Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  C5  »  Βελτιώσεις C5


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 18 Απρ 2024, 04:02 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2011, 16:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
F15,δεν διάβασες πολύ καλά τι έγραψα,οπότε,
1.Μην βιάζεσαι όταν διαβάζεις.
2.Τις γνώσεις μου δεν πιστεύω οτι θα τις κρίνεις εσύ.........χαλάρωσε λοιπόν και κατέβα λίγο απο το καλάμι,γιατί με προσέβαλες,ενώ εγώ όχι.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 09 Σεπ 2011, 22:55 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
:adm :rop :rop

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2011, 09:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Αύγ 2010, 18:02
Δημοσιεύσεις: 59
M.M έγραψε:
F15,δεν διάβασες πολύ καλά τι έγραψα,οπότε,
1.Μην βιάζεσαι όταν διαβάζεις.
2.Τις γνώσεις μου δεν πιστεύω οτι θα τις κρίνεις εσύ.........χαλάρωσε λοιπόν και κατέβα λίγο απο το καλάμι,γιατί με προσέβαλες,ενώ εγώ όχι.


Λοιπόν για να μην μας ροπαλιασει ο Admin :) όλους κάνω μια τελευταία διευκρίνιση :

Διάβασα πολύ καλά :είπες ότι 100 οκτάνια καύσιμο κυκλοφορεί μόνο στην Ελλάδα ,πράμα το οποίο είναι τέλειος αναληθές ...κάνω λάθος ?
είπες : '''Τα προγράμματα με 100άρα βενζίνη,υπάρχουν μόνο εδώ,γιατί μόνο εδώ υπάρχει αυτή η ποιότητα βενζίνης,πουθενά αλλού.'''
Σε αυτό δίνω την απάντηση σε αυτό και λέω ότι δεν έχεις γνώσεις σε αυτό ...που είναι η προσβολή και το καλάμι ?
Δηλαδή κάνεις μια δημόσια δήλωση και δεν θες να σε διαψεύσει κάνεις ,αν αυτή είναι λάθος ? (τότε ποιος ο ρόλος της κουβέντας που κάνουμε εδώ μέσα όταν κάνεις δεν δέχεται να τον διορθώνουν οι υπόλοιποι συνομιλητές ? )


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2011, 09:41 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
f15 έγραψε:



Διάβασα πολύ καλά :είπες ότι 100 οκτάνια καύσιμο κυκλοφορεί μόνο στην Ελλάδα ,πράμα το οποίο είναι τέλειος αναληθές ...κάνω λάθος ?
είπες : '''Τα προγράμματα με 100άρα βενζίνη,υπάρχουν μόνο εδώ,γιατί μόνο εδώ υπάρχει αυτή η ποιότητα βενζίνης,πουθενά αλλού.'''

Συνεχίζεις να μην διαβάζεις σωστά. Ο κύριος Ματθαίου πουθενά δεν μίλησε για οκτάνια...

send from a galaxy far far away

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2011, 09:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Αύγ 2010, 18:02
Δημοσιεύσεις: 59
zx lover έγραψε:
f15 έγραψε:



Διάβασα πολύ καλά :είπες ότι 100 οκτάνια καύσιμο κυκλοφορεί μόνο στην Ελλάδα ,πράμα το οποίο είναι τέλειος αναληθές ...κάνω λάθος ?
είπες : '''Τα προγράμματα με 100άρα βενζίνη,υπάρχουν μόνο εδώ,γιατί μόνο εδώ υπάρχει αυτή η ποιότητα βενζίνης,πουθενά αλλού.'''

Συνεχίζεις να μην διαβάζεις σωστά. Ο κύριος Ματθαίου πουθενά δεν μίλησε για οκτάνια...

send from a galaxy far far away


Με τον Μ.Μ μιλάω

'''Τα προγράμματα με 100άρα βενζίνη,υπάρχουν μόνο εδώ,γιατί μόνο εδώ υπάρχει αυτή η ποιότητα βενζίνης,πουθενά αλλού.'''

Η διαφωνία ξεκίνησε για τα οκτάνια.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2011, 09:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Επειδή σέβομαι απεριόριστα τον διαχειριστή του φόρουμ,θα σου πω μόνο ότι το είπα "ειρωνικά"(στην ουσία λέμε το ίδιο και αναφέρομαι στην ποιότητα της βενζίνης στην χώρα νας),γι αυτό σου είπα κιόλας οτι δεν το διάβασες καλά.
Βλέπω όμως οτι δεν διαβάζεις συχνά δημοσιεύσεις μου,γιατί θα είχες καταλάβει οτι δέχομαι τα πάντα και σαφώς δεν ξέρω τα πάντα.
Όσον αφορά το forum μας,που αναφέρεσαι,η τοποθέτησή μου,είναι πάγια και αδιαπραγμάτευτη......είμαστε μια οικογένεια που συζητάμε μεταξύ μας όλους τους προβληματισμούς μας,βοηθώντας ο ένας τον άλλον.
Φιλικά.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2011, 10:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 29 Αύγ 2010, 18:02
Δημοσιεύσεις: 59
M.M έγραψε:
Επειδή σέβομαι απεριόριστα τον διαχειριστή του φόρουμ,θα σου πω μόνο ότι το είπα "ειρωνικά"(στην ουσία λέμε το ίδιο και αναφέρομαι στην ποιότητα της βενζίνης στην χώρα νας),γι αυτό σου είπα κιόλας οτι δεν το διάβασες καλά.
Βλέπω όμως οτι δεν διαβάζεις συχνά δημοσιεύσεις μου,γιατί θα είχες καταλάβει οτι δέχομαι τα πάντα και σαφώς δεν ξέρω τα πάντα.
Όσον αφορά το forum μας,που αναφέρεσαι,η τοποθέτησή μου,είναι πάγια και αδιαπραγμάτευτη......είμαστε μια οικογένεια που συζητάμε μεταξύ μας όλους τους προβληματισμούς μας,βοηθώντας ο ένας τον άλλον.
Φιλικά.


Οκ κατανοητό
Αν διαβάσεις και τις δικές μου δημοσιεύσεις θα καταλάβεις ότι και εγώ έχω κάποιες γνώσεις και δεν έχω προσβάλει κανέναν στο φόρουμ ίσα ίσα που προσπαθώ να τις μοιραστώ με όλους .
Η Διαφωνία μας όμως (όπως και κάθε διαφωνία) μπορεί να βοηθήσει πολλούς ,εγώ προσωπικά δεν προσβάλλομαι ,γιατί θεωρώ ότι μερικές φορές είναι πολύ δύσκολο να εκφράσουμε την γνώμη μας και να γίνει κατανοητή απο τους άλλους μέσα απο τις λέξεις που πληκτρολογούμε στο φόρουμ .
Άρα Μ.Μ. είμαστε ΟΚ δεν υπάρχει πρόβλημα :salute


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 10 Σεπ 2011, 14:49 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Χαλαρώστε παιδιά :thumb
Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο σκέψης και έκφρασης, και λογικό είναι μέσα απο τον γραπτό λόγο να υπάρχουν παρερμηνίες.
Ειδικά μάλιστα όταν μιλάμε κάθε μέρα μέσα σε ένα φόρουμ, φυσικό είναι να υπάρχουν προστριβές και διαφωνίες. :thumb Αλλιώς θα είμασταν όλοι ρομπότ...

Η μαγκιά είναι μετά τη διαφωνία και την παρεξήγηση, οι 2 πλευρές να τα βρίσκουν και ο ένας να κατανοεί τον τρόπο σκέψης του άλλου. Ακριβώς ότι κάνατε εσείς. Μπράβο και στους 2 σας :thumb :agree

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Δεκ 2011, 19:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Δεκ 2011, 18:14
Δημοσιεύσεις: 1180
Σε prestige 1.6 εχω κανει 10000χλμ με προγραμμα χωρις κανενα προβλημα..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 13:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Θα αναστήσω το συγκεκριμένο thread, καθώς μόλις αγόρασα μια C5 1.6THP, και καθώς (α) έρχομαι από CX7 με πρόγραμμα (~300HP), (β) διάβασα για αρκετά παιδιά εδώ μέσα που "διαμαρτύρονται" ότι φορτωμένοι δεν μπορούν να προσπεράσουν (υποθέτω εύκολα και με ασφάλεια), και (γ) η συντριπτική πλειοψηφία των χλμ που θα κάνω με την C5 θα είναι τέρμα φορτωμένος, με 5 άτομα και τίγκα τη μπαγκαζιέρα, θεωρώ ότι η πιθανότητα να χρειάζομαι το πρόγραμμα έχει κλειδώσει στο 1,05.

Έχω δει τους δύο βασικούς "προτεινόμενους" (e-tuners και Chiptronic), υπάρχει κάποια γενικότερη συμπάθεια ή καλή εμπειρία με κάποιον συγκεκριμένα ? Υπάρχουν αν έχω δει καλά, άλλοι 2-3 tuners που δουλεύουν τον 1.6THP, έχουμε κάτι επ'αυτού ?

e-Tuners C5 1.6THP

Chiptronic
Citroën C5 1.6THP: Αρχικά HP: 156HP, Μετά: 192HP, Αρχική ροπή: 24Kgm, Μετά: 31Kgm

Επίσης για αυτούς που έχουν βάλει ήδη πρόγραμμα (α) υπάρχει κόφτης τελικής (και αν αφαιρείται), και (β) υπάρχει τρόπος μεταβολής της απόκρισης του γκαζιού (από τέρμα νωχελικό που είναι τώρα) ?

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Τελευταία επεξεργασία από The Ace και Δευτ 19 Ιαν 2015, 15:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 15:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Ανεβασμένο σε κόβω.......... :clap

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 15:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Δεν είναι τα δικά μου αυτά, απλώς έκανα refresh τα links για τους δύο πιο γνωστούς, γιατί τα παλιά που υπήρχαν στις πρώτες σελίδες δεν δουλεύουν πλέον...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 15:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 25 Ιουν 2011, 15:09
Δημοσιεύσεις: 348
Οι e-tuners δειχνουν καλα σημαδια στη δουλεια τους,εχουν δουλεψει πολυ τον συγκεκριμενο κινητηρα και εχουν φτιαξει διαφορα set-up απο οτι θα ειδες και εσυ στην ιστοσελιδα τους.Ο Τριτωνας,(ενας απο τους 2 τελοσπαντων) εχει ενα 207 thp οποτε αυτο εμενα προσωπικα μου λεει οτι εχει πειραματιστει πολυ,και ξερει τι κανει στο μοτερ.Δεν εχω καμια εμπαθεια σε καποιον απο τους 2,ουτε διαφημηση κανω,απλα εγω ετσι θα σκεφτομουνα.Καλη τυχη σε οτι και αν επιλεξεις!

υ.γ. Θα υπαρξει ενδιαφερον απο τα γραφωμενα σου.Σκεφτεσαι να περιοριστεις μονο σε προγραμμα η να το προχωρησεις και σε αλλες επεμβασεις?Κρατα μας ενημερους!!

_________________
ACTIVA,The art of flat cornering


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 16:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1760
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Από ότι έχω δει, δεν υπάρχουν και πολλά μηχανικά/βελτιωτικά που μπορείς να κάνεις/βάλεις στη C5. Ένα φιλτράκι (Κ&Ν ?) στο μαμά φιλτροκούτι, άντε ένα τελικό για να φαίνεται από πίσω και να κάνει λίγη βαβουρίτσα, στο τσακίρ κέφι το μαμά spoilerάκι μπροστά και πίσω για το οπτικό effect. Και φυσικά το προγραμματάκι....

Κυρίως με ενδιαφέρουν τα χρηστικά αξεσουάρ (δίχτυα, μπάρες, κουρτινάκια κλπ), για τα οποία θα ρωτήσω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο (μάλλον Ωμέγα, είναι δίπλα μου)

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: C5 1.6 THP tuning
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 18:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 23 Δεκ 2011, 18:14
Δημοσιεύσεις: 1180
E-tuners φίλε. Καλοτάξιδο το εργαλείο. Καινούριο; Έκδοση;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 11 [ 160 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 11  Επόμενο



Συναφή θέματα

TUNING C4
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Petran
Απαντήσεις: 27
Quality Tuning
Δ. Συζήτηση: Αττικής
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 0
C1 Tuning
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C1
Συγγραφέας: anestakos
Απαντήσεις: 223
Tuning module για C4 HDI (Diesel)
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: Skiner
Απαντήσεις: 45
COVER STYLE Tuning - TATOULIS EXHAUST
Δ. Συζήτηση: Αττικής
Συγγραφέας: Prokopas
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
 
cron