Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:00 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Μάιος 2017, 15:34 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Μπορεις να τις ανεβασεις χωρις εγγραφη απο το postimage.org.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 07:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Απρ 2017, 07:47
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Athens, North
Sorry που σας έβγαλα :ot

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Εικόνα

Edit: Να συμπληρώσω ότι όταν έφευγα απο την Carglass, είχε μερικές "ζάρες" στο μέσο του παραθύρου με αποτέλεσμα η εφαρμογή να μην φαίνεται τέλεια. Όμως μετά από περίπου 8 ώρες είχαν "ισιώσει".


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 08:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Πάντα έτσι είναι, έχω βάλει σε 5-6 αυτοκίνητα μεμβράνες, ούτε ένα δεν ήταν "τέλειο" από τη πρώτη στιγμή.

Μη το πλύνεις εσωτερικά για τις επόμενες 2-3 μέρες, και προσοχή με το ανεβοκατέβασμα των παραθύρων γι'αυτές τις 2 μέρες.

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 09:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Και εμένα όταν μου το παρέδωσε είχε κάποιες φυσαλίδες και μου είπε να το αφήσω στον ήλιο και θα φύγουν, το πρώτο 48ωρο θέλει τον ήλιο για να "πατήσουν". Την άλλη μέρα ήταν όλες πένα.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 09:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Απρ 2017, 07:47
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Athens, North
Περιμένω το Σάββατο για τον πλήρη καθαρισμό.
Το έχω αφήσει εκτός γκαράζ για ηλιοθεραπεία, έκρυψα και τα κλειδιά απο την σύζυγο για να μην το πάρει (της είπα να μην ανοίξει παράθυρα αλλά είναι απο τα άτομα που λες μην - και το κάνει ... επειδή μπορεί)

Πάντως, η διαφορά θερμοκρασίας ήταν άμεσα αισθητή. Πιστεύω είναι απο τα λεφτά που αξίζει να δώσει κανείς για το αυτοκίνητο του και παίρνεις άμεσα επιστροφή, όπως πχ αμορτισέρ, φρένα κτλ.

Ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση επίσης μου είπε ότι οι μεμβράνες περιέχουν μέταλλα (?!?) και όσο περνάει ο καιρός ανοίγουν σαν χρώμα, οπότε αν αλλάξεις μετά απο 2-3 χρόνια μια ζελατίνα, οι τόνοι δεν θα είναι οι ίδιοι.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 09:43 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Οταν ειχα βαλει ζελατινες, εκοψα μικρα κομματια χαρτοταινιας κ τα εβαλα πανω στους διακοπτες, καλυπτοντας τους πληρως. Οποτε κ να πηγαινε το χερι εκει, υπηρχε μια "υπενθυμιση αποφυγης".

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 10:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Απρ 2017, 07:47
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Athens, North
Πράκτορας έγραψε:
Οταν ειχα βαλει ζελατινες, εκοψα μικρα κομματια χαρτοταινιας κ τα εβαλα πανω στους διακοπτες, καλυπτοντας τους πληρως. Οποτε κ να πηγαινε το χερι εκει, υπηρχε μια "υπενθυμιση αποφυγης".

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλά εγώ σκεφτόμουν να αφαιρέσω την ασφάλεια εντελώς για να είμαι σίγουρος... απλά δεν προλάβαινα χτες :lol
Redneck thinking.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 11:11 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Φρομ Αλμπουκερκι; χαχαχα

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 15:12 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 09 Σεπ 2012, 12:42
Δημοσιεύσεις: 11784
Τοποθεσία: GoodView City
Εικόνες: 3
oldgrober έγραψε:
Ο άνθρωπος που έκανε την εγκατάσταση επίσης μου είπε ότι οι μεμβράνες περιέχουν μέταλλα (?!?) και όσο περνάει ο καιρός ανοίγουν σαν χρώμα, οπότε αν αλλάξεις μετά απο 2-3 χρόνια μια ζελατίνα, οι τόνοι δεν θα είναι οι ίδιοι.

Μεγάλη συζήτηση αυτή στα ξένα φόρα για τα μέταλλα. Έχω την εντύπωση ότι σου έδωσε και εγγύηση εφ όρου ζωής για το χρώμα και για το κολλημα. Lumar είναι;

Μεγιες. Πιστεύω και εγώ ότι είναι ένα αναγκαίο έξοδο. Ωραίο έγινε!!!


Στάλθηκε από το γραφείο μου στον πλανήτη Nibiru !!!

_________________
Godzilla
Αμαρτωλός

Ενας σοφός είπε κάποτε:
Ρε δεν γαμιέται?
Και έζησε ευτυχισμένος για πολλά χρόνια.

Βαγγέλης


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 15:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος 2011, 19:53
Δημοσιεύσεις: 3229
Έγραψε ότι τις έβαλε στην Carglass, οπότε Madico πρέπει να είναι. Όντως ωραίο το αποτέλεσμα, ισως θα μπορούσες να έβαζε και πιο σκούρες πίσω.

_________________
Μάθε γιατί εγώ και 28 εκατομμύρια ακόμη χρήστες λατρεύουμε τη Revolut. Κάνε εγγραφή με τον παρακάτω σύνδεσμο: https://revolut.com/referral/?referral- ... JUN1-23-AR


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 04 Μάιος 2017, 20:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Απρ 2011, 10:48
Δημοσιεύσεις: 5966
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Εικόνες: 3
vpafi έγραψε:
είναι ένα αναγκαίο έξοδο


στανταρ... :D

_________________
DS3 THP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Μάιος 2017, 16:56 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 28 Απρ 2017, 07:47
Δημοσιεύσεις: 33
Τοποθεσία: Athens, North
Bill30f έγραψε:
Έγραψε ότι τις έβαλε στην Carglass, οπότε Madico πρέπει να είναι. Όντως ωραίο το αποτέλεσμα, ισως θα μπορούσες να έβαζε και πιο σκούρες πίσω.


Ναι είναι Madico. Για το πιο σκούρες, αυτές που φοράει τώρα, για μένα είναι αρκετά καλές. Μπορούσαν να μπουν και τέρμα μαύρες αλλά είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον βαθμό δυσκολίας που θα έχω στην βραδινή οδήγηση.

Βέβαια στο προηγούμενο αυτοκίνητο, με τον ίδιο βαθμό σκουρότητας, μάρκα 3Μ, η ορατότητα απο μέσα προς τα έξω πιστεύω ήταν δύσκολη για να δεις.

Στο τέλος της ημέρας οι ζελατίνες μπήκαν, μου αρέσουν όπως είναι, πιστεύω ήταν ένα καλό εμπορικό deal, και φυσικά ευχαριστώ όσους με βοήθησαν σε αυτήν την απόφαση.

Η επόμενη αλλαγή είναι η αντικατάσταση του δερμάτινου μέρους στον επιλογέα ταχυτήτων (manual 5άρι). Σε άλλο threat! :)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 07 Μάιος 2017, 18:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ 2017, 17:51
Δημοσιεύσεις: 9
Καλησπέρα σε όλους

για το δικό μου C4 που θέλω να βάλω φυμέ ξέρει κανένας κάποιον Θεσσαλονίκη με καλές τιμές και ποιότητα? :c4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Μάιος 2017, 17:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 14 Σεπ 2015, 18:02
Δημοσιεύσεις: 3506
2.Δεν επιτρέπεται σε κανένα όχημα τόσο στον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα όσο και στους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού, η επικόλληση μεμβρανών οι οποίες μεταβάλλουν το συντελεστή μετάδοσης φωτός των εδαφίων (α) και (β) της παρ. 1 του άρθρου 2 της παρούσας. Επιτρέπεται, όμως:
α) Η επικόλληση «λωρίδας» μεμβράνης πλάτους έως 10 εκατοστών (μετρούμενη από την πάνω πλευρά του υαλοπίνακα) για την αντιθαμβωτική προστασία του οδηγού και
β) Η επικόλληση μεμβράνης περιορισμού υπεριώδους ακτινοβολίας.
3.Στους υπόλοιπους υαλοπίνακες του οχήματος γίνεται αποδεκτή η επικόλληση μεμβράνης σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στο άρθρο 4 της παρούσας.

ΔΗΛΑΔΗ :
1.Ο ελάχιστος συντελεστής μετάδοσης φωτός των εγκεκριμένων υαλοπινάκων των κυκλοφορούντων οχημάτων καθορίζεται σε:
α) 75% για τον εμπρόσθιο ανεμοθώρακα.
β) 70% για τους υαλοπίνακες εκατέρωθεν της θέσης του οδηγού.
γ) 70% για τους πίσω πλευρικούς υαλοπίνακες και τον οπίσθιο ανεμοθώρακα, εφόσον το όχημα δεν φέρει πλευρικούς καθρέφτες.

Εγώ γιατί από αυτά καταλαβαίνω οτι Απαγορεύονται οποιεσδήποτε μεμβράνες αλλάζουν τον συντελεστή μετάδοσης φωτός του τζαμιού οδηγού και συνοδηγού? Δηλαδή Παρακτικά ΌΛΕΣ (πλήν κάποιον τύπου 99% Vlt). Ο συντελεστής φωτός εξαρτάται από την κατασκευή του κρυστάλλου και ουσιαστικά ο νόμος λέει οτι απαγορεύεται να επηρεαστεί ο συντελεστής αυτός. Εκτός και το 2.β είναι "παραθυράκι" αφού λέει για προστασία UV και οι μεμβράνες που βάζουμε είναι τέτοιες. :hmm

_________________
2002 Xsara 1.6 16v Exclusive (18/01/2002 - 21/08/2018)
2016 C4 1.6 BlueHdi 120 S&S (4/06/2016- )
MY2019 Ford Fiesta ST-line (12/10/2018-)


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Φιμέ μεμβράνες και συντήρηση
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 25 Μάιος 2017, 17:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Είναι θέμα ερμηνείας, αφού το λεκτικό παραπέμπει στις υποπαραγράφους, οι οποίες με τη σειρά τους αναφέρουν ποσοστά. Αν έλεγε "απαγορεύεται" και τέλος, θα ήταν σαφές. Τώρα όμως που παραπέμπει σε ποσοστά, τότε μπορείς να το ερμηνεύσεις ότι οι μεμβράνες δεν πρέπει να περιορίσουν τη φωτοδιαπερατότητα πέρα από τα όρια των (α), (β), (γ). Και αυτό κάνουν όλοι οι εγκαταστάτες, και γι'αυτό παίρνουν πάνω τους και την ευθύνη έναντι του νόμου/ΚΥΑ ;)

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 7 από 9 [ 134 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Επόμενο



Συναφή θέματα

χρηση και συντηρηση C5 break
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C5
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Φιμέ τζάμια
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 572
Ερώτηση για Φιμέ Τζάμια
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C2
Συγγραφέας: jorjo
Απαντήσεις: 9
Φιμε φαναρια
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: giorgosr32
Απαντήσεις: 21
Προσφορα για ΦΙΜΕ..
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: pmike26
Απαντήσεις: 40
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ