Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 01:34 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2013, 09:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 15 Ιουν 2013, 22:46
Δημοσιεύσεις: 9
Καλημέρα σε όλους! Πρίν Ξεκινήσω το θέμα, θα ήθελα να πώ οτι γνωρίζω πως υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλα δεν καλύπτει ακριβώς τις απωρίες που θέλω να θέσω. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και οι moderators θεωρούν οτι πρέπει να μεταφερθεί, παρακαλώ ας το κάνουν και ας με συγχωρέσουν για την λάθος τοποθέτηση. :)

Το θέμα μου έχει ως εξής. Έχω ενα C4 VTRS 1.4 3θυρο (2008). Και ως γνωστών ο κινητήρας αν και πολύ καλός, δεν δίνει τόσα γκάζια όσα θα θελα. Επειδή το αυτοκίνητο είνα καινουριο 15.000 χιλιόμετρα, το έχω περίπου 3.5-4 χρόνια, αλλά σκέφτομαι να το κρατήσω για πολύ, καθώς το έχω αγαπήσει :c4 (θα μου πείτε πότε πρόλαβες, αλλα έτσι είναι αυτά :P ). Έτσι λοιπόν θα ήθελα να κάνω την εξής μετατροπή. Απο 1.4 να το κάνω 1.6 με προοπτική να το τουρμπίσω αργότερα. Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

-κάτι τέτοιο είναι εφικτό?
-αν γίνει αυτή η αλλαγή υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστούν προβλήματα?
-το μοτέρ που θα πάρω αξίζει να είναι καινούριο ή μεταχειρησμένο?
-τι πρέπει να προσέξω κατα την επιλογή του μοτέρ ( καθότι είμαι και αρχάριος σε οτι έχει σχέση με μηχανικά αυτοκινήτου, αναρωτιέμαι τι ιδιαιτερότητες υπάρχουν ως προς την σύνδεση του καινούριου μοτέρ στο αυτοκινητό μου που έχει κατασκευαστεί για 1.4 μοτερ. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμον)
-στην περίπτωση που θελήσω να βάλω και τουρμπίνα, τι πρέπει να αλλάξω ώστε να κάνω ολοκληρομένη δουλεία?
-και τέλος κατα προσέγκιση πόσο θα κοστίσει μια τέτοια εργασία?

αν γνωρίζεται κάποια ιστοσελίδα σχετικά με κάποιο απο τα παραπάνω ερωτήματα ή αν κάποιος απο εσάς μπορεί να με διαφωτίσει σε οτιδήποτε απο αυτά, θα ήμουν υπόχρεος!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2013, 09:39 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Για μετατροπή από 14άρι σε 16άρι θέλεις μπροστινό τροπέτο για να γίνει πλήρης η μετατροπή.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 28 Ιουν 2013, 23:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Το θεμα που δεν καλυπτε τις απορειες σου φιλε μου ευτυχως τις καλυπτε παντως ολες, γενικα εδω μεσα τα εχουμε ξανασυζητησει ολα τα θεματα των μετατροπων, πολλα απο αυτα ειναι ασυμφορα οπως για παραδειγμα το δικο σου, οπου παρακατω σου εξηγω το λογο που το θεωρω τουλαχιστον τρελο να το κανεις απο θεμα χρηματων, αλλα απο θεμα τρελας και μονο ναι γινεται, πολλα αλλωστε μπορουν να γινουν με τοσα ιδια ανταλλακτικα σε citroen - peugeot!
Και μιας και εισαι και αρχαριος οπως λες, εγω θα σου πω κατι και συ ψαχτο, καλυτερα να ειχες Xsara απο C4 σε θεμα πειραγματος. Αλλιως σκαλιζεις τωρα ενα Xsara, αλλιως ενα C4 με κατι κιλα παραπανω πλεξουδα και ηλεκτρονικα. Σε Citroen μεχρι το 2000-2002 πες, εκανες παρτυ μετατροπων, μετα αλλαξαν πολλα και οσοι συνεχιζουν να κανουν τετοια πραγματα βλεπουν οτι δε συμφαιρει γιατι βρισκεις σε ξεφτυλα τιμη την καλυτερη εκδοση του αυτοκινητου σου που θα θελες να ειχες. Οποτε ποιος ο λογος να κατσεις να το σκαλιζεις αν το χεις για καθε μερα το αυτοκινητακι.


mastro8anasis έγραψε:
Καλημέρα σε όλους! Πρίν Ξεκινήσω το θέμα, θα ήθελα να πώ οτι γνωρίζω πως υπάρχει παρόμοιο θέμα, αλλα δεν καλύπτει ακριβώς τις απωρίες που θέλω να θέσω. Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα και οι moderators θεωρούν οτι πρέπει να μεταφερθεί, παρακαλώ ας το κάνουν και ας με συγχωρέσουν για την λάθος τοποθέτηση. :)

Το θέμα μου έχει ως εξής. Έχω ενα C4 VTRS 1.4 3θυρο (2008). Και ως γνωστών ο κινητήρας αν και πολύ καλός, δεν δίνει τόσα γκάζια όσα θα θελα. Επειδή το αυτοκίνητο είνα καινουριο 15.000 χιλιόμετρα, το έχω περίπου 3.5-4 χρόνια, αλλά σκέφτομαι να το κρατήσω για πολύ, καθώς το έχω αγαπήσει :c4 (θα μου πείτε πότε πρόλαβες, αλλα έτσι είναι αυτά :P ). Έτσι λοιπόν θα ήθελα να κάνω την εξής μετατροπή. Απο 1.4 να το κάνω 1.6 με προοπτική να το τουρμπίσω αργότερα. Ποιο 1.6 δε μας λες ομως, το ατμοσφαιρικο ή το τουρμπο? Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

-κάτι τέτοιο είναι εφικτό? Ναι
-αν γίνει αυτή η αλλαγή υπάρχει περίπτωση να παρουσιαστούν προβλήματα? Οχι, αν γινει σωστα
-το μοτέρ που θα πάρω αξίζει να είναι καινούριο ή μεταχειρησμένο? Τιμη καινουργιου οεοοο???αστειευεσαι φυσικα φιλε
-τι πρέπει να προσέξω κατα την επιλογή του μοτέρ ( καθότι είμαι και αρχάριος σε οτι έχει σχέση με μηχανικά αυτοκινήτου, αναρωτιέμαι τι ιδιαιτερότητες υπάρχουν ως προς την σύνδεση του καινούριου μοτέρ στο αυτοκινητό μου που έχει κατασκευαστεί για 1.4 μοτερ. Αν ξέρει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμον) Γενικα μπορει να εχεις μεγαλες διαφορες ή και μικρες, εξαρταται με την καθε εταιρεια, στην περιπτωση της C4 δεν γνωριζω πολλες διαφορες σε σχεση με τη 16αρα οι ειδικοι θα ξερουν εδω μεσα να σου πουν, αλλαζοντας θεωρητικα μονο το μοτερ εισαι καλημενος, με επιφυλαξη τα φρενα δεν ξερω αν ειναι ιδια και το σαζμαν. Αν αλλαξεις με την τουρμπο δε εκδοση παιζει και θεμα με τον εγκεφαλο γενικα του αυτοκινητου και φυσικα το 6αρι σαζμαν που εχει θα χρειαστεις αλλαγη επισης.
-στην περίπτωση που θελήσω να βάλω και τουρμπίνα, τι πρέπει να αλλάξω ώστε να κάνω ολοκληρομένη δουλεία? Τρεχα γυρευε αυτο το ενδεχομενο φιλε, να αγορασεις δλδ ατμοσφαιρικο με σκοπο να το τουρμπισεις μετα? εξωφρενικο κοστος για ποιο λογο ομως? ενω ηδη υπαρχει 1.6 τουρμπο ετοιμος απο τη Citroen, επισης τεραστιο κοστος να τον βρεις τροπετο
-και τέλος κατα προσέγκιση πόσο θα κοστίσει μια τέτοια εργασία? Πανω κατω σου ειπα τη γνωμη μου για αυτο που θες να κανεις. Αν τα βαλεις κατω πουλας το δικο σου και αγοραζεις κατευθειαν ενα ετοιμο 1.6 τουρμπο, η διαφορα που ισως δωσεις θα ειναι πολυ μικροτερη απο το ποσο που θα ξοδεψεις για να κανεις ολη αυτη τη μετατροπη γλιτωνοντας τελικα στα χαρτια οτι εισαι 14αρης. Για μενα πουλα το και παρε το τουρμπο ή μεινε οπως εισαι, με κανα φιλτρο και εξατμιση ετσι για τα γουστα οτι παει πιο γρηγορα. Παντως το τουρμπο σημερα αξιζει να το αγορασεις φιλε παρα ολη αυτη η πατεντα στο δικο σου.

αν γνωρίζεται κάποια ιστοσελίδα σχετικά με κάποιο απο τα παραπάνω ερωτήματα ή αν κάποιος απο εσάς μπορεί να με διαφωτίσει σε οτιδήποτε απο αυτά, θα ήμουν υπόχρεος!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)


εδω θα μαστε να τα λεμε
:thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιουν 2013, 02:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Τα λεφτά που θα έδινες για μια αμφίβολη μετατροπή, κράτα τα, πουλά αυτό που έχεις, και δώσε τα όλα μαζί για ένα μεταχειρισμένο τούρμπο. Απλά πράγματα.

From Galaxy Note 2 with Swype "talk and type"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιουν 2013, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
απλα ενα πραγμα πουλατο και παρτο ετοιμο....με το καταληλο μοτερ που θες....θα μπλεξεις σε μεγαλο βαθμο...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιουν 2013, 21:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Όχι μόνο θα μπλέξεις. Και πρόβλημα να μη σου βγάλει, το πιθανότερο είναι ότι θα δώσεις περισσότερα χρήματα για τη μετατροπή.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιουν 2013, 23:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 15 Ιουν 2013, 22:46
Δημοσιεύσεις: 9
Μάλιστα. Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Απο οτι βλέπω τελικά δεν αξίζει και τόσο να ξοδέψω χρήματα για μια τέτοια μετατροπή. Απο οτι το κόβω θα κρατήσω λεφτά και θα κοιτάξω να πάρω κάτι άλλο. Και πάλι σας ευχαριστω! :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 29 Ιουν 2013, 23:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Θα συμφωνήσω με τους προλλαλήσαντες. Κράτα τα λεφτά σου και όταν μαζέψεις αρκετά πάρε αυτό που θες. Αλλιώς θα το πληρώσεις ακριβότερα και με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Ωπ... μαζί γράφαμε :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή σε κινητήρα C4 απο 1.4 σε 1.6 (και turbo ίσως?)
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Ιουν 2013, 07:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
mastro8anasis έγραψε:
Μάλιστα. Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας. Απο οτι βλέπω τελικά δεν αξίζει και τόσο να ξοδέψω χρήματα για μια τέτοια μετατροπή. Απο οτι το κόβω θα κρατήσω λεφτά και θα κοιτάξω να πάρω κάτι άλλο. Και πάλι σας ευχαριστω! :)



Φίλε,έάν πουλήσεις το 14σάρι σου,παίρνεις,χωρίς επιλπλέον χρήματα 16άρι πολύ καλό.
Μην μπλέκεις με μετατροπές.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αλλαγη εντυπου αδειας κυκλοφοριας
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: johni41
Απαντήσεις: 35
ΕΝΔΕΙΞΗ ΛΑΔΙΟΥ ΣΕ C4 TURBO
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: AGGELOS
Απαντήσεις: 9
Αλλαγη κορνας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: kanakis
Απαντήσεις: 3
αλλαγη ψηγειο καλοριφερ σε zx
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: zxpanos
Απαντήσεις: 1
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια