Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 16:22 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Αύγ 2015, 22:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Χρήστο, πες μας και χρόνια - χιλιόμετρα - παραφλού και κάθε πότε το αλλάζεις. Γιατί εγώ έχω 294.000 χλμ με το ψυγείο από το εργοστάσιο.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 19 Αύγ 2015, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 26 Απρ 2009, 20:06
Δημοσιεύσεις: 13
Το έχω δεύτερο χέρι εδώ και 7 χρόνια..... (μοντέλο του 96) το καντράν δείχνει 340.000 αλλά απ ότι μου είπε ο προηγούμενος άλλαξε μηχανή και έβαλε μία από τίς τελευταίες ..... οπότε και δέν ξέρω πόσα χιλ έχει ο κινητήρας. Ο προηγούμενος ήταν έμπορος ανταλλακτικών Citroen και έτσι έβαλε ηλεκτρικά καθίσματα... ζάντες αλουμινίου και κινητήρα υποθέτω. Δέν ξερω λοιπόν τι προηγήθηκε. Στά χέρια μου πάντως τα τελευταία δύο χρόνια έβαζα και νερό γιατί έχανε λόγω υπερθέρμανσης οπότε δέν μπορούσα κάθε τρείς και δύο να βάζω παραφλού. Θεωρώ αδικαιολόγητο να δημιουργηθεί τέτοια λάσπη και τέτοια άλατα σ' αυτό το διάστημα αλλά τελικά δημιουργήθηκαν. Υπάρχει και η περίπτωση το πρόβλημα να είχε ξεκινήσει από παλιά οπότε σιγά σιγά να έγινε αντιληπτό τώρα που έφτασε στά όρια του.
Τώρα φυσικά μόνο παραφλού.
Άν έχεις mail μου το στέλνεις γιά να σου στείλω φωτογραφίες απο τήν κατάσταση τού ψυγείου.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Αύγ 2015, 06:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10558
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Αν υποθέσουμε ότι το αμάξι κινήθηκε με μόνο ένα ψυγείο, τότε εκείνο έχει 340.000 χλμ. Αρκετά καλά πιστεύω για ψυγείο που κινήθηκε και 2 χρόνια με νερό! Πιθανότατα να έγινε αυτό που λες, δηλαδή να προϋπήρχε το πρόβλημα και να το κατάλαβες τώρα!
Επειδή είμαι πολύ περίεργος να δω πως είναι ένα χαλασμένο ψυγείο, το mail μου είναι: bakevang@gmail.com.
Σε ευχαριστώ πολύ!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Αύγ 2015, 21:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Τζάρτος Χρήστος έγραψε:
Το έχω δεύτερο χέρι εδώ και 7 χρόνια..... (μοντέλο του 96) το καντράν δείχνει 340.000 αλλά απ ότι μου είπε ο προηγούμενος άλλαξε μηχανή και έβαλε μία από τίς τελευταίες ..... οπότε και δέν ξέρω πόσα χιλ έχει ο κινητήρας. Ο προηγούμενος ήταν έμπορος ανταλλακτικών Citroen και έτσι έβαλε ηλεκτρικά καθίσματα... ζάντες αλουμινίου και κινητήρα υποθέτω. Δέν ξερω λοιπόν τι προηγήθηκε. Στά χέρια μου πάντως τα τελευταία δύο χρόνια έβαζα και νερό γιατί έχανε λόγω υπερθέρμανσης οπότε δέν μπορούσα κάθε τρείς και δύο να βάζω παραφλού. Θεωρώ αδικαιολόγητο να δημιουργηθεί τέτοια λάσπη και τέτοια άλατα σ' αυτό το διάστημα αλλά τελικά δημιουργήθηκαν. Υπάρχει και η περίπτωση το πρόβλημα να είχε ξεκινήσει από παλιά οπότε σιγά σιγά να έγινε αντιληπτό τώρα που έφτασε στά όρια του.
Τώρα φυσικά μόνο παραφλού.
Άν έχεις mail μου το στέλνεις γιά να σου στείλω φωτογραφίες απο τήν κατάσταση τού ψυγείου.

πρεπει να εχει το δικο σου χρηστο δερματινα καθίσματα και είναι ένα πρασινο χρωμα?και το ραδιοκασετοφωνο που εχει πρεπει να είναι από 3λιτρη εκδοση....αν θυμαμε το ειχε αγγελια εξω από το μαγαζι του....

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 20 Αύγ 2015, 21:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
Τζάρτος Χρήστος έγραψε:
xantiamanolis έγραψε:
δεν νομιζω να ισχυουν υψηλότερες θερμοκρασίες στον χωρο καυσης που να σου αρπαξει η φλαντζα...ένα καλορυθμισμενο αεριο δεν δημιουργει προβλήματα ναι εχεις μεγαλυτερη θερμοκρασια στο χωρο καυσης αλλα εχεις και πιο ξηρη καυση .....καλο παραφλου να εχεις και δεν εχεις κανενα άλλο πρόβλημα...θα ρωτησω αν χαλασει ο πνευμονας δηλαδη η μεμβρανη τι γινετε μετα νερα και αν το γυριζεις σε βενζινα λογικα δεν θα περναει νερα διοτι κοβεις την τροφοδοσια με ρευμα του πηνιου στον πνευμονα αρα δεν εχεις ροη αεριου προς τα μπεκ αρρα δεν θα εχεις και ροη νερου προς το χωρο καυσης .....

Τελικά ύστερα από έναν έλεγχο στό ψυγείο που έβγαλα (ανοιξα τα καπάκια του και είδα τίς κυψέλες) κατέληξα οτι γιά όλα αυτά που με ταλαιπώρησαν τα δύο ίσως και τρία τελευταία χρόνια ήταν το ψυγείο που ίσως να έγινε και η αιτία για αλλαγές φλάντζας (αφου υπερθερμαίνονταν ο κινητήρας περιστασιακά χωρίς ίσως να το αντιλαμβάνομαι). Οσο γιά τον πνεύμονα έτσι είναι..... οταν υπάρξει ρήγμα στήν μεμβράνη το αέριο λόγω μεγαλύτερης πιεσης εισχωρεί στά νερά και τα κάνει τούρμπο με κίνδυνο να πετάξει κολάρα .... καπάκια.... στόν αέρα. Οταν βέβαια κλείνεις με το κουμπάκι το άέριο όλα αυτά σταματάνε γιατί σταματάει η ροή αερίου στόν πνεύμονα.
Αναρτώ μερικές φωτογραφίες γιά να δείς τήνκατάσταση του ψυγείου..... Αφού δέν έκαψα κινητήρα πάλι καλά..... ευτυχώς παρακολουθούσα τήν θερμοκρασία συνέχεια τον τελευταίο καιρο. Συμπέρασμα. Στήν περίπτωση υπερθέρμανσης πρώτα από όλλα αλλαγή ψυγείου. Έτσι κι αλλιώς με 80 ευρώ το βρίσκεις.

Τελικά παρά τίς προσπάθειές μου δέν μπόρεσα να ανεβάσω φωτογραφίες.

ara στ αεριο ρεταρει το μοτερ χρηστο... οποτε με το που ρεταρει το μοτερ και το γυριζεις βενζινα και στρωνει πας βουρ για επισκευή πνευμονα....και γλυτώνεις πολλα πραγματα...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 21 Αύγ 2015, 07:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2015, 15:10
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Thessaloniki
Ναι... πας κατ ευθειαν για ελεγχο πνευμονα..... Αν και πρεπει να τσεκαρεις και το κυκλωμα νερου στο οποιο θα εισχωρησει αεριο οποτε θα ειναι τσιταρισμενο (υπο παραπανω πιεση της κανονικης).... και οταν ανοιξεις το καπακι του ψυγειου προσεξε μην γινει πυραυλος και ισως μυρισεις και αεριο που θα βγει απο το κυκλωμα νερου
Βεβαια το ρεταρισμα μπορει να οφειλεται και σε χαλασμενο μπεκ αεριου.... το οποιο μπορει να μην δουλευει απο 1 εως και 1ΟΟ%. (αυτο το εχω ζησει).
Τελικα στο αεριο παιζει μεγαλο ρολο η ποιοτητα των Μπεκ.... Ειναι παρα πολυ βασικο και γι αυτο να διαλεξετε σετ ποιοτικο. Το κοστος ενος τετοιου σετ ειναι και πανω απο 2ΟΟ ευρω και οχι τα 7 Ο που κοστιζουν τα ελειποβαρη (ποιοτικως παντα).
Να κανω και μια ερωτηση μηπως ξερεις....... ποιες ειναι οι αιτιες που ο κινητηρας χανει το κεφι του εκει στις 3,5 με 4ΟΟΟ στροφες και λιγο παραπανω κανει σαν να επιασε κοφτη. Αν εχεις αποψη πες μου και ισως μιλησουμε και τηλεφωνικα για να μου πεις τις παραμετρους.
Εγω σημερα θα ασχοληθω με το καθαρισμο του κυκλωματος νερου .... με ολο το κυκλωμα του κινητηρα αφου αλλαξα το ψυγειο και δεν εχω αλλες διαρροες (το ψυγειακι του καλοριφερ ειναι υπο ερευνα.... και εδω στην θεσσαλονικη εχουμε τον Φερεντινο'ειδικο στα νερα και δεν ξερω αν θα ασχοληθω μονος μου η αν θα το παω σ αυτον που εχει και καποια μηχανηματα (δεν μπορω να φανταστω τι ειδους μηχανηματα) για καλυτερη δουλεια. Σημερα θα ενημερωθω και θα ενημερωσω με λεπτομερειες.... εκτος και αν βαρεθηκατε οποτε δεν σας λεω τιποτε. Εγω περιμενω μια αποψη γι αυτη την διστακτικοτητα να ανεβασει στροφες ο κινητηρας.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 22 Αύγ 2015, 07:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2015, 15:10
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Thessaloniki
πρεπει να εχει το δικο σου χρηστο δερματινα καθίσματα και είναι ένα πρασινο χρωμα?και το ραδιοκασετοφωνο που εχει πρεπει να είναι από 3λιτρη εκδοση....αν θυμαμε το ειχε αγγελια εξω από το μαγαζι του....[/quote]

οχι'ασημενιο ειναι.... το ειχε καποιος με το ονομα Παπας. εισαγωγεας ανταλλακτικων γαλλικων αυτοκινητων στην θεσσαλονικη.
οποτε και το ραδιοκασετοφωνο που ειχε ηταν αυτο με την φαρδια οψη. το εργοστασιακο του φανταζομαι και οχι απο καποια μεγαλυτερη εκδοση μοντελου.
τωρα εξοπλιστηκε με ενα κορυφαιο της KENWOOD.
'Θα ανεβαζα αρεκτες φωτογραφιες ακομη και απο το GS που'ειχα' καποτε αλλα ακομη δεν καταφερνω να βρω τον τροπο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιαν 2016, 21:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 07 Δεκ 2015, 21:45
Δημοσιεύσεις: 38
Και για να επιστρέψω στο θέμα... αντιμετώπισα και εγώ την ίδια αστοχία στον αριστερό αγωγό του οδηγού... γυρνάει το ροδάκι χωρίς να γυρνάνε οι περσίδες...(μετά από ένα δυνατό κλικ που άκουσα ένα πρωί όταν πήγα να ανοίξω τις περσίδες)
Έψαξα παντού και τυχαία έπεσα σε αυτό το θέμα όπου το ίδιο έπαθε και ο φίλος από Κροατία, μόνο που είχε την υπομονή και... τις γνώσεις για να ανοίξει το ταμπλό και να το διορθώσει... δείτε τι έλυσε ο άνθρωπος και τι απλή ήταν η βλάβη...

http://www.frenchcarforum.co.uk/forum/v ... &start=150

συνεχίζεται και στην επόμενη σελίδα...
http://www.frenchcarforum.co.uk/forum/v ... &start=165

_________________
Citroen C5 1.6 THP Hydractive III


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Ιαν 2016, 22:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 01 Μαρ 2015, 15:10
Δημοσιεύσεις: 103
Τοποθεσία: Thessaloniki
Εγώ όσες γνώσεις και να αποκτήσω δέν θα ανοίξω όλο αυτό το συρφετό γιά να ανοιγοκλείνουν οι περσίδες.
Ανοίγουν ένα σωρό προοπτικές γιά αστοχίες κατά το λύσιμο / δέσιμο που δέν θα το διακινδυνέψω εκτός και εάν παρουσιαστεί και άλλο πρόβλημα στήν περιοχή οπότε τότε θα το ανοίξω. έχω στό μεταξύ δεί τήν λειτουργία σε ένα καντράν που είδα εκτός αυτοκινήτου οπότε και κατάλαβα οτι απλώς έχει ξεκουμπώσει το μοχλουδάκι η έσπασε το πλαστικό κούμπωμα όπου κουμπώνει ο μοχλός. Μόλις έχω πάρει ενα ενδοσκόπιο και θα δώ αν μπορώ να το σπρώξω μέχρι εκεί μέσα γιά να δώ τό πρόβλημα..... Φαντάζομαι όμως οτι μάλλον δέν θα υπάρχει πρόσβαση έστω γιά ένα καλόδιο με 7χιλιοστά διάμετρο


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Citroen C5 III Πώς βγαίνει το καντράν ???
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Ιαν 2016, 08:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
η πιο σωστη λυση επελεξες χρηστο....αστο και αν βγει κατι στο μελλον το επισκευάζεις......

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 25 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

ΜΗΝΙΑΙΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΚΑΜΑΣ CITROEN ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: cruiser
Απαντήσεις: 2
Φοιτητες στο greek citroen club
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: smpokos
Απαντήσεις: 87
ΥΑΛΟΚΑΘΑΡΙΣΤΗΡΕΣ | CITROEN C4 COUPE 2006
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Pan_81
Απαντήσεις: 5
ΝΕΟ CITROEN ΝΕΜΟ!!
Δ. Συζήτηση: Επαγγελματικά μοντέλα
Συγγραφέας: Petran
Απαντήσεις: 8
Αμορτισέρ για Citroen C3 1.4 hdi, 2014
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: spyrosC3
Απαντήσεις: 7
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ