Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:13 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Μάιος 2013, 23:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Έχω παρατηρήσει τελευταία οτι αρχίσαμε και χαλάμε την ωραία παρέα που είχαμε φτιάξει με αρκετό κόπο.
Σαφώς λοιπόν κάτι συμβαίνει.
Όπως σε κάθε σωστή οικογένεια όλα είναι υπο συζήτηση,πιστεύω οτι θα πρέπει να το συζητήσουμε και αυτό.
Και μην μου πείτε για οικονομική κρίση,μην μου πείτε για δουλειά,μην μου πείτε για θέμα ημέρας,γιατί και πρίν υπήρχαν αυτά.
Κάτι λοιπόν φταίει......
Τι φταίει,ή ποιός φταίει.....μήπως εγώ που η μούρη απο το καρούλι μου είναι γεμάτη μυγάκια,μήπως ο Πράκτορας που το δικό του καρούλι λάμπει συνέχεια,μήπως η γριά του Δημήτρη που έχει μισό εκατομμύριο χιλιόμετρα,ή μήπως ο Νικόλας που πιστεύει οτι είναι ο Τζόρνταν?

Όλες οι απόψεις δεκτές,αλλά με επιχειρήματα,και παρακαλώ κρατήστε το θέμα καθαρό,γιατί είναι σημαντικό.

Ευχαριστώ.


Edited by Enginekiller 03/06/2013 23:04:
Το θέμα ανοίχθηκε από το Μάνθο για τη Θεσσαλονίκη και όχι γενικά για όλη την Ελλάδα οποτε παρακαλώ να απαντήσουν από εδώ και έπειτα κυρίως Θεσσαλονικείς.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Μάιος 2013, 23:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Ημουνα στο τσακ να ερθω σημερα καθώς προσγειώθηκα ακριβως 9,30 αλλα δυστυχώς ημουνα κουρασμενος.
Αυτο που περιγραφεις Μανθο το εχουμε συζητησει αρκετές φορές και σε καποιες απο τις εκτακτες καθοοτι ειναι μια παρατηρηση που μας εχει απασχολησει.

Εγω παλι πιστευω πως ο παραγοντας οικονομική κριση ειναι πιθανότερος. Δεν κρυβω και δεν ντρεπομαι να πώ οτι και εγω πολλές φορές επέλεξα να μην ερθω ειτε γιατι δεν ειχα βενζινη και χρειαζομουνα εστω και αυτην την λιγη να μου κρατησει οσο το δυνατό περισσότερο, ειτε γιατι λυπομουνα τα 10 -15 η εστω και τα 5 ευρω μιας μπύρας.

Ισως απο την αλλη ακριβως επειδη γιναμε οικογενεια και εχουμε αναπτύξει διαφορετικη και πιο οικεία σχεση μεταξύ μας, αθελά μας να αποξενώνουμε καποιους και να αισθάνονται παρείσακτοι....

Αν και βαθιά μεσα μου πιστεύω οτι ειναι απο την απαράμμιλη ομορφιά σου και του Πρακτορα που τρομάζει και στοιχείώνει οποιον σας γνωρίσει.....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Απ: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 31 Μάιος 2013, 23:46 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Τι να πούμε κ εμείς εδώ κάτω που εδώ κ δυο χρονια έχουμε ακυρώσει 3-4 εκδρομές, σε κάθε meeting είμαστε τα ίδια 3-4 άτομα, σε διοργανώσεις/εκδηλώσεις κτλ δεν πατάει ψυχή (πλην της πίτας) ακόμα κ άτομα που μένουν 4-5 χιλιόμετρα από το σημείο συνάντησης για να παρουν ένα καφέ των 3 ευρώ, σε εκδηλώσεις τύπου 'Ινστιτούτο οδικής ασφαλείας' κτλ 10 άτομα, για το acropolis μου λέγαν συνάδερφοί μου να έρθουν κ εγώ έλεγα ρε παιδιά ολόκληρο το club θέλει να πάει για να μη γίνουμε ρεζιλι κ παρακαλαγα εδώ μέσα να έρθουν κ όσοι θα έρθουν θα φέρουν κ τις γυναίκες τους κ τα παιδιά τους για να μαζευτούμε άτομα κτλ...
Δε μπορώ να καταλαβω... Ότι κ αν διοργανώνουμε δε θα έρθει κανένας... Meeting στον Άλιμο 5 χιλιόμετρα από τον Πειραιά κ άτομα από τον Πειραιά λένε ότι θέλουν να έρθουν κ δεν έρχονται... Όλοι βιώνουμε την κρίση κ εγώ ήμουνα μια περίοδο ανεργος αλλά δε μπορώ να δικαιολογήσω να μη μπορείτε να δώσετε 3 ευρώ για ένα καφέ το μήνα η έστω μια φορα κ 2 ευρώ για βενζίνη να έρθετε... Κ αν δε μπορείτε να τα δώσετε αλλά θέλετε να έρθετε θα σας κεράσω κ εγώ μια φορά κ ας παίρνω κ εγώ 3 κ 60... Πριν 2 χρόνια γεμίζαμε όλη την καφετέρια κ τώρα ψυχή... Όλοι χάλια ψυχολογία έχουμε αλλά υποτίθεται ότι γραφεστε εδώ γιατί σας αρέσει κάτι αλλά μετά τι κάνετε;

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 00:16 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 22 Ιαν 2007, 21:35
Δημοσιεύσεις: 1404
Τοποθεσία: Λοφος Σκουζε
Επειδη ειμαι κι εγω απο αυτους που εξαφανιστηκαν να πω την δικια μου γνωμη. Πιστευω οτι ηρθε το πληρωμα του χρονου και απλα μεγαλωσαμε και η ροη της ζωης μας κανει αναγκαστικα να στρεψουμε αλλου τα ενδιαφεροντα μας. Παραδειγμα καποιοι παντρευτηκαν καναν οικογενεια, καποιοι χασαν την δουλεια τους, καποιοι αλλαξαν αυτοκινητα κ.ο.κ. Απλα πρεπει να ερθει η επομενη "γενεια" να τρεξει το ενδιαφερον. Αλλα περαν αυτων σε μεγαλα μαζωματα οπως η κοπη της πιτας ειμαστε ολοι εκει.. Πανελληνιο θα παμε??? :rop

_________________
Life is too short to drink cheep beer... cheers mate!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 00:38 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Θεωρώ πως δεν είναι το οικονομικό το μείζον θέμα, όχι πάντα και όχι για τους πολλούς. Τα προβλήματα της καθημερινότητας, τα οποία συμπεριλαμβάνουν και το οικονομικό, σίγουρα δε βοηθάνε σε μια έξοδο-συνάντηση με άλλα μέλη ενός φόρουμ κοινού ενδιαφέροντος.

Δε μπορώ παρά να πω πως ο καθένας κάνει τις επιλογές του και θέτει προτεραιότητες. Και ως φαίνεται, το να λειτουργείς σε ένα φόρουμ αλλά και να βρίσκεσαι έξω από αυτό με τα ίδια άτομα, δε βαραίνει πάντα το ίδιο. Πικρή αλήθεια αλλά είναι αλήθεια.

Θα διαφωνήσω με τον Κρασοποιό όσον αφορά το ότι υπάρχουν οι "εμείς" και οι "υπόλοιποι", μιας και δεχόμαστε με χαρά και πάνω από όλα ισότιμα οποιαδήποτε τα νέα μέλη που έρχονται σε συναντήσεις.


Όσο για μένα, τον Μάνθο και την ομορφιά μας, εκφράζουμε τη πραγματική έννοια του "Μυτη-ing" :laugh

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 01:09 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
Πέτρο ακριβώς αυτό ήθελα να γράψω κι εγώ, αλλά με προλαβες!

Η ζωή κάνει κύκλους. Κάποτε ασχολούμαστε, κάποτε όχι.
Τα ενδιαφέροντα και οι καταστάσεις αλλάζουν, οι δουλειές αυξάνονται 'η μειώνονται, η οικογένεια έρχεται και πλέον κοιτάς αλλα φόρουμ, με άλλο περιεχόμενο. 'Η η δουλειά σε κάνει να στραφείς σε αλλά φόρουμ που ασχολούνται με την δουλειά σου, βρίσκεις πελάτες κλπ, και ένα φόρουμ με αυτοκίνητα είναι κάτι άσχετο με το αντικείμενο της δουλείας σου.

Αν κάνουμε ανάλυση στα άτομα που έχουν φύγει, που έχουν μείνει, 'η που είναι μία μέσα μία έξω, θα βρούμε κάποιες κατηγορίες που -η κατηγορία στην οποία ανήκουν- καθορίζει τον χρόνο παραμονής σε ένα φόρουμ.

Παραδείγματα:
-κάποιος με ενδιαφέρον στη μάρκα
-κάποιος νέος ιδιόκτητης, που κάθε φορά όμως αλλάζει μάρκες
-κάποιος που μπαίνει απλά για ενημέρωση
-κάποιος που είναι επαγγελματίας του χώρου
-κάποιος που είναι μικρός/μεγάλος σε ηλικία κι έχει χρόνο.
-κάποιος που μπαίνει για την παρέα και τους φίλους, πέρα από το αυτοκίνητο

Υπάρχουν κι άλλες πολλές κατηγορίες, αλλά οι βασικές είναι αυτές.

Οπότε δεν φεύγουν/απομακρύνονται όλοι για τον ίδιο λόγο. Κάποιους μπορείς να τους κρατήσεις, κάποιους άλλους όχι... :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 06:47 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Ω ρε Καλημεραααα, τι εγινε? μας πιασαν τα ψυχολογικα μας?
Μη μασατε! Το GCC δεν πεθαινει!

Δε νομιζω οτι χανομαστε οπως λεει ο τιτλος, ουτε οτι η οικονομικη κριση δεν επηρεασε κατα πολυ τις εκδρομες μας και τα event μας.
Χανομαστε, τι εννοουμε με το "χανομαστε" σιγα σιγα. Οποιος δε θελει να χαθει, δε χανεται. Θα μπει να πει μια καλημερα που και που, θα παρει ενα τηλεφωνο τον αλλον να δει αν ζει ή αν πεθαινει, θα πιει εναν καφε με τα υπολοιπα μελη, θα θυμηθει τη γιορτη του αλλου και παει λεγοντας...αν δε θελεις να χαθεις, δε χανεσαι ξερω εγω!
Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω απο τη δικη μου σκοπια. Σιγουρα τα ενεργα μελη ολο και ανανεωνονται και αυτο ειναι πολυ καλο για την εξελιξη ολου αυτου που λεμε GCC, αλλα και τα παλια μελη, που ειναι σταθερα εδω και χρονια σε ολο αυτο, αν δε θελουν οι ιδιοι να χαθουν, δε χανονται...και στην τελικη πολυ λιγοι εχουν χαθει.
Τωρα η οικονομικη κριση σιγουρα εχει παιξει μεγαλο ρολο σε αυτο που λεμε events-εκδρομες κτλ, οπως και η ψυχολογια του καθενος και ποσο τον εχει επηρεασει ολο αυτο που ζουμε. Ειναι ολα σεβαστα και δεν ειμαι ψυχολογος ωστε να σας δωσω μια στανταρ απαντηση γιατι και πως συμβαινουν ολα αυτα.
Σαν παραγοντας ομως πιστευω οτι εχει παιξει καθοριστικο ρολο σιγουρα.
Οσα αφορουν την Πατρα απο την αλλη μερια, παλι δε μπορω να δωσω μια στανταρ απαντηση γιατι ακολουθησαμε τοσο στενα τα της Αθηνας. και εδω ακριβως τα ιδια συναιβησαν, αραιωσαμε κατα πολυ τις συναντησεις μας.
Πιστευω οτι το φορουμ εχει καταλυτικο χαρακτηρα στις συναντησεις και ολα αυτα. Ολα απο εδω ξεκινουν!
Και μπορω να σας το αποδειξω με πολλα παραδειγματα. Σιγουρα ολα ξεκινουν απο δω μεσα και μετα θα ακολουθησει ο καφες...η εκδρομη...το event κτλ. Κανεις δεν κρατηθηκε τοσα χρονια να ερχεται για εναν καφε, χωρις να μπει να σχολιασει κατι εδω μεσα, να ανεβασει τη φωτογραφια απο τον καφε κτλ. Το φορουμ και το αθλημα του γραφειν και καλαμπουριζειν ειναι απολυτα συνδεδεμενα με αυτα κατα τη γνωμη μου.
Οπως και κατι αλλο που ξεχασα να πω...ο υπερτατος λογος που βρηκαμε το GCC στον ωκεανο του διαδικτυου, η αγαπη για τον λοχια. Μη το παραβλεπετε ολο αυτο, ολοι απο εκει ξεκινησαμε και μετα ακολουθησαν ολα μα ολα τα αλλα πραγματα, η αγαπη που ειχαμε για τη μαρκα και το αυτοκινητο μας.

Λεφτα για εκδρομη μπορει να μην εχω αυτη την περιοδο, εναν καφε ομως μαζι σας θα τον πιω, οπως και μια καλημερα σε ολους εσας θα την γραψω και ας μην απαντησετε...με λιγα λογια καταληγω ετσι οπως ξεκινησα, δε θελω να χαθω και δε χανομαι. Αν το θελησω, σιγουρα θα ξεκινησω απο το πιο ευκολο, να μην ξαναγραψω εδω μεσα...σωστα? :thumb

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Τελευταία επεξεργασία από Blanc και Σάβ 01 Ιουν 2013, 06:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 06:48 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Διάφοροι είναι οι λόγοι που υπάρχει μικρή συμμετοχή στις συναντήσεις
Κυριότερος είναι η "κρίση" που περνάμε τα τελευταία τρία χρόνια που από οικονομική μετατράπηκε ,και αυτό είναι το χειρότερο, σε συναισθηματική θα λέγαμε (έλλειψη καλής διάθεσης, χαμόγελου -εκνευρισμοί κλπ).Αν και ο μόνος τρόπος να το ξεπεράσουμε αυτό είναι να πηγαίνουμε σε συναντήσεις για να χαλαρωνουμε και λιγάκι :) δυστυχώς δεν το πράττουμε .
Εγώ προσωπικά , αν και νέο μέλος (που θα έπρεπε να είμαι και πιο ενθουσιώδης) ,έχω πάει μόνο στη κοπή της πίτας και σε άλλη μια συνάντηση (σε άλλες δυό φορές ήμουν άτυχος καθώς προέκυψε πρόβλημα της τελευταίας στιγμής ) και νιώθω μέσα μου "αδικαιολόγητος" καθώς οι συναντήσεις γίνονται πολύ κοντά στο σπίτι μου (Γλυφάδα - Αλιμο - Φάληρο). Από την άλλη μεριά , λόγω εργασίας (καθημερινά 9:30 έως 20:30 ,Σάββατο μέχρι 15:30 ) ο λιγοστός ελεύθερος χρόνος (Κυριακή ) διεκδικείται με μεγάλη έως απόλυτη επιτυχία από τη κόρη μου οπότε.....

Ωστόσο είμαι πολύ χαρούμενος που υπάρχει αυτός ο χώρος (φορουμ) και τα λέμε έστω και μέσω διαδικτύου.


Υ.Γ. Που θα πάει θα τα καταφέρω να βρεθώ σε κάποια συνάντηση

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 07:46 
Χωρίς σύνδεση
Administrator
Administrator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 08 Σεπ 2006, 20:03
Δημοσιεύσεις: 1939
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Εικόνες: 86
Petran έγραψε:
Απλα πρεπει να ερθει η επομενη "γενεια" να τρεξει το ενδιαφερον.


Πετρο σε αυτους ακριβως αναφερομαι... Εχουν γραφτει παρα πολλα ατομα τον τελευταιο χρονο που μενουν πολυ κοντα αλλα δεν εχουν ερθει ποτε σε συναντηση. Προφανως ολα οσα αναφερθηκαν για τους πιο παλιους ισχυουν δεν περιμενω αιωνια μελη, αλλα τα μελη συνεχως αυξανονται και η προσελευση συνεχως μειωνεται...

_________________
e-mail: enginekiller@gmail.com


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 12:13 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 09 Νοέμ 2007, 22:41
Δημοσιεύσεις: 17279
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 10
Πιάνοντας την ουσία από τα λεγόμενα του Μάνθου, από τις συναντήσεις έχουν "σπάσει" άτομα που παλαιότερα ήταν κάτι παραπάνω από τακτικοί. Είναι λογικό να αδυνατούμε να είμαστε εκεί κάθε φορά, οι υποχρεώσεις τρέχουν και δύσκολα ρυθμίζονται ορισμένα θέματα. Το να ξεκόψεις από όλα, βρίσκοντας δικαιολογίες, δεν είναι το καλύτερο. Δε γίνεται να είσαι εκεί σε κάθε συνάντηση για μεγάλο χρονικό διάστημα και ξαφνικά να χάνεσαι και να κάνεις να πατήσεις 2-3-5 μήνες. Οση δουλειά και να έχεις, όσες υποχρεώσεις, όλο και κάποιο κενό θα προέκυψε κάποια στιγμή.

Για να μην παρεξηγηθώ, σέβομαι απόλυτα τα παιδιά που έχουν πιτσιρίκια, τρέχουν με τη δουλειά, έχουν βραδινή βάρδια εκείνη τη μέρα κλπ. Η συνάντηση δεν είναι εξαναγκαστικό έργο, ούτε αγγαρεία. Πηγαίνεις γιατί έχεις τη διάθεση και το κέφι να δεις μια παρέα. Το οικονομικό μένει στην άκρη. Στην τελική, υπάρχει και το κέρασμα από τους ανθρώπους που σε θέλουν εκεί και σε εκτιμούν. Σήμερα δε μπορείς εσύ, αύριο δε θα μπορώ εγώ. Δε θα βοηθήσουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Τα 2 ευρώ βενζίνη και τα 3 του καφέ ή της μπύρας είναι ένα ποσό που μπορεί να δικαιολογηθεί μέσα σε ένα διάστημα 2 μηνών και παραπάνω. Ούτε εγώ είμαι στα καλύτερά μου, καθώς έγιναν πολλά τον τελευταίο χρόνο, αλλά προσπαθώ να είμαι εκεί γιατί ξέρω ότι έχω μια παρέα που με κάνει να τα ξεχνώ όλα. Μπορεί να με βοηθάει το γεγονός ότι έχω λίγο περισσότερο χρόνο, όντας φοιτητής, αλλά ταυτόχρονα δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τη δικαιολογία των χρημάτων. Γιατί και το φαγητό/καφέ θα πληρώσω από το χαρτζιλίκι μου αλλά και τις βενζίνες της ξανθιάς που είναι αρκετές. Φυσικά αυτό γίνεται γιατί το ρυθμίζω όπως πρέπει.

Εχει τύχει πολλές φορές να με πάνε στη συνάντηση ο Πράκτορας, ο Μάνθος, ο Κρασοποιός. Επρεπε να μην πάω επειδή δεν έχω το αυτοκίνητο? Κάτι άλλο δεν είναι το σημαντικό??

Κάτι άλλο που διάβασα και δε μου άρεσε: Αν αλλάξω αυτοκίνητο θα σταματήσω να ασχολούμαι με όλα αυτά και πόσο μάλλον με την παρέα? Αν, δηλαδή, εγώ κερδίσω αύριο ένα Smart σε μια κλήρωση, θα ασχολούμαι μόνο με αυτό και θα ξεχάσω τα παιδιά που έκανα παρέα όταν είχα την Ξανθιά? Αυτό, ειλικρινά, δε μπορώ να το χωνέψω και συγχωρέστε με για αυτό.

Να τονίσω ότι το όλο θέμα δεν αφορά τα παιδιά που ήρθαν σε μια συνάντηση και προφανώς θα τους πάρει λίγο χρόνο για να ξαναέρθουν ή όχι. Αφορά όλους εμάς που συμμετέχουμε/συμμετείχαμε ενεργά και για κάποιο λόγο έχουμε κρατήσει μια απόσταση, η οποία φαίνεται ότι κρατάει για καιρό. Οι υποχρεώσεις και το τρέξιμο είναι σεβαστό, αλλά ειλικρινά, βρείτε λίγο χρόνο και για κάποιους αλλους ανθρώπους. Αυτούς που ήταν εκεί για να σας βοηθήσουν όταν το χρειαστήκατε, για αυτούς που σας έδωσαν λύση όταν η Γαλλίδα σας είχε θέμα και για αυτούς που σας θέλουν στην παρέα.

Ολοι περνάμε δυσκολίες, κάθε φύσεως. Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε κάτι από αυτά. Ας αρχίσουμε από τη διάθεσή μας.

Η συζήτηση αυτή γίνεται ακριβώς επειδή είμαστε μια οικογένεια, όπως είπε ο Μάνθος. Ελάτε να βρούμε μια λύση και να ξαναγίνουμε η παρέα που ήμασταν παλιά.

_________________
Εικόνα

Citroën Xantia II 1.8i 16V
Citroën C2 by Loeb no.0299

"Life is too short to drive boring cars"


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 12:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
linker έγραψε:
Κάτι άλλο που διάβασα και δε μου άρεσε: Αν αλλάξω αυτοκίνητο θα σταματήσω να ασχολούμαι με όλα αυτά και πόσο μάλλον με την παρέα? Αν, δηλαδή, εγώ κερδίσω αύριο ένα Smart σε μια κλήρωση, θα ασχολούμαι μόνο με αυτό και θα ξεχάσω τα παιδιά που έκανα παρέα όταν είχα την Ξανθιά? Αυτό, ειλικρινά, δε μπορώ να το χωνέψω και συγχωρέστε με για αυτό.


Συμφωνώ. Η παρέα δεν έχει να κάνει με το αυτοκίνητο που οδηγάμε.

linker έγραψε:
Να τονίσω ότι το όλο θέμα δεν αφορά τα παιδιά που ήρθαν σε μια συνάντηση και προφανώς θα τους πάρει λίγο χρόνο για να ξαναέρθουν ή όχι. Αφορά όλους εμάς που συμμετέχουμε/συμμετείχαμε ενεργά και για κάποιο λόγο έχουμε κρατήσει μια απόσταση, η οποία φαίνεται ότι κρατάει για καιρό. Οι υποχρεώσεις και το τρέξιμο είναι σεβαστό, αλλά ειλικρινά, βρείτε λίγο χρόνο και για κάποιους αλλους ανθρώπους. Αυτούς που ήταν εκεί για να σας βοηθήσουν όταν το χρειαστήκατε, για αυτούς που σας έδωσαν λύση όταν η Γαλλίδα σας είχε θέμα και για αυτούς που σας θέλουν στην παρέα.

Ολοι περνάμε δυσκολίες, κάθε φύσεως. Στο χέρι μας είναι να αλλάξουμε κάτι από αυτά. Ας αρχίσουμε από τη διάθεσή μας.

Η συζήτηση αυτή γίνεται ακριβώς επειδή είμαστε μια οικογένεια, όπως είπε ο Μάνθος. Ελάτε να βρούμε μια λύση και να ξαναγίνουμε η παρέα που ήμασταν παλιά.


Με κάλυψες πλήρως.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 14:25 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 14:24
Δημοσιεύσεις: 5576
Τοποθεσία: Τρίπολη
nicolas13 έγραψε:
linker έγραψε:
Κάτι άλλο που διάβασα και δε μου άρεσε: Αν αλλάξω αυτοκίνητο θα σταματήσω να ασχολούμαι με όλα αυτά και πόσο μάλλον με την παρέα? Αν, δηλαδή, εγώ κερδίσω αύριο ένα Smart σε μια κλήρωση, θα ασχολούμαι μόνο με αυτό και θα ξεχάσω τα παιδιά που έκανα παρέα όταν είχα την Ξανθιά? Αυτό, ειλικρινά, δε μπορώ να το χωνέψω και συγχωρέστε με για αυτό.


Συμφωνώ. Η παρέα δεν έχει να κάνει με το αυτοκίνητο που οδηγάμε

Εξαρτάται τις προτεραιότητες του κάθε ενός και το ποιος είναι ο κυρίαρχος λόγος που μπαίνει κάποιος εδώ.

Δεν αναφέρομαι μόνο στα μέλη που έρχονται σε συνάντηση, αλλά γενικότερα σε όλα τα μέλη του κλαμπ.

Σίγουρα κάποιες φιλίες παραμένουν στο χρόνο, αλλά οι καταστάσεις της ζωής ωθούν κάποιους στο να έρχονται συνέχεια στο φόρουμ και στις συναντήσεις, ενώ κάποιους άλλους στο αντίθετο.

Οι αλλαγές έρχονται μέρα με τη μέρα, τα πρόσωπα σιγά σιγά αλλάζουν. Ας αναλογιστούμε απλά που είναι τώρα τα μέλη που είχαν έρθει στο πρώτο meeting. Και που ήταν τότε τα νέα μας μέλη που γράφονται τώρα, που δεν ήξεραν καν για το κλαμπ.

Δεν περιμένω να καταλάβετε 100% την σκέψη μου, αλλά πρέπει να καταλάβετε ότι για όλα υπάρχει σκοπός και λόγος που κάποιος έρχεται εδώ.
ο λόγος μπορεί να είναι φιλικός (να κάνουμε παρέα),
οικονομικός (προσφορά-διαφήμιση),
γνώσης (τεχνικά θέματα),
αγάπης για την μάρκα,
περιέργειας,
'η ακόμη και σύνθετος με λίγο απ ολα!

Αν υπήρχε ένα ερωτηματολόγιο που ρωτούσε κάθε μέλος "ποιος είναι ο λόγος που γράφτηκες?", "ποιος είναι ο λόγος που παραμένεις" Και στο τέλος "ποιος είναι ο πραγματικός λόγος που αποχώρησες" θα βλέπαμε μερικά ενδιαφέροντα στοιχεία!
Όχι κακά... ούτε πονηρά. Απλά ενδιαφέροντα!

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 08 Νοέμ 2009, 19:48
Δημοσιεύσεις: 4375
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Δεν έχεις άδικο, απλά ο Μάνθος άνοιξε το τόπικ, διότι άρχισε να χάνεται Η ΠΑΡΕΑ και όχι τα μέλη του φόρουμ. Δεν μπορώ να ξέρω κατά πόσο συμβαίνει στις συναντήσεις των άλλων πόλεων, αλλά εδώ στα βόρεια βρισκόμαστε όχι επειδή είμαστε στο ίδιο φόρουμ, ούτε επειδή μας αρέσουν τα Σιτροεν. Αυτός ήταν ο λόγος (ή αν προτιμάς η αφορμή) για τον οποίο γνωριστήκαμε. Το ότι στην οικογένειά μου υπάρχουν πλέον μόνο σιτροέν, δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ σχέση με το ότι συνεχίζω να πηγαίνω στις συναντήσεις, τακτικές ή μη, και στις εκδρομές.
Αυτό είναι καθαρά δική μου επιλογή και ο μόνος λόγος είναι γιατί περνάω καλά. Δεν θα μπορούσα να πηγαίνω σε συναντήσεις τα τελευταία 3 χρόνια, μόνο και μόνο για να συζητάω το τελευταίο μου σέρβις και την επόμενη επιλογή μου σε ελαστικά.

_________________
Εικόνα

-C4 1.6 THP
-C3 1.4 diesel


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 15:29 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Παντού το ίδιο γίνεται. Το ενδιαφέρον για κάποιο θέμα δεν κρατάει για πάντα. Υπάρχουν και διάφοροι άλλοι παράγοντες, δουλειά, οικογένεια κλπ.
Στα 6 χρόνια που γράφω στο forum έχω δει πολλές περιπτώσεις παιδιών που μπαίνουν γράφουν 50 μηνύματα τη μέρα για 1-2 χρόνια και μετά εξαφανίζονται τελείως. Αλλά το ίδιο γίνεται σε όλα τα forum.
Τώρα για τις συναντήσεις, λογικό είναι οι παλιοί να σταματάνε κάποια στιγμή. Θα έπρεπε να αντικατασταθούν απο καινούργιους αλλά για κάποιο λόγο αυτό δε συμβαίνει. Δε νομίζω να είναι οικονομικό το θέμα πάντως. Εμένα προσωπικά με βόλευαν περισσότερο οι τετάρτες. Αλλά καταλαβαίνω γιατί ακυρώθηκαν με την προσέλευση που είχαμε τις τελευταίες φορές.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ?
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 01 Ιουν 2013, 17:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 05 Δεκ 2009, 17:57
Δημοσιεύσεις: 3167
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη - Παφος
Με καλυψε ο Δημητρης εμενα προσωπικά. Γουσταρω πολυ την παρέα και παντα περνάω καλά οταν μπορώ και ερχομαι. Ξερουν ολοι οτι τους σεβομαι και τους εκτιμώ αν και δεν ειμαι ο τυπος που θα πάρει τηλέφωνο η θα μιλήσει σε καθημερινη βαση, ουτε με τους υπολοιπους φιλους μου το ανω...αλλά ξερω, ασχετως αν θα εχω citroen ξανα, οτι βρηκα ανθρώπους οι οποίοι θα ειναι διπλα μου αν χρειαστεί οπως και εγώ για αυτούς.

Ο λογος που τουλάχιστον εγώ, και μιλάω καθαρα προσωπικά, εκτός ισως απο λιγη παντόφλα (η οποία ειναι λογική και ξερετε οτι περναει το ιδιο καλά με μενα οσες φορές εχει ερθει) ειναι καθαρά οικονομικός. Ναι θα μπορούσα να κανονίσω τα εξοδα μου αλλιώς, ειναι θεμα προτεραιοτήτων. Σιγουρα αυτό με το κερασμα το εχω ζησει και σας εχω ευχαριστήσει πολλάκις, ναι τα βρισκουμε μεταξυ μας, αλλα ο καθένας εχει τον ρυθμό του.

Πιστευω οτι θα στρώσει η κατάσταση η εστω θα ερθει σε μια ισορροπία...


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 4 [ 57 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Γιατί σταματάει το cruise control και ABS/EPS
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: citrobacter
Απαντήσεις: 16
Γιατί φωτιζει το κοντερ απ' εξω;
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 3
Γιατί επιλέξαμε Citroën;
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Kostas C3
Απαντήσεις: 60
Δεν αναβουν τα xenon...γιατι?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 15
Ερώτηση: Γιατί το κοτόπουλο διέσχισε τον δρόμο
Δ. Συζήτηση: Offtopic
Συγγραφέας: shadow_
Απαντήσεις: 2
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ