Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 17:42 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 09:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:51
Δημοσιεύσεις: 150
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Καλημέρα σε όλους .Θέλω να κάνω ένα βιολογικό καθάρισμα στη C5 που έχω και δεν αναλαμβάνει
κανένας λόγω των ηλεκτρονικών που έχει .Ετσι τουλάχιστον μου λένε .Μεσος όρος κόστους τα 100 ευρώ.
Ενας βέβαια με 250 μου λέει ότι αναλαμβάνει τα πάντα. Ξέρει κάποιος τι παίζει,να το κάνω με τα 250 η και έτσι
θα πάθω καποια ζημια . :gflag


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 09:52 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Κάντο στον Πράκτορα με 250,αλλά εγγυημένη δουλειά και με φρέντο.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πρωτη φορα ακουω για τετοια "φοβια". Αττικη εισαι;

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 10:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Ο trapezitis αν δεν κάνω λάθος είναι στη λεβεντοζένα Κρήτη :)

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 11:16 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Ρε παιδιά, για εξηγήστε... τί σόι βιολογικός καθαρισμός είναι αυτός με τα 100 και τα 250 ευρω? Τί προσφέρει? Εγω έκανα πριν κανα μήνα, 30 ευρω στοίχισε.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 11:54 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Και αν ερθεις σε μενα, θα καταλαβεις γιατι πληρωσες 30 αντι των 200 πχ και τι πετυχες...
"Η φτηνια τρωει τον παρα!"......

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 13:01 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
MeddlingMageGR έγραψε:
Ρε παιδιά, για εξηγήστε... τί σόι βιολογικός καθαρισμός είναι αυτός με τα 100 και τα 250 ευρω? Τί προσφέρει? Εγω έκανα πριν κανα μήνα, 30 ευρω στοίχισε.


35 είχε κοστίσει ο πρώτος βιολογικός στην κροτίδα. Ήξερα καλά που πήγαινα, δεν περίμενα τρελά πράγματα, ήθελα απλά να φύγουν "τα πολλά", μιας και δεν είχα χρόνο ούτε για σκούπα τότε.

Κατά την παραλαβή αντίκρισα ένα αυτοκίνητο καθαρό, μύριζε όμορφα (αρωματικό πορτοκάλι, το κλασικό δεντράκι, αφημένο στην θήκη της πόρτας), αλλά ήταν ακόμα υγρό και ήθελε ώρα για να στεγνώσει.

Μόλις έφτασα σπίτι και άρχισα να βλέπω λεπτομερέστερα τη δουλειά που έγινε, είδα ότι ο χώρος αποσκευών δεν είχε καν ανοιχτεί (άρα ούτε σκούπα), οι μοκέτες δεν είχαν περαστεί με τίποτα και μάλιστα, κάτω από τα πατάκια υπήρχαν ακόμα ψίχουλα κλπ. Ο ουρανός, δε, όπως τον είχα αφήσει.


Έπειτα ήρθε η παρέμβαση του Πράκτορα, όχι πολύ αργότερα, ίσως λίγους μήνες μετά (και μάλιστα χειμερινούς, κατά τους οποίους "δεν ιδρώνεις" πολύ). Με το πρώτο πέρασμα, τα καθίσματα, τα πλαινά τους μπράτσα, ακόμα και οι ταπετσαρίες στις πόρτες έβγαζαν βρωμιά. Φυσικά καθαρίστηκε και η μοκέτα, η οποία δεν είχε καθαριστεί ποτέ, στα πλαίσια του βιολογικού.


Τον χειμώνα έκατσε η φάση να κάνω κανά 2-3 μεροκάματα σε τέτοιο μαγαζί, σίγουρα το καλύτερο στα βόρεια, πολύ πιθανά να είναι και το καλύτερο πανελλαδικώς. Οι βόρειοι γνωρίζουν σε ποιο αναφέρομαι, πασίγνωστο εδώ πάνω (και κάτω ίσως), από τα λίγα που κάνουν σωστή δουλειά παντού (εξωτερική και εσωτερική περιποίηση), από τα λίγα με τόσα αυτοκίνητα να περιμένουν (και φυσικά, ανάμεσα σε αυτά, ορισμένα τρελής αξίας και δε μιλάμε για 200 και 300.000 ευρώ...). Το καλύτερο είναι ότι ασχολήθηκα και με εσωτερική περιποίηση (βιολογικό, καθαρισμό πλαστικών, ενυδάτωση κλπ) και ένιωσα μακάκας ακόμα και για τα λίγα 35 ευρώ που είχα δώσει.

Επαλήθευσα τα όσα μου είχε πει ο Πράκτορας για το σωστό βιολογικό καθαρισμό:
-Καθίσματα μπρος-πίσω βγαίνουν και καθαρίζονται ξεχωριστά και εκτός αυτοκινήτου. Πρέπει να γίνουν όσα περάσματα χρειάζονται μέχρι ο αφρός που θα βγαίνει να έχει λευκό χρώμα (δηλαδή η σκούπα να ρουφάει το ίδιο το καθαριστικό και όχι βρωμιά). Επιπλέον, καθαρίζονται ακόμα και οι σιδηρόδρομοί τους, προσεκτικά, χωρίς να αφαίρεθεί το - απαραίτητο για τη λίπανσή - τους γράσσο.

-Πλαινές ταπετσαρίες, το ίδιο.

-Πατάκια, επίσης.

-Οι μοκέτες παντού καθαρίζονται με παρόμοιο τρόπο, ενώ ο ουρανός του αυτοκινήτου πρέπει απλά να λάμπει. Πέρασμα με σκούπα ή μικροίνα, αφαιρούν κάθε πιθανό ίχνος βρωμιάς (μαυρίλες, τσιγαρίλες κλπ).

-Τα πλαστικά καθαρίζονται επιμελώς, δεν μένει τίποτα βρώμικο. Κάθε αεραγωγός καθαρίζεται ξεχωριστά (ακόμα και με μπατονέτα), ακόμα και τα χαμηλότερα πλαστικά τυχαίνουν της καλύτερης περιποίησης και του βαθύτατου καθαρισμού. Οι ζώνες ασφαλείας, το ίδιο. Φυσικά, μετά τον καθαρισμό τους, πρέπει να στεγνώσουν και να ντρεσσαριστούν (ενυθατωθούν, αν θέλετε) με το αντίστοιχο προιόν-γαλάκτωμα κλπ (όχι σπρέι σιλικόνης και λοιπά φτηνά γυαλιστικά).

-Ο χώρος αποσκευών αδειάζει πλήρως και βγαίνει η επένδυση (η μοκέτα) που καλύπτει τη ρεζέρβα (αν είναι μέσα στο αυτοκίνητο). Κομμάτια λαμαρίνας ή πλαστικών καθαρίζονται με προσοχή), ώστε να είναι πεντακάθαρα όταν ξαναμπεί η ρεζέρβα και η μοκέτα που την καλύπτει και αποτελεί το "πάτωμα" του χώρου αποσκευών.


Σε κάθε περίπτωση, εκτός από το σχετικό καθαριστικό (μιλάμε για επώνυμα και εξειδικευμένα προιόντα και όχι Ava η Fairy από την κουζίνα) πρέπει να ψεκαστεί κατά τη διάρκεια (μέσω του διαλύματος του καθαριστικού της σκούπας) ή μετά, το σχετικό αντιμυκητιακό-αντιμικροβιακό προιόν, το οποίο ουσιαστικά αφαιρεί κάθε ίχνος οσμής, ενώ επιπρόσθετα, διασπά κάθε μικροοργανισμό που τυχαίνει να βρίσκεται στον χώρο των επιβατών.

Τις περισσότερες φορές, το σωστό είναι να μη μυρίζει η καμπίνα τίποτα, αποτέλεσμα της αφαίρεσης κάθε φύσεως οσμών. Είναι φορές, βέβαια, που το αντιμυκητιακό αφήνει μια ελαφριά ευχάριστη και διακριτική μυρωδιά.

Ξεχνάμε τις βαριές μυρωδιές στην καμπίνα. Αν κατά την παραλαβή το αυτοκίνητο μυρίζει ακόμα βαριά, σημαίνει ότι δεν έχει στεγνώσει ---> δεν πραγματοποιήθηκε σωστή απόπλυση και "ρούφηγμα" των υγρών που έχουν ψεκαστεί, με αποτέλεσμα - λόγω υγρασίας - να δημιουργούνται εκ νέου παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Συνήθως, μετά από μια σωστή απόπλυση, το κάθισμα δε χρειάζεται παρά λίγες μόνο ώρες για να στεγνώσει πλήρως (2-3), μιας και η περίσσεια υγρασίας έχει ουσιαστικά αφαιρεθεί με τη σκούπα.


Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο, δίνοντας μια εικόνα για το που πηγαίνουν τα 200-250 ευρώ ενός σωστού βιολογικού καθαρισμού.

Εάν υπάρχει κάπου ασάφεια, παρακαλώ τον φίλο Πράκτορα να διορθώσει ή να συμπληρώσει.

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 13:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ 2006, 08:06
Δημοσιεύσεις: 2852
Τοποθεσία: Phoenix - LineageII official Server
Πράκτορας έγραψε:
Και αν ερθεις σε μενα, θα καταλαβεις γιατι πληρωσες 30 αντι των 200 πχ και τι πετυχες...
"Η φτηνια τρωει τον παρα!"......

Στάλθηκε από το LG-P880 μου


Θα προτιμούσα να στα δώσω για ένα γυάλισμα, αλλά είσαι μακριά ρε Δημήτρη... Απο τον βιολογικό δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις. Σκέψου ότι έχω 2 γάτες και 1 σκύλο, και μήνα παρά μήνα τρέχουμε στους κτηνιάτρους. Ξέρεις τί αφήνουν τα ζώα μέσα στο αμάξι? Φυσικά και ξέρεις. Τρίχες, πιτυρίδα, πατημασιές, μυρωδιές... Εμένα ο ένας μου ο γάτος οποτε τον κλείνω στο κλουβί του, χέζεται πατόκορφα, τα πατάει και όλας, και μετά άντε να τον βγάλεις.
Επίσης μετά από κάθε καλοκαίρι, ενας βιολογικός για "να φύγει η αρμύρα" το θεωρώ δεδομένο.
Όπως καταλαβαίνεις, για τη δική μου χρήση, δεν αξίζει να δώσω 200 ευρώ για βιολογικό. Όχι ότι δεν θα το κάνεις τέλειο, θα το κάνεις και με το παραπάνω. Απλά δε γίνεται σε κάθε βιολογικό να δίνω τόσα λεφτά γιατί κάνω 3 με 4 φορές το χρόνο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 16:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Καταλαβαινω τι λες ακριβως Δημητρη. Το σχολιο μου δεν αναφεροταν στο "ελα να στο κανω για τα χρηματα....", αλλα για να δεις ποσο βρωμα θα εβγαζε.

Οσο για τα οσα λες, να σου απαντησω διαφορετικα: οταν κανουμε μπανιο, καθαριζομαστε σωστα, ασχετα με το ποσο πολυ ή γρηγορα θα ιδρωσουμε/βρωμισουμε.
Το ποσες ωρες περναμε στο αυτοκινητο μας, το ξερουμε ολοι. Ποσο μαλλον οταν βαζουμε παιδια σε εναν χωρο που δεν ειναι καθαρος. Οσο για κατοικιδια, υπαρχει ασφαλης και καθαρος τροπος μεταφορας τους ωστε να διατηρειται ο χωρος του αυτοκινητου σε ενα αλφα επιπεδο.

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 14 Ιουν 2015, 17:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ 2011, 23:15
Δημοσιεύσεις: 1004
linker έγραψε:
....
Έπειτα ήρθε η παρέμβαση του Πράκτορα, όχι πολύ αργότερα, ίσως λίγους μήνες μετά (και μάλιστα χειμερινούς, κατά τους οποίους "δεν ιδρώνεις" πολύ). Με το πρώτο πέρασμα, τα καθίσματα, τα πλαινά τους μπράτσα, ακόμα και οι ταπετσαρίες στις πόρτες έβγαζαν βρωμιά. Φυσικά καθαρίστηκε και η μοκέτα, η οποία δεν είχε καθαριστεί ποτέ, στα πλαίσια του βιολογικού.

Τον χειμώνα έκατσε η φάση να κάνω κανά 2-3 μεροκάματα σε τέτοιο μαγαζί, σίγουρα το καλύτερο στα βόρεια, πολύ πιθανά να είναι και το καλύτερο πανελλαδικώς. Οι βόρειοι γνωρίζουν σε ποιο αναφέρομαι, πασίγνωστο εδώ πάνω (και κάτω ίσως), από τα λίγα που κάνουν σωστή δουλειά παντού (εξωτερική και εσωτερική περιποίηση), από τα λίγα με τόσα αυτοκίνητα να περιμένουν (και φυσικά, ανάμεσα σε αυτά, ορισμένα τρελής αξίας και δε μιλάμε για 200 και 300.000 ευρώ...). Το καλύτερο είναι ότι ασχολήθηκα και με εσωτερική περιποίηση (βιολογικό, καθαρισμό πλαστικών, ενυδάτωση κλπ) και ένιωσα μακάκας ακόμα και για τα λίγα 35 ευρώ που είχα δώσει.

Επαλήθευσα τα όσα μου είχε πει ο Πράκτορας για το σωστό βιολογικό καθαρισμό:
-Καθίσματα μπρος-πίσω βγαίνουν και καθαρίζονται ξεχωριστά και εκτός αυτοκινήτου. Πρέπει να γίνουν όσα περάσματα χρειάζονται μέχρι ο αφρός που θα βγαίνει να έχει λευκό χρώμα (δηλαδή η σκούπα να ρουφάει το ίδιο το καθαριστικό και όχι βρωμιά). Επιπλέον, καθαρίζονται ακόμα και οι σιδηρόδρομοί τους, προσεκτικά, χωρίς να αφαίρεθεί το - απαραίτητο για τη λίπανσή - τους γράσσο.

-Πλαινές ταπετσαρίες, το ίδιο.

-Πατάκια, επίσης.

-Οι μοκέτες παντού καθαρίζονται με παρόμοιο τρόπο, ενώ ο ουρανός του αυτοκινήτου πρέπει απλά να λάμπει. Πέρασμα με σκούπα ή μικροίνα, αφαιρούν κάθε πιθανό ίχνος βρωμιάς (μαυρίλες, τσιγαρίλες κλπ).

-Τα πλαστικά καθαρίζονται επιμελώς, δεν μένει τίποτα βρώμικο. Κάθε αεραγωγός καθαρίζεται ξεχωριστά (ακόμα και με μπατονέτα), ακόμα και τα χαμηλότερα πλαστικά τυχαίνουν της καλύτερης περιποίησης και του βαθύτατου καθαρισμού. Οι ζώνες ασφαλείας, το ίδιο. Φυσικά, μετά τον καθαρισμό τους, πρέπει να στεγνώσουν και να ντρεσσαριστούν (ενυθατωθούν, αν θέλετε) με το αντίστοιχο προιόν-γαλάκτωμα κλπ (όχι σπρέι σιλικόνης και λοιπά φτηνά γυαλιστικά).

-Ο χώρος αποσκευών αδειάζει πλήρως και βγαίνει η επένδυση (η μοκέτα) που καλύπτει τη ρεζέρβα (αν είναι μέσα στο αυτοκίνητο). Κομμάτια λαμαρίνας ή πλαστικών καθαρίζονται με προσοχή), ώστε να είναι πεντακάθαρα όταν ξαναμπεί η ρεζέρβα και η μοκέτα που την καλύπτει και αποτελεί το "πάτωμα" του χώρου αποσκευών.


Σε κάθε περίπτωση, εκτός από το σχετικό καθαριστικό (μιλάμε για επώνυμα και εξειδικευμένα προιόντα και όχι Ava η Fairy από την κουζίνα) πρέπει να ψεκαστεί κατά τη διάρκεια (μέσω του διαλύματος του καθαριστικού της σκούπας) ή μετά, το σχετικό αντιμυκητιακό-αντιμικροβιακό προιόν, το οποίο ουσιαστικά αφαιρεί κάθε ίχνος οσμής, ενώ επιπρόσθετα, διασπά κάθε μικροοργανισμό που τυχαίνει να βρίσκεται στον χώρο των επιβατών.

Τις περισσότερες φορές, το σωστό είναι να μη μυρίζει η καμπίνα τίποτα, αποτέλεσμα της αφαίρεσης κάθε φύσεως οσμών. Είναι φορές, βέβαια, που το αντιμυκητιακό αφήνει μια ελαφριά ευχάριστη και διακριτική μυρωδιά.

Ξεχνάμε τις βαριές μυρωδιές στην καμπίνα. Αν κατά την παραλαβή το αυτοκίνητο μυρίζει ακόμα βαριά, σημαίνει ότι δεν έχει στεγνώσει ---> δεν πραγματοποιήθηκε σωστή απόπλυση και "ρούφηγμα" των υγρών που έχουν ψεκαστεί, με αποτέλεσμα - λόγω υγρασίας - να δημιουργούνται εκ νέου παθογόνοι μικροοργανισμοί.

Συνήθως, μετά από μια σωστή απόπλυση, το κάθισμα δε χρειάζεται παρά λίγες μόνο ώρες για να στεγνώσει πλήρως (2-3), μιας και η περίσσεια υγρασίας έχει ουσιαστικά αφαιρεθεί με τη σκούπα.


Ελπίζω να βοήθησα, έστω και λίγο, δίνοντας μια εικόνα για το που πηγαίνουν τα 200-250 ευρώ ενός σωστού βιολογικού καθαρισμού.

Εάν υπάρχει κάπου ασάφεια, παρακαλώ τον φίλο Πράκτορα να διορθώσει ή να συμπληρώσει.


υπαρχει τέτοιο πράγμα ? εντυπωσιάστηκα, το λιγότερο
μακαρι να μπορουσα να σου φερω το αυτοκίνητο να του κανεις μια τετοια περιποίηση και χαλάλι το κόστος

_________________
Ηλίας
http://www.flickr.com/photos/kilomeater/


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2015, 08:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Ναι υπάρχει, για αυτό και χρεώνεται η υπηρεσία σε αυτές τις τιμές :thumb

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2015, 08:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Επί του αρχικού post, και εγώ πρώτη φορά ακούω μαγαζί να αρνείται να κάνει βιολογικό επειδή έχει πολλά ηλεκτρονικά το αυτοκίνητο :suspi Το πιο χοντρό που έχω ακούσει είναι να μην κάνουν πατόκορφο καθαρισμό μηχανής αν υπάρχουν πουθενά πολλά μαζεμένα καλώδια, connectors ή ορατά ευπαθή σωληνάκια, επειδή βαριούνται να βάλουν μερικές πλαστικές σακουλίτσες και θέλουν να κάνουν γρήγορα -και τσαπατσούλικα- τη δουλειά....

Και όντως η διαφορά βιολογικού με "βιολογικού" είναι σημαντική. Δεν ξέρω αν δικαιολογούνται πλήρως τα 150-200ευρώ που κοστολογείται ένας κανονικός βιολογικός, και πάλι μιας μέρας δουλειά είναι, αλλά σίγουρα τα 30-40-50 ευρώ του "βιολογικού" που κάνουν τα περισσότερα προσφορομάγαζα είναι του στυλ "ψεκάστε-σκουπίστε-τελειώσατε". Δεν γίνονται αεραγωγοί, δεν γίνονται καθίσματα, δεν γίνονται ράγες, βάσεις και θήκες, και φυσικά δεν περνιούνται όσα χέρια χρειάζονται για να καθαρίσουν εντελώς οι επιφάνειες.

Πιο πολύ βλέπω αυτούς σαν mini καθαρισμούς, σαν το κερί που βάζουν με το σαμπουάν ή το spray-on (που διαρκεί μερικές μέρες), ενώ ο κανονικός βιολογικός είναι το αντίστοιχο του κανονικού κερώματος. Εξ'ου και οι διαφορές στη τιμή....

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2015, 19:04 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 01 Ιαν 2013, 20:51
Δημοσιεύσεις: 150
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ
Παιδια μακάρι να μπορούσα να πάω στον Πράκτορα .Βεβαίως όπως είπε ο φίλος μενω Κρήτη και είναι δύσκολο να πάω Θεσσαλονίκη
εκτός και εαν ξαναβάλουν καραβι που υπήρχε παλαιότερα.Να σας πω τώρα που ακριβώς εστιάζουν το πρόβλημα και δεν θέλουν να αναλάβουν .Πρώτα απ΄ολα στα καθίσματα μόλις είδαν ότι δεν μπορουν να βγάλουν τους ανιχνευτές ζωνών,μετα μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν για την οροφή γιατί δεν είναι σκληρή αλλα είναι όπως το latex και μπορει να χαλάσει . Ο άλλος τωρα που μου είπε
ενταξει αλλα με την τριπλασια τιμή μου είπε οτι τα μηχανήματά του είναι τελευταίας αγοράς απο γερμανία κανουν τα πάντα.Τώρα εμενα
δεν με φοβίζουν τα καθίσματα αλλα η οροφή !!!!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 15 Ιουν 2015, 21:10 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φιλε Τραπεζιτη, πραγματικα τα οσα λες μου κανουν μεγαλη εντυπωση, δειχνουν δε πως δεν κατεχουν το "αθλημα" και ειναι τουλαχιστον ερασιτεχνες. Αν πας ακομη και συον ακριβο, βγαλε φωτο πριν το παραδωσεις με φοντο το μαγαζι του, διοτι αν με τα γερμανικα μηχανηματα κρεμασει ο γαλλικος ουρανος, να μπορεις να τον κυνηγησεις.

Στάλθηκε από το LG-P880 μου

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Βιολογικος Καθαρισμος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 17 Ιουν 2015, 14:09 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 25 Οκτ 2009, 02:28
Δημοσιεύσεις: 1485
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
The Ace έγραψε:
Επί του αρχικού post, και εγώ πρώτη φορά ακούω μαγαζί να αρνείται να κάνει βιολογικό επειδή έχει πολλά ηλεκτρονικά το αυτοκίνητο :suspi


Βρέθηκα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Mercedes προ διμήνου και άκουσα πικραμένη ιστορία για CLK που έκανε βιολογικό καθαρισμό.

Υπήρχε μία πλακέτα με τον αισθητήρα θερμοκρασίας στο μέσον της μπροστά αριστερής κολόνας του παρμπρίζ, ήταν κάτω από το ύφασμα και δε φαινόταν, και δεν τα πήγε καθόλου καλά με τον ατμό και τα καθαριστικά που έφαγε.

Χάλασε, δε δούλευε η αυτόματη ρύθμιση του κλιματισμού, και κόστισε γύρω στο 500ρικο καινούργια....

_________________
Όταν όλα πάνε κατά διαόλου, βρίσκεις να παρκάρεις!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 15 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Καθαρισμός μπεκ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: stef08
Απαντήσεις: 8
Καθαρισμός ζαντών Εσωτερικά
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: SoCrazy
Απαντήσεις: 18
Καθαρισμος ψυγειο νερου και αερα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: nauxa
Απαντήσεις: 14
Καθαρισμός - Περιποίηση Δερμάτων
Δ. Συζήτηση: Περιποίηση Αυτοκινήτου
Συγγραφέας: crazywolf
Απαντήσεις: 3
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ