Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:37 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 16 Αύγ 2020, 18:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 15 Μάιος 2017, 11:52
Δημοσιεύσεις: 1130
Τοποθεσία: Λαμία
Εικόνες: 0
grekoulis έγραψε:
Μπάμπη στο D3 στην άδεια κυκλοφορίας τι γράφει? Αμα γράφει μόνο C4 το αυτοκίνητο σου είναι αυτό. Δεν πα να χτυπιέσαι κάτω. Αν γράφει c4 grandpicasso που φυσικά ειναι άλλο πράμα, τότε ναι η ασφαλιστική σύμβαση πρέπει να γράφει ό,τι γράφει και η άδεια σου. Και εγώ άμα είμαι ασφαλιστική εταιρεία φυσικά υποχρεούμαι να σε καλύψω στο ατύχημα και μετά θα έρθω να στα διεκδικήσω αναγωγικά διότι φίλε μου "υφαρπαγή ψευδούς βεβαιώσεως" από το μηχανολογικό καθ όσον δεν τους είπες ότι η άδεια γράφει απλά C4 και οχι c4 grand picasso!!!
Aπορια: Στα ιντερνετικά όταν βάζεις την πινακίδα σου σαν τι το εμφανίζει το αυτοκίνητο?

zetor έγραψε:
Γιωργο τωρα με εστειλες
Λοιπον D1 γραφει CITROEN
D2 τιποτα
D3 858 που θα μπορουσε να ειναι και Β58 Τι διαολο ειναι αυτο ; το γκουγκλαρισα δεν βγαινει τιποτα .
στα ιντερνετικα δεν βγαζει το μοντελο και δεν προχωρας , προχωραει μονο αν βαλεις C4 αλλά οταν τους πεις οτι ειναι Grand Picasso σου λενε αντε γεια .

Είναι απλά τα πράγματα...
Η άδεια κυκλοφορίας του zetor είναι συμπληρωμένη λάθος!

Στην άδεια κυκλοφορίας υπάρχει υπόμνημα με επεξηγήσεις για όλα τα πεδία, όπου βλέπουμε ότι:
- Πεδίο 1 γραμμής > (D.1) ΜΑΡΚΑ
- Πεδίο 3 γραμμών > (D.2) ΤΥΠΟΣ / ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ (ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ) / ΕΚΔΟΣΗ (ΕΦΟΣΟΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)
- Πεδίο 1 γραμμής > (D.3) ΕΜΠΟΡΙΚΗ (-ΕΣ) ΟΝΟΜΑΣΙΑ (-ΕΣ)

Στο (D.3) που έχουν γράψει "858", έκαναν λάθος γιατί ή έτσι το έδωσε ο "έμπορας" ή κάποιος κάπου είδε για "8" το "B" στο "B58", που είναι ο εργοστασιακός κωδικός σειράς του μοντέλου C4 Picasso. Αλλά έκαναν και το λάθος πάνω στο λάθος ότι αυτό δεν είναι η εμπορική ονομασία του μοντέλου, και φυσικά δεν έχει καμία θέση στο συγκεκριμένο πεδίο, στο (D.3).
Το (D.2), κακώς είναι κενό, στα 3 υποπεδία του μπαίνουν τα αντίστοιχα για τύπο-παραλλαγή-έκδοση στοιχεία του VIN, E.U. norms όπως βλέπω.
Εντάξει, το (D.1) το πέτυχαν, έγραψαν σωστά CITROEN...

Επίσης, αυτό το μοντέλο, δεν είναι μονορούφι "grandpicasso", δεν είναι καν C4 Grand Picasso, είναι Grand C4 Picasso η εμπορική του ονομασία...

Μύλος... Τι να βρει και τι να γράψει η ασφαλιστική, που μπορεί κάλλιστα στην (σωστή) άδεια και στο αντίγραφό της που κρατάει να δει την εμπορική ονομασία και να το γράψει το μοντέλο χωρίς να πρέπει απαραίτητα να το βρει από έτοιμες αναδυόμενες μπάρες επιλογών.
Εδώ έγκειται και η αξία του να έχεις να κάνεις με ασφαλιστικό πράκτορα, που να ξέρει τη δουλειά του βεβαίως. Και όχι με botάκια στο internet, που πιθανόν να είναι φτιαγμένα από ανθρώπους που δεν ξέρουν που πάνε τα τέσσερα, με αποτέλεσμα και οι αναδυόμενες επιλογές να είναι αναλόγως λάθος/λειψές... Αρκεί βέβαια, να ξέρεις κι ο ίδιος το αυτοκίνητό σου, και να έχεις προλάβει από την αγορά ακόμη τη στραβή από αστοιχείωτους που δεν συμπληρώνουν ούτε μια άδεια σωστά, έχοντας ελέγξει την άδεια μόλις την πήρες.

zetor, πήγαινε στη διεύθυνση συγκοινωνιών της περιοχής σου, και θα σου πουν τι χρειάζεται να τους προσκομίσεις για να σου εκδώσουν την άδεια διορθωμένη. Υπάρχουν οι διαδικασίες, δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που του έχει τύχει να μην είναι η άδεια συμπληρωμένη σωστά.
Θα χρειαστείς λογικά και βεβαίωση της επίσημης Citroen, αλλά πρέπει να τη διορθώσεις την άδεια, οπότε θα το υπομείνεις... :D

_________________
◆◆◆◆◆◆◆◆ Γιάννης ◆◆◆◆◆◆◆◆
★★★ C4 1.6 BlueHDi 100 Feel ★★★

★★★★★★ Εικόνα ★★★★★★


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 11:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
zetor έγραψε:
grekoulis έγραψε:
zetor έγραψε:
Τωρα περα απ την πλακα , εσυ πως θα ασφαλιζες ενα citroen c4 grand picasso ντηζελ καθως δεν το εκαναν εισαγωγη μεχρι το 2013 νομιζω .
θα το ασφαλιζες σαν απλο c4 οπως κανουν οι μεγαλες; και εχει αυτο επιπτωσεις σε περιπτωση ατυχηματος ;


Μπάμπη στο D3 στην άδεια κυκλοφορίας τι γράφει? Αμα γράφει μόνο C4 το αυτοκίνητο σου είναι αυτό. Δεν πα να χτυπιέσαι κάτω. Αν γράφει c4 grandpicasso που φυσικά ειναι άλλο πράμα, τότε ναι η ασφαλιστική σύμβαση πρέπει να γράφει ό,τι γράφει και η άδεια σου. Και εγώ άμα είμαι ασφαλιστική εταιρεία φυσικά υποχρεούμαι να σε καλύψω στο ατύχημα και μετά θα έρθω να στα διεκδικήσω αναγωγικά διότι φίλε μου "υφαρπαγή ψευδούς βεβαιώσεως" από το μηχανολογικό καθ όσον δεν τους είπες ότι η άδεια γράφει απλά C4 και οχι c4 grand picasso!!!
Aπορια: Στα ιντερνετικά όταν βάζεις την πινακίδα σου σαν τι το εμφανίζει το αυτοκίνητο?


Γιωργο τωρα με εστειλες
Λοιπον D1 γραφει CITROEN
D2 τιποτα
D3 858 που θα μπορουσε να ειναι και Β58 Τι διαολο ειναι αυτο ; το γκουγκλαρισα δεν βγαινει τιποτα .
στα ιντερνετικα δεν βγαζει το μοντελο και δεν προχωρας , προχωραει μονο αν βαλεις C4 αλλά οταν τους πεις οτι ειναι Grand Picasso σου λενε αντε γεια .
Χρονια πολλά μερες που ειναι , δεν εισαι διακοπες;


Οποτε κυριε Γιωργο στο δικο μου τι θα επρεπε να γραφει η αδεια στο D1 D2 and D3;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 3 [ 32 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3



Συναφή θέματα

Ποια ειναι η ασφαλεια για τα φωτα της οπισθεν
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
ΚΑΗΚΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ F-10
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 26
Ανάρτηση πρόβλημα σε c5 του 2009. Καμμένη ασφάλεια αλλά ?
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Tzartos Christos
Απαντήσεις: 18
ΚΑΙΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ IMMOBILIZER???
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
Ασφάλεια ρύθμιση φώτων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: jose
Απαντήσεις: 9
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια