Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 18:51 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Αύγ 2011, 08:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 06 Δεκ 2009, 10:58
Δημοσιεύσεις: 18
πως μπορουμε να ενημερωνομαστε για τις ανακλησεις ?


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 01 Αύγ 2011, 13:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Αν είσαι πρώτος ιδιοκτήτης σε ειδοποιεί η αντιπροσωπεία.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 09 Αύγ 2011, 18:59 
Άβαταρ μέλους
Προ διετίας αγόρασα μεταχειρισμένο αυτοματο C1 με 35000 χλμ.Ολα καλα και στα 79.000 μένω ξαφνικα από μετάδοση.Εριχνε ξαφνικά Ν και ήμουν ακίνητος ιδιαίτερα επικίνδυνο.Σιγα σιγά πήγα συνεργείο γιατί μπορούσε να λειτουργεί για λίγα λεπτά και σταμάταγε.Κινητήρας ΟΚ.το πρόβλημα ήταν γνωστό στο συνεργείο(όχι αντοπροσωπεία αλλα ασχολείται με citroen-peugeot).Διάγνωση ότι φταίει το μοτέρ που βάζει την ταχύτητα.Είναι ημιαυτόματο και όχι πραγματικά αυτόματο.Εχει συμπλέκτη και απλά η αλλαγή της ταχύτητας γίνεται από έναν υπολογιστή μαζί με ένα μηχανικό σύτημα (μοτέρ) αλλαγής.Κόστος 1300 στη citroen /650 toyota.Μεταχειρισμένο δύσκολο 250.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Πρέπει να επαναλαμβάνεται η βλάβη κάθε 35.000.Ισως για αυτό το πούλησε ο προηγούμενος.Τελικά μετά από διαβουλεύσεις ο ηλεκτρολόγος του συνεργείου μου πρότεινε επισκευή .Σήμερα μετά 5000 χλμ όλα καλά.Ιδιο πρόβλημα και σε toyota aygo yaris.ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΖΑΜΠΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.Για περισσότερες πληροφορίες διαθέσιμος.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε kostaskapo για την δημοσίευση του/της: maiko21
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Αύγ 2011, 17:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Στο αντίστοιχο θέμα για C2 είχε γράψει κάποιος οτι έβγαλε το σερβομηχανισμό που του δημιουργούσε πρόβλημα, τον καθάρισε, τον γράσαρε και λύθηκε το πρόβλημα του.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 10 Αύγ 2011, 17:53 
Χωρίς σύνδεση
Assistant
Assistant
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ 2008, 23:47
Δημοσιεύσεις: 14930
Τοποθεσία: Ριο (Πατρας) - Καλλιθεα (Αθηνα)
Ναι ετσι ακριβως.

_________________
ΕικόναΕικόνα
Citroen XantiaΙΙ VSX 1.8i16V,1998,276100kmΕικόνα
Citroen ΒΧ14Ε,1985,177000km
Renault MeganeI 1.4eClima/Lux,1998,114000km


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 06 Ιουν 2014, 11:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 24 Μάιος 2014, 10:43
Δημοσιεύσεις: 92
Το εγραψα και αλλου,ειναι αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω,οταν σταματας για παραπανω απο ενα λεπτο πρεπει να βαζεις Ν,και εμενα ετσι εκανε και μολις πατουσα γκαζι,εκανε ενα συνεχομενο....μπιπ μπιπ μπιπ,πηγα στην ωμεγα και ηταν δισκος πλατω ρουλεμαν αυτοματου( καμμια σχεση με κανονικο αυτοματο,ημιαυτοματο ειναι),κοστος 800€,σε φιλο μηχανικο που φτιαχνει psa group,420€

_________________
MUD WARRIORS,quad-atv club greece


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 11 Ιουν 2014, 21:25 
Άβαταρ μέλους
kostaskapo έγραψε:
Προ διετίας αγόρασα μεταχειρισμένο αυτοματο C1 με 35000 χλμ.Ολα καλα και στα 79.000 μένω ξαφνικα από μετάδοση.Εριχνε ξαφνικά Ν και ήμουν ακίνητος ιδιαίτερα επικίνδυνο.Σιγα σιγά πήγα συνεργείο γιατί μπορούσε να λειτουργεί για λίγα λεπτά και σταμάταγε.Κινητήρας ΟΚ.το πρόβλημα ήταν γνωστό στο συνεργείο(όχι αντοπροσωπεία αλλα ασχολείται με citroen-peugeot).Διάγνωση ότι φταίει το μοτέρ που βάζει την ταχύτητα.Είναι ημιαυτόματο και όχι πραγματικά αυτόματο.Εχει συμπλέκτη και απλά η αλλαγή της ταχύτητας γίνεται από έναν υπολογιστή μαζί με ένα μηχανικό σύτημα (μοτέρ) αλλαγής.Κόστος 1300 στη citroen /650 toyota.Μεταχειρισμένο δύσκολο 250.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Πρέπει να επαναλαμβάνεται η βλάβη κάθε 35.000.Ισως για αυτό το πούλησε ο προηγούμενος.Τελικά μετά από διαβουλεύσεις ο ηλεκτρολόγος του συνεργείου μου πρότεινε επισκευή .Σήμερα μετά 5000 χλμ όλα καλά.Ιδιο πρόβλημα και σε toyota aygo yaris.ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΤΖΑΜΠΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ.Για περισσότερες πληροφορίες διαθέσιμος.


Καλησπέρα παιδιά,
Έχω το ίδιο πρόβλημα με το παιδί που παραθέτω από πάνω, ξαφνικά στο δρόμο ρίχνει Νεκρά και επανέρχεται μετά από λίγο,το πήρα στη peugeot και μου είπαν ότι είναι γνωστό το πρόβλημα στον ενεργοποιητή συμπλέκτη, αλλά ρε παιδιά μου ζητάνε 1500€ :spank
Να δώσω τόσα χρήματα δεν παίζει με τίποτα,μήπως μπορείτε να βοηθήσετε?
Είναι Peugeot 107, 1000αρι με αυτόματο κιβώτιο, στα 85000 χιλιόμετρα περίπου


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 12 Ιουν 2014, 14:59 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Όπως έγραψα και αμέσως πιο πάνω μερικές φορές το πρόβλημα λύνεται με λίπανση του σερβομηχανισμού. Δοκίμασε αυτό που είναι εύκολο και αν δεν ψάξε για μεταχειρισμένο.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε aiolos για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα δίσκο - πλατό σε αυτόματο κιβώτιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 04 Φεβ 2019, 13:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2018, 15:24
Δημοσιεύσεις: 22
Γειά σας και απο εμένα. θέλω να κάνω μία νανφορά και εγώ με ένα μεταχειρισμένο citroen c4 picasso 1.6 πετρελαίου ημιαυτόματο που πήρα απο ιταλία με 160.000 χλμ(με τα λεγόμενά τους). Είχε πρόβλημα με το κιβώτιο ταχυτήτων διότι πάνω απο τα 110 χλμ/ώρα έβγαζε ένα έντονο θόρυβο. Μου βρήκαν απο την μάντρα άλλο κιβώτιο, μου καλύψαν τα έξοδα και διορθώθηκε. Αλλά ξεκίνησαν άλλα μετα την αλλαγή. ξαφνικά στην εκκίνηση άρχησε να σκορτσάρει μονο στην εκκίνηση.Μου έκοψε αρχικά βάση μηχανης όπου και την άλλαξα(170€). Τώρα μου λένε για αλλαγή δίσκο πλατό, ρουλεμάν και βολάν διπλής μάζας. κόστος για ανταλλακτικά aftermarket 750€ για αντιπροσωπεία 1500€.Και σας ρωτάω, πως γίνεται να παρουσίασε ξαφνικά μετά την αλλαγή του κιβωτίου όλα αυτά? μου είπαν στο τοπικό συνεργείο ότι έκαναν εκμάθηση. Μήπως αν πάω στην αντιπροσωπεία για εκμάθηση με το γνήσιο πρόγραμμα θα δω διαφορα στον προγραμματισμό των actuators? και αν όχι ποιας εταιρείας ανταλλακτικά να προτιμήσω όπου να είναι αξιόπιστα όσο της citroen? Η citroen ποια μάρκα βάζει σε δίσκο πλατό βολάν? ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 24 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Αφαίρεση Συναγερμού - Πρόβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: stratog
Απαντήσεις: 6
προβλημα θερμοκρασιας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: dimitriosnas
Απαντήσεις: 11
Προβλημα με οπισθεν !!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: nikoslykos
Απαντήσεις: 6
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: dimitrisc4vts
Απαντήσεις: 72
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ