρεύμα στην ασφάλεια απευθείας και πήρε μπροστά.

Μια χαζή ερώτηση τώρα. Υπάρχει περίπτωση να ταιριάζει κάποια ασφαλειοθήκη από κάποιο άλλο μοντέλο;

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 13 Σεπ 2021, 21:14 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
Ναι από 307 facelift αλλά να δει τον κωδικό της.
Κράτα μας ενήμερους, έχω περιεργεια με την καλή έννοια για το ζήτημα που αντιμετωπίζεις.

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Σεπ 2021, 22:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Καλησπέρα,

Απ ότι φαίνεται τελικά το πρόβλημα είναι η ασφαλειοθήκη. Αυτή που έχει πάνω είναι η L-04 της Siemens. Και απ ότι φαίνεται μια που δοκίμασαν είχε το ίδιο θέμα και μπέρδεψε το μάστορα.

Αυτό που θα θελα να δω αν κάποιος γνωρίζει είναι το αν η L-06 και L-11 ταιριάζουν και αυτές στο αυτοκίνητο.(σχεδιαστικά φαίνονται ίδιες). Ο κινητήρας είναι ο nfu 1.6v και είναι η έκδοση με τα xenon που στρίβουν αν παίζει κάποιο ρόλο.

Εν το μεταξύ με αυτόν τον τρόπο που δείχνει εδώ στο βίντεο παίρνει μπρος του τουτού:
https://www.youtube.com/watch?v=tA0cG2IyHeI.

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Σεπ 2021, 07:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Γιατί δεν κρατάς την δικιά σου και να την επισκευάσεις; Πολλοί από εμάς έχουμε προχωρήσει σε επισκευή. Το μέλος gregoulis γνωρίζει μάστορα στην Λάρισα που τις φτιάχνει. Πρόσφατα την επιδιόρθωσε ένα άλλο μέλος στον συγκεκριμένο. Στην Λάρισα έστειλαν και την δικη μου για επισκευή και πιθανώς να είναι ο ίδιος. Περισσότερα στοιχεία μπορεί να σου δώσει ο Γιώργος.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Σεπ 2021, 13:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Ευχαριστώ πολύ Skotis. Ναι και γω το βρηκα αυτό στη Λαρισσα. Μαλον μιλάμε για το ίδιο. Απλά καθυστέρησαν πολύ με την ανίχνευση της ζημιά στο συνεργείο λόγο συγκυριών και τώρα είμαι λίγο στη βιασύνη. Αν δεν βρω αυτό θα κάνω αλλά και να βρω μάλλον θα στείλω μετά και τη δική μου εκεί να την έχω.

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Σεπ 2021, 17:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Τελικά δεν είναι ασφαλειοθήκη καθώς δοκίμασα και άλλη. Εμένα μου χει κολλήσει πως παίζει να είναι κάποιο βραχυκύκλωμα στο σύστημα που οδηγεί στην τρόμπα βενζίνης καθώς μια βδομάδα περίπου πριν το αυτοκίνητο έχανε νερά και το πιέσαμε και ήταν από το καλοριφέρ που είναι μέσα στην καμπίνα οπότε και πλημμύρισε όλο το πάτωμα στην πλευρά του συνοδηγού και η τρόμπα βρίσκεται κλασσικά στην πλευρά του συνοδηγού στο πίσω κάθισμα.

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Σεπ 2021, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
λοιπον
ειναι φυσιολογικο να μη αναβει τις ενδειξεις το συστημα του αεριου ετσι ειναι ηλεκτρολογικα σωστα
να υποθεσουμε οτι εχεις θεμα στο αεριο υπαρχει πιθανοτητα να εχεις χαλασμενη μεμβρανη στον πνευμονα με αποτελεσμα να σου μπουκωνει το αμαξι να σου περνασει αεριο επιπλεον μεσα απο τον σωλημα υποπιεσης
επισης μπορει μα εχεις διαρροη βενζινας απο καποιο ορινγκ απο την μπεκιερα μου ειχε παρουσυαστει σε ξανθια 1600 παλιοτερα αλλαξα τα ορινγκ και ολα καλα
πωα θα δεις αν εχεις θεμα με τα ορνγκ οσο δουλευει αεριο βγαλε την φισα πισβ απο την αντλια πηγαινε μια μικρη διαδρομη οχι προσπερασεις .....και γρηγορη οδηγηση μετα απιο καποια χλμτρα σταματα σβησε το μοτερ βαλε την φισσα στην αντλια βαλε μπροστα το αμαξι αν παρει αμεσως μπροστα τοτε το προβλημα σου ειναι εκει δηλαδη μπουκωνει η εισαγωγη με βενζινα και δεν παιρνει ευκολα μπροστα
τωρα για το αεριο για να δεις αν εχεις σκισμενη μεμβρανη βγαλε τον σωληνα υποπιεσης αν σου μυριζει αεριο τοτε πας για κιτ επισκευης πνευμωνα η αλλαγη αυτου
οταν δεν επαιρνε μπροστα ελεγξε κανενας μαστορας αν φερνει ταση πισβ στην αντλια?......
κοιταξε και αυτα και πες μας
εφοσον δεν εχεις θεμα ηλεκτρολογικο

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Σεπ 2021, 19:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
xantiamanolis έγραψε:
λοιπον
ειναι φυσιολογικο να μη αναβει τις ενδειξεις το συστημα του αεριου ετσι ειναι ηλεκτρολογικα σωστα
να υποθεσουμε οτι εχεις θεμα στο αεριο υπαρχει πιθανοτητα να εχεις χαλασμενη μεμβρανη στον πνευμονα με αποτελεσμα να σου μπουκωνει το αμαξι να σου περνασει αεριο επιπλεον μεσα απο τον σωλημα υποπιεσης
επισης μπορει μα εχεις διαρροη βενζινας απο καποιο ορινγκ απο την μπεκιερα μου ειχε παρουσυαστει σε ξανθια 1600 παλιοτερα αλλαξα τα ορινγκ και ολα καλα
πωα θα δεις αν εχεις θεμα με τα ορνγκ οσο δουλευει αεριο βγαλε την φισα πισβ απο την αντλια πηγαινε μια μικρη διαδρομη οχι προσπερασεις .....και γρηγορη οδηγηση μετα απιο καποια χλμτρα σταματα σβησε το μοτερ βαλε την φισσα στην αντλια βαλε μπροστα το αμαξι αν παρει αμεσως μπροστα τοτε το προβλημα σου ειναι εκει δηλαδη μπουκωνει η εισαγωγη με βενζινα και δεν παιρνει ευκολα μπροστα
τωρα για το αεριο για να δεις αν εχεις σκισμενη μεμβρανη βγαλε τον σωληνα υποπιεσης αν σου μυριζει αεριο τοτε πας για κιτ επισκευης πνευμωνα η αλλαγη αυτου
οταν δεν επαιρνε μπροστα ελεγξε κανενας μαστορας αν φερνει ταση πισβ στην αντλια?......
κοιταξε και αυτα και πες μας
εφοσον δεν εχεις θεμα ηλεκτρολογικο


Για το αέριο το θέμα του είναι ότι δεν παίρνει μπροστά από το κουμπί του αερίου όταν το πατάω συνεχόμενα για να ξεκινήσει απ εκεί.

Άσχετα με το αέριο τώρα μπορείς να μου εξηγήσεις γ αυτό το μπούκωμα στην εισαγωγή; Δηλαδή σε ποιό σημείο μπορεί να είναι το πρόβλημα;
Σε ηλεκτρονικό είναι τώρα το αυτοκίνητο. Στην αντλία μια δίνει ρεύμα πάντως μια δεν δίνει. Εκεί είναι μάλον το πρόβλημα αλλά και απ την άλλη όπως φάνηκε δεν είναι ασφαλειοθήκη.

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Σεπ 2021, 22:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
αν ισχυει το σεναριο για διαρροη αεριου απο τον πνευμονα θα δεις την σωληνα που παει απο την υποπιεση στο πνευμωνα......
επισης αν τα ορινγκ που στεγανοποιουν τα μπεκ της βενζινας εχουν θεμα περναει λιγη βενζινα απο εκει και οταν ειναιο ζεστο μπουκωνε με βενζινα μεσα ο θαλαμος καυσης και μεχρι να φυγει απο εκει η περισια βενζινα θελει μιζαρισμα....ποσο πιο απλα να στα πω

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε xantiamanolis για την δημοσίευση του/της: johnkGr
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Σεπ 2021, 00:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
xantiamanolis έγραψε:
αν ισχυει το σεναριο για διαρροη αεριου απο τον πνευμονα θα δεις την σωληνα που παει απο την υποπιεση στο πνευμωνα......
επισης αν τα ορινγκ που στεγανοποιουν τα μπεκ της βενζινας εχουν θεμα περναει λιγη βενζινα απο εκει και οταν ειναιο ζεστο μπουκωνε με βενζινα μεσα ο θαλαμος καυσης και μεχρι να φυγει απο εκει η περισια βενζινα θελει μιζαρισμα....ποσο πιο απλα να στα πω


To αέριο λέει έκοψε τα καλώδια για να δεί. Τώρα για το Ο-ring που λες κατάλαβα τι λες. Καλά αν είναι αυτό είναι πολύ μαλάκες που δεν τ χουν δει και κοιτάν εγκέφαλο γτ τους είπα πως το συμβάν έγινε την ίδια μέρα που ξέμεινε το αυτοκίνητο από βενζίνη ενώ έδειχνε δυο γραμμές εν το μεταξύ! Το γέμισα μετά με πετόνι, κ έφυγα. Αφού το γέμισα μετά σε βενζινάδικο, αμέσως μετά μου έκανε αυτό από τότε... Και επιμένουν πως είναι τυχαίο!!!

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 18 Σεπ 2021, 23:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
σε μλακα μαστορα πηγες επεσες κανενας σοβαρος μαστορας δεν κοβει καλωδια παντα αποσυνδεει
σε διαγνωστικο το εβαλες να δεις τι βλαβες βγαζει

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε xantiamanolis για την δημοσίευση του/της: johnkGr
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δεν Ξεκιναει! Ειδικά όταν είναι ζεστό!!! C4 1.6 NFU
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 25 Σεπ 2021, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 06 Σεπ 2021, 15:51
Δημοσιεύσεις: 21
Καλησπέρα και πάλι μιας και το θρίλερ συνεχίζεται. "xantiamanolis". Ο ηλεκτρονικός που το πήγα όντως είναι βλάκας και στην τελική δεν έλυσε τίποτα. Άλλαξα εγκέφαλο όπως μ είπε, πήρε μπροστά αλλά έσβηνε στο δρόμο αφού ρέταρε τρελά με ένα σωρό σφάλματα και έφτασα με το ζόρι σπίτι δλδ 10 λεπτά δρόμο. Τον πήρα τηλ και μου είπε να γυρίσω πίσω τον εγκέφαλο γτ μάλλον ήταν χαλασμένος κλπ κλπ.

Μετά απ αυτό δοκίμασα και έβαλα τον δικό μου εγκέφαλο πάνω κ τσαφ πήρε μπροστά. Για κάποια χιλιόμετρα είχε "Depollution System Faulty" Μετά από γέμισμα βενζίνης 100 έφυγε και το "Depolution" Από την Τετάρτη λοιπόν μέχρι κ σήμερα το αμάξι έπαιρνε κανονικά μπροστά.

Σήμερα, 3 μέρες μετά αποφάσισε να μου κάνει πάλι τα ίδια και να μην παίρνει μπροστά. Τουλάχιστον όχι πάντα. Όταν το αυτοκίνητο πάρει μπροστά τρέχει σαν να μην συμβαίνει τίποτα, με κανένα σφάλμα αναμμένο!!!

Σας παρακαλώ πολύ μπορείτε να μου αναφέρετε κάποιες πιθανές αιτίες;;; Επίσης γνώμη για κάποιον μηχανικό στην Αθήνα;

_________________
CITROEN C4 1.6V NFU


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 34 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ποιο σημειο του αυτοκινητου ειναι το φετιχ σας?
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 69
Θόρυβος στα φρένα ( δεν είναι τακάκια)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Makaros1253
Απαντήσεις: 3
Ένδειξη μπαταρίας χωρίς το κλειδί να είναι στη μίζα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: nontaskatsaras
Απαντήσεις: 4
Τι ειναι αυτο??!!
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C2
Συγγραφέας: c2vtsssss
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ