Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 04:14 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Σύστημα μεταδοσης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Σεπ 2006, 10:46 
Άβαταρ μέλους
Το συστημα μεταδοσης είναι ένα σύνολο μηχανισμών που αναλαμβανουν να μεταφέρουν την κίνηση του κινητηρα στους τροχούς. Επιπέπλεον αναλαμβάνει να μειώνει ή να πολλαπλασιαζει την ταχύτητά του, ανάλογα με τις ανάγκες του οδηγού και τις συνθήκες κίνησης. Τα βασικά στοιχεία του συστηματος μετάδοσης είναι ο συμπλεκτης, το κιβώτιο ταχυτήτων, το διαφορικό και οι άξονες κίνησης των τροχών.
Κατά τη διάρκεια λειτουργιας του κινητηρα, ο συμπλεκτης επιτρέπει την ομαλη μετάβαση από την ακινησία στην κίνηση, δηλ. την ομαλη εμπλοκη του κινητήρα με τους τροχούς για να τους μεταφέρει τη δύναμη του. Ο συμπλεκτης επιτρέπει επισης την εύκολη και ομαλη αλλαγη ταχυτήτων στα χειροκίνητα κιβώτια, απομονώνοντάς τα από τον κινητηρα κάθε φορά που θέλουμε να αλλαξουμε σχέση.

Υπάρχουν πολλα είδη συμπλεκτη αναλογως του αυτοκινήτου, του κινητηρα και του συστήματος μετάδοσης. Εδώ θα επικεντρωθούμε στο μονόδισκο ξηρό συμπλεκτη που ενεργοποιείται με το αριστερό πεντάλ, τον πιο συνηθισμένο τύπο συμπλεκτη που χρησιμοποιείται σε όλα σχεδόν τα αυτοκίνητα με μηχανικό κιβώτιο.

Ο συμπλεκτης αυτός έχει τέσσερα βασικά στοιχεία.
Το ένα είναι το βολλαν για το οποίο διαβάσατε σε άλλο κειμενο.

Συνεχίζοντας προς το κιβώτιο, συναντάμε το δίσκο του συμπλεκτη. Αυτός είναι ένας ειδικός δίσκος, στις πλευρές του οποίου βρίσκονται δύο επίπεδοι δακτύλιοι από ειδικό υλικο τριβής (φερμουίτ). Το φερμουίτ έχει σύσταση παρόμοια με των υλικων τριβης που χρησιμοποιούνται στα φρένα, έχει όμως συγκεκριμένες ιδιότητες, για παράδειγμα σε νορμάλ μοτέρ είναι αρκετά μαλακοτερο από τις σιαγόνες ή τα τακάκια των φρένων. Στο κέντρο του δίσκου, τον αφαλο, βρίσκεται μια τρύπα με ειδική διαμόρφωση σαν γρανάζι, το πολυσφηνο. Το πολυσφηνο θηλυκωνει πάνω στον άξονα εισόδου του κιβωτίου (πριζ-ντιρέκτ) και μεταφέρει την κίνηση του στροφαλου στο βολλαν.

Μετά από το δίσκο υπάρχει το πλατω (κάλυμμα) του συμπλεκτη. Το πλατο πιέζει το δίσκο ανάμεσα στην πλακα πίεσής του και το βολλαν, δημιουργώντας ένα σάντουιτς.

Το τελευταιο μέρος του συμπλεκτη είναι το ρουλεμαν πίεσης, και θα εξετάσουμε τη λειτουργια του στη συνέχεια.

Λειτουργια συμπλεκτη

Η τριβή που αναπτύσσει ο συμπλεκτης είναι ανάλογη με το συνολικο εμβαδό των επιφανειών τριβής (δηλαδή του ‘προσώπου” του βολλαν όπου τρίβεται ο δισκος, του φερμουιτ και της πλακας ) και της πίεσης που ασκείται από το πλατω. Οταν αφήνουμε το συμπλέκτη, το πλατω ασκεί την μέγιστη δύναμή του στο δίσκο και έτσι η τριβή του συμπλεκτη είναι η μέγιστη δυνατή, οπότε έχουμε πληρη εμπλοκη κινητηρα-κιβωτίου χωρίς πατινάρισμα (ολισθηση). Οταν πατάμε το πεντάλ του συμπλεκτη ένας ειδικός μηχανισμός σπρώχνει το ρουλεμαν του συμπλεκτη, το οποίο πιέζει το διάφραγμα του πλατω. Το χτένι (διάφραγμα) είναι ένα ειδικό έλασμα που πιέζει την πλακα πίεσης πάνω στο δίσκο. Οσο πιέζεται από το ρουλεμαν, στην πίσω του μεριά, τόσο μειώνεται η πίεση που ασκεί στο δίσκο και από ένα σημείο και μετά παύει να έρχεται σε επαφή με αυτόν, οπότε δεν μεταφέρεται καθόλου κίνηση στο κιβώτιο, και τότε μπορούμε για παράδειγμα να ακινητοποιησουμε το αυτοκίνητο ή να επιλεξουμε μια σχέση. Ανάλογα λοιπον με το άφημα του πεντάλ η πλακα του πλατω πλησιαζει και πιέζει το δίσκο, αυξάνοντας την τριβη μέχρι το σημείο της πληρους εμπλοκης. Το πατιναρισμα στους φθαρμένους συμπλέκτες προκαλειται από τη μείωση του συντελεστή τριβης των φερμουίτ λόγω γηρανσης και θερμικης καταπόνησης, από την παραμόρφωση του πλατό ή την εξασθενιση του χτενιού λόγω φθοράς και φυσικά από τη μείωση του πάχους του δίσκου, που επιρρεάζει άμεσα την ασκούμενη σε αυτόν πίεση από το πλατό.

Ο συμπλεκτης λοιπον μεταφέρει την κίνηση στο κιβώτιο ταχυτήτων. Το κιβώτιο μας επιτρέπει να κινούμαστε στο δρόμο με την επιθυμητη ταχύτητα διατηρώντας πάντοτε τον κινητηρα στην περιοχή στροφών που εξυπηρετεί τις ανάγκες μας. Με άλλα λογια με τις πρώτες σχέσεις μπορούμε να κινούμαστε αργά αλλα με τον κινητηρα να περιστρέφεται γρήγορα, για να έχει την απαραίτητη δύναμη που θα ξεκινήσει το αυτοκίνητο και θα το επιταχύνει δυνατά, ενώ με τις επόμενες μπορούμε να συνεχίσουμε την επιτάχυνση, να διατηρουμε μια σταθερη ταχύτητα, ή να ταξιδέψουμε χωρίς θόρυβο και υπερβολικη κατανάλωση καυσίμου. Πώς γίνεται αυτό?

Αυτό γινεται με το κιβωτιο ταχυτητων που θα ακολουθησει.

Πηγη Μπριλ....!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Σεπ 2006, 14:21 
Άβαταρ μέλους
Κιβώτιο

Στην πιο απλη του μορφή, το κιβώτιο αποτελείται από τρεις άξονες με γρανάζια. Ο πρωτεύων (πριζ-ντιρέκτ) παραλαμβάνει την κίνηση από το συμπλεκτη και την μεταφέρει στο εσωτερικό του κιβωτίου. Από εκεί η κίνηση μεταδίδεται στον ενδιάμεσο άξονα.
Ο ενδιάμεσος ονομαζεται και “πολλαπλο γραναζι”, γιατί έχει σταθερά στηριγμένα επάνω του από ένα γρανάζι για κάθε σχέση μετάδοσης. Τα μεγέθη τους ποικιλλουν, με το γρανάζι της πρώτης να είναι το μικρότερο του ενδιάμεσου άξονα και της τελευταιας σχέσης το μεγαλύτερο. Τα γρανάζια του ενδιάμεσου κινούν τα γρανάζια του δευτερεύοντος άξονα, ή άξονα εξόδου. Ο δευτερεύων είναι ο άξονας πάνω στον οποίο γίνονται οι επλογές των ταχυτύτων. Κάθε γραναζι του ενδιάμεσου έχει ένα αντίστοιχό του γρανάζι στο δευτερεύοντα, το οποίο όμως έχει τη δυνατότητα να περιστρέφεται ελεύθερα πάνω του. Ο δευτερεύων είναι μονίμως συνδεδεμένος με το διαφορικό, και έτσι κινείται μόνο όταν περιστρέφονται οι τροχοί. Για να γίνει αυτό πρέπει να επιλεγει μια σχέση μετάδοσης (“ταχυτητα’’).

Κάθε φορά που κινείτε τον επιλογέα μετακινείτε κάποιους ειδικούς μοχλούς που λεγονται φουρκέτες. Κάθε φουρκέτα μπορεί να επιλεξει δύο διαφορετικές σχέσεις, τη μία κινούμενη προς τα εμπρός και την άλλη αντιστρόφως.
Η φουρκέτα κινεί τις μούφες εμπλοκής, γνωστές και ως κοπλερ. Ο δευτερεύων μοιάζει με ένα μεγάλο πολύσφηνο. Σε τακτά διαστήματα η οδόντωσή του διακόπτεται για να σχηματίσει τις πατούρες έδρασης των ρουλεμάν γύρω από τα οποία κινούνται τα ελευθερα γραναζια του. Πάνω στα πολυσφηνα κινούνται τα κόπλερ. Τα γρανάζια του δευτερεύοντα, στην εσωτερικη τους περιφέρεια, έχουν ένα θηλυκο πολυσφηνο. Κάθε φορά που επιλεγεται μια σχέση, το κόπλερ της μπαίνει μέσα στο πολυσφηνο του γραναζιού και έτσι συνδέει το γρανάζι με τον άξονα, ώστε τελικά η κίνηση να προχωρήσει προς τους τροχούς.

Η εμπλοκη όμως δεν γίνεται έτσι απλα, αλλα και με τη βοήθεια του συγχρονιζέ, το οποίο εξασφαλιζει γρηγορες, εύκολες και ομαλες επιλογές ταχυτήτων. Κάθε γραναζι του δευτερεύοντα, έχει το δικό του συγχρονιζέ. Το συγχρονιζέ είναι ένα κωνικό δα χτυλίδι που φρενάρει το γρανάζι προτού μπει μέσα του το κόπλερ Βρίσκεται ανάμεσα στο γρανάζι και το κόπλερ και ενεργοποιείται κάθε φορά που το κόπλερ πάει να εμπλέξει τη σχέση που επιθυμούμε.

Οι σχέσεις του κιβωτίου είναι ένα λογος που εκφραζει το πηλίκο του αριθμού των δοντιών του δευτερεύοντα, προς τον αριθμό δοντιών του ενδιάμεσου. Οσο μεγαλυτερο είναι το πηλικο, τόσο πιο “κοντή” είναι η σχέση μετάδοσης, δηλαδή τόσο λιγοτερα χιλιομετρα βγάζει για δεδομένο αριθμό στροφών του κινητηρα.
Από την άλλη όμως, όσο πιο κοντή σχέση, τόσο μεγαλυτερη είναι η δυνατότητα επιτάχυνσης του αυτοκινήτου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 15:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Για το ηλεκτρονικό κιβώτιο του C4 Picasso τί άποψη έχετε; Το παρήγγειλα χθές. Το πρώτο μου αυτοκίνητο ήταν ένα Saxo, το δεύτερο ένα Xsara Picasso και στο τέλος του μήνα παραλαμβάνω το C4 Picasso. Φοβάμαι όμως γιατί μπήκα σε ξένα site και διάβασα πολύ κακές κριτικές για το κιβώτιο αυτό από τους ίδιους τους κατόχους.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 15:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Βέβαια ήταν όλες γραμμένες το 2007. Ελπίζω οτι μέχρι τώρα θα έχουν ξεπερασθεί τα προβλήματα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 13 Αύγ 2008, 17:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αν είναι το ίδιο με το C2 τότε να περιμένεις ενα κιβώτιο που κάνει τη δουλειά του μέσα στην πόλη αρκετά καλά, όμως δεν έχει και αγωνιστικές επιδόσεις. Οι αλλάγές όταν επιταχύνεις φαίνονται καθαρά αν δεν αφήσεις γκάζι, αν όμως τις κάνεις μόνος σου και αφήνεις γκαζι είδικα απο 1η σε 2α τότε είναι μια χαρά. Σε καθημερινή οδήγηση οι αλλαγές είναι το ίδιο γρήγορες με ενα manual κιβώτιο (ίσως και λίγο πιο γρήγορες) αλλά σε γρήγορη οδήγηση υστερούν.
Γενικά για αυτοκίνητο πόλης είναι μια χαρά, εύκολο, ξεκούραστο και βολικό. Αυτός είναι και ο προορισμός του. Αν θέλεις κάτι παραπάνω δες το εκπληκτικό DSG της VW.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Αύγ 2008, 08:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Θα το ψάξω για το C2 (αν δηλαδή είναι το ίδιο κιβώτιο). Όσο για το DSG είναι πράγματι, κατά τα λεγόμενα των γερμανόπληκτων του ειδικού τύπου, καταπληκτικό κιβώτιο. Όμως όταν πήγα στην αντιπροσωπεία της VW για να ζητήσω τιμή για το Touran (γιατί εγώ για πολυμορφικό ενδιαφερόμουν) με αντιμετώπισαν με πολύ αγένεια (ούτε καν με απλή αδιαφορία). Αυτοί πουλάνε μόνο με την μάρκα στην γερμανόπληκτη Ελλάδα. Αποφάσισα οτι δεν θα τους δώσω ούτε ευρώ. Αντί για κουτί με ρόδες παρήγγειλα το Picasso που είναι αυτοκίνητο για ανθρώπους με αισθητική (κι ας βγάλει προβλήματα)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Αύγ 2008, 17:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Γερμανόπληκτος δεν είμαι καθόλου, αντιθέτως ειδικά Golf δεν θα έπαιρνα ποτε. Όμως πρόσφατα οδήγησα Golf GT με DSG και είναι πολύ ανώτερο απο το C2 με πολύ γρήγορες και ομαλές αλλάγες. Το μόνο κακο που βρήκα είναι το lag στο αυτόματο, αλλά αυτό είναι θέμα προγράμματος γιατί στο σειριακό μειώνεται σε μεγάλο βαθμό.
Νομίζω οτι το DSG το δίνει πλέον και στη BMW.
Τώρα στις αντιπροσωπείες της VW να πουλάνε μούρη μου φαίνεται γελοίο (οχι οτι σε αμφισβητώ καθώς δεν έχω μπει ποτε). Αν μπεις στην ferrari δηλαδή τι θα κάνουν;... Τέλοσπάντων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 14 Αύγ 2008, 18:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
aiolos έγραψε:
Γερμανόπληκτος δεν είμαι καθόλου, αντιθέτως ειδικά Golf δεν θα έπαιρνα ποτε. Όμως πρόσφατα οδήγησα Golf GT με DSG και είναι πολύ ανώτερο απο το C2 με πολύ γρήγορες και ομαλές αλλάγες. Το μόνο κακο που βρήκα είναι το lag στο αυτόματο, αλλά αυτό είναι θέμα προγράμματος γιατί στο σειριακό μειώνεται σε μεγάλο βαθμό.
Νομίζω οτι το DSG το δίνει πλέον και στη BMW.
Τώρα στις αντιπροσωπείες της VW να πουλάνε μούρη μου φαίνεται γελοίο (οχι οτι σε αμφισβητώ καθώς δεν έχω μπει ποτε). Αν μπεις στην ferrari δηλαδή τι θα κάνουν;... Τέλοσπάντων.


+10000

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Αύγ 2008, 07:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Που λες αίολε, πήγα σε αντιροσωπεία της VW για να πάρω τελική τιμή για το Τουράν με DSG. Δεν ήμουν βρώμικος ή κακοντυμένος. Δεν ήμουν αγενής. Τους καλημέρισα και ζήτησα ορισμένες πληροφορίες για το αυτοκίνητο (σχετικά με το εσωτερικό του και τη δυνατότητα διαμόρφωσης). Εν συνεχεία ζήτησα την τιμή με το κλειδί στο χέρι. Καθ'όλη τη διάρκεια της συζήτησης ο πωλητής ήταν από αδιάφορος έως βαθύτατα ενοχλημένος. Όταν ζήτησα και την τιμή μου απήντησε οτι η τιμή θα κυμαίνεται από 27.500 έως 28.500 €! Δηλαδή, τον ρώτησα, θα παραγγείλω αυτοκίνητο χωρίς να ξέρω ακριβώς τί θα πληρώσω? Ασφαλώς, μου λέει. Το αυτοκίνητο θα το πληρώσω με την τιμή που θα έχει μετά από 4-5 μήνες που θα έρθει! Μου το έλεγαν φίλοι και γνωστοί μου για την συμπεριφορά στις αντιπροσωπείες της VW και δεν τους πίστευα. Τους θεωρούσα υπερβολικούς. Να φαντασθείς, ήταν μαζί μου και η γυναίκα μου και μου είπε πάμε να φύγουμε, χωρίς να ακούει ακριβώς αυτά που μου λέγανε. Από το ύφος τους και μόνο ενοχλήθηκε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Αύγ 2008, 17:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ε χ**τους και συ τότε. Και εγώ αυτό θα έκανα. Ήμαρτον δηλαδή, πουλάνε καλά και τα VW έχουν μήνες αναμονή, αλλά οχι και να το παίζουν κιολας.
Προσωπικά σε οποιοδήποτε μαγαζί αν δω τέτοια συμπεριφορά φεύγω και δεν ξαναπατάω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Αύγ 2008, 17:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 13 Αύγ 2008, 14:46
Δημοσιεύσεις: 312
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Έτσι όπως τα λες. Όταν πήγα στην αντιπροσωπεία της Citroen και αφού μου συμπεριφέρθηκαν άψογα, τους διηγήθηκα αυτά που έγιναν στην VW και μου είπαν το εξής καταπληκτικό: οτι το αφεντικό τους πάντα έλεγε οτι εν τυχόν βρισκόταν ένας αντιπρόσωπος της VW με σωστή συμπεριφορά οι πωλήσεις της Volkswagen θα διπλασιάζονταν!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 11 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Σύστημα πλοήγησης με έγχρωμη οθόνη 7 ιντσών 16/9
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 50
Χτύπημα στο μπροστινό σύστημα ανάρτησης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Σύστημα πλύσης παρμπρίζ.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Makaros1253
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron