Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Τρί 19 Μαρ 2024, 07:36 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 11:28 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 62
Καλημέρα σε όλους σας και καλώς σας βρήκα. Σε λίγες ημέρες θα έχω και εγώ στη κατοχή μου ένα piccaso :love , και θα ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες και tips, από τους γνώστες.

Το αμάξι έρχεται από Γαλλία, αυτόματο, πετρέλαιο, μοντέλο 6/2017 με 150.000 χλμ (ελπίζω…).
Όταν έρθει με το καλό έχω σκοπό να του κάνω ένα καλό service, αλλάζοντας όλα τα υγρά (λάδια, παραφλού, υγρά φρένων, βαλβόλινες), και τα φίλτρα.
Μπορεί να μου πει κάποιος τι αναλώσιμα προτείνει η citroen; Εννοω τις προδιαγραφές τους. Και αν υπάρχουν κάποια από αυτά που προτείνει και είναι υποδεέστερα από του εμπορίου, πάντα όμως σε συνάρτηση με την τιμή;
Πχ διάβασα αρκετά στο forum και για λάδια είδα ότι το TOTAL QUARTZ INEO FIRST 0W30 είναι μια χαρά επιλογή. Αν μας κάνει και κάποιο φτηνότερο καλοδεχούμενο.
Σχετικά με το adblue προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο;
Ποια είναι τα διαστήματα σέρβις; Το αμάξι θα κινείται επαρχία και επι το πλείστον θα κάνει μια διαδρομή 80 χλμ την ημέρα ( Ναύπλιο – Κόρινθος ). Πιστεύετε ότι τα 15.000χλμ είναι καλά;
Ιμάντα εκκεντροφόρου στα πόσα χλμ αλλάζουμε; Μήπως να τον αλλάξω μέσα στο πρώτο σέρβις και αυτόν; Και αν αλλαχτεί και αυτός πόσα χρήματα να υπολογίζω για σέρβις;
Και πιστεύω το ποιο σημαντικό από όλα, έχετε να μου προτείνετε κάποιο μηχανικό-συνεργείο στην περιοχή μου, εξειδικευμένο σε citroen (Ναύπλιο – Άργος). Αντιπροσωπεία δυστυχώς δεν υπάρχει πλέον, υπάρχει βέβαια ο Κωσταλαμπρος ο παλιός αντιπρόσωπος αλλά έχω ακούσει ότι είναι τσιμπημένος.

Συγνώμη αν σας κούρασα, αλλά οι ερωτήσεις είναι πολλές….

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 13:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Καλώς ήρθες και με το καλό να παραλάβεις! Για προδιαγραφές δεν μπορώ να σε βοηθήσω ιδιαίτερα απλά θα τονίσω ότι είναι καλό να αλλάξεις τους ιμάντες με την αντλία τώρα. Εγώ τον άλλαξα στα 140 και είχε μείνει μισός σε πάχος από τον καινούργιο. Πάντως για τα αναλώσιμα του σέρβις σε οποίο μαγαζί πας θα τα βρεις εύκολα ενώ στα ιντερνετικά μαγαζιά με τον αριθμό πλαισίου επίσης θα στα βρουνε πανεύκολα. Εφόσον σκοπεύεις να κανείς ως πει των πλείστον ανοιχτά χιλιόμετρα δεν θα γίνει και τίποτα αν κάνεις σέρβις κάθε 20κ χλμ.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 16:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 62
Ευχαριστώ πολύ καλώς σας βρήκα. Αν γίνεται η αλλαγή στις 20000 είναι πολύ καλό νέο. Δεν το λες και μικρό το κόστος τους.

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 16:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Πάντως καλό είναι να κάνεις με την παραλαβή όλες τις εργασίες ώστε να το βάλεις σε μια σειρά και να έχεις εσύ τον έλεγχο. Το δικό μου c4 κάνει 99% αυτοκινητόδρομο, για αυτό κάνω σέρβις κάθε 20. Το 208 που είναι ο καθημερινός εργάτης και κάνει κυρίως περιαστικά το κάνω κάθε 15. Μην σε προβληματίζει πάντως το κόστος ιδιαίτερα. Αν το κανείς εκτός αντιπροσωπείας το λες και χαμηλό.

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 18:55 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 62
Σίγουρα εκτός αντιπροσωπείας δεν τίθεται ερώτημα. Πόσο λάδι περνει σε κάθε αλλαγή; Φτάνουν 4 λίτρα;

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 19:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Αν σου πω ότι δεν θυμάμαι.... :D :D

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 22:05 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 62
Θα το μάθω σε καμία βδομάδα. Με έχει αγχώσει πολύ πάντως και το θέμα με το δοχείο του adblue. Υπάρχει καμία συμβουλή για αυτό; σε κουβέντα με τον εμπορα μου είπε ότι αυτό γίνεται επειδή τα αυτοκίνητα δεν πολυκουνουνται και το adblue ξεραινεται και κολάει, για αυτό εμφανίζεται το πρόβλημα. Μουφα μου ακούστηκε παντως

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Νοέμ 2020, 22:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 21 Ιούλ 2013, 15:58
Δημοσιεύσεις: 2437
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Εικόνες: 0
Μπαρούφα σου είπε....από όσο έχω διαβάσει από τα παιδιά που είχαν θέμα με το δοχείο,το πρόβλημα εμφανίστηκε πολύ νωρίτερα και όχι στα 150 που είσαι εσύ....

_________________
C4 1.6 e-HDI 115 STT MCP


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 19 Νοέμ 2020, 20:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10557
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Δυστυχώς βλέπω ότι αναφέρεις συχνά το κόστος σε αλλαγές, το οποίο σε προβληματίζει και ιδιαίτερα!
Δες το αλλιώς, με μια καλή συντήρηση ΤΩΡΑ θα έχεις ένα αμάξι για πολλά πολλά χιλιόμετρα.
Αν πεις δεν αλλάζουμε "το τάδε" γιατί κοστίζει ή όχι αυτά τα λάδια, τα άλλα, τα πιο φθηνά (αυτό συμβαίνει πολύ έντονα με το παραφλού πχ.) τότε, το χάσαμε.

Συνοπτικά, άποψή μου, αλλάζεις όλο το σετ χρονισμού και φυσικά όλα τα υγρά.

Λάδια 0W30 με προδιαγραφή PSA B71 2312 (Total Ineo First 0W30, Yacco Lube P 0W30, Valvoline ENV C2 0W30). 4 λίτρα και αλλαγή κάθε 20Κ.

Παραφλού Ready To Use με προδιαγραφή PSA B71 5110 (Valvoline Multi-Vehicle Coolant, χρώματος κιτρίνου, ότι πιο κορυφαίο κυκλοφορεί στην αγορά). 6-7 λίτρα, να καθαρίσει και το σύστημα από το προηγούμενο. Και αλλαγή σε κάθε σετ χρονισμού ~ 120Κ.

Απ'ότι κατάλαβα έχεις το ημί-αυτόματο κιβώτιο οπότε για βαλβολίνες πας με 2 επιλογές. 1) 75W με προδιαγραφή PSA B71 2316 & PSA B71 2317 (Total Transmission Gear 9 FE SAE 75W, δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε άλλη μάρκα) ή 2) 75W80 με προδιαγραφή PSA B71 2330 (Total Transmission Gear 8 75W80, Yacco BVX R200 75W80, Valvoline Gear Oil 75W80). 2 λίτρα και αλλαγές κάθε 40Κ, δηλαδή κάθε 2ο σέρβις.

Υγρά φρένων, ένα καλό DOT 4.

Γενικά, κάθε 40Κ θα βγαίνει ένα σχετικά καλό κουστουμάκι με λάδια - φ.λαδιού - φ.καμπίνας - φ.πετρελαίου - βαλβολίνες - AdBlue - εργατικά - ό,τι άλλο προκύπτει, κοντά στα 250 ευρώ.
Να προτιμάς γνήσια ανταλλακτικά σε φίλτρα, σίγουρα όχι τα 2ης επιλογής ανταλλακτικά μάρκας eurorepar που... "εμπιστεύεται" η Citroen.
Πληρώνεις αλλά... είναι και ό,τι καλύτερο υπάρχει. Οι τιμές τους είναι πολύ normal γενικά.

Καλοτάξιδο!

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε bakevang για την δημοσίευση του/της: zeys13
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Νοέμ 2020, 09:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 62
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο ποστ.
Προφανώς με ενδιαφέρει το κόστος, η αλήθεια είναι οτι είχα καλομάθει.
Δεν θέλω να του βάζω δεύτερα πράγματα, το έγραψα και στην αρχή να μου προτείνετε καλύτερα προϊόντα.

Για τα motul specific 2312 έχει γνώμη κανείς; Είμαι fan της μάρκας, τα yacco δεν τα ήξερα κάν πρώτη φορά εδώ τα διάβασα.
Ορίστε και τα προτεινόμενα απο τη Motul https://www.motul.com/gr/el/lubricants/recommendations/f1ae4fdbb78b4db1db90625dcaa8764b?model_id=8524c2ecf507daac&type_name=C4+Picasso+1.6+BlueHDi+120%2C+BHZ+%282014-2018%29

Για υγρά φρένων αναφέρει 5.1

Καλές μάρκες στα φίλτρα θεωρούνται ποιές; bosch, mann, muller;;
Τακάκια bosch; κάπου τα διάβασα στο forum.
Μάρκα σετ χρονισμού προτείνουμε κάποια; Ή καλύτερα αποφεύγουμε κάποια; Αφού θα αλλαχτεί το σετ χρονισμού, θα αλλαχθεί και η τρόμπα νερού;

Μου κάνει εντύπωση η τόσο συχνή αλλαγή στις βαλβολίνες, αλλά προφανώς τις αλλάζεις για τη μακροζωία του αυτόματου κιβωτίου.

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά, απλά θέλω να γνωρίζω τι πρέπει να μπει στο αυτοκίνητο, και όχι το τι προτείνει ο κάθε μαστοράντζας.

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Νοέμ 2020, 19:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 28 Δεκ 2016, 17:16
Δημοσιεύσεις: 1853
zeys13 έγραψε:
Καλημέρα, ευχαριστώ πολύ για το κατατοπιστικότατο ποστ.
Προφανώς με ενδιαφέρει το κόστος, η αλήθεια είναι οτι είχα καλομάθει.
Δεν θέλω να του βάζω δεύτερα πράγματα, το έγραψα και στην αρχή να μου προτείνετε καλύτερα προϊόντα.

Για τα motul specific 2312 έχει γνώμη κανείς; Είμαι fan της μάρκας, τα yacco δεν τα ήξερα κάν πρώτη φορά εδώ τα διάβασα.
Ορίστε και τα προτεινόμενα απο τη Motul https://www.motul.com/gr/el/lubricants/recommendations/f1ae4fdbb78b4db1db90625dcaa8764b?model_id=8524c2ecf507daac&type_name=C4+Picasso+1.6+BlueHDi+120%2C+BHZ+%282014-2018%29

Για υγρά φρένων αναφέρει 5.1

Καλές μάρκες στα φίλτρα θεωρούνται ποιές; bosch, mann, muller;;
Τακάκια bosch; κάπου τα διάβασα στο forum.
Μάρκα σετ χρονισμού προτείνουμε κάποια; Ή καλύτερα αποφεύγουμε κάποια; Αφού θα αλλαχτεί το σετ χρονισμού, θα αλλαχθεί και η τρόμπα νερού;

Μου κάνει εντύπωση η τόσο συχνή αλλαγή στις βαλβολίνες, αλλά προφανώς τις αλλάζεις για τη μακροζωία του αυτόματου κιβωτίου.

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά, απλά θέλω να γνωρίζω τι πρέπει να μπει στο αυτοκίνητο, και όχι το τι προτείνει ο κάθε μαστοράντζας.
ότι σου έχει προτείνει ο Βαγγέλης είναι εκτός απο κορυφαίο και δοκιμασμένο :thumb
Για το motul που ρωτάς αν και δεν ειμαι "ειδικός" θεωρώ βάσει των τεχνικών δεδομένων που διαβάζω ότι το total ineos first 0/30 με την προδιαγραφη της PSA είναι αρκετά ανώτερο του. Και εγώ στα δικά μου yacco και total προτιμώ :thumb

_________________
C3 Aircross 120 bluehdi Shine
C4 mk II 100 bluehdi Feel
C4 mk III shine plus 1,5 bluehdi


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Νοέμ 2020, 23:01 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10557
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
zeys13 έγραψε:
Δεν θέλω να του βάζω δεύτερα πράγματα, το έγραψα και στην αρχή να μου προτείνετε καλύτερα προϊόντα.

Για τα motul specific 2312 έχει γνώμη κανείς; Είμαι fan της μάρκας, τα yacco δεν τα ήξερα κάν πρώτη φορά εδώ τα διάβασα.
Ορίστε και τα προτεινόμενα απο τη Motul https://www.motul.com/gr/el/lubricants/recommendations/f1ae4fdbb78b4db1db90625dcaa8764b?model_id=8524c2ecf507daac&type_name=C4+Picasso+1.6+BlueHDi+120%2C+BHZ+%282014-2018%29

Για υγρά φρένων αναφέρει 5.1

Καλές μάρκες στα φίλτρα θεωρούνται ποιές; bosch, mann, muller;;
Τακάκια bosch; κάπου τα διάβασα στο forum.
Μάρκα σετ χρονισμού προτείνουμε κάποια; Ή καλύτερα αποφεύγουμε κάποια; Αφού θα αλλαχτεί το σετ χρονισμού, θα αλλαχθεί και η τρόμπα νερού;

Μου κάνει εντύπωση η τόσο συχνή αλλαγή στις βαλβολίνες, αλλά προφανώς τις αλλάζεις για τη μακροζωία του αυτόματου κιβωτίου.

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά, απλά θέλω να γνωρίζω τι πρέπει να μπει στο αυτοκίνητο, και όχι το τι προτείνει ο κάθε μαστοράντζας.


Για τα Motul, το συγκεκριμένο specific μοντέλο το θεωρώ πολύ δεύτερο μπροστά στο Total και το Yacco. Άποψή μου, μη το βάζεις.

Φίλτρα, ΓΝΗΣΙΑ, δηλαδή το αγοράζεις από κάθετη αντιπροσωπεία. Τους νέους κωδικούς, γιατί υπάρχουν και οι παλιοί κωδικοί που έχουν πάρει αντικατάσταση γιατί έχουν βρεθεί ελατώμματα. Τέτοια "γνήσια" ανταλλακτικά κυκλοφορούν και στο εμπόριο. Το ίδιο ισχύει και για το σετ χρονισμού. Και ναι, εφόσον αλλάζεις ιμάντα, θα αλλάξεις και αντλία νερού, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ. Σ'αυτά τα χιλιόμετρα δεν αφήνεις ούτε αντλία νερού, ούτε και τα ίδια παραφλού.

Τακάκια αν δεν θέλεις να τα σκάσεις για ΕΒC, τα Bosch θα σε υπέρ-καλύψουν.

Υγρά φρένων, βάζω μονίμως DOT4. Αυτά φοράει από τη μάνα του. Οι Lub Advisors προφανώς και προτείνουν 5,1.

Το κιβώτιό σου, δεν πρέπει να παίρνει βαλβολίνες τώρα που το σκέφτομαι.
Είναι το ημι-αυτόματο ή το αυτόματο με μετατροπέα ροπής;

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2020, 14:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ 2007, 14:19
Δημοσιεύσεις: 4897
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 1
Τα mann είναι κορυφαία φίλτρα. Για φίλτρο λαδιού δεν ξέρω αν έχει διαφορά, αλλά σε φίλτρο καμπίνας στο συστήνω ανεπιφύλακτα. Ιδιαίτερα την έκδοση με ενεργό άνθρακα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 21 Νοέμ 2020, 16:08 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Ιουν 2013, 18:48
Δημοσιεύσεις: 10557
Τοποθεσία: Σουφλί, Έβρος
Η Citroën για τα φίλτρα της εμπιστεύεται την Muhle.

Αλλά και έξω να βρεις, το φίλτρο απ'έξω με το φίλτρο με το σήμα Citroën, για το ίδιο αυτοκίνητο, διαφέρουν.

Κάντε μια δοκιμή.

Το γνήσιο, πρέπει, και είναι στην πραγματικότητα, πολύ ποιοτικότερο.

_________________
C4 1.6 e-HDi SST MCP - 115hp (2013) "Clara" / C4 1.6 BlueHDi SST Feel - 100 hp (2017) "Michelle"
Εικόνα...Εικόνα


Είχαμε ένα C4, πήραμε και δεύτερο.......

Ευάγγελος

Να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Service book και λοιπές πληροφορίες
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 22 Νοέμ 2020, 08:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 22 Σεπ 2020, 08:20
Δημοσιεύσεις: 62
bakevang έγραψε:
zeys13 έγραψε:
Δεν θέλω να του βάζω δεύτερα πράγματα, το έγραψα και στην αρχή να μου προτείνετε καλύτερα προϊόντα.

Για τα motul specific 2312 έχει γνώμη κανείς; Είμαι fan της μάρκας, τα yacco δεν τα ήξερα κάν πρώτη φορά εδώ τα διάβασα.
Ορίστε και τα προτεινόμενα απο τη Motul https://www.motul.com/gr/el/lubricants/recommendations/f1ae4fdbb78b4db1db90625dcaa8764b?model_id=8524c2ecf507daac&type_name=C4+Picasso+1.6+BlueHDi+120%2C+BHZ+%282014-2018%29

Για υγρά φρένων αναφέρει 5.1

Καλές μάρκες στα φίλτρα θεωρούνται ποιές; bosch, mann, muller;;
Τακάκια bosch; κάπου τα διάβασα στο forum.
Μάρκα σετ χρονισμού προτείνουμε κάποια; Ή καλύτερα αποφεύγουμε κάποια; Αφού θα αλλαχτεί το σετ χρονισμού, θα αλλαχθεί και η τρόμπα νερού;

Μου κάνει εντύπωση η τόσο συχνή αλλαγή στις βαλβολίνες, αλλά προφανώς τις αλλάζεις για τη μακροζωία του αυτόματου κιβωτίου.

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά, απλά θέλω να γνωρίζω τι πρέπει να μπει στο αυτοκίνητο, και όχι το τι προτείνει ο κάθε μαστοράντζας.


Για τα Motul, το συγκεκριμένο specific μοντέλο το θεωρώ πολύ δεύτερο μπροστά στο Total και το Yacco. Άποψή μου, μη το βάζεις.

Φίλτρα, ΓΝΗΣΙΑ, δηλαδή το αγοράζεις από κάθετη αντιπροσωπεία. Τους νέους κωδικούς, γιατί υπάρχουν και οι παλιοί κωδικοί που έχουν πάρει αντικατάσταση γιατί έχουν βρεθεί ελατώμματα. Τέτοια "γνήσια" ανταλλακτικά κυκλοφορούν και στο εμπόριο. Το ίδιο ισχύει και για το σετ χρονισμού. Και ναι, εφόσον αλλάζεις ιμάντα, θα αλλάξεις και αντλία νερού, ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ. Σ'αυτά τα χιλιόμετρα δεν αφήνεις ούτε αντλία νερού, ούτε και τα ίδια παραφλού.

Τακάκια αν δεν θέλεις να τα σκάσεις για ΕΒC, τα Bosch θα σε υπέρ-καλύψουν.

Υγρά φρένων, βάζω μονίμως DOT4. Αυτά φοράει από τη μάνα του. Οι Lub Advisors προφανώς και προτείνουν 5,1.

Το κιβώτιό σου, δεν πρέπει να παίρνει βαλβολίνες τώρα που το σκέφτομαι.
Είναι το ημι-αυτόματο ή το αυτόματο με μετατροπέα ροπής;


Μπερδεύτηκα για το αυτόματο κιβώτιο, ένα δεν είναι; το eat6 από ότι έχω διαβάσει. Το τι θεωρείται δε ξέρω ημιαυτόματο ή με μετατροπέα ροπής; μπορεί να μας πει κάποιος;

_________________
Citroen c4 Picasso 2017 Bluehdi Automatic 120


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 3 [ 43 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο



Συναφή θέματα

Κάθε πότε service?Κοιτάμε τα χιλιόμετρα η τον χρόνο?
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: naypli
Απαντήσεις: 15
Έβγαλε καπνούς 2 μέρες μετά το service
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: OrestisB
Απαντήσεις: 20
Book service οδηγός συντήρησης!
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση Xsara
Συγγραφέας: oiko79
Απαντήσεις: 5
Περισσότερη ποσότητα λαδιού σε service
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: filippos83
Απαντήσεις: 14
Service 50.000χλμ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 4
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ