Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 01:13 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Συντήρηση Χρώματος-Κέρωμα-Γυάλισμα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Ιαν 2008, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 20 Μάιος 2007, 15:45
Δημοσιεύσεις: 122
Τοποθεσία: Θεσ/νίκη
Μετά από περίπου 10 μήνες που έχω το καμάρι μου (ένα c2) έχω παρατηρήσει τις γνωστές αράχνες στο χρώμα όπως επίσης κ κάποια γδαρσιματάκια στο χρώμα που πιθανών έγιναν από το σφουγγάρι με το οποίο πλένεται τ αμάξι. Δεν είναι πολύ ένατονες αλλά σπάζομαι γιατί είμαι κ ολίγον τι ψείρας με το αμαξάκι μου! Αξίζει ένα κέρωμα σ ένα τόσο καινούριο αμάξι? Θα φύγουν οι αράχνες κ τα σχετικά ή είναι ακόμα πολύ νωρίς? Αν έχετε να προτείνετε κ κάποιο καλό κατάστημα εδώ στη θεσσαλονίκη που να κάνει καλή δουλειά θα ήταν ακόμη καλύτερα! :-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Ιαν 2008, 12:21 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Θανο το αυτοκινητο τι χρωμα ειναι?
Σιγουρα ειναι σκουρο χρωμα για να μπορεις να δεις εντονα τις αραχνες.

Α.Μην πας το αυτοκινητο για πλυσιμο σε βουρτσα.
Υπαρχει βουρτσα με τριχα που ειναι θανατος
Υπαρχει Βουρτα με πανια καλης ποιοτητας και βουρτα με πανια κακης ποιοτητας.

Εστω και βρουμε μια βουρτα με πανια καλη ποιοτητας πως ξερουμε οτι ειναι σωστα συντηρημενη?Γι αυτο απλα δεν πας.

ΒΟταν ζητησεις να σου πλυνουν το αυτοκινητο στο χερι προσεχει την ποιοτητα των σφουγκαριων και των πανιων κατα το σκουπισμα.Βεβαια ολα αυτα ειναι ευκολα να τα λεμε αλλα δυσκολο να γινουν πραξη.

Ο σωστος πλεον τροπος για να πλυνουμε ενα αυτοκινητο αφοβα ειναι ο αφρος.Υπαρχουν σαμπουανιερες αφροπιοιτες στο εμποριο που εχουν περιπου 150 με 200 ευρω + φπα.Θα χρειαστεις και ενα πιεστικο 150 bar ΚΑΙ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ.Θα εχεις ενα πεντακαθαρο αυτοκινητο ενο θα εχεις αφιερωσει χρονο λιγοτερο 5 λεπτα.Ολα αυτα απαιτουν χορο και χρημα.Αν δεν τα εχεις διαλεξε ενα πλυντηριο που να μην βαζει σφουγγαρι και βουρτσα.Εκει ομως πρεπει να προσεξεις τι μαρκα αφρο βαζει.Δεν πρεπει να ειναι ουτε πολυ αλκαλικο ουτε πολυ οξινο.


Σε ολα τα καινουργια καινουργια αυτο κινητα πρεπει να γινετε ενα γυαλισμα με μια πολυ υψηλη αλοιφη και ενα κερωμα για την προστασια του χρωματος.

Η Sonax εχει βγαλει ενα υλικο διαφανες που εφαρμοζετε στην λαμαρινα μετα το γυαλισμα και εχει εγγυηση ενα χρονο.Αυτο το υλικο προστατευει το αυτοκινητο απο τις αραχνες στο χρωμα τις κουτσουλιες τον ηλιο και δεν αφηνει την βρωμια να κατσει επαν τοσο ευκολα.

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 26 Ιαν 2008, 18:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Για κέρωμα τι τιμές παίζουν; Είδα 120 σε ενα βενζινάδικο. Υπερβολικό μου φαίνεται. Καλύτερα να πάρω κανα spray που δε θέλει και τρίψιμο και να το κάνω μόνος μου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 27 Ιαν 2008, 19:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 17:10
Δημοσιεύσεις: 1279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
SoCrazy έγραψε:
Η Sonax εχει βγαλει ενα υλικο διαφανες που εφαρμοζετε στην λαμαρινα μετα το γυαλισμα και εχει εγγυηση ενα χρονο.Αυτο το υλικο προστατευει το αυτοκινητο απο τις αραχνες στο χρωμα τις κουτσουλιες τον ηλιο και δεν αφηνει την βρωμια να κατσει επαν τοσο ευκολα.


Για δώσε περισσότερες λεπτομέρειες ρε Κώστα. Ενδιαφέρον ακούγεται!

aiolos έγραψε:
Για κέρωμα τι τιμές παίζουν; Είδα 120 σε ενα βενζινάδικο. Υπερβολικό μου φαίνεται. Καλύτερα να πάρω κανα spray που δε θέλει και τρίψιμο και να το κάνω μόνος μου.


Οι τιμές κάπου εκεί είναι .. στο 100άρικο..
Τα σπρέι δεν κάνουν δουλειά... κάνουν δηλαδή..αλλά δεν διαρκούν πάνω απο λίγες μέρες.
Για το τρίψιμο δεν θα έλεγα οτι είναι κ τόσο ευκολο. Εγω κέρωνα το δικό μου στο χέρι με αλοιφή της 3Μ και μου έπαιρνε κάνα 2,5ωρο. Αυτή η αλοιφή ήθελε αλοιφαδώρο (κάτι που δεν είχα) και το κέρωμα άντεχε περίπου στο 3μηνο.

_________________
Εικόνα

Όταν τα'χεις χάσει όλα.. δεν φοβάσαι τίποτα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Ιαν 2008, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Το μηχάνημα πάντως που κάνει το τρίψιμο στο praktiker είναι φτηνότερο απο οσο σε χρεώνουν για να στο κάνουν. Κάνεις απόσβεση με τη μια. Θέλει δουλειά βέβαια, αλλά απο την άλλη να δίνεις 100Ε ανα τρίμηνο δεν παίζει...

Αν τα spray δεν κάνουν τότε δε με βλεπω να κάνω τίποτα. Να το τρίψω στο χέρι αποκλείεται (κάποτε το κάναμε με τον πατέρα μου σε ενα 406 που είχε και δε λέει...) και να ρίχνω μπαλαντέζα απο τον 5ο και να το τρίβω μεσα στη μέση του δρόμου πάλι δεν το κάνω. Οπότε μένει ως έχει...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 01 Φεβ 2008, 19:22 
Άβαταρ μέλους
οπως ειπε ο φιλος παραπανω ειναι προτιμοτερο να παρεις ενα αλοιφαδωρο απο τα praktiker και 8α κανεις οτι γουσταρεισ εσυ...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 17 Φεβ 2008, 12:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Παιδιά βοηθήστε με λίγο, γιατι έχω μπερδευτεί σχετικά με το κέρωμα. Καταρχάς να σας πώ πως το αυτοκίνητο το πλένω και το κερώνω μόνος μου. Και αυτό γιατί θεωρώ χαρά να το κάνω. Οχι αγγαρεία. Παλαιότερα το πήγαινα έξω.... αλλα όχι πολλές φορές. Τώρα το πλένω μόνος μου.
Σχετικά με το κέρωμα τώρα, έχω αγοράσει ενα πλαστικό "κεσεδάκι" της TurtleWax με συμπυκνωμένο κερί. Είναι μια ανοιχτη μπλέ αλοιφή. Αφού πλύνω το αυτοκίνητο καλά, με σαμπουάν πάλι της TurtleWax το οποιο επίσης έχει συμπυκνωμένο κερί, κάθομαι κ με ένα πολύ απαλό σφουγγάρι μπάνιου περνάω τρίβοντας και απλόνοντας ελαφρά όλο το αυτοκίνητο με αυτη την αλοιφή. Το αφήνω κάνα μισάωρο - τρια τέταρτα να παγώσει, και μετά με παλιά βαμβακερά και κα8αρά (πλυμένα στο πλυντήριο για αυτή τη δουλεια) λευκά t-shirt τρίβω το αυτοκίνητο για να φύγει.

ερωτήσεις τώρα

- Είναι σωστός ο τρόπος που το κάνω?
- Δεδομένου οτι το αμάξι (C4 Coupe) έχει μόλις κλείσει 2 χρόνια, και το χρώμα του είναι τέλειο, και εφόσον δεν βλέπω διαφορά στην γυαλάδα μετά το πλύσιμο σε σύγκριση με μετά το κέρωμα, απο τι με προφυλάσει το τελευταίο? (κέρωμα δλδ). Είναι ανάγκη να γίνεται κ αν ναι πόσο συχνά? Κάθε μήνα είναι καλά?
- Η διαδικασία είναι σχετικά απλή και γρήγορη. Δεν θέλω 2.5 ώρες για να κερώσω ενα αυτοκίνητο..... μισή ώρα μου φτάνει για να πάει παντού η αλοιφή σε όλα τα σημεία τρίβοντας το κυκλικά και με λίγη πίεση (δεν το χαιδεύω δλδ). Στα μαγαζιά που λέτε, που θέλουν 100 ευρώ για ένα κέρωμα, τι παραπάνω προσφέρουν? Καταναλώνουν ένα ολόκληρο κεσεδάκι αλοιφής? Εγώ δεν το τσιγουνεύομαι καθόλου το κερί, αλλα με 1 κεσεδάκι μπορεί να κάνω κ ως 3-4 κερώματα. Στα μαγαζιά αυτά εκτός του οτι μπορεί πιθανών να χρησιμοποιούν κάποια μηχανή για κέρωμα την οποια κ εγώ μπορώ να πάρω απο το Praktiker, τι άλλο χρεώνουν πια τόσο πολύ? Μήπως κάνω λάθος κάπου κ γι αυτό κάνω τόσο λίγο χρόνο? Μήπως θέλει 2ο χέρι?


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Καθαρισμός-Γυάλισμα κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: jor
Απαντήσεις: 13
Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: MAKRY...MALLIS
Απαντήσεις: 133
Κέρωμα Ζαντών
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 8
Αλαλαγή χρώματος με αυτοκόλλητο
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: sakis jini
Απαντήσεις: 12
A/C - Climatronic [ Συντήρηση ]
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Nio
Απαντήσεις: 22
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ