Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 14:47 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιουν 2011, 15:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Ιουν 2011, 14:06
Δημοσιεύσεις: 11
Καλημέρα παιδιά και καλώς ήρθα στο club! Αυτό το θέμα με τις ζάντες με καίει πολύ τον τελευταίο καιρό... Αρχικά θα ήθελα να πω πως είχα περάσει κι από την αντιπροσωπεία της citroen στον Χανιαδάκη κι εκεί ένα παιδί στα ανταλλακτικά μου είπε πως δεν πρέπει να βάλω πιο φαρδύ λάστιχο επειδή θα χαλάσει η κρεμαριερα, τα ακρομπαρα, θα βρίσκει στους θόλους κ.λ.π. Είχαν μια τετράδα ζάντες της citroen εκεί ακριβώς σαν το τάσι που είχε όταν το πρωτοπηρα... Κάθομαι και σκέφτομαι γιατί έχω δει αρκετά c1, aygo, 107 και με αρκετά πιο φαρδύ λάστιχο (ως και 205) και με 15άρα ζάντα, και λέω μήπως θέλανε να μου πασάρουν την ζάντα αυτή που είχαν... Ως αναφορά ποια ζάντα θέλω να βάλω είναι αυτή που διάλεξε κι ο φίλος heartless της oz την michaelangelo την 8κτινη σε διάσταση 175/55 ή 65 δεν θυμάμαι πιο είναι το εργοστασιακό/15... Κάποιος που έχει βάλει ήδη ζάντα πιο μεγάλη από την εργοστασιακή θα μπορούσε να μου πει αν έχει προβλήματα? Όποιος ξέρει λέτε να κάνει αυτή η διάσταση που σκέφτομαι να βάλω? Από λάστιχα έχετε να προτείνετε κάποιο συγκεκριμένο? Στα υπόψιν το αμάξι κάνει σε καθημερινή βάση τουλάχιστον 150χλμ επειδή μένω εκτός Αθηνών! Σας ζάλισα βασίζομαι όμως στην βοήθειά σας και στις απαντήσεις σας μιας κι έχω μαύρα μεσάνυχτα σε αυτά τα θέματα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :newbie :spank :lol :lol :lol


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιουν 2011, 15:36 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Αυτο που σου ειπε οντως ισχυει, αν μεγαλωσεις κατα πολυ το πατημα του αυτοκινητου, μακροπροθεσμα, ισως σου βγαλει τετοιου ειδους προβληματα...δεν ειναι τυχαια η διασταση που επιλεγει το εργοστασιο, ποτε!!!

Τα εχω περασει και γι αυτο στο λεω.

Μια ιντσα ισως να μην ειναι τιποτα, αλλα η απο κει και πανω αυξηση, θα ειναι οντως προβλημα μακροπροθεσμα...

Τα ψαληδια, τα ακρομπαρα, η κρεμαγιερα εχουν μια ορισμενη αντοχη και γι αυτο το εργοστασιο τα χει μελετησει ολα αυτα και επιλεγει (συμφωνα και με αλλες παραμετρους) τι διασταση ζαντας και ελαστικου θα σου βαλει.

Εσυ φορας 14αρες αν δεν κανω λαθος, απο το εργοστασιο...

Το 205 ελαστικο για αυτο το αυτοκινητο ειναι η υπερβολη της υπερβολης παντως!

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 28 Ιουν 2011, 22:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Ιουν 2011, 14:06
Δημοσιεύσεις: 11
Blanc έγραψε:
Εσύ φορας 14αρες αν δεν κανω λαθος, απο το εργοστασιο...

Το 205 ελαστικο για αυτο το αυτοκινητο ειναι η υπερβολη της υπερβολης παντως!


Πρώτη φορά κάνω παράθεση δεν ξέρω αν το πέτυχα!

Ναι 14" είναι και λέω για 15"

Το 205 λάστιχο το χα δει σε ένα aygo στην Δάφνη πρώτον δεν φαίνεται ωραίο και δεύτερον μέχρι κι εγώ που δεν ξέρω και πολλά από αυτά καταλαβαίνω ότι σίγουρα θα χει προβλήματα! Το εργοστασιακό είναι το 155 και το συζητούσα με τον πατέρα μου και του λέω να βάλουμε 165 και μου λέει δεν γίνεται μετά πάει 175 πάει ανά 20... Για να μην παρεξηγηθώ δεν ξέρω από αυτά αλλά εννοεί ότι από 155 πας στο 175 κι άμα είχα 165 θα πήγαινα στο 185 είναι σαν να λέμε ζυγά μονά... Σωστά είναι όλα αυτά ή θα το φαρδύνω πολύ και θα 'χω πρόβλημα! Ευχαριστώ πάντως για την άμεση ανταπόκριση!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Ιουν 2011, 14:26 
Χωρίς σύνδεση
Honored Member
Honored Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 13 Ιουν 2009, 12:48
Δημοσιεύσεις: 14107
Εικόνες: 3
Οριστε κατι που θα σε βοηθησει... :thumb

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

Στην επιλογη stock βαζεις την εργοστασιακη σου διασταση και απο κατω τη διασταση που σκοπευεις να βαλεις, πατα calculate και δες την στηλη Difference. Κανονικα δεν πρεπει να ξεπερνα το +-2%!!!

Μια διασταση που σου ταιριαζει στην ηδη υπαρχουσα ζαντα ειναι και η 165/60.

_________________
Bravo Lima Alfa November Charlie
Citroën ZX 1.4i avantage
Renault Clio II phase2 1.4 16V Dynamique


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 29 Ιουν 2011, 15:35 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 28 Ιουν 2011, 14:06
Δημοσιεύσεις: 11
Ευχαριστώ πολύ για το μηχανηματάκι... Βρήκα το τέλειο 175/50/15... Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθοφανές γιατί με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσα να φορέσω 225/40/15 χωρίς πρόβλημα αλλά στην πραγματικότητα το ένα λάστιχο θα ήταν το μισό αμάξι και το άλλο λάστιχο το άλλο μισό!!!

Πάντως αν πρόκειται για λογικές μετατροπές είναι πολύ χρήσιμο!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ και μόνο που το έψαξες! Τελικά το πιο καλό είναι αυτό που σκεφτόμουν εξαρχής, 175 λάστιχο για λιγο καλύτερα κρατήματα 15αρα ζάντα για πιο πολύ ομορφιά και 50 για ακόμη περισσότερη ομορφιά! Φτάνει η εργοστασιακή διάσταση να είναι 155/65/14 γιατι απ' οτι θυμάμαι εγώ μου φαίνεται πως ειναι 155/55/14! Μικρό το κακό πάντως!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 18 Ιουν 2017, 22:15 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 30 Απρ 2017, 11:49
Δημοσιεύσεις: 59
Παιδια να ρωτησω. Εβαλα ζαντουλες στο c1 μου. Σημερα στο παρκαρισμα την μια την εφαγα λιγο. Οχι κατι το ιδιαιτερο, ενα μικρο νυχακι αλλα και παλι στεναχωρεθηκα παρα πολυ!! Στην περιπτωση αυτη τι κανουμε? Θεσσαλονικη ειμαι, ξερετε κανεναν να το διορθωσω? Και κατι ακομη, μαλλον πρεπει να εισαι υπερπροστατευτικος με καποια πραγματα και εψαξα για προστατευτικα ζαντων και επεσα πανω στα alloygators. Τα ξερετε? Τα εχει κανενας να πει μια αποψη. Ευχαριστω


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ζάντες για C1
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 19 Ιουν 2017, 10:08 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Αν σε ενοχλει τισο, πας για επιοδιορθωση κ επαναβαφη.

Οσο για τα προστατευτικα, βγαινουν κ σε διαφορα χρωματα. Δεν τα εχω δοκιμασει για να σου πω την εμπειρια μου, δυστυχως. Αλλα αν δε γρατζουνιστει η ζανρα, θα γρατζουνιστει αυτο. Το πως θα δειχνει μετα ειναι αλλο θεμα. Ενα ελαστικο με προστασια ζαντας προσφερει πανω κατω την ιδια προστασια.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 4 [ 52 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4



Συναφή θέματα

Ζαντες αλουμινιου C#3 I
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C3
Συγγραφέας: kateriniotis
Απαντήσεις: 6
ζάντες μαργαρίτα
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: makiss8
Απαντήσεις: 6
4αδα ζάντες αλουμινίου xsara vts
Δ. Συζήτηση: Σχετικές με αυτοκίνητα (Προσφορά)
Συγγραφέας: nonos
Απαντήσεις: 1
Αποστάτες σε Εργοστασιακές Ζάντες.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: ALES
Απαντήσεις: 5
16" ή 17" ζάντες?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 113
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια