Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 15:09 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τριγμοι σε μπροστινα παραθυρα και στο πισω μερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2009, 10:54 
Άβαταρ μέλους
Χαίρεται, είμαι κανούριος στο club και πραγματικά είδα οτι γίνεται καλή δουλειά εδώ μέσα, οπότε ειπα να κανω και γω μία ερωτηση για 2 προβληματάκια που έχω.
Έχω ενα 1.6 Coupe VTRS και έχει αρκετό καιρό τωρα που ακουω τριγμούς και "τσικ" (συνηθως οταν ειναι μισοανοιγμένα ) απο τα μπροστινά παράθυρα . Πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπε κλασσικα οτι έτσι ακουγεται σε όλα. Έχει κανεις καμιά ιδεα ή λύση? Και επίσης ακουγεται θόρυβος - τριγμός στο πίσω μέρος σε λακουβες , αλλα πολύ περισσοτερο σε σαμαράκια όταν δηλαδη αναπηδαέι λίγο το αυτοκίνητο. Έχω ελέγξει ζώνες , αεροτομή , εταζέρα αλλα πάλι το ίδιο , πείτε και σεις καμιά ιδέα .
Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τριγμοι σε μπροστινα παραθυρα και στο πισω μερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2009, 14:11 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Το κάνει σε πολλά αυτοκίνητα. Συνήθως είναι τα 2 πιαστράκια του τζαμιού, στην κάτω μεριά.

Λογικά πρεπει να ακούς το ίδιο "τσίκ" όταν ανεβάζεις τέρμα πάνω το παράθυρο, ή/και όταν -ενώ είναι μισάνοιχτο- πατάς το κουμπί για να ανέβει...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τριγμοι σε μπροστινα παραθυρα και στο πισω μερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2009, 14:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Ιουν 2009, 17:31
Δημοσιεύσεις: 49
Τοποθεσία: ΛΙΤΟΧΩΡΟ
Εικόνες: 3
καλημερα θα στα πω εγω γτ τα εψαξα ολα.
1)στα παραθυρα ακουγοντε τρυγμοι αν θες να σταματισουν θα πρεπει να λυπενεις τα λαστυχα μια φορα το τριμηνο μεχρι να ξανα αρχισουν δηλαδη...το καλοκαιρι το κανει πιο συχνα..
2)τωρα για πισω αν σηκωσεις το πορτ μα=παγαζ εχει κτ γκρι πλαστικα αν τα κουνισεις με το χερι κανουν θορυβο ειναι κουμποτα με δοντακια εχουν κενο η τα πατας με βιδες που φαινετε ασχημα,αλλα ησυχαζεις μια και καλη,η κανεις αυτο που εκανα εγω με 85%επιτυχεια γτ παλι ακουγετε.λιγο ομως..θα τα ξεκουμποσεις ολα και θα βαλεις μια κολα σαν λατυχο ειναι ωστε να αποροφαει τους κραδασμους..αν δεν ειναι η εταζιερα και η αεροτομη αυτο ειναι σιγουρα..


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τριγμοι σε μπροστινα παραθυρα και στο πισω μερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2009, 15:05 
Άβαταρ μέλους
Για τα παραθυρα οταν λες λαστιχα εννοεις την τσιμουχα και τα γυρω γυρω λαστιχα που φενονται η τα εσωτερικα?
και για τα γκρι πλαστικα που ακριβως ειναι αυτα? πανω στην πορτα του πορτ παγκαζ στο τζαμι? η στο χωρο αποσκευων?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τριγμοι σε μπροστινα παραθυρα και στο πισω μερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Νοέμ 2009, 03:53 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Φίλε vatalaxos το θέμα αυτό με το πίσω μέρος με έχει απασχολήσει σε τρελό βαθμό από τότε που πήρα την κούκλα μου.Λοιπόν για τα μπροστινά παράθυρα δεν έχω να σου πω κάτι μιας και εμένα μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί τίποτα.Ένας μικρός συντονισμός μία στο ένα εκατομμύριο κυρίως σε κρύο και πολύ σκατά δρόμο.Πίσω έχω κάνει κάποιες ενέργειες που έκαναν κάτι αλλά δεν ήταν αρκετά https://www.greekcitroenclub.gr/viewtop ... &start=120.Εκτός από αυτά που γράφω στο post μου πήγα στην citroen και κόλλησα όλα τα πλαστικά του πορτ-μπαγκάζ(εννοείται εκτός από το πλαστικό που καλύπτει το τρίτο μάτι) με μία κόλλα και το άφησα μισή μέρα εκεί μέχρι να σφίξουν.Αν το κάνεις μόνος σου μάλλον δεν θα προλάβουν να σφίξουν και θα κρεμάσουν(το έπαθα),ενώ εκεί βάζουν κάτι βεντούζες.Το αποτέλεσμα από τότε που το πήρα είναι μέρα με την νύχτα προς το καλό αλλά και πάλι μερικές φορές αρχίζει και κάνει κάτι τριξιματάκια που είτε σταματάνε μετά από λίγο μόνα τους ή κατεβαίνω ανοιγοκλείνω την πόρτα που πορτ-μπαγκάζ και σταματάει :surprised .Τώρα δεν ακούγεται τίποτα εκτός από τρελές λακκούβες ή ακραίες θερμοκρασίες που αρχίζει για κάποια ώρα τα δικά του.Τέλος θα σε συμβούλευα όπως έμαθα από τα παιδιά και το έχω κάνει να κολλήσεις ή να πας στην citroen να σου κολλήσουν τα πλαστικά που καλύπτουν τα αμορτισέρ(πέφτουν κάνει ήχο λες και έρχεται από μεσα) και να βάλεις γράσο εκεί που κουμπώνουν τα πίσω καθίσματα(με σπρέι σιλικόνης εμένα χειροτέρεψε).Όλα αυτά θέλουν υπομονή και φυσικά κάποια έξοδα(χάλασα πολλά σε σπρέι,τσιμουχάκια,ταπίτσες κ.α.Έχω φάει πολλές μέρες να ψάχνω να κολλάω να κυκλοφορώ χωρίς πλαστικά να κάθομαι σαν χαζός με αλάρμ και να βαράω τα πλαστικά να κουμπώσουν κ.α.Α,και προσοχή στις μικροζημιές έσπασα το πλαστικό που καλύπτει τις βίδες της αεροτομής(27Ε).Όλα αυτά δεν θα το τελειοποιήσουν δυστυχώς αφού όλο και κάτι θα ακούσεις κάποια στιγμή αλλά το τουτού σου θα γίνει ακόμα πιο απολαυστικό και πολύ λιγότερο εκνευριστικό.Αυτά πρέπει να είναι τερτίπια του 3π γιατί το 5π του πατέρα μου ποτέ δεν έκανε κιχ.

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τριγμοι σε μπροστινα παραθυρα και στο πισω μερος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 23 Νοέμ 2009, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 23 Ιουν 2009, 17:31
Δημοσιεύσεις: 49
Τοποθεσία: ΛΙΤΟΧΩΡΟ
Εικόνες: 3
λεω το λαστιχο το εσωτερικο που παταει το τζαμι..και αν το τραβιξεισς ανοιγει προσ τα κατω.
και τα πλαστικα πισω ειναι γυρο γυρο απο το πισω παρ-μπριζ(πανω μερος).


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 6 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

SOS Διαροή λαδιού-πετρελαίου ανω μερος Κινητήρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 6
Προβλημα με την πισω αναρτηση
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: GIANNIS75
Απαντήσεις: 1
ξεκλειδώνει η πίσω δεξιά πόρτα ;
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια