Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 23 Απρ 2024, 09:53 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιουν 2010, 07:31 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
vagos2222 έγραψε:
φίλε πάνο σε ευχάριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.Μία τέτοια απάντηση έψαχνα και γω..Με κατατόπισες πολύ καλά..Φίλε ange δεν ξέρω τι να σου πω..Ναι έχω οδηγήσει και τέτοιο και πολύ πολύ δυνατότερο αμάξι.Όσο για τα 300hp turbo αυτά είναι για dragster για τα 180+ ατμόσφαιρα δεν είναι για dragster...Αλλά για ένα πολύ γρήγορο και νευρικό αμάξι που στρίβει τέλεια στις στροφές και σε κάνει κάθε στιγμή πολύ χαρούμενο..Αποψή μου πάντα ετσι..
Όσι για τα 7χιλ θα τα έδινα για κάτι τέτοιο..αν τα είχα πρώτον και άν μπορούσα να το πάρω..Τώρα έχω το c4 μου όμως και δεν αλλάζει τίποτα...Λογικά θα πάω στην λύση που προτείνει ο πάνος..Πάνο μέχρι 0,4-,05 ήθελα αλλά άμα πάει και 0,6 safe δεν θα πώ όχι ΄)
Όσο για τα 60άλογα πολλά μου ακούγονται για 0,5-0,6over..πίεση αλλά οκ.Εμένα μου φτάνουν και μου περισσεύουν..Οπότε πάω για τούρμπισμα τελικά με όσο τον δυνατόν ποιο φτηνά υλικά..Και όσο αντέξει..Μετά βλέπουμε..Α!μια ερώτηση..Το 1,6 turbo που μπαίνει στο νέο c4 πόσο κάνει το μοτέρ...έτσι για να ξέρω πόσο θα μου πάρει να το βάλω στο c4 μου..λέω τώρα άμα...

ενα τροπετο που ειχε ο τοντης το εδινε 6 χηλιαρικα μουρη ολοκληρη βεβεα κομπλε με νεους προφηλακτηρες κτλ.πολα τα ευρω εως απιστευτα πολα.τοσα θα δεις με 0.5-0.6 σε 306 με kfx μοτερ τα 75 εγιναν 125 και ειναι και 8βαλβιδο εσενα εχει και το vtec εχει και πολη καλητερη κεφαλη.αν βρεις καποιον που θα σου εγγυηθει οτι θα στο φιαξει απο ηλεκτρονικα προχορα το.αντε επιτελους μακαρι το δικο σου να ειναι το πρωτο που δουλευει οχι τπτ αλο εχει και 1 μετρο κενο απο τα ψηγει μπορεις να βαλεις και οτι intercooler θες

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε zxpanos για την δημοσίευση του/της: vagos2222
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιουν 2010, 10:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 28 Ιουν 2010, 20:05
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΘΗΝΑ)
Έλεγα να βάλω μία 25αρα τουρμπίνα πάνω να δουλεύει 0,5-0,6Over...Μπεκ δεν νομίζω πως πρέπει να αλλάξω όπως και ρυθμιστή πίεσης δεν χρει'αζεται να βάλω..Το πολύ πολύ να μπεί πάνω ένα extra μπεκ αν δώ πως στεγνώνει εντελώς κάπου..Και λέω να παίξε με κανα παράλληλο ecu..
Για το πρόγραμμα έχω 2 άτομα στο μυαλό μου..αλλά θα δούμε..Πιστεύω πως 130-140Hp θα τα βγάλει τώρα άμα πάει και για περισσότερα κερνάω μπύρες :shift :lol :lol
Μεταξύ μας δεν νομίζω να δώ πάνω από 150hp Αλλά πραγματικά αν φτάσω τόσα άλογα θα είμαι υπερ-χαρούμενος...
Τώρα ομως σκέφτομαι και την κατανάλωση που θα φτάσει ταβάνι..οπότε λέω μπας και βάλω την τουρμπίνα να ανοίγει μετά της 3,500rpm.. Οπότε στα εντώς πόλης που δεν πας πάνω από τόσα σε καθημερινές κτλ να μην καίει τρελά..Καλά όχι οτι με ενδιαφέρει πολύ..Σκοπός είναι να τσουλάει λίγο το αμάξι και ας καίει δεν τρέχει τίποτα...
Οπότε από αύριο βγαίνω στον δρόμο και αρχίζω ψάξιμο για τα turbo parts μου..Εννοείτε κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη..Πχ αν κάποιος ξέρει που θα βρώ καλή και φτηνή 25αρα τουρμπίνα,φτηνούς σωλήνες και γενικά τα Parts που θα χρειαστώ που τα βρίσκω φτηνά μου λέει να μην ψάχνω άδικα να πάω εκεί που θα μου πεί..Άμα θεωρείτε διαφ/ση και καλά να μου πεί τότε ας στείλει ένα pm..
Α!και κάτι άσχετο..πότε θα είναι η επόμενη συνάντηση του club στην Αθήνα??


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιουν 2010, 10:44 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 10 Σεπ 2006, 13:04
Δημοσιεύσεις: 7375
Τοποθεσία: αθηνα
εχω μια 28αρα garret αλα δεν θυμαμε εισαγωγη εξαγωγη θα το δω και θα σου πω

_________________
SAY YES TO A SAFE RACE
SAY NO TO A STREET RACE!!!
CITROEN ZX COUPE 2000 EE11
CITROEN BERLINGO MULTISPACE
CITROEN C3 FURIO
Εικόνα Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε zxpanos για την δημοσίευση του/της: vagos2222
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιουν 2010, 10:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 28 Ιουν 2010, 20:05
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΘΗΝΑ)
άλλος από δώ...και που θα την βάλω την 28αρα ρε σύ??Σου είπα το max 25αρα να βάλω..Γιαυτο δεν περιμένω να βγάλει πολλά άλογα..μία 25αρα ότι να ναι..(καλά αν είναι και garret 25αρα δεν με χαλάει αλλά όχι πάνω από 25..)..Είναι πολλά που παίζουν αν πάμε πάνω από 25 και δεν θέλω..στα 25 θα είναι άρχοντας πιστεύω..Τουλάχιστον για αρχή..και όταν ξαναμαζέψουμε χρήμα..άμα δω ότι δεν μου αρέσει πάλι το αμάξι..βάζουμε σφι/τα και ανεβάζουμε πίεση..
Προς το παρών 25 FTW!! xaxa
Ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ να πώ πάντως σε όλα τα παιδιά που βοήθησαν και ασχολήθηκαν..Περιμένω την επόμενη συγκέντρωση του club μας στην Αθήνα για να τα πούμε και από κοντά..Ευχαριστώ και πάλι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Ιουν 2010, 17:13 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
vagos2222 έγραψε:
σιγά ρε συ...6,000€ για ένα μοτερ..Είπαμε...Παιδί στο forum μας το δίνει 2500 και κάτω.Και γώ θα το πληρώσω 6,000???max 3.000€ να δώσω για το μοτέρ...


Πρωτον δεν εχει αυτο το μοτερ ο Μιχαλης...Εβαλε μια αγγελια για ενα τρακαρισμενο C4 που του ειπαν οτι υπηρχε στην Βουλγαρια...Ουτε δικο του ειναι ουτε πουλιωταν τελικα τοσο χαμηλα και γι'αυτο και δεν εγινε πωληση τελικα...Ακου που σου λεω, μια κομπλε μετατροπη μονο για να παρεις τροπετακι, οχι με περαστικα κτλ θελει πανω απο 6 χηναρια...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 01 Σεπ 2010, 19:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 28 Ιουν 2010, 20:05
Δημοσιεύσεις: 16
Τοποθεσία: ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΘΗΝΑ)
για να μην ανοίξω νέο θέμα μπορεί κανείς να μου πεί τι διάμετρο είναι η σωλήνα εισαγωγής και τι διάμετρο θα πρέπει να έχει το φίλτρο ή το βαρελάκι για να μπεί στο c4 1.4?
Και ξέρει κανείς τη διάμετρο πρέπει να είναι η σωλήνα του τελικού από την πίσω μεριά για να ταιριάξει με την μαμα εξάτμιση?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2010, 00:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Νοέμ 2009, 15:39
Δημοσιεύσεις: 361
Για συνεχιστε λιγο την ιστορια για turbo σε 1.4 μοτερ...
Δεν ειναι καθολου κακη ιδεα! Αν μια μικρη τουρμπινουλα και τα υπολοιπα κομματια που χρειαζονται δεν κοστιζουν μια περιουσια, δεν ακουγεται κακο...
Εχει καποιος καποια καλη ιδεα μηπως για ολα αυτα;

_________________
Light is but a farewell gift from the darkness to those on their way to die...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2010, 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 27 Ιουν 2007, 11:41
Δημοσιεύσεις: 3783
Τοποθεσία: serres
το κακό είναι ότι για τούρμπισμα χρειάζεται μια μικρή περιουσία !

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2010, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Απρ 2009, 21:19
Δημοσιεύσεις: 848
Τοποθεσία: Κορινθος
......και απειρες μετανοιες μετεπειτα...

_________________
Τι και αν δεν βάζω φώτα τα βράδια.Αφού τρέχω με ταχύτητα φωτός!!


Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2010, 12:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 09 Νοέμ 2009, 15:39
Δημοσιεύσεις: 361
Μετανοιες γιατι;
Οντως απο οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα τα χρηματα και δεν νομιζω να κανω κι εγω τιποτα με το τουτου μου αλλα τεσπα...

_________________
Light is but a farewell gift from the darkness to those on their way to die...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2010, 12:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Απρ 2009, 21:19
Δημοσιεύσεις: 848
Τοποθεσία: Κορινθος
Απλα το 1.4 δεν ειναι η ιδανικη βαση για μοντιφα.Δινεις πολλα κ περνεις λιγα..

_________________
Τι και αν δεν βάζω φώτα τα βράδια.Αφού τρέχω με ταχύτητα φωτός!!


Εικόνα
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 09 Σεπ 2010, 14:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Να βάλεις turbo σε ατμοσφαιρικό κινητήρα ήταν πιο εύκολο παλιότερα που τα πάντα ήταν μηχανικά και απλά. Τώρα είναι μια ιστορία που αν δε γίνει απο κάποιον που την έχει ξανακάνει (και έχει κάψει κάποιον άλλο) θα σε κάψει.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μαρ 2011, 20:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μαρ 2011, 01:13
Δημοσιεύσεις: 1541
παιδια κανεις με 1400 αρι να εχει βαλει προγραμματακι κ να εχει αποψη αν αξιζει? στα 6-7 αλογα δινει η chiptronic με δυναμομετρηση πριν κ μετα,και 300 eyro οχι λιγα χρηματα βεβαιως αλλα σε σχεση με αλλουσ που ζητανε 450-500 ειναι διαφορα.απλα ψαχνω μηπως καποιος φιλος με 1.4 εχει εμπειρια και ξερει στην πραξη

_________________
1.4 - 102 hps VTRS
Peugeot 508 1.5 130hp bluehdi eat8 Gt-line
Citroen c3 1.4 75hp 402.000 χλμ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μαρ 2011, 23:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 31 Δεκ 2007, 00:22
Δημοσιεύσεις: 348
Τοποθεσία: Καλλιθέα
Haris_c4_1.4 έγραψε:
παιδια κανεις με 1400 αρι να εχει βαλει προγραμματακι κ να εχει αποψη αν αξιζει? στα 6-7 αλογα δινει η chiptronic με δυναμομετρηση πριν κ μετα,και 300 eyro οχι λιγα χρηματα βεβαιως αλλα σε σχεση με αλλουσ που ζητανε 450-500 ειναι διαφορα.απλα ψαχνω μηπως καποιος φιλος με 1.4 εχει εμπειρια και ξερει στην πραξη


Προσωπική μου άποψη, κράτα τα λεφτά, πούλα αυτό που έχεις κ αγόρασε ένα THP. Στο λέω γιατί είχα το 1.4 κ ΔΕΝ ξυπνάει.

_________________
C4 THP BlackTop


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ξυπνημα C4 1.400cc
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 31 Μαρ 2011, 14:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4901
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Ακόμα και αν πάρεις τα 6-7 που λες (που εγώ πιστεύω οτι δεν θα τα πάρεις γιατί στις δυναμομετρήσεις αν στις κάνει ο ίδιος ο βελτιωτής μπορεί να κάνει να φαίνεται οτι θέλει) δεν θα δεις διαφορά. Πιο πολύ ψυχολογικό είναι το θέμα. Θα σκέφτεσαι οτι το έχεις βελτιώσει και πάει καλύτερα κλπ κλπ παρά ουσιαστικό.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 11 από 14 [ 203 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Επόμενο





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια