Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

Αρχική σελίδα  »  Ευρετήριο Δ. Συζήτησης  »  Μοντέλα  »  Xantia  »  Βελτιώσεις Xantia


[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 17:15 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Δεκ 2007, 18:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μάιος 2007, 13:30
Δημοσιεύσεις: 279
Τοποθεσία: Νιγρίτα-Σέρρες
Παντως ειμαι περιεργος γιατι εχει τοση μικρη ιπποδυναμη...Ολα τα αλλα της κατηγοριας του και της χρονολογιας του εχουν τουλαχιστον δεκα ιππους παραπανω...ετσι νομιζω τουλαχιστον...

_________________
Είναι ΤΡΕΛΟΙ αυτοί οι ΓΑΛΛΟΙ!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 13:36 
Άβαταρ μέλους
sergeant έγραψε:
H Εξάτμιση στην δική μου (μου βγήκε λίγο υπερβολική όμως.. :s )
Εικόνα


Sergeant βλέπω ότι το έκανες ... 4κινητο το activa.
Το έχω κάνει και εγώ το δικό (και ας μην είναι activa) και το καλοκαίρι κατάφερα γιατί δεν είδα να κολλήσω στην άμμο. Να είναι καλά ένα παλικάρι με ένα φορτηγό που με τράβηξε 2-3 μέτρα και ξεκόλλησα.

Η έξατμιση σου από την άλλη μια χαρά είναι, προσωπικα ήθελα κάποια στιγμή να βάλω στην δικιά μου τέτοια διακοσμιτική κατάληξη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιαν 2008, 15:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 25 Σεπ 2006, 19:26
Δημοσιεύσεις: 160
Τοποθεσία: Μπουρδελιστάν Ελλάδος
Γιώργο, το ότι δεν είναι Activa , δεν σε εμποδίζει να το κάνεις.... 4κίνητο !!!.. :-)

Οσον αφορά την εξάτμιση, δεν είμαι μονο διακοσμητική ... :fsss ..χεχε


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 10 Ιαν 2008, 13:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 30 Μάιος 2007, 13:30
Δημοσιεύσεις: 279
Τοποθεσία: Νιγρίτα-Σέρρες
Εεεπ τι μας κρυβεις κυριε Sergeant???

_________________
Είναι ΤΡΕΛΟΙ αυτοί οι ΓΑΛΛΟΙ!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 13 Ιαν 2008, 14:35 
Άβαταρ μέλους
sergeant έγραψε:
Γιώργο, το ότι δεν είναι Activa , δεν σε εμποδίζει να το κάνεις.... 4κίνητο !!!.. :-)

Οσον αφορά την εξάτμιση, δεν είμαι μονο διακοσμητική ... :fsss ..χεχε


Για αυτό και έγραψα το διακοσμητική διότι φαίνεται και ένα ωραίο καζανάκι εκεί, που δεν νομίζω ότι είναι της μαμάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 29 Ιαν 2009, 22:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 04 Φεβ 2008, 12:22
Δημοσιεύσεις: 2081
Τοποθεσία: Πεύκη Αττικής
Εικόνες: 0
sergeant έγραψε:
Φιλτράκι Κ&Ν μπορείς άνετα να βρεις.
Εξατμισούλα (Handmade) μπορείς άνετα να φτιάξεις.
Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και πρόγραμμα...
βλ. superchips.co.uk

H Εξάτμιση στην δική μου (μου βγήκε λίγο υπερβολική όμως.. :s )
Εικόνα



Φίλε sergeant είδες καμιά διαφορά με όλα αυτά ? Και δεν θεωρώ υπερβολική την εξάτμιση ,που να δεις την δικιά μου. Αλήθεια καταλύτη πείραξες ή μόνο το τελικό ??

Υ.Γ. Σκούπα για xantia δεν παίζει το έχω ψάξει πολύ και τα K&N ακούγονται πολύ.

_________________
Εικόνα CITROEN XANTIA 1.6 cc 1996 Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Σκούπα σε Xantia
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 30 Ιαν 2009, 21:51 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Εμενα παντως παιδια, οταν στα 160.000 χιλιομετρα μου εσπασε ο καταλυτης στο Xantia II 1,8 16ν ππου εχω, τον αλλαξα με μεταλλικο (οχι κεραμικο) ημιελευθερο. Απο ηχο ομως ενω στο ρελαντι ειναι λιγο καλυτερος (πιο ξυπνιος) δεν ενοχλει καθολου, ουτε στο ταξιδι οταν πας με 3000-3500 στροφες με οποιαδηποτε ταχυτητα. Απλα το νιωθεις πιο "ανεβασμενο" τον ηχο του και σαν να αναπνεει καλυτερα, ειδικα μετα τις 4000. Κοστος περιπου 200-250 και ειναι και πιο ανθεκτικοι σε τυχον μικρο-χτυπηματα και σε υψηλες θερμοκρασιες και καταπονησεις. Αξιζει τον κοπο.

Απο φιλτρο , στο μοτερ μου για καμια 15αρια μερες φορουσα ελευθερο φιλτρο της Simota, αλλα απο ηχο δεν ελεγε και πολλα....... Θα ηθελα κατι παραπανω....... Επιδοσεις δεν ειδα τοση διαφορα, αν και στις χαμηλες ξυπνουσε το γκαζι πιο καλα, αλλα τιποτα αλλο.......
Σαν τον ηχο του ΒΧ 14 με το διπλο 40αρι (ή 35αρι αν δεν κανω λαθος...) Solex που φοραει απο την μανα του και του εχω βαλει φιλτρο ελευθερο ΔΕΝ κανει το Xantia.... Το ΒΧ απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ και ΠΟΡΩΤΙΚΟΣ!!!!!!! Θες να εχεις το γκαζι συνεχεια στο πατωμα , με τις 2 πεταλουδες ανοικτες τερμα!!!!!!! Κροταλιζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Και αυτο γιατι μαζι με την εισαγωγη του αερα, το καρμπυρατερ κανει και ψεκασμο, γι' αυτο και το κροταλισμα. Το ΒΧ σε ηχο δεν παιζεται.... Αν και το Xantia μου με τον ημιελευθερο καταλυτη , κοντα τις 4000 που εχει και μεγιστη ροπη κανει απιστευτο ηχο το μοτερ, απο την μανα του (χωρις ελευθερο φιλτρο).
Παντως το κακο με τα ελευθερα φιλτρα ΔΕΝ ειναι τοσο ο ηχος ενοχλητικος (εως καθολου πραγματικα το λεω) εκτως αν δεν το πατας το γκαζι στο τερμα συνεχεια και ανοιγει η πεταλουδα τελειως και σου φερνει θορυβο κατα την εισαγωγη του αερα και ρυθμικους παλμους ηχου απο τον αερα που περνα τις βαλβιδες........ Ειναι το οτι η πεταλουδα (και στα injection και οι αισθητηρες που ειναι πανω στο σωμα της πεταλουδας, οπως μοτερακι ρελαντι, αισθητηρα πιεσης εισαγωγης ή αλλιως ΜΑΡ, αισθητηρας θερμοκρασιας αερα) βρωμιζουν πιο πολυ και πιο συχνα, ειδικα αν καποιος κινειται παρα πολυ μεσα σε πολη (λογω των καυσαεριων). Απλα αν κανει καποιος την κινηση αυτη με το φιλτρο, να καθαριζει πιο συχνα (καθε 20000-30000 χιλιομετρα) με ενα σπρε'ι' την πεταλουδα. Κοστος μηδενικο ουσιαστικα, εκτος και αν την αφησεις στην τυχη της και πας για κανα 300αρι ευρω λογω κατεστραμενων αισθητηρων....... Πρεπει να εχεις τον νου σου!!!!!!

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 22 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Citroen xantia II 6ος/'98
Δ. Συζήτηση: Σχετικές με αυτοκίνητα (Προσφορά)
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 1
Xantia 1.8
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις Xantia
Συγγραφέας: kostas2123
Απαντήσεις: 66
Μπιλιοφόρος Xantia 1,6 του 1993
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: citroen 50
Απαντήσεις: 6
Xantia 1.8 16v (Μηχανη απο 406)
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xantia
Συγγραφέας: Eloxim
Απαντήσεις: 22
Xantia - 1.8 16v - 1996
Δ. Συζήτηση: Παρουσιάσεις Αυτοκινήτων Χρηστών
Συγγραφέας: georgios
Απαντήσεις: 13
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ