Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 22:23 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 05 Ιουν 2010, 20:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Ιαν 2010, 14:48
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εδω και πολυ καιρο εχει παρει νερα το πισω δεξιο φαναρι,το εχω βγαλει,το στεγνωσα με αέρα και μετα εψαξα με το ματι για καποιο ραγισμα ή σπασιμο εξωτερικα και εσωτερικα,γυρω-γυρω,παντου χωρις να δω κατι,ξαναβιδωνω προσεχτικα και 100% καλα τα 3 ντουι με τι λαμπες και το ξανατοποθετω και διαπιστωνω μετα απο μερικες μερες,παλι να εχει εισχωρησει νερο στο εσωτερικο απο το φαναρι μετα απο βροχη ή πλυσιμο (δεν θυμαμαι).
Ολα ξεκινησαν μετα την επανατοποθετηση του φαναριου απο μενα γιατι παρατηρησα οτι δεν ειχε μπει σωστα μετα απο αλλαγη καποιας λαμπας που ειχε καει,σε γνωστο μου ηλεκτρολογο .Οσο καιρο ηταν λαθος τοποθετημενο γυρω στους 4 μηνες δεν ειχα διαπιστωσει νερα αρα πιθανο να εγινε απο εμενα καποια ζημια στην προσπαθεια να το επανατοποθετησω σωστα.
Ειχε κανεις ποτε υγρασια σε καποιο απο τα πισω φαναρια;
Καποια λυση να βρω απο που παιρνει νερα και να το κλεισω;
Εαν δεν γινεται τιποτα ποσο στοιχιζει ενα πισω φαναρι απο c4 πενταθυρο;

_________________
C4 1.4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 00:36 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αν δεν εχει παθει τιποτα το φαναρι, γιατι να το αλλαξεις???
Κοιτα περιφερειακα αν εχει σπασει καπου ελαχιστα, εκει δηλαδη που εφαπτετε, αν οχι...θα ειναι κατι αλλο!
Εχει στεγανα το φαναρι της C4? Δηλαδη γυρο γυρο καποιο υλικο στεγανωποιησης?

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 09:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Αύγ 2009, 23:23
Δημοσιεύσεις: 297
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Εικόνες: 0
φιλε και εγω οταν το πηρα το αμαξι (c4 3d 1.6vtrs) μεταχ. πριν 2 μηνες διαπιστωσα οτι ειχε καει η λαμπα του στοπ πισω δεξια οταν εβγαλα το φαναρι για να την αλλαξω διαπιστωσα νερα(λιγα) μεσα,το φαναρι μου ηταν και ειναι αθικτο,προφανως επειδη βρηκα 1 αποδειξη του προηγουμενου αλλαγης λαμπας στο πισω δεξι φαναρι,δεν το ειχαν κουμπωσει σωστα ωστε τα στεγανα(λαστιχακια) να εφαρμοζουν τελεια,τωρα δεν εχω προσεξει το φαναρι εαν εχει παρει νερα ξανα,αλλα θυμαμαι και στο xsara που ειχα 3πορτο παλι,ειχα αλλαξει 3 φορες την λαμπα πισω δεξια του στοπ γιατι ειχε υγρασια μεσα ελαχιστα νερα και μου την εκαιγε,αρα θελει καλη εφαρμογη μαλλον


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 10:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 06 Ιαν 2007, 16:08
Δημοσιεύσεις: 1245
Τοποθεσία: Ταύρος
Στο 3θυρο έχει στην εσωτερική πλευρά του φαναριού, δηλαδή αυτή που κουμπώνει στη λαμαρίνα, περιμετρικά μια τσιμούχα. Πρόσεξε αν αυτή έχει πατήσει καλά ή έχει κάποιο κόψιμο

_________________
Ας προσπαθήσουμε να γίνουμε όλοι λίγο καλύτεροι


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Ιαν 2010, 14:48
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Thessaloniki
Blanc Ange έγραψε:
Αν δεν εχει παθει τιποτα το φαναρι, γιατι να το αλλαξεις???
Κοιτα περιφερειακα αν εχει σπασει καπου ελαχιστα, εκει δηλαδη που εφαπτετε, αν οχι...θα ειναι κατι αλλο!
Εχει στεγανα το φαναρι της C4? Δηλαδη γυρο γυρο καποιο υλικο στεγανωποιησης?


Τα κοιταξα ολα και δεν βρηκα τιποτα,πιθανον να ειναι κατι πολυ μικρο και να μην φαινεται,σκεφτηκα να το βγαλω ξανα,να το γεμισω νερο και να δω απο που τρεχει και αν τρεχει να το μονοσω στο σημειο εκεινο

_________________
C4 1.4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 06 Ιουν 2010, 11:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Ιαν 2010, 14:48
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Thessaloniki
isi έγραψε:
φιλε και εγω οταν το πηρα το αμαξι (c4 3d 1.6vtrs) μεταχ. πριν 2 μηνες διαπιστωσα οτι ειχε καει η λαμπα του στοπ πισω δεξια οταν εβγαλα το φαναρι για να την αλλαξω διαπιστωσα νερα(λιγα) μεσα,το φαναρι μου ηταν και ειναι αθικτο,προφανως επειδη βρηκα 1 αποδειξη του προηγουμενου αλλαγης λαμπας στο πισω δεξι φαναρι,δεν το ειχαν κουμπωσει σωστα ωστε τα στεγανα(λαστιχακια) να εφαρμοζουν τελεια,τωρα δεν εχω προσεξει το φαναρι εαν εχει παρει νερα ξανα,αλλα θυμαμαι και στο xsara που ειχα 3πορτο παλι,ειχα αλλαξει 3 φορες την λαμπα πισω δεξια του στοπ γιατι ειχε υγρασια μεσα ελαχιστα νερα και μου την εκαιγε,αρα θελει καλη εφαρμογη μαλλον


Και εγω οταν ειχα δει τα νερα και το ανοιξα το ενα το ντουι του φλας συγκεκριμενα δεν ηταν κουμπωμενο σωστα ωστε να εφαρμοζει σωστα το λαστιχο,νομιζα οτι ηταν μονο αυτο γιατι το βιδωσα ξανα καλα μεχρι να κουμπωσει και μετα απο λιγες μερες παλι πηρε νερα,αρα δεν ηταν αυτο,καποιο ραγισμα θα εχει και δεν θα φαινεται μαλλον.

_________________
C4 1.4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιουν 2010, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Ιαν 2010, 14:48
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Thessaloniki
Τελικα βρηκα απο που περνουσε η υγρασια:εκλεισα τις τρυπες απο οπου μπαινουν τα ντουι με τις λαμπες στο φαναρι εκτος απο μια απο οπου και φυσηξα με το στομα,σε ενα σημειο εβγαινε αερας μαζι με σταγονες νερου,ηταν στην συραφη μεταξυ εξωτερικου και εσωτερικου πλαστικου,το οποιο ανοιξε απο την λαθος τοποθετηση αφου πιεστηκε απο την λαμαρινα-οδηγο που συγκρατει σε σωστη θεση το φαναρι.Το ανοιγμα αυτο (σχεδον 2-3 εκατοστα σε μηκος και παχος χιλιοστων) το μονωσα με κολλα.Τωρα θα περιμενω στο επομενο πλυσιμο ή βροχη εαν πετυχε.Αρα θελει προσοχη στην τοποθετηση,η λαμαρινα-οδηγος που υπαρχει να μπει ενδιαμεσα,στην σχισμη που υπαρχει στο φαναρι εσωτερικα.Επισυναπτω μερικες φωτο.

http://img210.imageshack.us/i/img083e.jpg/

http://img707.imageshack.us/i/img080y.jpg/

_________________
C4 1.4 vtrs


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 08 Ιουν 2010, 23:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Μάιος 2007, 21:49
Δημοσιεύσεις: 601
Τοποθεσία: Athens
Σε 'μένα πάλι, έχει μπει ένα έντομο στο ένα μπροστινό και στο ένα πίσω φανάρι! Ούτε υγρασία ούτε νερά ούτε τίποτα άλλο ενώ δεν τα έχω βγάλει ποτέ από το αυτοκίνητο. Πως θα βγάλω τα έντομα οέο;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Υγρασία στο πισω φανάρι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 09 Ιουν 2010, 20:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 17 Ιαν 2010, 14:48
Δημοσιεύσεις: 63
Τοποθεσία: Thessaloniki
loeb έγραψε:
Σε 'μένα πάλι, έχει μπει ένα έντομο στο ένα μπροστινό και στο ένα πίσω φανάρι! Ούτε υγρασία ούτε νερά ούτε τίποτα άλλο ενώ δεν τα έχω βγάλει ποτέ από το αυτοκίνητο. Πως θα βγάλω τα έντομα οέο;


Στο πισω φαναρι ειναι σχετικα πολυ ευκολο να το καθαρισεις,εγω με το βαλε-βγαλε που εχω κανει το κανω και με κλειστα ματια,σε αυτο οφειλεται και η καλη μας η citroen,αφου εδω και τρια σχεδον χρονια που το εχω με πολυ normal χρηση που το κανω εχω αλλαξει σχεδον ολες τις λαμπες εκτος των φλας,δεν μου εχει ξανασυμβει αυτο σε αλλο αμαξι που ειχα και γενικα σε αυτοκινητα φιλων,συναδελφων,στου πατερα μου κτλ,εχει σπασει ρεκορ καμμενων λαμπων!
Τωρα για το μπροστα δεν ξερω,ευτυχως ακομα δεν μου καηκε καμμια λαμπα,αλλα σιγουρα με οσα εχω διαβασει στο club ειναι πιο δυσκολα.Το πισω φαναρι στο πενταθυρο που ξερω εχει δυο ταπες η μοκετα,μια βιδα (πλαστικη πεταλουδα) πισω απο την μοκετα η οποια ξεβιδωνει με το χερι και τρια ντουι με τι λαμπες πισω απο το φαναρι που βγαινουν με μιση στροφη το καθενα,εχει εγκοπες και μετα το φαναρι το εχεις στο χερι σου.Πιστευω με φυσημα η με καποιο πλαστικο κομματι σαν καλαμακι θα καθαρισει ή θα πεσει το εντομο απο καποια τρυπα.

_________________
C4 1.4 vtrs


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 9 Δημοσιεύσεις ] 





Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ