Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  Saxo  »  Βελτιώσεις Saxo


[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:55 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Εξάτμιση για Saxo 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Ιαν 2015, 15:27 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός Saxo 1.4 με look VTS, μοντέλο του 2000. Τώρα που είμαι μικρός ηλικιακά θα ήθελα να νιώσω λίγο κάγκουρας :P για να μην το κάνω στα 25 μου. Τι πρέπει να κάνω για να βγάζει η εξάτμιση μου τον βρώμικο ήχο που έχουν τα καθαρά VTS και Rallye; Θα μπορούσα να αλλάξω μόνο το τελικό; Προσωρινά τουλάχιστον και σταδιακά να αλλάξω και τα υπόλοιπα μέρη της εξάτμισης(χταπόδι, μεσαίο κτλπ.). Αν αλλάξω μόνον το τελικό, θα υπάρξει διαφορά στον ήχο και στην δύναμη του αμαξιού; Πόσα λεφτά θα πρέπει να διαθέσω για το τελικό και γενικά για όλο το σύνολο; Θα ήθελα πολύ να ακούσω της απόψεις των πιο έμπειρων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εξάτμιση για Saxo 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Ιαν 2015, 17:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Οκτ 2009, 12:12
Δημοσιεύσεις: 759
Ο ήχος δεν είναι μόνο από εξάτμιση αλλά κι από την μηχανή που σημαίνει ότι δεν παίζει να πετύχεις την ακουστική των saxorallων ειδικά αν αυτά έχουν πειράξει κάτι.
Για αρχή βάλε ένα τελικό και θα αλλάξει κάπως ο θόρυβος αλλά αυτό έχει να κάνει και με το τι θα επιλέξεις για τελικό κλπ

_________________
www.drakonakis.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εξάτμιση για Saxo 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Ιαν 2015, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 11:56
Δημοσιεύσεις: 17
Giorgos95 έγραψε:
Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός Saxo 1.4 με look VTS, μοντέλο του 2000. Τώρα που είμαι μικρός ηλικιακά θα ήθελα να νιώσω λίγο κάγκουρας :P για να μην το κάνω στα 25 μου. Τι πρέπει να κάνω για να βγάζει η εξάτμιση μου τον βρώμικο ήχο που έχουν τα καθαρά VTS και Rallye; Θα μπορούσα να αλλάξω μόνο το τελικό; Προσωρινά τουλάχιστον και σταδιακά να αλλάξω και τα υπόλοιπα μέρη της εξάτμισης(χταπόδι, μεσαίο κτλπ.). Αν αλλάξω μόνον το τελικό, θα υπάρξει διαφορά στον ήχο και στην δύναμη του αμαξιού; Πόσα λεφτά θα πρέπει να διαθέσω για το τελικό και γενικά για όλο το σύνολο; Θα ήθελα πολύ να ακούσω της απόψεις των πιο έμπειρων. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Βρες από μεταχειρισμένα ένα τελικό ανοξείδωτο ελευθέρας (δηλ αν κοιτάς μέσα από μια μεριά φαίνεται η άλλη) 45 με 55μμ διάμετρο με 30-40 ευρώ αν κανεις παζάρια και ψάξεις καλά μπορεί να βρεις και με 20-25 και πήγαινε το σε έναν εξατμισα να σ το περάσει με 10 το πολύ με 20 ευρω και καθαρίσεις.

Ή πας σε εξατμισα και του λες πέρασε μου ένα τελικό ελευθέρας για θόρυβο με ένα 50-60αρι θα σ βάλει απλό και με 100αρακι ανοξείδωτο


Και στις 2 λύσεις θα δεις μεγάλη διαφορά στον ήχο


P.S. το πρώτο μου αμάξι ήταν look vts του '98 και πρώτη βελτίωση που του χω κάνει ηταν τελικό και έβγαζε έναν πολύ όμορφο μπάσο ήχο χωρίς να ενοχλεί....χεχε με πηγές πολλα χρόνια πίσω.... :wrc

_________________
Citroën Saxo VTS 1.6i 16V


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εξάτμιση για Saxo 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 12:51 
Άβαταρ μέλους
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Βρήκα αυτήν εδώ την εξάτμιση που φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Είναι Group A, ποιες οι διαφορές με μια εξάτμιση ελευθέρας ή Group N; Στην Θεσσαλονίκη ξέρετε κανέναν καλό εξατμισά;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Εξάτμιση για Saxo 1.4
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιαν 2015, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 17 Ιαν 2015, 11:56
Δημοσιεύσεις: 17
Giorgos95 έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Βρήκα αυτήν εδώ την εξάτμιση που φαίνεται να είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Είναι Group A, ποιες οι διαφορές με μια εξάτμιση ελευθέρας ή Group N; Στην Θεσσαλονίκη ξέρετε κανέναν καλό εξατμισά;



ειναι πολυ φαρδια Φ60 θα χασει αρκετα στα χαμηλα το σαξακι σου

_________________
Citroën Saxo VTS 1.6i 16V


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Είδος λαδιών σε saxo 1998 1.1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: saxomaniak
Απαντήσεις: 14
Αγορά Saxo 1.6 VTS ή 1.4
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: Citraris
Απαντήσεις: 30
Δεν παιρνει μπρος μετα απο λακουβα - Saxo VTS '3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
ΜΠΟΥΖΙ ΓΙΑ SAXO 1.1
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Saxo 1.1 2000 Manual
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια