Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  Saxo  »  Βελτιώσεις Saxo


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 08:11 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Ιούλ 2008, 08:31 
Άβαταρ μέλους
Παντως σοβαρα τωρα.Ειμαι 35.Οδηγω το σαξο 9 χρονια σχεδον.δεν μπορω να πω οτι το εμαθα ακομη.Ειναι καλο,γρηγορο,παιχνιδιαρικο,βολικο κ πρακτικο.Ειναι ομως ιδιομορφο κ ιδιοτροπο.Θελει πειρα κ τεχνη.Ενας νεαρος κ νεος οδηγος παντως δεν νομιζω οτι ειναι καταλληλος για το σαξο.Δεν εχει την αισθηση του κινδυνου η της ταχυτητος κ δυσκολα συγκρατει το ποδι του.Πολλα παιδια χαθηκαν χωρις λογο.2 απο αυτους ετρεχαν κ σε ραλυ.Περιεργως το σαξο νομιζω απευθυνεται σε μεγαλυτερης ηλικιας οδηγους που γνωριζουν τα ορια του παιχνιδιου κ του κινδυνου.Προσωπικως χαιρομαι που το οδηγω σ΄αυτη την ηλικια.Το χαιρομαι καλυτερα μπορω να πω.Βαρεθηκα ειλικρινα να τα αποκαλουν σκοτωστρες οι αδαεις κ οι ασχετοι της αυτοκινησης.Καπου ομως φταινε κ οι πιτσιρικαδες οδηγοι που τοσα χρονια κανουν παρεα με τον Χαρο για τους ιδιους κ τους αλλους.Αν ημουν πατερας σου brembo δεν θα σου επαιρνα αμαξι πανω απο 55 ιππους(αντε 75).Εγω ξεκινησα απο 55 σταδιακως κ σημερα πια 150+.Ομολογω οτι κ εγω ηθελα απο νωρις γρηγορο αμαξι.Οδηγησα κ Μ3 300 ιππων.Ειναι τρελλα.Τελικως ομως καλυτερα.Ειμαι υγειης κ αρτιμελης κ κυριως ζωντανος.Τωρα χαιρομαι τα ατου του σαξο.Σορρυ που σας κουρασα,αλλα εχω δει πολλα εχασα φιλους της ιδιας τρελλας που λεγεται σεξο!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Ιούλ 2008, 09:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 16:12
Δημοσιεύσεις: 1467
Τοποθεσία: ΝΠ
+++++
:thumbup

_________________
Ο C2 VTRRR άλλαξε και έγινε ViTeSe...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Ιούλ 2008, 12:29 
Άβαταρ μέλους
Παιδες δεν παιζει ρόλο η ηλικια. Και μην κολλατε σε μενα, μιλαω για τον πατερα μου ο οποιος δεν εχει σχεση με το internet οτι διαβαζω του το λεω ευθεως. Αρα το αυτοκινιτο δεν προοριζεται για μενα ακομα.

Απο τι βλεπω σας ευχαριστω που λετε τις γνωμες σας ετσι να μπορεσω και γω να παρω μια αποψη. Ευχαριστω αφανταστα τον docbilly
και τον SoCrazy.

Μην ξεχνατε οτι παρα πολλα ατομα που θελουν να βελτιωσουν το Saxo τους θα υποφελιθουν απο αυτο το θεμα.


Απο τι εχω καταλαβει η βελτιωση ενος αυτοκινητου δεν ειναι ευκολο πραγμα, και θελει πολλη δουλεια σε ολα τα σημεια.

@docbilly
Παράθεση:
Παντως σοβαρα τωρα.Ειμαι 35.Οδηγω το σαξο 9 χρονια σχεδον.δεν μπορω να πω οτι το εμαθα ακομη.Ειναι καλο,γρηγορο,παιχνιδιαρικο,βολικο κ πρακτικο.Ειναι ομως ιδιομορφο κ ιδιοτροπο.Θελει πειρα κ τεχνη.Ενας νεαρος κ νεος οδηγος παντως δεν νομιζω οτι ειναι καταλληλος για το σαξο.Δεν εχει την αισθηση του κινδυνου η της ταχυτητος κ δυσκολα συγκρατει το ποδι του.Πολλα παιδια χαθηκαν χωρις λογο.2 απο αυτους ετρεχαν κ σε ραλυ.Περιεργως το σαξο νομιζω απευθυνεται σε μεγαλυτερης ηλικιας οδηγους που γνωριζουν τα ορια του παιχνιδιου κ του κινδυνου.Προσωπικως χαιρομαι που το οδηγω σ΄αυτη την ηλικια.Το χαιρομαι καλυτερα μπορω να πω.Βαρεθηκα ειλικρινα να τα αποκαλουν σκοτωστρες οι αδαεις κ οι ασχετοι της αυτοκινησης.Καπου ομως φταινε κ οι πιτσιρικαδες οδηγοι που τοσα χρονια κανουν παρεα με τον Χαρο για τους ιδιους κ τους αλλους.Αν ημουν πατερας σου brembo δεν θα σου επαιρνα αμαξι πανω απο 55 ιππους(αντε 75).Εγω ξεκινησα απο 55 σταδιακως κ σημερα πια 150+.Ομολογω οτι κ εγω ηθελα απο νωρις γρηγορο αμαξι.Οδηγησα κ Μ3 300 ιππων.Ειναι τρελλα.Τελικως ομως καλυτερα.Ειμαι υγειης κ αρτιμελης κ κυριως ζωντανος.Τωρα χαιρομαι τα ατου του σαξο.Σορρυ που σας κουρασα,αλλα εχω δει πολλα εχασα φιλους της ιδιας τρελλας που λεγεται σεξο!!!!

Εχεις δικαιο και συμφωνω αφανταστα. Οδηγαω απο μικροτερη ηλικια αυτοκινιτο και ξερω αρκετα τους κινδυνους γενικα του αυτοκινιτου. Και βεβαια θα ξεκινησω με 75 αλογα, το ξερω πως το γκαζι ειναι γλυκο και δεν θελει και πολυ να γινει το ατυχημα. Πιος θα ρισκαρε την ζωη του για λιγα δευτερολεπτα?

@SoCrazy
Παράθεση:
Λοιπον στο θεμα μας τωρα.
Ξερω οτι αυτη τη στιγμη εισαι πανω στην μεγαλη κ@βλ@ για το αυτοκινητο.Σιγουρα αγοραζεις ενα σορο περιοδικα μηλας ατειλιοτα με τους φιλους σου για αυτοκινητα γυρνας σαν τρελος οταν ακουσεις τουρμπατο κλπ.Ενταξει λογικα ειναι αυτα και καλα κανεις.Ετσι ειμαι και εγω αλλα σε μικροτερο βαθμο.

Αυτο ειναι αληθεια :yhoo Ολα τα ξερει ο παλιος.

Παράθεση:
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ξεκινας απο λαθος αυτοκινητο

Το ειπα και πριν. Δεν προοριζετε για μενα αλλα για τον πατερα μου, και ισως αμα υπαρχει σε 2-3 χρονια να το παρω στο μελλον.

@stamatis_vts
Παράθεση:
μετα θα ψαχτεις για τουρμπο, νιτρο κτλ...

Το ξεφτιλισες ρε :ysteric Οχι και νιτρο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Ιούλ 2008, 21:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Παράθεση:
Μην ξεχνατε οτι παρα πολλα ατομα που θελουν να βελτιωσουν το Saxo τους θα εποφελιθουν απο αυτο το θεμα.


Κοιτα μετα απο τοσα χρονια υπαρξεις του συγκεκριμενου κινητηρα και η κουτση Μαρια ''ξερει'' πανω κατω τι πρεπει να κανει για να το βελτιωσει.Βεβαια θα ακουστουν παρα πολλες γνωμες διαφορετικες και αυτο ειναι λογικο,και γι αυτο κανε σχεδον σαξο δεν ειναι ιδιο με το αλλο.

Παράθεση:
Αρα το αυτοκινιτο δεν προοριζεται για μενα ακομα.


Για εσενα προοριζεται γι αυτο ρωτας.Αστα αυτα σε εμενα :tong:
Αν το παρεις κανα σαβατοκυριακο που μπορει να ειναι εκτος σπιτιου ο πατερας σου να ξερεις πως υπαρχει ανθρωπος να σου σβησει τα χιλιομετρα που θα εχεις κανει για να μην τα δει ο πατερας σου :tong: :tong:

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Ιούλ 2008, 22:51 
Άβαταρ μέλους
Καλα οχι πως δεν θα το περνω και εγω σε καμια αλάνα :) :D Να σου πω οντως υπαρχει τροπος να σβησεις τα χιλιομετρα? Αρχειζω να το σκεφτομαι τωρα για τα σαββατοκυριακα :yhoo


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 03 Ιούλ 2008, 23:48 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 29 Νοέμ 2006, 15:33
Δημοσιεύσεις: 4076
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
40 ευρω περιοχη Αγιος Δημητριος.

_________________
SoCrazy
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Αύγ 2008, 08:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Ιούλ 2008, 13:23
Δημοσιεύσεις: 124
Τοποθεσία: VOLOS
Φιλε br3mbo αν θες να αρχισεις με σωστες βασεις να βελτιωνεις ενα αυτοκινητο δοκιμασε το οπως το πηρες και μετα απο ενα service για να δεις αν ειναι ολα ΟΚ σε μια πιστα με το στησιμο που εχει. Θα δεις που εχει αδυναμιες και αναλογα θα προχωρησεις στη βελτιωση του καθε τομεα. Να θυμασαι οτι ο σκοπος δεν ειναι να εχεις αλογα αλλα να πατανε σωστα στο δρομο, πραγμα που σημαινει οτι πρωτα πρεπει να ψαχτεις με το setup της αναρτησης. Μια bilstein group N μαζι με ελατηρια eibach μαζι με μια σωστη ευθυγράμμιση ειναι καλη λυση για αρχη. Επισης λαστιχα με μαλακή γομα οπως και ενα σετακι μπαρες θολων ψαλιδιων και αντιστρεπτικες δεν θα σε χαλασουν. Μαζι με αυτα βαλε και φρενα απο κανα Xsara 2.0lt η πολυπιστονο kit για λογους ασφαλειας και ενα τελικο group N για το χαρακτηρα του αυτοκινητου περισσοτερο παρα για θεμα αποδοσης. Οταν καταφερεις στην πιστα να εχεις ενα γυρολογιο κατωτερο απο αυτο που εκανε το αμαξι μαμα τοτε εισαι σε καλο δρομο να προχωρησεις στο επομενο σταδιο που ειναι το πρωτο σταδιο η ΦΠΕ(Φιλτρο Προγραμμα Εξατμιση).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: τι βελτιωση 8α εκανες σε ενα saxo vts 16v.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 19 Μάιος 2009, 11:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Μάιος 2009, 09:52
Δημοσιεύσεις: 238
χαιρομαι γιατι μιλησα με μαστορα Α κλασης & αποφασισαμε να βελτιωσουμε περισσοτερο το σαξο μου!Ειναι αληθεια οτι ανυπομονω λιγακι!Θα χρησιμοποιησουμε τους ιδιους εκκεντροφορους pt52 της κεντ,αλλα θα τους διορθωσουμε λιγακι!!!Εννοειται θα φτιαχτει & η κεφαλη & θα ανεβει η συμπιεση οσο χρειαζεται.Τελος θα βελτιωσουμε & το προγραμματακι!!!Θα το οδηγησω για καποιο χρονικο διαστημα ετσι & αν μου αρεσει τελος.Αλλιως...παμε για κατι αλλο.Το αλλο θα σας το πω αργοτερα εφοσον γινει! :shift :gflag :wrc

_________________
Σαξός & ξερός!!!!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 38 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Saxo 1.1 LPG...Αξίζει;
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: ΖήσηςXsara
Απαντήσεις: 77
Saxo 1.4 8V
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: geormpal
Απαντήσεις: 20
Μικρή Βελτίωση σε VTRS 1.4 ++ Περίεργος ήχος*
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C4
Συγγραφέας: BlackOz
Απαντήσεις: 72
Περιπολικό Citroen Saxo
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Λαμπακι μηχανης Saxo
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια