Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:25 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιαν 2008, 01:53 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Ρε παιδια μπορει παρακαλω καποιος να μου πει με σαφηνεια ποιες ακριβως πρεπει να ειναι οι κινησεις μου για να δηλωσω την μετατροπη στο αυτοκινητο μου....?Ουτε απ΄το ΚΕΠ δεν μπορουν να μου πουν ακριβως τις κινησεις που απαιτουνται!Εχω και τιμολογιο αγορας του κινητηρα αλλα και αποδειξη παροχης υπηρεσιων για αντικασταση κινητηρα απο μηχανικο...Κατι μου ειπαν οτι χρειαζομαι απ'την Citroen ενα χαρτι οτι το αυτοκινητο μου εβγαινε με αυτο το μοτερ...ΟΚ λεω,no problem γιατι οντως εβγαινε...Παιρνω σημερα τηλεφωνο στην Citroen Hellas με συνδεουν με το τεχνικο τμημα και μιλαω με καποιον κυριο του οποιου το ονομα δεν θελω να αναφερω δημοσια στο φορουμ...Του εξηγω το τι θελω και μου λεει "Δεν καταλαβαινω τι λετε...Τι χαρτι να σας δωσουμε...?Εμεις δεν δινουμε τιποτα χαρτια!" Του αναφερω οτι ειμαι μελος στο GCC και μου λεει να ξανακαλεσω την Δευτερα και να μιλησω με τον Διευθυντη (δεν μου ανεφερε καν ονομα για να ζητησω) αλλαζοντας ελαφρως αντιμετωπιση...Τελικα τι πρεπει να κανω για να ειμαι νομιμος...?Επισης,μετα την δηλωση του νεου κινητηρα δεν πρεπει να ξαναπερασει ΚΤΕΟ το αυτοκινητο...?Ειλικρινα μου την δινει παρα πολυ που εχω ολη την καλη θεληση να πληρωσω παραπανω απο το διπλασιο σημα και ασφαλεια και κανενας δεν μπορει να με καθοδηγησει ετσι ωστε να ειμαι νομιμος και να μην παιζω κρυφτουλι με τους :cop ...Προκαταβολικα ευχαριστω για τον χρονο σας... :thumbup

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιαν 2008, 02:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Ρηξε ενα βλεφαρο...
http://www.gtcclub.com/forum/viewtopic. ... dc1ffdc0a3

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιαν 2008, 11:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 19:08
Δημοσιεύσεις: 1576
Τοποθεσία: ΝΙκαια
Επισης
http://www.yme.gr/?getwhat=1&oid=340&id=&tid=340

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιαν 2008, 14:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Οκτ 2006, 17:35
Δημοσιεύσεις: 237
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
h citroen hellas δε μπορει να δωσειι κανενα χαρτι.Το ειχα ψαξει και εγω πριν μερικα χρονια αλλα θελει πολυ χαρτουρα και λεφτα και επρεπε να κατεβω και αθηνα στο κτεο ελληνικου για ελεγχο και θα μου το κρατουσαν και 2μερες.Ακομα αδηλωτο το εχω.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Φεβ 2008, 01:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Σεπ 2007, 14:58
Δημοσιεύσεις: 68
Τοποθεσία: ATHENS
Αν δεν βρηκες λυση, ο μαστορας που σου εκανε μετατροπη πρεπει να σου δωσει αποδειξη οπου αναγραφετε ο αριθμος του μοτερ, η, απο εκει απο που αγωρασες το μοτερ να σου δωσουν αποδειξη οπου γραφει παλι ο αριθμος του.Δευτερο, ο μαστορας που εκανε μετατροπη σου δινει βεβαιωση οτι το μοτερ μπαινει εργοστασιακα στο αυτοκινητο σου.Αυτα ολα πας στο υπουργειο, καταθετεις και σου δινουν καινουργια αδεια...
Δεν ξερω μονο οσο αφορα το ΚΤΕΟ, μπορει να σου ζητησουν να το ξαναπερασεις.

Τα πραγματα ειναι ποιο ευκολα αν το μοτερ ειναι ιδιου κυβισμου, τοτε δεν χρειαζεται καμια δηλωση.

Αν θελεις να το ξερεις 100%, πρεπει να πας σε ενα απο τα γραφεια που αναλαμβανουν μεταβιβασεις (εχεις εκει διπλα στο υπουργειο, το ενα επι της Κατεχακη, και το αλλο επι της Μεσωγειον, μεσα στο παρκινγκ 50μ απο την εισοδο στο μετρο).

Εγω παντως οδηγουσα Alfa Romeo 1.2 με μοτερ 1.7 επι 9 χρονια, και κανενας δεν μου εκανε λογο για την μηχανη.Ακομα και στο ΚΤΕΟ δεν ειδανε τπτ.Ομως και οι μπατσοι δεν με σταματησανε 3-4 φορες μονο για τα 9 χρονια, μα δεν πιστευω πως θα μου λεγανε κατι.Ποσες φορες σου κανανε ελεγχο αριθμου μηχανης στα μπλοκα? :fsss


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Φεβ 2008, 10:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 31 Οκτ 2006, 17:35
Δημοσιεύσεις: 237
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
ολα αυτα με τις αποδιεξεις τα ξερω αλλα δε νομιζω οτι απλα τα πας στο υπουργειο και παιρνεις την αδεια.Εκτος αν αλλαξε κατι τοσα χρονια και εγιναν πιο απλα τα πραγματα.Οι αποδειξεις της μαντρας και του συνεργειου ειναι για να ελεγχθει κατα καποιο τροπο οτι τομοτερ δεν ειναι κλεμενο (το αμαξ ιμαλλον)
Το κτεο δε προκειται να καταλαβει τιποτα αν ο αριθμος του κινητηρα δε φαινεται.Εξωτερικα το 1.6 με το 1.4 ειναι ιδια.Τον αριθμνο ψαχνουν και τον διασταυρωνουν με την αδεια.Στα xsara δυστηχως φαινεται ευκολα και αυτο ειναι το ολο προβλημα.
Η ολη μετατροπη εγινε πριν 4 χρονια,μπορει κα παραπανω και να παω να παρω τα τιμολογια-αποδειξεις ειναι λιγο δυσκολο πια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Φεβ 2008, 02:09 
Άβαταρ μέλους
καλησπερα παιδια!στο θεμα αλλαγης κινητηρα και με το αν θα το δηλωσεις εξαρταται απο πολλα!
επειδη εχει γινει μεγαλη βαβουρα με τις αλλαγες και ετρεχαν στα υπουργεια ολοι πανικοβλητοι να αλλαξουν αδειες την τελευταια 5ετια απο οσο ξερω γινεται το εξης:
στο πεδιο πανω στην αδεια που αναγραφεται ο αριθμος του κινητηρα το υπουργειο πλεον συμπληρωνει μονο τα 3 εως 5 πρωτα γραμματα ή αριθμους που υπαρχουν πανω στον κινητηρα και τα οποια δηλωνουν τον τυπο του κινητηρα(κυβισμος και αλλα χαρακτηριστικα)και οχι ολο τον αριθμο οπως καποτε....
με το κτεο προβλημα δεν θα εχεις αφου αυτο ελεγχουν και αυτοι εφ'οσον εχεις βαλει ιδιου τυπου

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:κινητηρες που μοιαζουν μεταξυ τους ιδιοι δεν ειναι παντα.π.χ. αλλος στο saxo και αλλος στο xsara και αλλοι στα c2,c3 και c4.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2009, 20:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
ολες οι μετατροπες που μας αφορουν
http://www.yme.gr/index.php?tid=571

-- Τετ Μάιος 20, 2009 3:10 pm --

Ρε παιδια δεν καταλαβα, αν εχει δηλωθει ποιο πριν η μετατροπη τοτε τι? χρειαζεται παλυ η δηλωση του μηχανολογου? ή απλα πας με το παραβολο και τελος?
Ξερει κανεις την διαδικασια ή εστω τα τηλ που μπορουμε να μαθουμε?'

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 25 Μάιος 2009, 12:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 13 Απρ 2009, 08:39
Δημοσιεύσεις: 62
δηλαδη αν βαλεις αλλα κυβικα δεν στο δηλωνοθν θες να πεις?σαχο με ξαρα ιδιοι μονο η μια βαση χρειαζεται μια μικρη μεταροπη οι κινητηρες μονο καπακια αλλαζουν στισ κεφαλεσ πεζο με σαχο...εγω εβαλα εναν αλλο κινητηρα τον δηλοσα κανονικα εδω και καποια χρονια και δεν εχο κανενα προβλημα ειναι νομιμο..η αδεια γραφει μονο κυβικα εμενα..αν εχεισ προβλημα με την αλλαγη πεσ μου να στο δηλωσω εγω σε οτι κυβικα θες.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Μάιος 2009, 18:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
Καπου κατι ακουσα οτι οι νεες αδειες γραφουν μονο κιβησμο. Ισχιει?

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 26 Μάιος 2009, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Οχι...Οι νεες αδειες δεν γραφουν μονο κυβισμο αλλα και τον τυπο του κινητηρα π.χ.KDX,KFX,RFZ,RFS κτλ...Απλα σε αντιθεση με το παρελθον οι νεες αδειες δεν γραφουν αριθμο κινητηρα οποτε αν για παραδειγμα σου σπασει το μοτερ και βαλεις αλλο ιδιου τυπου δεν χρειαζεται να δηλωσεις τιποτα και πουθενα και εισαι καθολα νομιμος...Αυτα που σου λεω ειναι εξακριβωμενα..!

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Μάιος 2009, 12:21 
Άβαταρ μέλους
crazywolf έγραψε:
ολες οι μετατροπες που μας αφορουν
http://www.yme.gr/index.php?tid=571

-- Τετ Μάιος 20, 2009 3:10 pm --

Ρε παιδια δεν καταλαβα, αν εχει δηλωθει ποιο πριν η μετατροπη τοτε τι? χρειαζεται παλυ η δηλωση του μηχανολογου? ή απλα πας με το παραβολο και τελος?
Ξερει κανεις την διαδικασια ή εστω τα τηλ που μπορουμε να μαθουμε?'


Αν εχει δηλωθει ο κινητηρας που θες να βαλεις απλα περνεις την εγκριση αλλιως αν δεν εχει δηλωθει θα πρεπει να πας το αμαξι στο κτεο ελληνικου και να το αφησεις 2-3 μερες για να το περασουν απο ελεγχο...
Δεν νομιζω να γλυτωσεις την δηλωση του μηχανολογου...

Κτεο Ελληνικου 210-9936755, 2109936759


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 30 Μάιος 2009, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2009, 09:52
Δημοσιεύσεις: 238
μηχανολογος χρειαζεται για να επιβεβαιωσει εγγραφως οτι το μεγαλυτερο μοτερ εχει τοποθετηθει ορθως,πληρει ολες τις προδιαγραφες ασφαλειας & η αυξηση ιπποδυναμης δεν ξεπερνα ενα συγκεκριμενο ποσοστο.αν μπει ιδιο μοτερ δεν χρειαζεται τιποτε...

_________________
Σαξός & ξερός!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Δηλωση αλλαγης κινητηρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Δεκ 2009, 03:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 23 Νοέμ 2009, 20:42
Δημοσιεύσεις: 59
οπα αν δηλ ειναι μονο χαρτουρα και αποδιξεις τι πρεπει να κανω για να διλοσω οτι εβαλα 1.0L καινουριο?


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω zx lover στις Πέμ 28 Ιαν 2010, 09:43.
Αιτία: spam
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Προδιαγραφές λαδιού κινητήρα 1.6lt
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 82
Αλλαγη κινητηρα σε Berlingo
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: john
Απαντήσεις: 12
Λαμπάκι κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: maragos78
Απαντήσεις: 1
Ξαφνικό κόψιμο κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Tsiou28
Απαντήσεις: 0
Ρεταρισμα κινητηρα χαμηλα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: tirisss
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια