Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 21:53 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 11:38 
Άβαταρ μέλους
ΕΠΙΣΗΜΟΣ έγραψε:
antonios16v έγραψε:
Το εχω δει απο καιρο και το σκεπτομαι να το παρω.Μπορει να το ψαξει καποιος αν ειναι σπασμενο και αν αντιγραφετε?


οχι δυστιχως.


αυτό σημαίνει ότι ούτε το πως μπορούν να ληφθούν κάποιες μετρήσεις μπορούμε να μάθουμε? Βασικά, ήθελα να πειραματιστώ με το Lexia για να βρω ποια messages στελνει στο obd (αν δεν είναι κάποιο άλλο proprietry πρωτοκολο) για να λάβει μετρήσεις. Πρακτικά, δεν με ενδιαφέρει να "πειράξω" πραγματα στον "εγκέφαλο", αλλά να κρατάω στατιστικά απο το αμάξι μου με εύκολο κ αυτόματο τρόπο. θέλω λοιπόν τη στάθμη του καυσίμου ώστε να ανιχνεύω τα γεμίσματα στο βενζινάδικο!
Έτσι, οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτά τα messages θα ήταν χρήσιμη :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 13:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
hypest έγραψε:
ΕΠΙΣΗΜΟΣ έγραψε:
antonios16v έγραψε:
Το εχω δει απο καιρο και το σκεπτομαι να το παρω.Μπορει να το ψαξει καποιος αν ειναι σπασμενο και αν αντιγραφετε?


οχι δυστιχως.


αυτό σημαίνει ότι ούτε το πως μπορούν να ληφθούν κάποιες μετρήσεις μπορούμε να μάθουμε? Βασικά, ήθελα να πειραματιστώ με το Lexia για να βρω ποια messages στελνει στο obd (αν δεν είναι κάποιο άλλο proprietry πρωτοκολο) για να λάβει μετρήσεις. Πρακτικά, δεν με ενδιαφέρει να "πειράξω" πραγματα στον "εγκέφαλο", αλλά να κρατάω στατιστικά απο το αμάξι μου με εύκολο κ αυτόματο τρόπο. θέλω λοιπόν τη στάθμη του καυσίμου ώστε να ανιχνεύω τα γεμίσματα στο βενζινάδικο!
Έτσι, οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με αυτά τα messages θα ήταν χρήσιμη :)


πολυ σωστη η σκεψη σου. τι μετρησεις θελεις;

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 14:11 
Άβαταρ μέλους
ΕΠΙΣΗΜΟΣ έγραψε:
πολυ σωστη η σκεψη σου. τι μετρησεις θελεις;


Η ιδέα είναι η εξής: Το software μου στο κινητο, θα τσεκάρει συνέχεια την στάθμη της βενζίνης. Μόλις δει ότι αυξήθηκε, δηλαδη ότι μπηκε νέα βενζίνη στο ρεζερβουαρ, θα ρωτάει πόσο την πλήρωσα. Έτσι, θα σημειώνει ότι την τάδε ημερομηνία, έβαλα συγκεκριμένα λίτρα κ πλήρωσα τοσο... Καλό θα ήταν επισης να διαβάζει κ τον χιλιομετρητη του αμαξιού, ώστε να γνωρίζει πόσα χιλιομετρα διανυθηκαν....

Άρα θα ήθελα τις εξής μετρήσεις:
1. Fuel level
2. Odometer


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 14:14 
Άβαταρ μέλους
Νομίζω πως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το θέμα των "στατιστικών στοιχειων" κατα τη διαρκεια ενός ταξιδιού. Να μπορείς δηλαδή με μια εφαρμογή που έχεις στο κινητό σου να παρακολουθείς τα γεμίσματα, την κατανάλωση, και τα χιλιόμετρα που διανύεις με όσο το δυνατόν πιο αυτοματοποιημένο τρόπο. Θα ήταν πολύ χρήσιμο λοιπόν αν μπορούσαμε να "πάρουμε" απο το obd πληροφορίες όπως ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουαρ, στιγμιαία κατανάλωση, καθως και τα χιλιομετρα που έχουμε κάνει. Αν κάποιος ξέρει με ποιες εντολές μπορούμε να πάρουμε αυτά τα data θα βοηθούσε πάρα πολύ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 15:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
nhariton έγραψε:
Νομίζω πως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον το θέμα των "στατιστικών στοιχειων" κατα τη διαρκεια ενός ταξιδιού. Να μπορείς δηλαδή με μια εφαρμογή που έχεις στο κινητό σου να παρακολουθείς τα γεμίσματα, την κατανάλωση, και τα χιλιόμετρα που διανύεις με όσο το δυνατόν πιο αυτοματοποιημένο τρόπο. Θα ήταν πολύ χρήσιμο λοιπόν αν μπορούσαμε να "πάρουμε" απο το obd πληροφορίες όπως ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουαρ, στιγμιαία κατανάλωση, καθως και τα χιλιομετρα που έχουμε κάνει. Αν κάποιος ξέρει με ποιες εντολές μπορούμε να πάρουμε αυτά τα data θα βοηθούσε πάρα πολύ.



αυτο το κανει μονο του βρε το αμαξι !!! στο trip comp !!!

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 16:14 
Άβαταρ μέλους
KarlBarks έγραψε:
αυτο το κανει μονο του βρε το αμαξι !!! στο trip comp !!!


Και την στάθμη καυσίμου τη δείχνει στο ταμπλό το αμάξι ;) Διάβασε 3 posts πιο πάνω όμως για μια ιδέα που θέλω να υλοποιήσω...

Ο σκοπός όμως είναι η σύνδεση με "υπολογιστή" (PC 'η mobile) κ η αυξημένες δυνατότητες που αποκτάς. Το αμάξι ναι, σου δειχνει τέτοια στατιστικά, αλλά όταν μηδενήσεις τους μετρητές, πάει, τα έχασες... Χειροκινητή καταγραφή (σε μπλοκακι, στην παλαμη, σε κινητο 'η λαπτοπ) δεν νοείται στη σημερινή εποχή που στην τζέπη μου έχω ένα μηχάνημα που έχει 400MHz CPU, 2GB flash, ενα κάρο ασύρματες συνδέσεις, κ το αμάξι έχει κ αυτό υπολογιστές "μέσα του". Το OBD2 tool που έχω είναι bluetooth... η σύνδεση με το κινητό λοιπόν είναι πολύ βολική.

Επίσης το κινητό μου έχει ενσωματωμένο GPS. Απλά φαντάσου όλα αυτα τα στοιχεία απο το αμάξι, να συνδυάζεις και με χωρικό στίγμα...

φιλικά,
hypest


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 16:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
ναι καταλαβα τι λες .

και ειναι οραιο να πειραματίζεσαι .

απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι μπορεις να μηδενίσεις οχι τον μετριτη αλλα τον υπολογιστη ταξιδιου . και να εχεις τα παντα .

πχ πας ενα ταξιδι πχ γερμανια .

φουλαρεις το ντεποζιτο σου μηδενιζεις το trip και τα εχεις ολλα στο πιατο .

δλδ χιλιομετρα που εκανες μεση καταναλωση βενζινης υπολοιπομενα χλμ κτλ .



παντως αμα βρεις προγραμμα που να μπορεις να τα κανει ολλα αυτα θα ειναι πολυ ενδιαφέρον .


το OBD2 tool ποσο κοστισε ?

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Ιουν 2008, 23:22 
Άβαταρ μέλους
KarlBarks έγραψε:
παντως αμα βρεις προγραμμα που να μπορεις να τα κανει ολλα αυτα θα ειναι πολυ ενδιαφέρον .


Βασικά, φτιάχνω έγω ο ίδιος αυτο το πρόγραμμα, αλλά μου λείπει η πληροφορία για το ποια messages να στείλω για να μου απαντησει το C4 με τα δεδομένα που θέλω... Εξού κ ψαχνομαι :)
Άσε που δεν θέλω να πειραματιστώ "στα τυφλά" κ πειράξω κάτι σημαντικό/χρήσιμο στο αμάξι μου...

KarlBarks έγραψε:
το OBD2 tool ποσο κοστισε ?

50ευρω με μεταφορικά από Κίνα... eBay: http://cgi.ebay.com/Bluetooth-OBD-2-II-OBD2-OBDII-EOBD-car-reader-Scan-tool_W0QQitemZ220247577750QQihZ012QQcategoryZ30921QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: LEXIA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Φεβ 2009, 19:14 
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ ΤΖΙΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
Kαλησπέρα σε όλους!
Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπορούμε να βρούμε κάπου το διαγνωστικό πρόγραμμα του LEXIA σε cd και τη φίσα σύνδεσης, ώστε να μπορείς να δείς με laptop τη διάγνωση του αυτοκινήτου...

{{{{{ Μπορειτε να βρειτε Διαγνοστικα ' LEXIA-3 sto site:http://www.obdtop.com/product_list.asp }}} οσο για τιμεσ δεν ξερω σημερα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: LEXIA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:10 
Άβαταρ μέλους
Αν θέλετε το πρόγραμμα αυτό , επικοινωνήστε μαζί μου στο mkarafili@aol.com.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: LEXIA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
θες δηλαδι λεξια 3?

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: LEXIA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2010, 14:38 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Δεν θέλει. Δίνει!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: lexia 2
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Σεπ 2010, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
zxpanos έγραψε:
........οταν πηρα το λεξια το πρωτο πηραμα που εκανα ηταν ...............



Ρε 'συ Πανο το lexia ποσο κοστισε; και απο που;
Λεω μηπως και συμφερει να παρουμε κανενα οικογενιακο εδω επανω γιατι οι επισημοι ή μας δουλευουν ή δεν ξερουν να το διαβαζουν(το lexia).
Και επειδη στην οικογενεια παιζουν εκτος απο το AX GT '91,ενα Xsara 1,4 '01,ενα Xsara Picasso 1,6 '05,ενα C5 II 1,8 '06,ενα C4 Vtrs 1,4 '07 και ενα C2 Vts 1,6 '09 ,δεν λεει για το παραμικρο να χρησοπληρωνεις την ακριβεις διαγνωση στους επισημους!!!!!

Καταλαβενω οτι ειμαι :ot αλλα ενεκα η αγανακτηση ρε παιδια!!!!!!
sorry!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: LEXIA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 06:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8104
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
ξεθάβω το θεμα ...εδώ και κατι μερες μου εχει μπει στο μυαλο να αγορασω το λεξια....φυσικα από κινα...
πως ξερουμε ότι η εκδοση που θα παρυμε τα πιανει όλα τα μοντελα?εχει παρει κανεις να μας πει εντυπώσεις και αν εχει προβλήματα συνδεσης?
ότι χρειαστηκε δουλεψε κανονικα?
εχω βρει αυτό...http://www.ebay.co.uk/itm/PP2000-Lexia- ... 3a8eb4c1c9
από οσο ξερω δεν παιρνουν αναβαθμίσεις.....καπου διαβασα ότι αν το περασεις στην γαλλικη γλωσσα κανεις update το εχει ακουσει κανεις αυτό?....τωρα να το παρω από αθηνα μεσω καρ.τζιαρ που το διαφημηζουν ότι και καλα δεν είναι κινεζικα....?
τι αποψη εχετε?

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: LEXIA
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 21 Ιαν 2015, 12:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 21 Απρ 2014, 11:28
Δημοσιεύσεις: 1317
Μανωλη μηπως είναι καλυτερα ναπαρεις την.. Αλεξια ??

Από ότι καταλαβα ακρες (σωστες) εχεις όπως και γνωσεις για να περασεις από την κανονικη όταν χρειαστείς..


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 5 [ 65 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Lexia για Phone menu στο RD4
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: gmv
Απαντήσεις: 2
LEXIA 3 ΚΑΙ JUMPER2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Diagbox / lexia 3 για C5
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Kilomeater
Απαντήσεις: 5
Πληροφοριες απο lexia
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Tricky78
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ