Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 15:18 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Ιαν 2017, 21:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 17 Ιουν 2016, 12:27
Δημοσιεύσεις: 58
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ
+1

Στάλθηκε από το X8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Citroen C4 1.6 BlueHDi 100


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Ιαν 2017, 21:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
johnis έγραψε:
Ναι το είδα οτι ειναι 90/100 Watt. Η μεν αλογόνου βγάζει 1500 Lumen με 55watt ενώ η Led βγάζει 2000-3000-4000 Lumen ( Δεν λεω ακριβώς γιατί λένε και λίγα ψέμματα ως προς τα lumen) με 25 Watt. Το Blower/ψύκτρα το έχουν για απαγωγή θερμότητας. Ημιαγωγοί είναι όπως και ένα Pc. Για τον ίδιο λόγο που σε ένα ηλεκτρονικό εξάρτημα τοποθετούμε ψύκτρα. Θα απεφευγα Led με blower, θα προτιμούσα με ψύκτρα. Έχω στο σπίτι μου Led λάμπες και οικονομίας. Οι Led απλά δε ζεσταίνονται... τις ακουμπάς και είναι κρύες.

Η ψύκτρα μπαίνει και για έναν αλλο λόγο. Τα Smd Leds είναι κολλημένα σε πλακέτα, αν η πλακέτα αναπτύξει τοπικά γύρω από το Led θερμοκρασία άνω των 280 βαθμών το Led θα ξεκολλήσει.

Δε θα με φόβιζε ενα σωστό κιτ Led. Kάθε άλλο... Έχουν και τουλάχιστον 30.000 ώρες λειτουργίας σε σχέση με μία αλογόνου που έχει απο 200 μέχρι 1000 το πολύ.

μ αρεσεις !!!! 280οC??? Αρα ανεβαζει θερμοκρασια, και μαλιστα πολυ!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Ιαν 2017, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Εικόνα
Αυτο το Led ειναι 10 watts . Θεωρητικα αποδιδει μεχρι και 1050 Lumens. Στον φακο που το εχω εγω αποδιδει περιπου 800-900. Οταν λειτουργει μπορεις ανετα να το ακουμπησεις για 10 Sec κατευθειαν στο φωτεινο σημειο. Με δυο τετοια (20w) ξεπερνας τη φωτεινοτητα μιας λαμπας αυτοκινητου(55w). Το κοστος του ειναι περι τα 3.5€ εκαστο. Συγκρινονται οι θερμοκρασιες του ενος και του αλλου? Η λαμπα πρεπει να καιει στους 2500 βαθμους για να φεξει. Δεν ειπα πουθενα οτι το Led δεν αναπτυσσει θερμοκρασιες. Απλα ειναι το 1/10 της ενεργειακης απωλειας μιας λαμπας αλογονου για το ιδιο φωτεινο αποτελεσμα.

Απο τη στιγμη που το φαναρι αντεχει δυο σκαλες αλογονου για πολλες ωρες σε αεροστεγη χωρο δεν εχει τιποτα να φοβηθει απο μια λαμπιτσα led με τα μισα watt...

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 02 Ιαν 2017, 23:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
στον φακο που το εχεις το τροφοδοτείς με 3,6V καλέ μου, στο αυτοκίνητο πρέπει να "κάνεις κάτι" για να το τροφοδοτισεις με 12-14V....
μην τρελενεσαι....κανε τις πραξεις σου και θα καταλάβεις που ειναι η θερμότητα που θα αναπτυχθεί και πόση θα ειναι....ηλεκτρολόγος μηχανικός θα γίνεις, αρα καταλαβαίνεις!!!!

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 05 Ιαν 2017, 20:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Σε αυτό έχεις δίκιο. Δηλαδή αν η λάμπα έχει Driver ( οχι για το Canbus) τότε αυτό το "κάτι" βρίσκεται στο Driver και άρα δεν επηρεάζει τη θερμότητα της λάμπας η οποία γύρω από το φωτεινό σημείο είναι στους 90-100 βαθμούς (ειτε υπάρχει driver είτε όχι) και στη βάση γύρω στους 55-70 (πιο κοντά στο 70 αν υπάρχει driver ενσωματωμένο). Χωρίς blower όλα αυτά. Οι έχουσες blower δηλώνουν μέχρι και 7.000rpm... οκ αυτό δε θα το έβαζα με τίποτα. Θεωρώ πως μια αλογόνου στο ίδιο σημείο (βάση) θα έχει πιο αυξημένη θερμοκρασία. Δε νομίζω πως μπορεί να καταστρέψει το φανάρι λόγω θερμότητας. Εξάλλου πολλά led kits έχουν πλαστική βάση. Αν θέλουμε τώρα και Load resistor για την ακύρωση του can bus τότε και το driver και το Load resistor θα μπουν αναγκαστικά εκτός φαναριού (αν σκεφτούμε λογικά).
Aυτό συνεπάγεται τρυπούλα στα καλύμματα, που σημαίνει σκόνη, που σημαίνει σωστή μόνωση γύρω από την τρύπα. Δηλαδή καταλήγουμε σε ένα αποτέλεσμα που έχει αρκετά περισσότερο φώς , με την ίδια περίπου κατανάλωση λόγω resistor, με σημαντικά αυξημένη τιμή, με τεράστια διάρκεια ζωής. Το θέμα είναι οτι τα σωστά Led kits σήμερα που δεν είναι προχειροδουλειές και ρυθμίζουν τη δέσμη τους για να μη την ακούει ο απέναντι είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αν κάποιος ορθολογικά ψάξει να βρει Led kit θα εντοπίσει πράγματα που όλο και θα μειώνουν τις επιλογές του. (Κάτι που διαπιστώνω και εγώ σιγά σιγά)
Τεράστιο ρόλο παίζει και η εγκατάσταση διότι υπάρχει και το θέμα της μόνωσης από το νερό.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2017, 20:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Update. Η μεγάλη σκάλα του C4 δεν περνά από Canbus. Επίσης το Canbus στα μεσαία δουλεύει συγκριτικά ανάμεσα στις δυο λάμπες. Δηλαδή βγάζει βλάβη μόνο όταν βρει διαφορά στην κατανάλωση. Αν βάλω εγώ δυο λάμπες πχ. 10watt η κάθε μια δε θα βγάλει βλάβη.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Ιαν 2017, 20:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 24 Ιουν 2009, 18:35
Δημοσιεύσεις: 4428
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Εικόνες: 3
ετσι ακριβως..... :thumb

_________________
Βασίλης AX Gti


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 17:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2015, 15:18
Δημοσιεύσεις: 39
johnis έγραψε:
Σε αυτό έχεις δίκιο. Δηλαδή αν η λάμπα έχει Driver ( οχι για το Canbus) τότε αυτό το "κάτι" βρίσκεται στο Driver και άρα δεν επηρεάζει τη θερμότητα της λάμπας η οποία γύρω από το φωτεινό σημείο είναι στους 90-100 βαθμούς (ειτε υπάρχει driver είτε όχι) και στη βάση γύρω στους 55-70 (πιο κοντά στο 70 αν υπάρχει driver ενσωματωμένο). Χωρίς blower όλα αυτά. Οι έχουσες blower δηλώνουν μέχρι και 7.000rpm... οκ αυτό δε θα το έβαζα με τίποτα. Θεωρώ πως μια αλογόνου στο ίδιο σημείο (βάση) θα έχει πιο αυξημένη θερμοκρασία. Δε νομίζω πως μπορεί να καταστρέψει το φανάρι λόγω θερμότητας. Εξάλλου πολλά led kits έχουν πλαστική βάση. Αν θέλουμε τώρα και Load resistor για την ακύρωση του can bus τότε και το driver και το Load resistor θα μπουν αναγκαστικά εκτός φαναριού (αν σκεφτούμε λογικά).
Aυτό συνεπάγεται τρυπούλα στα καλύμματα, που σημαίνει σκόνη, που σημαίνει σωστή μόνωση γύρω από την τρύπα. Δηλαδή καταλήγουμε σε ένα αποτέλεσμα που έχει αρκετά περισσότερο φώς , με την ίδια περίπου κατανάλωση λόγω resistor, με σημαντικά αυξημένη τιμή, με τεράστια διάρκεια ζωής. Το θέμα είναι οτι τα σωστά Led kits σήμερα που δεν είναι προχειροδουλειές και ρυθμίζουν τη δέσμη τους για να μη την ακούει ο απέναντι είναι μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού. Αν κάποιος ορθολογικά ψάξει να βρει Led kit θα εντοπίσει πράγματα που όλο και θα μειώνουν τις επιλογές του. (Κάτι που διαπιστώνω και εγώ σιγά σιγά)
Τεράστιο ρόλο παίζει και η εγκατάσταση διότι υπάρχει και το θέμα της μόνωσης από το νερό.


Τελευταία επεξεργασία από highlander3712 και Τρί 14 Μαρ 2017, 17:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 17:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2015, 15:18
Δημοσιεύσεις: 39
Τελικά παιδιά γράφετε πολλές τεχνικές λεπτομέρειες και έχω ζαλιστεί λιγάκι...Εσείς καλα τα λέτε, δεν αντιλέγω,αλλα εγω δε μπορώ να βγάλω άκρη στο τι να κανω... :D
Θέλω να βάλω και γω led στο c4 όπως επίσης και Angel eyes εαν γινεται και Led στα φρύδια(νομίζω αυτός είναι ο σωστός ορος :D)...Ίσως έχετε εσείς να μου προτείνετε κάτι που εχετε δοκιμασει εσεις που να βελτιώνει την εμφάνιση στα φωτα...
Ψάχνω στο διαδίκτυο αλλά δεν έχω βρει κατι...Πείτε μου σας παρακαλώ αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα ή άδικα σπαταλάω το χρόνο μου...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
Εγώ έβαλα στα μεσαία σε C4 mk2 fl και δεν μου άρεσαν τόσο πολύ. Η δέσμη δεν ήταν τόσο σωστή (ήταν κιτ φθηνό από Aliexpress και το περίμενα αυτό). Αν και δεν ενοχλούσε τους απέναντι και παρόλο που ήταν πιο δυνατά από τα κανονικά φώτα δεν φώτιζαν πιο μακριά. Φώτιζαν περισσότερο κοντά. Επίσης η θερμοκρασία τους (6000k) δεν μου άρεσε και μακριά δεν φώτιζε όπως οι αλογόνου. Οπότε επέστρεψα στις αλογόνου. Επίσης έπρεπε να κόψω λίγο την ψύκτρα γιατί δεν έμπαινε. Τα πέρασα πανεύκολα στη μεγάλη σκάλα όμως. Εκεί ήταν πολύ πιο χρήσιμα γιατί έχουν πολύ γρήγορο σινιάλο και φωτίζουν σωστά γενικά.
Εγώ ξενέρωσα γιατί ήθελα να τα βάζω να ανάβουν με το ξεκλείδωμα γιατί το πάρκιν δεν έχει φώς κλπ. Έχω και μια λάμπα που είναι ρυθμίσιμη αλλά είναι μόνο μια γιατί την πήρα για δοκιμή. Η δέσμη αυτής ήταν σωστή. Όταν αποφασίσω να ασχοληθώ ξανά ίσως πάρω και μια δευτερη. Από θερμοκρασίες ήταν αρκετά ψυχρά που τα μέτρησα με θερμόμετρο και είχα βάλει τα "ballast" μέσα στο φανάρι.
Γενικά δεν είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση τα μπλεδίζοντα φώτα (6000k) και επιβεβαιώθηκα ειδικά σε βροχερό καιρό φωτίζουν ενοχλητικά αδύναμα.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 18:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2015, 15:18
Δημοσιεύσεις: 39
Ευχαριστώ Γιάννο για την απαντηση...
Θεωρείς δηλ ότι δεν αξίζει να μπούνε Led?
Για τα φρυδια?Ξέρεις ,το οριζόντιο στο πάνω μερος...Υπάρχει κάτι γιαυτό σε led?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 18:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
highlander3712 έγραψε:
Ευχαριστώ Γιάννο για την απαντηση...
Θεωρείς δηλ ότι δεν αξίζει να μπούνε Led?
Για τα φρυδια?Ξέρεις ,το οριζόντιο στο πάνω μερος...Υπάρχει κάτι γιαυτό σε led?


Δε ξέρω. Αν υπάρχει κάποια επιλογή με σίγουρο αποτέλεσμα ίσως να τη δοκίμαζα. Οπότε προς το παρόν λέω οτι δέν αξίζει δυστυχώς γιατί και γω όταν τα έβαλα μου άρεσαν πολύ αλλά δεν φώτιζαν όπως έπρεπε.

Λογικά μιλάς για C4 mk1, υπάρχει κόσμος εδώ μέσα που έχει βάλει στα φρύδια Led. Από τις φωτογραφίες που έχουν αναρτήσει τα μέλη το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Για τα φρύδια θα πήγαινα ίσως στα Led της Philips. Τσιμπάνε λίγο σε σχέση με τα κινέζικα αλλά είναι σίγουρη επιλογή και δεν ξανα-ασχολείσαι.

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Τελευταία επεξεργασία από johnis και Τρί 14 Μαρ 2017, 19:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε johnis για την δημοσίευση του/της: highlander3712
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 19:31 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
highlander3712 έγραψε:
Ευχαριστώ Γιάννο για την απαντηση...
Θεωρείς δηλ ότι δεν αξίζει να μπούνε Led?
Για τα φρυδια?Ξέρεις ,το οριζόντιο στο πάνω μερος...Υπάρχει κάτι γιαυτό σε led?

Αν μιλάς για mk1 led της philips. Από όσα δοκίμασα το μόνο που φωτίζει όλο το φρύδι. Υπάρχουν aftermarket angel eyes στα 280 αλλά πολλές φορές υπάρχει θέμα στεγανότητας και σε μερικά παιδιά δεν ρύθμιζε πάνω κάτω από μεσα. Μπορείς με πιο απλές led w5w canbus να κάνεις και το εσωτερικό και να είναι υπέροχο

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε Skotis για την δημοσίευση του/της: highlander3712
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 21:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 26 Ιαν 2015, 15:18
Δημοσιεύσεις: 39
Κάπου συγκεκριμένα αν γνωρίζετε να με κατευθυνετε για Αθήνα θα το εκτιμούσα ιδιαιτερα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φωτα led
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 14 Μαρ 2017, 22:29 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Αθήνα θα σου πούνε τα παιδιά φίλε μου

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 4 [ 50 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

τα φωτα σας για να βαλω υγραεριο σε zx
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 12
Αισθητική αλλαγή στα φώτα C5 2010
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Φώτα Ημέρας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: VAGIOSS
Απαντήσεις: 21
Ρύθμιση φώτα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: daskalos
Απαντήσεις: 8
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ