Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:11 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 21:22 
Άβαταρ μέλους
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΤΟΧΟ C4 ΤΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΗΚΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΦΛΑΝΤΖΑ ΜΗΧΑΝΗΣ ΣΤΑ 75.000 χλμ. ΚΑΙ ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν mixmko για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 16 Νοέμ 2009, 22:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 24 Φεβ 2008, 01:58
Δημοσιεύσεις: 1037
Τοποθεσία: Salonica
Ποιο κινητήρα έχεις φίλε μου??


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν chris-C4coupe για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιαν 2010, 08:52 
Άβαταρ μέλους
:c4 paidia exw to c4 coupe vtrs 1400c 90 hp montelo 7\07 40000 xiliometra.mou kane ena thorivw apo ton kinitira,piga sunergio kai mou lene oti einai to plato,kai rixnontas mia matia ston kinitira gia tixon diaroes anakalipsa oti vgazei ligo ladi apo tin flatza kefalis.


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν lakis1103 για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιαν 2010, 11:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2009, 17:53
Δημοσιεύσεις: 16612
Τοποθεσία: Πατρα-Αθηνα-Δουβλινο
lakis1103 έγραψε:
:c4 paidia exw to c4 coupe vtrs 1400c 90 hp montelo 7\07 40000 xiliometra.mou kane ena thorivw apo ton kinitira,piga sunergio kai mou lene oti einai to plato,kai rixnontas mia matia ston kinitira gia tixon diaroes anakalipsa oti vgazei ligo ladi apo tin flatza kefalis.

Φιλε μου μηπως σε δουλευουν και ειναι απο το ψευτοκαπακο δηλαδη απλα χανει λιγο απο τη στεγανωτικη φλατζουλα του καπακιου των εκκεντρωφορων-βαλβιδων?

Επισης γραφε με ελληνικους χαρακτηρες (κανονας του forum) :thumb

_________________

Citroen Zx 1.4 Monte Carlo S coupe '95 229.000km - the first love
Citroen Xantia I 1.8 8v '94 239.682km - the sleeping beauty
Alfa Romeo 156 1.8 Ts '05 148.000km - the daily driver
Citroen Xantia I 2.0 Activa '96 215.000km - the donor car


Reizakos έγραψε:
Δεν πρέπει να ειρωνευόμαστε τα θεία, άρα ούτε την alfa :love


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν nonos για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 10:09 
Άβαταρ μέλους
οχι φιλε μου απο την κεφαλη ειναι.απαραδεκτο ετσι για κενουριο αμαξι και απο τι εχω μαθει δεν ειναι μονο το δικο μου....


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν lakis1103 για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 10:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:02
Δημοσιεύσεις: 482
Τοποθεσία: ΑΛΜΥΡΌΣ ΒΌΛΟΣ
Εικόνες: 0
Φλατζα κεφαλης δεν βλεπεις λαδια απο οσο γνωριζω....τη σαπουναδα στα νερα μονο....τωρα το γιατι....δεν εχει εξηγηση....εχω 180000χιλ,εχω σκισει το αμαξι κ δεν το επαθα.....σε παραγωγη 1000000 αμαξια θα τυχει κ σε 20-30-40....αστοχια υλικου το λενε..... :thumb

_________________
400.000 + χλμ - 350.000 + tuned :P


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν costasc4vts για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 10:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ναι ειναι αυτο το πουρι που βγαζει μεσα στο ψυγειο και ειναι και πολυ επικινδυνο να στο βουλωσει κιολας!!! (το χω περασει και αυτο, αλλα στο μοτερ 1.4 8V)
Ειχες αυτα τα συμπτωματα στο ψυγειο σου???

Σημειωση: Κωστα εσενα δεν ειναι 1.6??? Δεν εχετε ιδιο κινητηρα ;)

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Blanc για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 14:51 
Άβαταρ μέλους
παιδια δεν ξερω θα παω και σε αλλο συνεργειο σημερα και μολις μαθω νεα θα σας πω.


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν lakis1103 για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 15:20 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
lakis1103 έγραψε:
παιδια δεν ξερω θα παω και σε αλλο συνεργειο σημερα και μολις μαθω νεα θα σας πω.


Μα δεν χρειαζεται ειδικες γνωσεις για να το καταλαβεις...απλα ανοιγεις το παγουρινο στο ψυγειο και βλεπεις αν εχει πιασει αυτη την παστα απο τα λαδια!!!
Τοτε σιγουρα πας για φλατζουλα :mrgreen

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Blanc για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 16:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 05 Φεβ 2009, 22:02
Δημοσιεύσεις: 482
Τοποθεσία: ΑΛΜΥΡΌΣ ΒΌΛΟΣ
Εικόνες: 0
Blanc Ange :agree ειναι αδυνατο να μη δεις τετοια σαπουναδα.....κ στο αλλο θεμα,ναι ειναι 1.6,αλλα η θεωρια της αστοχιας υλικου θελω να πιστευω οτι ισχυει για ολα... :shy

_________________
400.000 + χλμ - 350.000 + tuned :P


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν costasc4vts για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2010, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
costasc4vts έγραψε:
Blanc Ange :agree ειναι αδυνατο να μη δεις τετοια σαπουναδα.....κ στο αλλο θεμα,ναι ειναι 1.6,αλλα η θεωρια της αστοχιας υλικου θελω να πιστευω οτι ισχυει για ολα... :shy


Οοοοοοχι, δεν ειναι καθολου αδυνατο........ Εξαρταται που θα καει η φλατζα. Αν καει μεταξυ 2 κυλινδρων, χανει συμπιεση και ουσιαστικα παει με 2 κυλινδρους, αφου το μιγμα πηγαινοερχεται μεταξυ των 2 κυλινδρων, χωρις αλλο συμπτωμα. Το αμαξι βεβαια σερνεται.......

Αν καει μεταξυ κυλινδρου και δαχτυλιδιου νερου, τοτε σου πεταει τα νερα απο την υπερπιεση στο ψυγειο, χωρις αν ειναι ζεστο το νερο, ή βλεπεις φυσαλιδες στο ψυγειο.

Αν καει το δαχτυλιδι μεταξυ κυλινδρου και επιστροφων λαδιου τοτε μπλεκει λαδια στον κυλινδρο και εχεις πολυ καπνο στην εξατμηση.
Αν καει δαχτυλιδι μεταξυ επιστροφης λαδιου και διαδρομης νερου, τοτε στα ανακατευει και βλεπεις εκεινο το λευκο-μπεζ πραγμα σαν μαγιονεζα πηχτο (ή οπως το λετε σαν σαπουναδα). Ειναι οτι χειοροτερο αν καποιος το δουλευει ετσι για μερες, αφου μπαινουν νερα μεσα στα εδρανα και κομβια μπελας και στροφαλλου, πειρους εμβολου κτλ και τα σκουριαζουν.......

Αν καει το δαχτυλιδι και στο νερο και στο λαδι και στον κυλινδρο, τοτε κανει ο,τι και παραπανω αλλα πεταει και τα νερα.

Βεβαια αν γενικα καψεις φλατζα, εχεις και αλλα συμπτωματα, οπως περιεργη συμπεριφορα θερμοκρασιας, μικρη εως πολυ αισθητη πτωση δυναμης κινητηρα, ρεταρισματα κτλ κτλ.....

Αυταααααααα........ ;)

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν billaras για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Οκτ 2010, 20:47 
Άβαταρ μέλους
εχω ενα c3 xtr, το οποίο πήρα καινούριο το 2007 και εχω κάνει 58000km. είδα ότι έσταζε λάδια και το πήγα στην αντιπροσωπεία της citroen και είπαν ότι στάζει λάδι από τη φλάντζα. Είναι δυνατόν να χαλάσει η φλάτζα σε τόσα λίγα km??
θέλουν 600 ευρώ για να το φτιάξουν , πράγμα το οποίο θεωρώ απαράδεκτο για καινούριο αμάξι (+ ότι τώρα θα κάνει το service των 60000km που είναι αλλα 500 ευρώ)
:cry


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν raistlin για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Οκτ 2010, 21:04 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
πεδια μην τρελενεστε,ηπαρχει τεχνικο δελτιο το οποιο προβλεπει στα 40.000 επανασισφηξη της κεφαλης και το προβλημα τελειωνει.δεν υπαρχει νοημα να ανηχτει καπακι και μην σας δουλευουν ψιλο γαζι

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν zxpanos για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Οκτ 2010, 21:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Επειδή διαβάζω διάφορα εδώ και νομίζω ότι κάποιοι έχουν παρεξηγήσει κάποια θέματα και αρκετές φορές διαβάζω πράγματα που με ενοχλούν σαν μέλος του club θα ήθελα να πω κάποια πράγματα με την ευκαιρία.Τα 75000km δεν είναι και λίγα,κάποτε στα 100000km το πολύ ήθελες ρεκτιφιέ κυλίνδρων ή μοτέρ εντάξει κι εμένα θα με χάλαγε αλλά αυτό ρε παιδία τυχαίνει κυριολεκτικά κάποιες φορές...Για το σετ αμπραγιάζ που ανέφερες είναι 90% θέμα οδηγού και 10% αστοχία υλικού δεν έχω διάθεση να υποβαθμίσω εσένα σαν οδηγό,κι εγώ τρώω τα φρένα πολύ πιο γρήγορα από ότι πρέπει.Τώρα κάτι άλλο αν σου είπε ότι είναι φλάντζα κεφαλής τσέκαρε σε κάποιο άλλο συνεργείο ότι είναι όντως αυτό αφού πρώτα κάνουν έναν έλεγχο στο καπάκι (σφίξιμο).Τώρα επειδή κι εγώ είμαι στα συνεργεία από...τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θα σου πω ότι δεν κάνουν όλη την ίδια δουλειά ούτε αλλάζονται τα ίδια από όλους έχασα πελάτη με C3 επειδή του είπα περισσότερα από άλλο συνεργείο 30 ευρώ αλλά με όλες τις φλάντζες αλλαγμένες τσιμουχάκια βαλβίδων κλπ,ο τύπος προτίμησε να αλλάξει μόνο την φλάντζα κεφαλης παραφλού κλπ από το να κάνει κομπλέ επισκευή κεφαλής...Ξέφυγα λίγο αλλά γενικά βλέπω μία διάθεση ότι όλοι οι μάστορες είναι κλέφτες κανείς όμως δεν σκέφτεται ότι αυτοί είναι η δουλειά μας και εγώ πρέπει να πληρωθώ για ότι φτιάξω για να ζήσω.Τέλος θα συμφωνήσω ότι κάποιοι είναι ακριβοί, λαμόγια, κλέφτες αλλά όχι όλοι...

_________________
www.drakonakis.gr


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Drakonakis για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: φλαντζα μηχανης c4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Οκτ 2010, 21:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Και καλά έκανες και ζήτησες παραπάνω.Ολες οι δουλειές δεν είναι ίδιες,και εκτός αυτού οτι πληρώνεις παίρνεις.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Το/Τα ακόλουθα 2 μέλη ευχαρίστησαν Tzakos για την δημοσίευση του/της: AlexanderTheGR8, Lemarchand
Κορυφή 
 
 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 31 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

ΦΛΑΝΤΖΑ
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 16
Φλάντζα κεφαλής
Δ. Συζήτηση: BX
Συγγραφέας: Bx(1,4)
Απαντήσεις: 10
Ποδιά μηχανής
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Thalis
Απαντήσεις: 76
ΛΑΔΙ ΜΗΧΑΝΗΣ 5W40 - ΑΝΤΙΨΥΚΤΙΚΟ ΓΙΑ C4 1.6
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Snipers
Απαντήσεις: 55
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια