Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 19 Απρ 2024, 20:25 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: χιονολαστιχα ή αλυσιδες;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Φεβ 2010, 08:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 16 Οκτ 2007, 16:29
Δημοσιεύσεις: 126
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
εδω και ενα χρονο βρισκομαι στη σαμοθρακη για επαγγελματικους λογους.
εδω στα βορεια χιονιζει του σκοτωμου και λογω των κακων υπηρεσιων του δημου παγωνει το χιονι στο δρομο (οταν θυμουνται ριχνουν αλατι εγκαιρα)
και ειμαι συνεχεια βαλε βγαλε αλυσιδες που και μανικι ειναι η τοποθετηση σε χαμηλωμενο και θορυβο κανουν και ζημια προκαλουν στα λαστιχα.
τι γνωμη εχετε για χιονολαστιχα δουλευουν στον παγο η κανουν μονο για χιονι;
εχω δει και ενα μοντελο της nokian με ψιλα καρφακια επανω.
επισης τι γνωμη εχετε για κατι πανια με σχρατς ;
το χιονολαστιχο χαλαει αν το δουλεψεις το χειμωνα χωρις αναμενω γνωμες και εμπειριες


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χιονολαστιχα ή αλυσιδες;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Φεβ 2010, 14:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αυτά με τα καρφιά είναι για πάγο. Αλλά δεν κάνουν για άσφαλτο οπότε αν μια μέρα δεν έχει πάγο θα πρέπει να τα βγάλεις πράγμα πολύ δυσκολότερο απο τις αλυσίδες.
Υπάρχουν λάστιχα για χιόνι, αλλά μην περιμένεις φοβερά πράγματα. Είναι χειρότερα απο τις αλυσίδες (τουλάχιστον αυτά που έχω δει).

Υπάρχει και το spiked spider. Δεν έχω βάλει ποτέ, αλλά υποτίθεται οτι μπαίνουν έυκολα.
http://www.autoplus.gr/images/auto/spik ... ikes1B.jpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χιονολαστιχα ή αλυσιδες;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 12 Φεβ 2010, 17:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Μαρ 2007, 21:58
Δημοσιεύσεις: 273
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ
http://www.kumho-tyres.gr/tires/kw19.php τσεκαρε και αυτο.τα εχω πανω απο 3 χρονια καρφια δεν εχει χρειαστη να βαλω
ακομα(μπορεις να το αγορασεις και χωρις καρφια),αν θελησης μπορεις να βαλεις επιλεκτικα,δεν ειναι αναγκη να
βαλεις σε ολες τις τρυπες και φυσικα θα βαλεις το ποιο μικρο νουμερο που περπαταει στην ασφαλτο και δεν κανει πολυ θορυβο
εγω παντως που ανεβαινω στον παρνασσο συχνα δεν με εχουν αφησει πουθενα(εαν δεν ανοιγη το link το λαστιχο ειναι το KW-19 KUMHO

_________________
ΑΜΑΞΙ ΓΡΗΓΟΡΟ,ΜΠΥΡΑ ΚΡΥΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΖΕΣΤΗ!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: χιονολαστιχα ή αλυσιδες;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 13 Φεβ 2010, 13:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
stelios έγραψε:
εδω και ενα χρονο βρισκομαι στη σαμοθρακη για επαγγελματικους λογους.
εδω στα βορεια χιονιζει του σκοτωμου και λογω των κακων υπηρεσιων του δημου παγωνει το χιονι στο δρομο (οταν θυμουνται ριχνουν αλατι εγκαιρα)
και ειμαι συνεχεια βαλε βγαλε αλυσιδες που και μανικι ειναι η τοποθετηση σε χαμηλωμενο και θορυβο κανουν και ζημια προκαλουν στα λαστιχα.
τι γνωμη εχετε για χιονολαστιχα δουλευουν στον παγο η κανουν μονο για χιονι;
εχω δει και ενα μοντελο της nokian με ψιλα καρφακια επανω.
επισης τι γνωμη εχετε για κατι πανια με σχρατς ;
το χιονολαστιχο χαλαει αν το δουλεψεις το χειμωνα χωρις αναμενω γνωμες και εμπειριες


Φίλε Στέλιο,έχουμε και λέμε:

Χιονολάστιχα:
Η καλύτερη all around λύση. Σε συνδυασμό με ένα ελαφρύ ροπάτο αυτοκίνητο*, κάνουν παπάδες στα χιόνια, και σχεδόν δε χρειάζεσαι αλυσίδες. Το μείον τους είναι ότι δεν αντιδρούν καλά με τη ζεστή άσφαλτο του καλοκαιριού, οπότε πρέπει απαραίτητα να έχεις 2 σετ ελαστικών (normal για 8-9 μήνες το χρόνο, χειμερινά για τους υπόλοιπους 3-4). Καλό είναι να τα αγοράσεις πριν τα χιόνια, καθώς εν μέσω χειμώνα οι τιμές τους (όπως κ στις αλυσίδες) αυξάνονται κατά πολύ.
Στον πάγο είναι λίγο καλύτερα από αλυσίδες, αν η ταχύτητά σου ξεπερνά τα 5km/h, αφού δλδ ξεκινήσεις.
Για τα καρφιά θα σου πρότεινα να το ξεχάσεις εφόσον δε ζεις στην Σκανδιναβία, εκτός αν είσαι διατεθειμένος να αφιερώνεις τουλάχιστον ένα μισάωρο για το βάλε ή βγάλε.
Το άλλο καλό που έχουν είναι πως λόγω του πιο τρακτερωτού πέλματος τα καταφέρνουν πολύ καλά και σε λάσπη/χώμα. Επίσης, αν δεις τα τρελά ζόρια, μπορείς να τους βάλεις και αλυσίδες.


Αλυσίδες:
Ότι πληρώνεις παίρνεις! Υπάρχουν από πολύ απλές, έως και συστήματα με κεντρικό μπουλόνι που βιδώνει στη ζάντα και το βάλε-βγάλε είναι θέμα δευτερολέπτων.


Χιονοκουβέρτες:
Αν και τα πάνε λίγο καλύτερα στο χιόνι από ότι οι τυπικές αλυσίδες, είναι λίγο χειρότερες στον πάγο και στο λιωμένο χιόνι . Δεν ταλαιπωρούν το λάστιχο και την ανάρτηση (όταν έχει λιγότερο ή καθόλου χιόνι), και έχουν μεγαλύτερο δείκτη ταχύτητας από τις αλυσίδες (80km/h αντί για 50km/h). Το άλλο μεγάλο συν που τους βρήκα είναι –πέρα από το πολύ μικρότερο βάρος που κουβαλάς στο πορτ μπαγκάζ- ότι λόγω υφάσματος δε χρειάζεσαι να φοράς γάντια όταν τις περνάς στη ρόδα, σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
Τέλος, δεν έχει νόημα να τις περάσεις σε χιονολάστιχα.


Συνοψίζοντας:
- Tα καρφιά τα ξεχνάμε στο 99% της Ελλάδας,
- Για αυτούς που κινούνται σε παγωμένες περιοχές τα χιονολάστιχα είναι μονόδρομος με ένα σετ αλυσίδες στο πορτ μπαγκάζ αν τυχόν αγριέψουν τα πράγματα (ή αν πετύχουν κάποιον κρετίνο τροχαίο που δεν τους αφήνει να συνεχίσουν)
- Για όλους τους άλλους, ένα σετάκι χιονοκουβέρτες είναι υπερ-αρκετό, έχει βάρος κάτω από 1kg και πιάνει ελάχιστο χώρο στο πορτ μπαγκάζ.



*Όσο πιο ελαφρύ είναι το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα. Όταν υπηρετούσα στο 412ΓΣΝ, το ΖΧάκι με χιονολάστιχα ανέβαινε για πλάκα την παγωμένη ανηφόρα του νοσοκομείου, ανηφόρα που δεν μπορούσαν να ανεβούν καναδέζες.
Αντίθετα, το καινούργιο C5 με χιονοκουβέρτες συμπεριφέρεται όπως το ΖΧ με normal λάστιχα.
Τέλος, το καλύτερο αυτοκίνητο για χιόνια είναι ένα ΒΧ (ή GS) με χιονολάστιχα. Λόγω μικρού βάρους κ δυνατότητας αύξησης ύψους ξεφτιλίζει οποιοδήποτε 4κίνητο φορτηγάκι, ειδικά σε ανηφόρες.

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 4 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αντιολισθητικες αλυσιδες
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: aenaos15
Απαντήσεις: 6
ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ - CITROEN C4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 4
αλυσιδες ή κατι αλλο?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: johni41
Απαντήσεις: 20
Αλυσίδες χιονιού στο C3 Aircross
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: Skats
Απαντήσεις: 13
Αντιολισθητικές Αλυσίδες για C4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: jose
Απαντήσεις: 94
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: sphaedra και 15 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ