Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:41 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Μάιος 2017, 14:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Καλησπέρα, θέλω να βάλω ράγες οροφής στο Picasso μου.
(προσοχή- δε μιλάω για εγκάρσιες μπάρες αλλά για τις ράγες (δεξιά/αριστερά) κατά μήκος του αμαξώματος.)

Από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι γίνεται, και μου έδωσαν τιμή γύρω στα 750 για τις 2 ράγες και τα δύο πλαστικά καλύματα που επίσης πρέπει να αλλαχθούν. Προφανώς δεν είμαι τρελός να δώσω τόσα λεφτά, οπότε κοιτάω για μεταχειρισμένες (βρίσκω στο εξωτερικό).

Η βασική μου απορία είναι να καταλάβω πως ακριβώς βιδώνονται- δε θέλω να βγάλω τα καλύματα που έχει τώρα χωρίς λόγο, φοβάμαι μην χαλάσω κάτι. Γνωρίζει κανείς κάτι; τι υποδοχές έχει από κάτω; υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο ρίσκο;
Υπάρχει πατέντα να χρησιμοποιήσω τα υπάρχοντα καλύματα (πχ κόβωντας τα), ώστε να γλυτώσω κάτι από εκεί;

ευχαριστώ,
Μανώλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 29 Μάιος 2017, 20:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Από την εμπειρία μου σε αντίστοιχες περιπτώσεις από άλλες μάρκες :

1. Συνήθως υπάρχει αναμονή (σπειρωμα στις αντίτοιχες θέσεις ) οπότε βγάζεις το μαύρο σειρίτι και τις βιδώνεις εκεί)
2. Σε άλλα μοντέλα υπάρχει πρόβλεψη να κάνεις τρύπα στα αντίστοιχα σημεία, τα οποία είναι ενισχυμένα, και να πιάσουν με περαστό κοχλία και παξιμάδι (τοιαύτη περιπτώση σε κάποια μοντέλα πρέπει να βγει ή ταπετσαρία του ουρανού ενώ σε κάποια άλλα έχει αντίστοιχες τάπες )
3. Σε κάποια μοντέλα δεν είναι δυνατον γιατί είναι διαφορετικά τα πάνελ και δεν έχουν αναμονές ή αντίστοιχη ενίσχυση ώστε να δεχθούν τις μπάρες αυτές


Οσον αφορά για το αν μπορεις να κόψεις το υπάρχον μαύρο φιλετάκι ,αυτό εξαρτάται από τον τρόπο και τα σημεία στο οποίο αυτό στηρίζεται στο αντιστοιχο λουκι της οροφής.

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 30 Μάιος 2017, 10:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
nik0laus έγραψε:
Από την εμπειρία μου σε αντίστοιχες περιπτώσεις από άλλες μάρκες :
1. Συνήθως υπάρχει αναμονή (σπειρωμα στις αντίτοιχες θέσεις ) οπότε βγάζεις το μαύρο σειρίτι και τις βιδώνεις εκεί)
2. Σε άλλα μοντέλα υπάρχει πρόβλεψη να κάνεις τρύπα στα αντίστοιχα σημεία, τα οποία είναι ενισχυμένα, και να πιάσουν με περαστό κοχλία και παξιμάδι (τοιαύτη περιπτώση σε κάποια μοντέλα πρέπει να βγει ή ταπετσαρία του ουρανού ενώ σε κάποια άλλα έχει αντίστοιχες τάπες )
3. Σε κάποια μοντέλα δεν είναι δυνατον γιατί είναι διαφορετικά τα πάνελ και δεν έχουν αναμονές ή αντίστοιχη ενίσχυση ώστε να δεχθούν τις μπάρες αυτές
Οσον αφορά για το αν μπορεις να κόψεις το υπάρχον μαύρο φιλετάκι ,αυτό εξαρτάται από τον τρόπο και τα σημεία στο οποίο αυτό στηρίζεται στο αντιστοιχο λουκι της οροφής.



Ευχαριστώ για τις εμπειρίες. Για να βγάλω το υπάρχον κάλυμα και να δω αν έχει έτοιμες αναμονές κλπ, απλά το τραβάω, ή έχει κανένα κόλπο;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Ιουν 2017, 11:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
σήκωσα το κάλυμα σιγά σιγά και είδα ότι έχει κλιπσάκια κατάμήκως που το κρατάνε στη θέση του, και έχει υποδοχές με αναμονές με σπείρωμα (κατακόρυφο), οπότε λογικά είναι εύκολο να γίνει (επιλογή 1 παραπάνω). Δεν καταλαβαίνω όμως, αν μπει το κάλυμα και η πλαστική βάση της ράγας, πως έχεις πρόσβαση να βιδώσεις τη βίδα;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Ιουν 2017, 12:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Λογικά όπως μπαίνουν και οι μπάρες, δηλαδή με τυφλό παξιμάδι (που λογικά είναι κολλημένο από κάτω), βιδώνεις, και από πάνω κουμπώνει (και πιθανώς ασφαλίζει με κλειδί) το κάλυμμα.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Ιουν 2017, 13:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Τελικά από κάτω δεν έχει κατευθείαν σπείρωμα, αλλά βίδες (torx), οπότε το σπείρωμα είναι από κάτω.

Έχω επιλογή να αγοράσω μαζί με τα αντίστοιχα πλαστικά καλύμματα, ή σκέτες τις ράγες για αρκετά πιο φτηνά. Θα κοιτάξω να δω αν κόβονται "εύκολα" (βασικά χωρίς ρίσκο να καταστραφούν) τα υπάρχοντα.

Δεν έχω καταλάβει αν οι βάση της ράγας έχει καπάκι για πρόσβαση στη βίδα, αλλά λογικά κάποιο κόλπο θα υπάρχει... Εικόνα

Sent from my SM-A510F using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 01 Ιουν 2017, 16:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Έχει καπάκι ....
Αυτή η βίδα torx που βλέπεις είναι πλαστική τάπα που υπαρχει για να προστατευει το σπειρωμα, την αφαιρεις και βιδώνεις την μπαρα

Σαφώς και θα δοκιμάσεις να κόψεις τα πλαστικά φιλετάκια κι αν δεν πετύχει τότε θα παραγγείλεις τα αντίστοιχα ....

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιουν 2017, 12:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Ευχαριστώ, θα προχωρήσω έτσι μάλλον. Διάβασα σε κάποιο γερμανικό φόρουμ ότι χρειάζεται κάποια πάστα σφραγίσματος στις βίδες (αντί για loctite) ξέρει κανείς κάτι να προτείνει;

Sent from my SM-A510F using Tapatalk


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 07 Ιουν 2017, 14:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καποια ημιμονιμη τυπου thread lock.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 10:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Πράκτορας έγραψε:
Καποια ημιμονιμη τυπου thread lock.


ρώτησα σε μαγαζί και μόνο loctite μου πρότειναν... καμιά συγκεκριμένη εναλλακτική; (και γιατί όχι loctite;)

Οι ράγες ήρθαν από Ολλανδία (100 + ταχυδρομικά, μαζί με τις βάσεις τους), οι βίδες αγοράστηκαν από Citroen, και μόλις βρεθεί χρόνος θα γίνει η επέμβαση.

Τεχνική ερώτηση: οι βίδες είναι διπλές- δεν έχουν κεφάλι αλλά σπέιρωμα και από τις δύο μεριές. Στην πάνω μεριά (εκεί που θα πιάσει η βάση της ράγας) μπαίνει παξιμάδι. Η κάτω μεριά, που θα πιάσει πάνω στην "αναμονή" της οροφής, πως θα σφίξει; βασικά, δεν φαίνεται να υπάρχει τρόπος να τη σφίξεις πολύ! μήπως δε χρειάζεται να σφίξει πολύ αφού θα έχει σφίξει στη ράγα (με τη λογική ότι δεν θα μπορεί να περιστραφεί ανεξάρτητα για να χαλαρώσει);


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 10:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Μπορεί να μην σφίγγει καν, ή μπορεί να υπάρχει self-locking παξιμάδι από κάτω (με λαστιχένιο δαχτυλίδι). Θα το δεις στις οδηγίες εγκατάστασης, αν σου λέει κάτι του στυλ "tighten" τότε σφίγγει και κάπου τερματίζει, αλλά αν σου λέει π.χ. "βίδωσε μέχρι να μένουν x χλστ ελεύθερα", τότε είναι αυτό που λες. Επίσης, μήπως έχει στο σετάκι επιπλέον παξιμάδια που να σφίγγουν από πάνω ?

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Μια χαρα η loctite.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 10:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
The Ace έγραψε:
Μπορεί να μην σφίγγει καν, ή μπορεί να υπάρχει self-locking παξιμάδι από κάτω (με λαστιχένιο δαχτυλίδι). Θα το δεις στις οδηγίες εγκατάστασης, αν σου λέει κάτι του στυλ "tighten" τότε σφίγγει και κάπου τερματίζει, αλλά αν σου λέει π.χ. "βίδωσε μέχρι να μένουν x χλστ ελεύθερα", τότε είναι αυτό που λες. Επίσης, μήπως έχει στο σετάκι επιπλέον παξιμάδια που να σφίγγουν από πάνω ?

Δεν έχω οδηγίες, μόνο το διάγραμμα (exploded view)... Δεν πιστεύω να έχει παξιμάδι ασφαλείας από κάτω (από πάνω τέτοιο θα βάλω). Αρχίζω να πιστεύω ότι άπαξ και σφίξει η βίδα πάνω στη ράγα και γίνει "ένα" με αυτή δεν θα έχει περιστροφικό βαθμό ελευθερίας για να χαλαρώσει από τη βάση.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 10:27 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε. Βρες το πληρες διαγραμμα πριν προχωρησεις σε εγκατασταση.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ράγες οροφής C3 Picasso
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 04 Ιούλ 2017, 10:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 05 Δεκ 2016, 17:39
Δημοσιεύσεις: 180
Πράκτορας έγραψε:
Καλιο γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε. Βρες το πληρες διαγραμμα πριν προχωρησεις σε εγκατασταση.


συμφωνώ!!! έκανα την ερώτηση να δω αν υθπάρχουν οδηγίες. το διάγραμμα το δείχνει σχετικά απλά πάντως. μέχρι να βρεθεί χρόνος έχω καιρό!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 20 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

Picasso mk2 face
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4 Picasso
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 22
Δείτε το βίντεο "Citroen C3 Picasso Fuse Box" στο YouTube
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: vpafi
Απαντήσεις: 1
ΑΕΡΟΤΟΜΗ ΟΡΟΦΗΣ
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: JOE
Απαντήσεις: 12
Citroen C3 Picasso με σύστημα micro-hybrid από το 2010
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: FOTINI
Απαντήσεις: 2
Xsara picasso 1.6 VS..Hyundai Matrix
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: lagman
Απαντήσεις: 59
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ