Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:03 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 12:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Niphrentil έγραψε:
DGB έγραψε:
Και το μενού παραμετροποίησης του αυτοκινήτου και την λίστα βλαβών για όσους έχουν οθόνη τύπου C και την παραμετροποίηση ήχου.


Ώπα, μισό γιατί μπερδεύτηκα τώρα... Από όσο ξέρω, αν αλλάξεις την RD4 πηγή με κάποια άλλη πηγή, χωρίς να πειράξεις την οθόνη C, το trip computer μπορεις να το χειριστείς απο τα controls στο τιμόνι (θεωρώ οτι όσα μοντέλα έχουν οθόνη C έχουν και ανάλογα controls στο τιμόνι). Επίσης, το παραπάνω σύστημα δεν είναι τίποτα άλλο από μια πηγή με εξωτερική οθόνη. Οπότε, αν μετακινηθεί η οθόνη C σε άλλο σημείο, σε συνδιασμό με τα χειριστήρια που υπάρχουν ήδη στο τιμόνι, γιατί να χαθεί το trip computer;;


Δεν έχουμε όλοι οθόνη C και χειριστήρια μενού στο τιμόνι :s ...
Όσο για μεταφορά της οθόνης C, ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν! Και κάπου στα How to υπάρχει και ο κατάλληλος οδηγός από τον αγιωργίτη!
Karlbarks Prokopas μπορεί σύντομα να υπάρχει ένα rt3 διαθέσιμο προς πώληση... ;)

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Εγώ τώρα έχω μπεί σε σκέψεις... Απο τη μία, να ξεκαθαρίσω οτι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με τις βόλτες. Αν μπορούσα να βάλω το ταχύμετρο στο ταβάνι, θα το έκανα!

Από την άλλη, θέλω πηγή με Bluetooth για το αυτοκίνητο. Όπως επίσης και USB θύρα... Και η TouchScreen οθόνη δε μπορώ να πω οτι με χαλάει. Το θέμα είναι, οτι αν εξαιρέσεις την οθόνη, έχω βρεί kits της Pioneer με όλα όσα ζητάω (και φυσικά επεκτασιμότητα για πλήρη αναβάθμηση του ηχοσυστήματος αργότερα) με ~400€. Αξίζει να δώσω τα διπλά για να πάρω κάτι τέτοιο από μια εταιρία αμφιβόλου αξιοπιστίας (δεν νομίζω να έχω ξανακούσει τη "dss"); Και επίσης, τι specs έχει σαν πηγή ηχοσυστήματος; Παίρνει ενισχυτή; Ή είναι μονο show;; Και λοιπές άλλες απορίες... Έτσι όπως το βλέπω αυτή τη στιγμή, είναι leap of faith... Ή το παίρνεις και αποκτάς ένα πρώτης τάξεως gadjet στο αυτοκίνητο ή κλαις τα 800€ που έδωσες για να το πάρεις...

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 14:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 20:25
Δημοσιεύσεις: 355
Τοποθεσία: Αθήνα
Ακριβώς αυτά εννοώ κι εγώ...

_________________
C4 Coupe 1.4 VTR Black + Αεροτομή/Jan 2006


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 15:59 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
Κώστα έχω ζητήσει περισσότερες πληροφορίες από την DSS για να ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο γιατί μετά το πρώτο σοκ όταν το είδα, κάπως έτσι σκεφτόμουν και εγώ.

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 18:03 
Άβαταρ μέλους
Σε κάποιο από τα μενου είδα ένα "options" που μαλλον κάνει το configuration του συστήματος και του ήχου (dolby 5.1 και 4χ50 mosfet αναφερει, μπορει να ναι και μουφα).
Αρα μενουν τα διαγνωστικα βλαβων και το trip computer.
Αλήθεια , αναρωτήθηκε κανεις πως βλέπει την πίεση των ελαστικών που έχει ως επιλογή? hmmm

Το θέμα του slot διπλα στην οθόνη δε με απασχόλησε καθόλου μια και , αν τελικά το πάρω θα είναι μόνιμα με μια κάρτα SD και destinator (η IGO8 που είναι και δοκιμάσμένο ότι δουλεύει σύμφωνα με το φόρουμ της μαμάς εταιρίας. :idea:
Τίποτα δεν απαγορεύει τη μόνιμη κάλυψη του slot - με την κάρτα μέσα- από την aluminium πρόσοψη, όχι? Άλλωστε η κάτω μονάδα όπως βλέπω φέρει και δεύτερο slot για αναπαραγωγή αρχείων και mini usb.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 20:17 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 20 Φεβ 2007, 21:04
Δημοσιεύσεις: 3526
Τοποθεσία: GoodView
Εικόνες: 33
drebel υπάρχουν στο εμπόριο βαλβίδες που τοποθετούνται στα ελαστικά και απεικονίζουν σε οθόνη την πίεση του κάθε ελαστικού. Προφανώς, θα έχουν χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο κιτ. ;)

_________________
Εικόνα Εικόνα
"Tρακτερισμός": Κατάσταση κατά την οποία κινητήρας THP γουργουρίζει σαν αγροτικό όχημα κατά την πρωινή εκκίνησή του!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 20 Αύγ 2008, 20:21 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 23 Σεπ 2006, 16:05
Δημοσιεύσεις: 136
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Πολυ μου αρεσε! Περνεις και το πλαστικο που νομιζω εχει το 308 για να παει η οθονη στην πλαφονιερα και παμε ολοι ευχαριστημενοι...Το θεμα ειναι να μην ειναι φθηνοκατασκευη που θα τα φτησει γρηγορα και μιας και δεν βρηκα καπου Ελληνα αντιπροσωπο θα ειναι κατασταση παρε το αυγο και κουρευτο μετα....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Αύγ 2008, 01:40 
Άβαταρ μέλους
Δεν αποκλειεται να είναι αυτό που λες.
Κάτι αντίστοιχο για αλλες μαρκες αυτοκινητων βρηκα εδω

http://globalimport.gr/catalog/index.php/cPath/110_115

με τιμή <500 ε , μάλλον κινεζικης προελευσης (δεν εχει για C4...), στα ίδια περίπου τεχνικά χαρακτηριστικά
Μήπως θαταν καλό να ρίχναμε μια ματιά σε αυτά και να περιμένουμε κάτι αντίστοιχο?

s5zax εχεις κανενα λινκ για το πλαστικό του 308 ή φωτό?
prokopas.Thx.Βρήκα και σχετικό λινκ στο mp3car.com

http://www.mp3car.com/vbulletin/user-innovations/109636-detecting-tire-pressure.html


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Αύγ 2008, 14:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
prokopas έγραψε:
drebel υπάρχουν στο εμπόριο βαλβίδες που τοποθετούνται στα ελαστικά και απεικονίζουν σε οθόνη την πίεση του κάθε ελαστικού. Προφανώς, θα έχουν χρησιμοποιήσει ένα τέτοιο κιτ. ;)


Αν μιλάς για τα καπάκια (και οχι βαλβίδες) αυτά έχουν 2 μεγάλα προβλήματα. Πρώτα απ'ολα τα κλέβουν γιατί φαίνεται οτι είναι διαφορετικά απο μακριά και δεύτερο οτι για να μετρήσουν την πίεση πιέζουν τον πήρο της βαλβίδας μόνιμα καταργώντας πρακτικά τη βαλβίδα και έτσι η διατήρηση της πίεσης του ελαστικού δεν εξαρτάται πλέον απο τη βαλβίδα αλλά μόνο απο το πόσο καλα βιδωμένο είναι το καπάκι γιατί μόνο αυτό σταματάει τον αέρα.
Προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου να εμπιστεύομαι τα λάστιχα μου σε ενα κινέζικο καπάκι που πολύ εύκολα μπορεί να χάσει αέρα και να μου δημιουργήσει πρόβλημα.

Υπάρχουν φυσικά και σωστά συστήματα μέτρησης της πίεσης που μπαίνουν μέσα στο λάστιχο και επικοινωνούν ασύρματα με κάποιο όργανο στην καμπίνα (όπως έχει πχ το Laguna). Αυτά βέβαια είναι πολύ ακριβότερα και πρέπει να βγει το λάστιχο για να τοποθετηθούν.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Αύγ 2008, 17:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 09 Σεπ 2006, 15:34
Δημοσιεύσεις: 3561
Τοποθεσία: θεσσαλονικη
aiolos

και το c4 εχει τετοιο πραγμα

LOW TYRE PRESSURE WARNING SYSTEM

http://www.citroen.com/CWW/en-US/TECHNO ... INGSYSTEM/

_________________
Η αγάπη και τα δικαιώματα δεν εξαγοράζονται, κερδίζονται !!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 21 Αύγ 2008, 18:01 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 26 Ιουν 2007, 02:20
Δημοσιεύσεις: 6098
Τοποθεσία: Πισω σου και παίζω φώτα
Ο ιδιοκτητης της πιστας καρτ Speed Park στον Ασπροπυργο οπου παμε τα μελη του GCC απο Αθηνα για να εκτονωνουμε την καφριλα μας ( :tong: ) μου εδειξε φυλλαδιο που εχει after market ακριβως αυτο...Δηλαδη ειναι κατι αισθητηρες που μπαινουν στη μεσα πλευρα της ζαντας ( αναγκαστικα ξεζανταρισμα και ξαναζανταρισμα δηλαδη...) και με bluetooth δινουν σημα σε μια οθονη που μπορεις να τοποθετησεις οπου θελεις μεσα στο αυτοκινητο και σου δειχνει την πιεση και τη θερμοκρασια του αερα σε καθε ελαστικο real time...Και η τιμη αυτου μου ειπε 280€ αλλα το βρισκεις και με 240-250€...

_________________
ex GS 1220 club
ex ZX 1.4 Avantage
ex ΖΧ 2.0 16v
ex Xsara VTS 1.6 16v

Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Αύγ 2008, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
KarlBarks έγραψε:
aiolos

και το c4 εχει τετοιο πραγμα

LOW TYRE PRESSURE WARNING SYSTEM

http://www.citroen.com/CWW/en-US/TECHNO ... INGSYSTEM/


Ok, είπα εγώ οτι δεν έχει; Για παράδειγμα είπα το Laguna που το είχε ο πατέρας μου και το έχω δει απο κοντά.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Αύγ 2008, 18:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 06 Μάιος 2008, 18:02
Δημοσιεύσεις: 1625
Τοποθεσία: VOLOS
:thumbup

_________________
C4 2.0 VTS 223ps


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 22 Αύγ 2008, 20:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Προκοπη, σου ήρθε καμιά απάντηση από DSS;; hmmm

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης:
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 29 Αύγ 2008, 12:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 14:38
Δημοσιεύσεις: 1762
Τοποθεσία: Λιτόχωρο - Πιερία
Κανένα νεότερο;;; hmmm

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 5 [ 68 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο



Συναφή θέματα

Oθονη ενδειξεων
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C2
Συγγραφέας: Schumisakis93
Απαντήσεις: 15
Citroen C3 III πρόβλημα με οθόνη πολυμέσων
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: louregio
Απαντήσεις: 9
Σύστημα πλοήγησης με έγχρωμη οθόνη 7 ιντσών 16/9
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 50
oθονη ενδειξεων c4 picasso exclusive προβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 1
OΘΟΝΗ ΓΙΑ DS3
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-Εξωτερικό DS3
Συγγραφέας: STAFO
Απαντήσεις: 33
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια