Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:03 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα με USB Box
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Νοέμ 2012, 13:02 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα στο forum
Είμαι ο Κωνσταντίνος και χθες παρέλαβα ένα καινούριο citroen C3 Diesel σε λευκό χρώμα, πανοραμικό παρμπρίζ, park city και USB Box με bluetooth.

Παρατήρησα λοιπόν τα εξής 2 προβλήματα:

1. Ενώ το bluetooth λειτουργεί άψογα, ακούω και με ακούν πολύ καλά, όταν μπαίνω από το menu του ηχοσυστήματος στη λίστα των επαφών του τηλεφώνου, εμφανίζονται άκυροι χαρακτήρες (τα λεγόμενα κινέζικα) σε όποιες επαφές είναι γραμμένες με ελληνικούς χαρακτήρες.
Αγόρασα extra το usb box με bluetooth για να έχω αυτές ακριβώς τις ευκολίες αλλά δυστυχώς δε με καλύπτει να μου εμφανίζει με κινέζικους χαρακτήρες όλη τη λίστα επαφών μου. Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό; Είναι προφανές ότι είναι πρόβλημε στο encoding που κάνει η συσκευή, αλλά έχει βγάλει η Citroen κάποιο firmware update που μπορώ να το περάσω με κάποιο τρόπο και να διαβάζει ελληνικά;
Θεωρώ απαράδεκτο να το διαφημίζει στα φυλλάδια της ελληνικής αντιπροσωπείας και να μην έχει ελληνική κωδικοποίηση.

2. Το USB Box όταν συνδέω USB Flash μου βγάζει μήνυμα USB Peripheral Error, δοκίμασα 3 φλασάκια που έχω, τα 2 USB 3.0 και το τρίτο USB 2.0 με το ίδιο ακριβώς σφάλμα. Τι μπορεί να φταίει;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με USB Box
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Νοέμ 2012, 13:28 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Για το USB μέχρι το 2.0 θα σου παίξει. Αν έχεις FAT32 άλλαξε το σε ntfs ή exFAT και δοκίμασε τα όλα μέχρι να δεις ποιο παίζει. Αν και δε πιστεύω πως είναι από κει το θέμα αλλά από τον αριθμό των αρχείων. Κάνε φακέλους με 99 αρχεία και όχι παραπάνω γιατί μπορεί να μη σου διαβάζει τα data.



Για τους χαρακτήρες δυστυχώς δεν υπάρχει λύση προς το παρόν παρά μόνο αν είναι με λατινικούς χαρακτήρες.

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με USB Box
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Νοέμ 2012, 14:06 
Άβαταρ μέλους
ntfs είναι όλα τα στικάκια που δοκίμασα και είχαν 1-2 αρχεία mp3 Μόνο για δοκιμή να δω ότι δουλεύει κανονικά.
αλλά το ntfs δεν έπαιζε.

Για τους χαρακτήρες παίζει αν τους στείλω κάνα email να γίνει τίποτα;
Στην τελική δε θα έπρεπε να γράφει ότι δεν υποστηρίζει ελληνικούς χαρακτήρες; γιατί από έτσι μπορεί να μην το έβαζα καθόλου και να έπαιρνα ένα άλλο ηχοσύστημα τρίτου κατασκευαστή


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με USB Box
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Νοέμ 2012, 14:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Οκτ 2012, 23:56
Δημοσιεύσεις: 67
Εγω για αυτά τα προβληματακία με πολλές συσκευές έχω αλλάχει όλα τα αρχεία μου σε λατινικους χαρακτήρες .

Και μια ερώτηση λίγο offtopic . Ποιο μοντέλο είναι ? 1.4 ή 1.6. Kαι πότε είχες κάνει τη παραγγελία ?

_________________
Ηλίας.
C3 1.6 e-hdi eco chic λευκό.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με USB Box
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Νοέμ 2012, 22:01 
Άβαταρ μέλους
εγώ επειδή πλέον βρίσκω άκρως δυσανάγνωστους τους αγγλικούς χαρακτήρες σε ελληνικό κείμενο, μετέτρεψα προσφάτως όλα τα ελληνικά τραγούδια που είχα σε ελληνικούς χαρακτήρες. Αλλά το θεωρώ απαράδεκτο να πληρώσω επιπλέον 200+ ευρώ για μια εργοστασιακή συσκευή που τη διαφημίζει στην Ελλάδα και να μη διαβάζει ελληνικούς χαρακτήρες ούτε από τα mp3 ούτε και από τον κατάλογο του τηλεφώνου.
Τελικά στο στικάκι έκανα format σε fat32 και έπαιξε κανονικά, χωρίς όμως να αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Είναι το 1.4 HDI και το παρήγγειλα 25/08/2012 με πιθανή ημερομηνία παράδοσης 20/11/2012.
Παρέλαβα χθες 17/11/2012.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον για κωδικοποίηση στο εν λόγω σύστημα ας μας πει:)
Ευχαριστώ και για τη μέχρι τώρα βοήθεια


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 5 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: dimitrisc4vts
Απαντήσεις: 2
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ - ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xantia
Συγγραφέας: n555
Απαντήσεις: 46
C2 Πρόβλημα στην εκκίνηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 10
Πρόβλημα με c5 diesel.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Ηρακλής
Απαντήσεις: 12
Πρόβλημα στο φρένο
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: ΗΛΙΑΣ ΜΑΝΤΖΙΟΥΡΑΣ
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια