Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:25 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Φεβ 2015, 10:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Καθώς η δική μου Prestige δεν έχει δερμάτινο σαλόνι ούτε ηλεκτρικά και θερμαινόμενα καθίσματα, σκέφτομαι αντί να κάθομαι να περιμένω πότε και αν βρεθεί κάποιο σαλόνι από τροπέτο (και πόσο θα κάνει βεβαίως βεβαίως, τι θα γίνει με αερόσακους κλπ...) να πάω προς Connoly που είναι και δίπλα μου, και να κάνω την αναβάθμιση στο μαμά συνδυασμό δέρμα-ύφασμα που είναι ως extra επιλογή στην Prestige. Έτσι και τα καθίσματα θα έρθουν ξανά στα ίσα τους (κυρίως τα μπροστινά πλαϊνά που είναι λίγο "πεσμένα"), και θα μπει η δερμάτινη πινελιά στο σαλόνι της C5.

Μας μένει λοιπόν το θέμα των θερμαινόμενων. Οπότε σκέφτομαι να πάρω αυτό το kit και όταν φτιάξω τα δέρματα το δώσω να το βάλουν ταυτόχρονα. Υποθέτω ότι θα δουλέψει μια χαρά, δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην μπαίνει σχεδόν χωρίς καμιά μοντίφα. Ένας έστω και μέτριος ηλεκτρολόγος θα μπορέσει να τραβήξει τη γραμμή από την ασφάλεια των θερμαινόμενων καθισμάτων (που είναι κενή τώρα) και να το κάνει σαν εργοστασιακό, βάζοντας και το διακόπτη στη θέση που είναι ο εργοστασιακός (που είναι επίσης κενή τώρα).

Έχει κανείς από εσάς ανάλογη/αντίστοιχη εμπειρία με δερμάτινες επενδύσεις ή/και kits για θερμαινόμενα καθίσματα ?

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Φεβ 2015, 18:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
:hmm Ρε συ Άσε , γιατί δεν περίμενες καναδυό βδομάδες παραπάνω να έπαιρνες μια μαμά Exclusive να τελείωνες μια και καλή... :D

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Φεβ 2015, 18:32 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Μα ακόμα και αν περίμενα (για πόσο ? δεν μπορείς να το ξέρεις εκ των προτέρων αν και πότε θα εμφανιζόταν....) αποκλείεται να έπαιζε στα λεφτά που ήθελα/είχα εκείνη τη στιγμή, χώρια που οι κανονικές Εxclusive είναι περίπου σαν τους μονόκερους ή τα UFOs, εμφανίζονται αραιά και σπάνια, και κανένας δεν μπορεί να στο επιβεβαιώσει :D

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Φεβ 2015, 19:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
70W βλέπω. Μην περιμένεις και τρελή ζέστη... μέχρι να σου ζεστάνει το κάθισμα θα έχεις φτάσει. Ειδικά αν έχει κρυο το πρωί. Ηλεκτρική κουβέρτα με την ίδια ισχύ (αλλά μεγαλύτερη επιφάνεια) θέλει πάνω απο μισή ώρα για να ζεστάνει το κρεβάτι. Και αυτό σκεπασμένη με πάπλωμα...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 13 Φεβ 2015, 20:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Στα περισσότερα αυτοκίνητα η ασφάλεια για τα θερμαινόμενα είναι 20αρα (όπως και στην C5) δηλαδή 12 * 20 = 240W, ήτοι 120W έκαστο. Και αυτό είναι το max, που είναι κατ'εκτίμηση περίπου 20% πάνω από την πραγματική μέγιστη ισχύ, δηλαδή άντε το κάθε εργοστασιακό κάθισμα να είναι 100W. Δεν νομίζω ότι 70 με 100 W είναι τεράστια διαφορά, τουλάχιστον όχι διαφορά που θα αισθανθώ :D

Αυτό θα είναι κάτι που θα κάνω έτσι για να υπάρχει, όχι επειδή ζούμε στην Σουηδία και έχει πραγματική και καθημερινή χρήση. Άρα δεν με νοιάζει και τόσο πολύ η μέγιστη ισχύς, ή πόσο γρήγορα θα με ζεσταίνει, αλλά κυρίως να υπάρχει αυτή η λειτουργία και να δουλεύει, έστω και σε βασική μορφή....

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 14 Φεβ 2015, 19:39 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
OK απο περιέργεια πες μας εντυπώσεις αν το κάνεις. Το έχω σκεφτεί και εγώ αλλά ο Ελληνικός καιρός δεν το δικαιολογεί ουσιαστικά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Φεβ 2015, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 14 Φεβ 2015, 10:39
Δημοσιεύσεις: 20
Δεν είμαι fan των θερμαινόμενων καθισμάτων αλλά μαζί με την ζέστη έρχεται και το μασάζ που είναι σαφώς πιο σημαντικό ακόμα και εδώ στα βόρεια. Ένας από τους λόγους που έδωσα την παλιά Exclusive για μια νεότερη. Upgrade

Εικόνα

_________________
Citroen C5 (X7) Exclusive 2.0 HDi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Φεβ 2015, 07:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 08 Δεκ 2008, 12:58
Δημοσιεύσεις: 2218
Οι ελληνικές exclusive δεν είχαν ποτέ θερμαινόμενα , άρα θα έψαχνες εισαγωγής . Ετσι και αλλιώς βέβαια είναι ελάχιστες οι πραγματικές exclusive. Στον connoly είχα φτιάξει δερμάτινα τα καθίσματα της ξαντιά πριν 17 χρόνια και είναι ακόμα καλά . Αλλά και τα δερμάτινα που έχω στην c5 τα εργοστασιακά , δεν σε παγώνουν όταν έχει κρύο . Είναι βέβαια σε κλειστό γκαράζ το αμάξι , αλλά και αν το παρκάρεις κάπου και πας να το πάρεις μετά από κάποιες ώρες , δεν έχει παγώσει .

_________________
Citroen Pony 1981 , Citroen BX atout 1987 , Citroen BX 1.4 i 1991 , Citroen ZX Avantage 1991 , Citroen ZX Havai 1997 , Citroen Xantia II 1.8 16V 1998 , Citroen C4 1.6 exclusive 2005 ,Citroen C5 2.0 exclusive 2009 ,Citroen C3 Aircross Shine 1.2 EAT6 2018, Citroen C3 Aircross Business 1.5 EAT6 2020Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Φεβ 2015, 10:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Το kit για τα θερμαινόμενα το σκέφτομαι μόνο άμα πάω για δέρματα, και σε αυτή τη περίπτωση το κόστος για να τα αγοράσω και να τα βάλω σε σχέση με το συνολικό κόστος των επενδύσεων θα είναι πολύ μικρό, άρα θα είναι βλακεία μου να ΜΗΝ τα βάλω, αφού θα γίνει που θα γίνει όλο το γδύσιμο/ντύσιμο των καθισμάτων.

Ρώτησα και τον πωλητή αν μπορεί να συνεργαστεί με τον εργοστασιακό διακόπτη (που είναι 3θέσιος, αντί για το 5θέσιο που έχει το kit), και μου είπε ότι λογικά θα δουλεύουν, αλλά ότι προτείνει τον δικό του διακόπτη. Εγώ απλώς ήθελα να μάθω αν θα έχω εναλλακτική λύση στην περίπτωση που καεί κάποιος διακόπτης, και άντε μετά να βρεις τον αρχικό πωλητή ή τον ίδιο ακριβώς διακόπτη....

Τεςπα, δεν έχω πάει ακόμα προς Autostop για να μάθω λεπτομέρειες, να μάθω κόστος και αν/πως θα μπει το kit, λογικά από βδομάδα θα έχω κάποια εκτίμηση και θα ξέρω αν τελικά -και πότε- θα το προχωρήσω...

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Θερμαινόμενα καθίσματα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 03 Απρ 2015, 10:14 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 25 Ιαν 2013, 11:47
Δημοσιεύσεις: 55
παιδια καλημερα,
μια λιγο ασχετη ερωτηση-εαν πρεπει να ανοιξω καινουργιο θεμα,ενημερωστε με.
με το καθισμα της c5 του 2012,το απλο,τί εμπειρια εχετε;σας βολευει;εχω διαπιστωσει οτι με ενοχλει το καθισμα μονο στο αριστερο ποδι και ιδιως στο μερος του μηρου.το εχω παει μπροστα,πισω αλλα τιποτα.Η κατασταση καλυτερευει,μονο οταν εχεις πολυ χαμηλα το καθισμα(το οποιο και τελειως κατω το καθισμα,ειναι αβολο).Το ιδιο θεμα το εχουν διαπιστωσει και 2 φιλοι,οι οποιοι το οδηγησαν.ποια η γνωμη σας;


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 10 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Καθίσματα για το DS3
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-Εξωτερικό DS3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 2
Καθίσματα απο c4 σε Xsara.
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Mugiwara D Luffy
Απαντήσεις: 0
Καθισματα C4 Coupe
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 7
καθισματα
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: gmenelau
Απαντήσεις: 9
Καθίσματα C4 MK1 σε Xsara 2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: nikolas
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ