Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 16 Απρ 2024, 06:59 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2020, 08:34 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Καλημερα

Δεν θυμαμαι αν το εχω ξαναθιξει , αλλά πως την παλευετε με την ασφαλεια αυτοκινητου ;
καθως ολες οι φορμες ειναι για αυτοκινητα που ειχαν εισαχθει επισημα στην ελλαδα. Το GP μεχρι 2013 δεν εχει εισαχθει , δεν υπαρχει στις φορμες και καμμια
δεν μου το ασφαλιζε εκτος απο το τοπικο της ιντερσαλονικα ,κι αυτο με χιλια ζορια να γραψουν πικασο , ηθελαν μονο σαν c4.
Λογω του οτι λυγει αυριο κοιταξα ιντερνετικα αλλα και με τηλεφωνο μην εχει αλλαξει κατι αλλά τα ιδια

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 10 Απρ 2020, 14:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
τελικα εκανα παλι στην ιντερσαλονικα τωρα ειδα δεν γραφουν τιποτα παλι μονο σιτροεν

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Απρ 2020, 10:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
ti γινεται ρε παιδια ενας δεν υπαρχει με GP να μας πει που το ασφαλιζει;
εγω πληρωσα 123 για εξαμηνο με θραυση κρυσταλλων και οδικη .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Απρ 2020, 13:57 
Άβαταρ μέλους
Ερώτηση αδαη... Τι προβλημα εχεις αν δεν γραφει Πικάσο αφου c4 ειναι το αυτοκινητο? Δε ρωταω ειρωνικα απλα θελω να καταλαβω τι γίνεται ❤️


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Απρ 2020, 14:33 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
ολες οι ον λαιν ασφαλειες και ειδικα η direct (που οι τιμες ειναι αλλλου) ακομα και τα πρακτορεια ,πρεπει να συμπληρωσεις μια φορμα εκει δεν υπαρχει το citroen C4 Grand Picasso 1.6 diesel , μοντελο 2006-2013 .υπαρχει μονο το picasso σκετο 1.8 βενζινη .
σε τηλεφωνηματα σε ολους λενε οτι αφου δεν υπαρχει στην φορμα δεν το ασφαλιζουν .
Η ιντερσαλονικα το εβαλε σαν σιτροεν σκετο .
το προβλημα μου ειναι οτι αν δεν ειναι σαφες τι αυτοκινητο ειναι μπορει η ασφαλεια αν την χρειστεις να σφυριξει αδιαφορα , δεν ειναι κατι προτογνωρο για ασφαλειες και να μπλεξεις χοντρα.
γιαυτο ξεκαθαρα και η anytime και αλλες δεν σε ασφαλιζουν καθως το αμαξι αυτο δεν εισαγωταν απο την επισημη ελλ αντιπροσωπεια και δεν υπαρχει σε καμμια επισημη φορμα.
Και ξαναερωτω οι αλλοι που γραφουμε εδω που και πως τα ασφαλιζουν ;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 11 Απρ 2020, 20:21 
Άβαταρ μέλους
οκ τωρα σε επιασα....


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 01:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2011, 21:55
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
εγώ το ασφαλίζω στην interlife. Σκέτο citroen γράφει το ασφαλιστήριο. Θυμάμαι όταν το πρωτοπήρα ήθελα να το ασφαλίσω στην hellas direct, δεν υπήρχε στις φόρμες τους, και σε τηλεφωνική επικοινωνία αρνήθηκαν να το ασφαλίσουν, για τον λόγο αυτό.
Η interlife το ασφάλισε σαν citroen, πριν μου το ασφαλίσουν μου ζήτησαν την άδεια και τους την έστειλα, δεν καταλαβαίνω γιατί θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα. Δεν έτυχε να μπλέξω σε ατύχημα, σε μια θραύση κρυστάλλου όμως δεν είχα κανένα θέμα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 02:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
leftermann έγραψε:
εγώ το ασφαλίζω στην interlife. Σκέτο citroen γράφει το ασφαλιστήριο. Θυμάμαι όταν το πρωτοπήρα ήθελα να το ασφαλίσω στην hellas direct, δεν υπήρχε στις φόρμες τους, και σε τηλεφωνική επικοινωνία αρνήθηκαν να το ασφαλίσουν, για τον λόγο αυτό.
Η interlife το ασφάλισε σαν citroen, πριν μου το ασφαλίσουν μου ζήτησαν την άδεια και τους την έστειλα, δεν καταλαβαίνω γιατί θα μπορούσε να δημιουργήσει πρόβλημα. Δεν έτυχε να μπλέξω σε ατύχημα, σε μια θραύση κρυστάλλου όμως δεν είχα κανένα θέμα.


δεν λεω οτι σιγουρα θα εχεις προβλημα αλλα εγω αισθανομαι ανασφαλεια οταν δεν μπορω να εχω οποια ασφαλεια θελω , εχω ασφαλεια απο εναν πρακτορα που βρηκα μονο , δεν μενω και σε πολη ασε που ιντερνετικα ειναι παντα φτηνοτερα μιας και δεν παιζει η προμηθεια .
ευχαριστω που εγραψες , στην επομενη ανανεωση θα εχω και αυτους υποψιν μου.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 09:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Καλημέρα. Εγώ στην anytime είμαι δυο χρόνια τώρα και το συμβόλαιό μου γράφει citroen c4 picasso. Μοντέλο 2008, diesel.Θυμάμαι ότι όταν έκανα το συμβόλαιο, δεν μπορόυσα ούτε εγώ να το βρώ σαν επιλογή και τους πήρα τηλέφωνο. Έτσι μου το έκαναν. Η τιμή είναι 222€ το χρόνο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 10:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Αντε ρε συ , σε μενα ειχαν αρνηθει στο τηλεφωνο ισως και να ειναι θεμα σε ποιον ντηλερ θα πεσεις ; ποιος ξερει

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Απρ 2020, 17:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2011, 21:55
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
η anytime εμένα δεν είχε αρνηθεί να το ασφαλίσει. Αρνήθηκαν όμως να βάλουν θραύση κρυστάλλων επειδή λέει έχω κόκκινες πινακίδες (τριτεκνικό). Τώρα τι σχέση έχουν οι κόκκινες πινακίδες με την θραύση κρυστάλλων δεν ξέρω. Αυτή ήταν η πολιτική τους, είπαν. Πριν αρκετά χρόνια αυτό. Γι αυτό και δεν έκανα ασφάλιση σε αυτούς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Αύγ 2020, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 21:16
Δημοσιεύσεις: 34
εγω είμαι ασφαλισμένος στην Hellas Direct εδω και 6 χρόνια και το έχει το μοντέλο στη λίστα τους...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 12 Αύγ 2020, 18:46 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Ιουν 2014, 21:16
Δημοσιεύσεις: 34
εγω είμαι ασφαλισμένος στην Hellas Direct εδω και 6 χρόνια και το έχει το μοντέλο στη λίστα τους...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Αύγ 2020, 00:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
Καλησπέρα, καθότι "ασφαλιστής" (σύμβουλος διαχείρισης ασφαλίσιμου/μη ασφαλίσιμου ρίσκου για την ακρίβεια) να πω ένα δύο πράγματα που ενδεχομένως σας φανούν χρήσιμα:

1) η ιντερνετική ασφάλιση δεν είναι πιο φθηνή γιατί δεν υπάρχει προμήθεια σε μεσάζων (βλπ ασφαλιστής). Υπάρχει κοινοτική οδηγία που είναι και νόμος Ελλάδας, που λέει ότι η ίδια ασφάλιση από τον ίδιο πάροχο (ασφαλιστική εταιρεία δηλαδή), από όπου και αν την αγοράσεις, η τιμή είναι υποχρεωτικά ίδια. Όταν λοιπόν βλέπετε μια ασφάλεια πιο φτηνά σε κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί τότε αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ τους ίδιους όρους και εκεί κρύβεται το ζουμί. Άρα για να μειώσουν την τιμή, μειώνουν τις παροχές/όρους/ποιότητα γιατί αυτά τα μαγαζιά στηρίζονται σε όγκους πωλήσεων και όχι σε μικρότερο όγκο και ποιοτικότερη παραγωγή. Αυτό γίνεται για πολλούς λόγους, πχ λιγότερα έξοδα και χρόνο σε διαχείριση αποζημιώσεων κλπ. Είναι καθαρά θέμα στρατηγικής/νοοτροπίας.

2) υπάρχουν άπειρες εταιρείες (στην Ελλάδα υπάρχουν πάνω απο100 ασφαλιστικές στο σύνολο) με εξαιρετικά χαμηλό ασφάλιστρο που δε θα τις βρείτε συνήθως σε ιντερνετομάγαζα γιατί συνεργάζονται με πράκτορες.

3) ο σύμβουλός σας (ασφαλιστής) είναι σημαντικός για να σας κάνει μια σωστή διαχείριση ρίσκου ώστε να κοιμαστε ασφαλείς και χωρίς άγχος πχ θα βοηθήσει σε μια δυσκολη αποζημίωση ώστε να πάρετε μεγαλύτερο ποσό και ταχύτερα (και όχι μόνο). Και όχι, δε βλογάω τα γένια μου, δούλευα στο δημόσιο (καθηγητής) και με αφορμή ένα τροχαίο που είχα που μου άλλαξε τη ζωή, ψαχτηκα δυστυχώς εκ των υστέρων να κάνω ιδιωτική ασφάλεια ζωής και πάνω σε όλο αυτό, αποφάσισα να παρατήσω το δημόσιο, να διαβάσω, να δώσω εξετάσεις για διάφορα πτυχία και να γίνω μέσα στην κρίση ελεύθερος επαγγελματίας/ασφαλιστής. Τι εννοώ, ότι συνειδητοποίησα πόσο σημαντικό είναι όλο αυτό. Θα σας πρότεινα να βρείτε έναν άνθρωπο που εμπιστεύεστε και σε γνώσεις και σε ήθος και να συζητήσετε μαζί του, πιθανώς να σας φανεί χρήσιμη η κουβέντα. Πχ να σας βοηθήσει με τη σωστή αναγραφή και ασφάλιση του αυτοκινήτου σας.

Προσωπικά για εμένα αλλά και τους ασφαλισμένους μου δεν επιλέγω ούτε την πιο φτηνή ασφάλιση ούτε την πιο ακριβή, αλλά αυτή που χρειάζομαι δεδομένων των συνθηκών (που κατά καιρούς ενδέχεται να αλλάξουν και άρα τροποποιώ αναλόγως τις παροχές).


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Ασφαλεια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 14 Αύγ 2020, 00:37 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 19 Ιούλ 2020, 00:05
Δημοσιεύσεις: 28
4) Υπάρχει επίσης κοινοτική οδηγία που είναι ομοίως και νόμος Ελλάδας, που ορίζει ρητά ότι για τη σύναψη ενός ασφαλιστικού συμβολαίου, πρέπει να προηγείται μια ανάλυση αναγκών, η οποία είτε δε γίνεται σε πολλές περιπτώσεις (άρα είναι παράνομοι όσοι ασφαλιστές/ιντερνετομάγαζα δεν την κάνουν) είτε γίνεται ελλιπώς (που σημαίνει ότι πάλι δεν έχει ο ασφαλισμένος/υποψήφιος προς ασφάλιση τη σωστή ενημέρωση/παροχές/εξυπηρέτηση και κινδυνεύει να ζημιωθεί).

παράδειγμα η παροχή οδική βοήθεια:
Γνωρίζετε τι σας καλύπτει το συμβόλαιό σας;
Σας καλύπτει σε περίπτωση βλάβης; Τροχαίου; Και τα δύο; Μεταφορά από τον τόπο της βλάβης/ατυχήματος που; Σπίτι σας; Σε προορισμό της επιλογής σας; Σε συνεργείο της ασφαλιστικής υποχρεωτικά; Έχει ιδιόκτητα οχήματα ή χρησιμοποιεί άλλης εταιρείας; Καλύπτει βοήθεια ή/και μεταφορά; Τι χρόνο αντίδρασης έχει και τι χρόνο ορίζει ως μέγιστη επιτρεπόμενη αναμονή το συμβόλαιο; Επίσης, πόσες φορές δικαιούστε να χρησιμοποιήσετε την παροχή αυτή ανά ασφαλιστική περίοδο και σε ποιες περιπτώσεις μπορούν να αρνηθούν να σας εξυπηρετήσουν; Τι αριθμό και με τι χρέωση πρέπει να καλέσετε αν χρειαστείτε εξυπηρέτηση; Με τι αναμονή στο τηλέφωνο και χρέωση; Θα μπορέσετε να κάνετε κλήση και να την ολοκληρώσετε σε μια έκτακτη στιγμή; Αν όχι, τι επιλογές έχετε; Τέλος, γνωρίζετε ότι η συγκεκριμένη παροχή δεν είναι ασφαλιστική κάλυψη και συνεπώς δεν ακολουθεί τη νομοθεσία που αφορά τις ασφαλιστικές παροχές και εταιρείες; Αν χρειαστείτε βοήθεια από πού θα την έχετε αν δεν έχετε έναν ασφαλιστή, ο οποίος γνωρίζει καλά ολα τα δεδομένα της εκάστοτε περίπτωσης και ο οποίος σε μια δυσκολη στιγμή θα είναι δίπλα σας για να σας βοηθήσει; Και μάλιστα χωρίς έξτρα χρέωση εκ μέρους σας.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 32 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

C4 2006 . καιει συνεχεια την ασφαλεια της μιζας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 5
Ασφάλεια ρύθμιση φώτων
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: jose
Απαντήσεις: 9
ΚΑΗΚΕ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ F-10
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: Haris_c4_1.4
Απαντήσεις: 26
Ασφάλεια Αντλίας Βενζίνης
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4 Picasso
Συγγραφέας: tgi
Απαντήσεις: 14
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ