Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 10:20 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πολυουρεθανη στα κούφια μέρη του αυτοκινήτου για ηχομόνωση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Δεκ 2011, 00:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ 2011, 00:43
Δημοσιεύσεις: 44
Προσφατα ειχα δει κατι βιντεο που ειχαν γεμισει τα παντα μεσα απο τις ταπετσαριες σ ενα chevrolet για λογους ηχομονωσης και τριξιματος με αφρο πολυουρεθανης. Ποια τα θετικα και ποια τα αρνητικα του να βαλεις αφρο πολυουρεθανης στις κουφιες κολονες?στην οροφη μεσα απο την ταπετσαρια?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Δεκ 2011, 00:32 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Mια χαρά είναι απο ιδέα, αλλά δεν ξέρω αν κάνει τόσο πολύ ηχομόνωση, ή αν κάποιο άλλο αντίστοιχο προιόν κάνει καλύτερη. Θεωρητικά θα έπρεπε όλα τα κούφια μέρη του αυτοκινήτου να ήταν κλειστά με αφρό, σφουγγάρια ή δεν ξέρω γω τι άλλο, αλλά το κόστος κατασκευής βλέπεις πρεπει να παραμείνει χαμηλά...

Απλά έχουμε φτάσει σε σημείο να προβληματιζόμαστε για το εάν ή όχι πρεπει να κάνουμε κάτι για τη βελτίωση του αυτοκινήτου, και ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για κάτι που θα έπρεπε να ήταν ήδη εκεί.

Παράδειγμα:
Στο σπίτι σου έχεις πλακάκια. Έστω οτι σε 10 χρόνια, για λόγους οικονομίας, ένας εργολάβος δεν βάλει πλακάκια αλλά αφήσει σκέτο το τσιμένο. Θα υπάρχει αντίστοιχα τότε μια συζήτηση του τύπου "Παιδιά να βάλω πλακάκια στο σπίτι; Θα δώ διαφορά; Μήπως του κάνω ζημιά και ραγίσει το τσιμέντο; Ένας φίλος μου τα έβαλε, και λέει οτι πλέον περπατάει ξυπόλυτος στο σπίτι, χωρίς να παγώνουν τα πόδια του. Αλλά εγώ φοβάμαι να τα βάλω... Εσείς τι προτείνετε; Το έχει δοκιμάσει κανείς σας;"

Edit:
Ξέχασα να αναφέρω και τις αντιδράσεις των τότε μελών:
1ος: "Όχι φίλε, ένας κουνιάδος μου τα έβαλε και μετά απο λίγες μέρες του κάηκε το φωτιστικό. Ο τεχνικός είπε οτι φταίνε τα πλακάκια!"
2ος: "Ναι βάλε τα, θα έχεις και οικονομία καυσίμου"
3ος: "Φίλε σε ποιά περιοχή αγόρασες σπίτι; Πόσο σου πήγε το τετραγωνικό; Θέλει να αγοράσει ένας ξάδερφος και ψάχνεται..."
4ος: "Έχω ακούσει οτι τα πλακάκια γλυστράνε. Μια θεία μου γλύστρησε σε βρεγμένο πλακάκι και έσπασε το πόδι της!! Μακριά!!!"

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη στα κούφια μέρη του αυτοκινήτου για ηχομόνωση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Δεκ 2011, 12:03 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
:D

:agree

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη στα κούφια μέρη του αυτοκινήτου για ηχομόνωση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 23 Δεκ 2011, 16:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Η πολυουρεθάνη είναι καλή για μόνωση αλλά κολάει παντού οπότε βάλε μόνο σε σημεία που δεν θέλεις να ανοίξεις ποτέ. π.χ. μην γεμίσεις την πόρτα. Επίσης δες πάνω στο κουτί τι λέει για υψηλές θερμοκρασίες αν θες να βάλεις κοντά στον κινητήρα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη στα κούφια μέρη του αυτοκινήτου για ηχομόνωση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Δεκ 2011, 04:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ 2011, 00:43
Δημοσιεύσεις: 44
@ agiorgitis χαχαχαχα πολυ καλο! (Υ) :lol

@ aiolos ναι συτο σκεφτομουν. πχ στις κολονες μεσα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη στα κούφια μέρη του αυτοκινήτου για ηχομόνωση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Δεκ 2011, 08:51 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Με την πολυουρεθανη παντως, σιγουρα θωρακιζεις το αυτοκινητο σου θερμικα, για ηχομονωση υπαρχουν και καλυτερες επιλογες υλικων.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη στα κούφια μέρη του αυτοκινήτου για ηχομόνωση;
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 24 Δεκ 2011, 21:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
SARC3 έγραψε:
@ agiorgitis χαχαχαχα πολυ καλο! (Υ) :lol

@ aiolos ναι συτο σκεφτομουν. πχ στις κολονες μεσα


Σε τέτοια μέρη δεν προκειται να σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά δεν θα δεις και διαφορά. Το θέμα είναι οι μεγάλες επιφάνειες (τζάμια, πόρτες, πάτωμα, ουρανός, διαχωριστικό μηχανής). Αν μονώσεις αυτά θα δεις σοβαρή διαφορά.
Αν δεν τον έχεις κάνει, δες τη δουλειά του agiorgitis.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πολυουρεθανη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιούλ 2012, 13:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:14
Δημοσιεύσεις: 5150
Τοποθεσία: Somewhere far beyond
agiorgitis έγραψε:
Mια χαρά είναι απο ιδέα, αλλά δεν ξέρω αν κάνει τόσο πολύ ηχομόνωση, ή αν κάποιο άλλο αντίστοιχο προιόν κάνει καλύτερη. Θεωρητικά θα έπρεπε όλα τα κούφια μέρη του αυτοκινήτου να ήταν κλειστά με αφρό, σφουγγάρια ή δεν ξέρω γω τι άλλο, αλλά το κόστος κατασκευής βλέπεις πρεπει να παραμείνει χαμηλά...

Απλά έχουμε φτάσει σε σημείο να προβληματιζόμαστε για το εάν ή όχι πρεπει να κάνουμε κάτι για τη βελτίωση του αυτοκινήτου, και ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για κάτι που θα έπρεπε να ήταν ήδη εκεί.

Παράδειγμα:
Στο σπίτι σου έχεις πλακάκια. Έστω οτι σε 10 χρόνια, για λόγους οικονομίας, ένας εργολάβος δεν βάλει πλακάκια αλλά αφήσει σκέτο το τσιμένο. Θα υπάρχει αντίστοιχα τότε μια συζήτηση του τύπου "Παιδιά να βάλω πλακάκια στο σπίτι; Θα δώ διαφορά; Μήπως του κάνω ζημιά και ραγίσει το τσιμέντο; Ένας φίλος μου τα έβαλε, και λέει οτι πλέον περπατάει ξυπόλυτος στο σπίτι, χωρίς να παγώνουν τα πόδια του. Αλλά εγώ φοβάμαι να τα βάλω... Εσείς τι προτείνετε; Το έχει δοκιμάσει κανείς σας;"

Edit:
Ξέχασα να αναφέρω και τις αντιδράσεις των τότε μελών:
1ος: "Όχι φίλε, ένας κουνιάδος μου τα έβαλε και μετά απο λίγες μέρες του κάηκε το φωτιστικό. Ο τεχνικός είπε οτι φταίνε τα πλακάκια!"
2ος: "Ναι βάλε τα, θα έχεις και οικονομία καυσίμου"
3ος: "Φίλε σε ποιά περιοχή αγόρασες σπίτι; Πόσο σου πήγε το τετραγωνικό; Θέλει να αγοράσει ένας ξάδερφος και ψάχνεται..."
4ος: "Έχω ακούσει οτι τα πλακάκια γλυστράνε. Μια θεία μου γλύστρησε σε βρεγμένο πλακάκι και έσπασε το πόδι της!! Μακριά!!!"




:laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh :laugh

Προσοπικα θα εβαζα υαλοβαμβακα, ο οποιος αφαιρειται και εισαι οκ.

Παντος θα βαρινει λιγο το αυτοκινητο.

_________________
Τα καλά πράγματα τα εκτιμάς όταν τα χάνεις...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 8 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Εγκατάσταση φωτών ημέρας αυτοκινητου
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: InsertCoinToJoin
Απαντήσεις: 1
Μετατροπή αυτοκινήτου από ΙΧ σε επαγγελματικό (ταξί)
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 0
χρωμα αυτοκινητου και ζεστο νερο πλυσιματος
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Incantations2085
Απαντήσεις: 4
Έκθεση Αυτοκινήτου ‘‘Athens Motor Show 2013’’
Δ. Συζήτηση: Συναντήσεις - Εκδηλώσεις
Συγγραφέας: enginekiller
Απαντήσεις: 49
Dazzle-car.gr - Προσφορά προϊόντων περιποίησης αυτοκινήτου
Δ. Συζήτηση: Θεσσαλονίκης
Συγγραφέας: Πράκτορας
Απαντήσεις: 0
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ