Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 16:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 15:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιούλ 2007, 13:44
Δημοσιεύσεις: 540
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
zx lover έγραψε:
Τιποτα δεν ειναι σαν τα PE II!

:agree με διαφορα τα καλύτερα.

_________________
Εικόνα
C4 2.0lt 2007-2012
C3 Diesel 2012-.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 15:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
τα καλυτερα κατα την δικη μου γνωμη ειναι τα εξης:

Pirelli P Zero Nero

Θετικα: το καλυτερο κρατημα σε βρεγμενο που εχω δει ποτε, ελαφρυ ελαστικο, εξαιρετικο σε ολους τους τομεις, ζεσταινεται για πλακα.

Αρνητικα: τσιμπημενη καταναλωση (αντισταση κυλισης), μειωμενη ζωη.

SportContact 3

θετικα: ολοκληρωμενο ελαστικο, αυξημενη ζωη, τρομερη σταθεροτητα σε βρεγμενο δρομο (πχ αν πατησεις μια λακουβα νερου με 120χλμ).

Αρνητικα: δεν ειναι το νουμερο 1 σε κανεναν τομεα, αλλα ειναι μεσα στις 3 καλυτερες επιλογες ελαστικων και αυτο λεει πολλα, θορυβοδες.

Bridgestone Potenza

Θετικα: εξαιρετικοτατο στο στεγνο, ζεσταινεται ευκολα, αυξημενη ζωη.

Αρνητικα: δεν εχει και την καλυτερη ποιοτητα κυλισης (μεταφερει κραδασμους στο τιμονι σε μεγαλες ταχυτητες)

διαλεγεις και παιρνεις... οποιο και απο τα 3 να παρεις αποκλειεται να μην μεινεις ευχαριστημενος...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 15:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Οκτ 2007, 13:17
Δημοσιεύσεις: 2730
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
εγώ πάντως που άλλξα τα παηλοτ και έβαλα τα μπριτζστοουν ποτένζα αρ300 πιστεύω ότι τα πάηλοτ κάνουν γενικά ένα πιο άνετο ταξίδι απο τα μπρίτζστοόυν αλλα τα δεύτερα είναι πιο σκληρά και έχουν μεγαλύτερη διαρκεια ζωής(ότι πρέπει πιστεύω για τους ελληνικούς δρόμους τα ποτένζα) επίσης τα πρώτα είναι καλύτερα σε υγρό ενώ τα δεύτερα στο στεγνό έδαφος. αυτό που λές φίλε οτι μεταφέρουν κραδασμούς σε μεγάλες ταχύτητες τα ποτένζα πάντως εγώ δέν τόχω νοιώσει. και τα παηλοτ και τα μπρίτζστούν είναι απο τις καλύτερες επιλογές που μπορεί να κάνει κανείς για τους ελληνικούς δρόμους πιστεύω.

_________________
CITROEN C4 Coupe 1.6i VTS
Εικόνα
μαρέσει η άστατη ζωή
γεννήθηκα αλάνι,
μαδυναμία σταυτοκίνητο
στόπλο και στο φουστάνι


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Γιάννης Αγγελιδάκης για την δημοσίευση του/της: MAYDAY
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 16:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
δεν ειπα οτι το τιμονι χοροπηδαει.. απλα με τα Pirelli πχ εχει πιο ηρεμο τιμονι.. ο ορος ειναι ποιοτητα κυλισης...... ειναι η αισθηση που αφηνουν μερικα ελαστικα οτι εχουν καρουμπαλακια και αναπηδανε (αυτα φοραω τωρα εξαλλου).. βεβαιως δεν εννοω οτι υπαρχει τετοιο εντονο θεμα με τα Bridgestone απλα ειναι ενα κλικ πιο κατω απο τα αλλα.. οταν αναφερομαστε στα κορυφαια και η τελευταια λεπτομερια μετραει... τα Pilot Sport 2 η αληθεια ειναι οτι τα συνοδευουν τα καλυτερα λογια στην Ελλαδα αλλα στην πραξη δεν ειναι μεσα στα κορυφαια.. μπορει να κανουν ηρεμο ταξιδι αλλα αυτα τα ελαστικα δεν ειναι για ηρεμα ταξιδια.... ;) μιλαμε για ελαστικα επιδοσεων.. ειναι απο τα καλυτερα αλλα οχι στην πρωτη 3αδα τα PS II..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 17:09 
Άβαταρ μέλους
εγω εχω τα michelin pilot exalto και θελω να τα ξαναβαλω αλλα δεν τα βρισκω σε κανεναν ολοι εχουν τα enrgy ή τα prymansy που δεν με ενθουσιαζουν αυτα τα 2 τι γινετε τα pilot exalto ή τα pilot sport δεν τα φερνουν ποια????λεω να βαλω τα bridgestone potenza τι λετε ειναι καλη επιλογη????τι αλλο μου πρωτινεται???


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 17:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
Απο πανω τοση ωρα τι γραφει? κοιταξτε και λιγο τις παλιοτερες δημοσιευεσεις τις τελευταιες 2-3 σελιδες.. μην φοτωνετε ερωτησεις ασκοπα το φορουμ οταν εχουν απαντηθει ηδη καποια πραγματα..

φιλικα.. :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 17:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Βασικα το θεμα λαστοιχο ειναι και λιγο σχετικο... Πχ στο παλιο ΒΧ φοραω energie για την καταναλωση τους, και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, γιατι αν και δεν τα νιωθεις, ποτε δεν θα σε πουλισουν.
Στο δευτερο ΒΧ φοραω pilot exalto, και δεν πατανε καθολου. Αν και αυτο δεν ειαι αντικιμενικο μιας και ειναι και πολυκαιρισμενα, αλλα και φαγωμενα...
Την τεταρτη θα βαλω καποια σχετικα φτινα (αγνωστης μαρκας, θυγατρικης της michelen, οχι kleber παντος...)
Θα γραψω εντυπωσεις...

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:35 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
depall έγραψε:
εγω εχω τα michelin pilot exalto και θελω να τα ξαναβαλω αλλα δεν τα βρισκω σε κανεναν ολοι εχουν τα enrgy ή τα prymansy που δεν με ενθουσιαζουν αυτα τα 2 τι γινετε τα pilot exalto ή τα pilot sport δεν τα φερνουν ποια????λεω να βαλω τα bridgestone potenza τι λετε ειναι καλη επιλογη????τι αλλο μου πρωτινεται???


Τα Michelin Pilot Exalto εχουν σχεδον σταματησει (σε καποιες διαστασεις σιγουρα), γιατι θα βγει αντικαταστατης τους.

Εχουν βγει ηδη τα νεας σειρας Michelin Energy Saver, τα οποια αντικατεστησαν τα παλαιοτερα Energy, και τα οποια εχουν πια σιλικονη στην συνθεση τους και ετσι μαζι με αλλες βελτιωσεις που εκανε η εταιρια, εχουν φτασει σε επιδοσεις τα "καλα" Pilot Exalto και Pilot Sport.

Γι αυτο θα βγουν καινουρια (αν δεν εχουν βγει ηδη, δεν το γνωριζω), και θα ειναι ακομα καλυτερα απο τα παλαιοτερα φυσικα. Αν θες παντως εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τα Energy Saver και σε ποιοτητα κυλησης, και θορυβο κυλησης και καταναλωση, σε σχεση με τα Bridgestone Turanza ER300 που φοραγε πριν το Xantia μου, και τα οποια ηταν σαν λαστηχα απο τρακτερ.......

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 18:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
βρε billara καλα ολα αυτα αλλα οχι και πλησιασαν τα energy saver τα pilot sport.. Ποτε δε θα πλησιασει αυτες τις επιδωσεις ελαστικο οικονομιας-πολης..

και λογικο.. ειναι φτιαγμενα για αλλου ειδους συνθηκες..........


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 07 Σεπ 2009, 19:43 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Καλαααααα...........
Τα ελαστικα "γενιων" Pilot εχουν παλιας τεχνολογιας πελμα και μιγματα. Μαλιστα σε συγκριτικο τεστ που εχει γινει με ελαστικα Michelin Energy Saver και Pilot Exalto (και αλλων εταιριων.......), τα Saver ηταν λιγο καλυτερα στην αποσταση φρεναρισματος και σε βρεγμενο και σε στεγνο, λιγοτερο θορυβο κυλησης, λιγοτερη αντισταση κυλησης, αλλα παραπλησιες επιδοσεις σε ταχυτητες γυρων κτλ για ελαστικα της ιδιας ακριβως διαστασης.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Σεπ 2009, 09:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Το εχω διαβασει και εγω... Και στην πιστα ηταν το ιδιο γρηγορα...
Μονο σε αισθηση χανουν....

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Σεπ 2009, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
crazywolf έγραψε:
Μονο σε αισθηση χανουν....


:agree :agree Εμενα κι ολας που ειναι 185/65/15", με αυτο το προφιλ 65 που εχει, ειναι πολυ μαλακά, πολυ ανετα στον δρομο, τρομακτικη διαφορα απο τα Bridgestone που ηταν 2 ετων, τρομακτικη διαφορα στον θορυβο κυλησης, αλλα ειναι λιιιγο μπαλονέ, και νομιζεις οτι θα γλιστρησεις, αλλα δεν γλιστρα καθολου. :thumb

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Σεπ 2009, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Καμιά πληροφορία για τον αντικαταστάση των pilot έχουμε; π.χ. πότε θα βγούν; Εγώ είχα ρωτήσει πριν 8 μήνες περίπου και είχαν όλοι. Έλεγα να τα βάλω απο Οκτώβρη αλλά αν είναι να βγούν καινούργια περιμένουμε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Σεπ 2009, 16:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Ιουν 2008, 23:34
Δημοσιεύσεις: 1065
εξακολουθω να μην μπορω να συγκρινω αυτα τα ελαστικα μεταξυ τους......

τα energy saver πρωτα απ'ολα σε ενα γυρο σε πιστα εκτος του οτι θα γινουν κομματια, ταυτοχρονα θα υπερθερμανθουν τοσο πολυ που στον δευτερο γυρο κανεις την μπαλαρινα.. στριβεις δεξια και παει αριστερα.. πιρουετες!! :mrgreen :mrgreen :mrgreen

επειδη αναφερατε συγκριτικο, με χαρα σας παρουσιαζω ενα ακομη, το οποιο αποδεικνυει το εξης.. οτι αν φερεις τις συνθηκες στα μετρα σου βγαζεις οτι αποτελεσμα θες, ακομη και αν κοντραρεται η μερα με την νυχτα:

http://www.youtube.com/watch?v=tAQu8PMZSSk

οσο τα energy saver εχουν ιδια αποδωση με τα Pilot Sport αλλο τοσο η Ferrari κανει σε πιστα 1 sec μικροτερο χρονο απο ενα Panda....... ;)

αυτο δε σημαινει οτι υπο φυσιολογικες συνθηκες μπορει να υπαρξει συγκριση...


ΜΑΚΑΡΙ να εχω λαθος, να γλυτωσω τα 650αρια για λαστιχα που χρειαζομαι, αλλα πιστεψτε με ειναι πολυ καλο για να ειναι αληθινο..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΕΛΑΣΤΙΚΑ (Αποριες-Προτάσεις)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Σεπ 2009, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Ιουν 2007, 00:50
Δημοσιεύσεις: 2141
Εικόνες: 3
Παιδια σας ευχαριστω ολους για τη βοηθεια και χαιρομαι που ειχε τετοια ανταποκριση
η ερωτηση μου,οχι μονο για μενα,αλλα γενικοτερα γιατι τα ελαστικα ειναι σιγουρα
θεμα ασφαλειας.
Παντως αν οι τιμες ηταν στα ιδια,δε το συζηταω,Michelin PE 2 αλλα η διαφορα εχει ξεφυγει!!!
PE 2: 790-820 Ε
Sp.Cont 3 : 630 Ε
Μιλαμε παντα για 205/50/17.Η ζυγαρια γερνει προς τα sport contact 3...θα σας γραψω εντυπωσεις..(Τεστ Μπραλλος!!!!!!)
Υ.Γ: Τα Energy με τα Pilot ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ!!!!Ειναι σα να τα'βγαλε αλλη εταιρια!!!!!!!!!!!!!!! :lol :lol :lol

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 17 από 96 [ 1430 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 96  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προτάσεις για αγορά υαλοκαθαριστήρων
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: isi
Απαντήσεις: 33
Προτασεις παρακαλω
Δ. Συζήτηση: Προτάσεις - Αιτήματα
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 158
Προτάσεις για ζάντες για Citroen c3 2006 μοντέλο
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: tzo
Απαντήσεις: 1
ΕΛΑΣΤΙΚΑ PIRELLI ΣΕ AX
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Παντελής
Απαντήσεις: 15
Νεα ελαστικα απο ΜΙCHELIN CrossClimate
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: GREGPEK
Απαντήσεις: 155
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ