Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 12:29 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Απρ 2014, 20:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 06:50
Δημοσιεύσεις: 55
Τοποθεσία: xanthi
Καλησπέρα, μετά από έντονες βροχές το picasso μου πήρε νερό μπροστά στα πόδια του συνοδηγού. Αφού πέρασα από το συνεργείο και μου είπαν ότι θα πρέπει να το αφήσω για 5 ώρες για να μπορέσουν να βρουν από που είναι τα νερά και λόγο μη έχοντας χρόνου αποφάσισα να το κάνω μόνος μου που τελικά ήταν μισή ώρα δουλειά και χωρίς τα κατάλληλα εργαλεία. Δεν θα συνεχίσω με τιο συνεργείο (είχε ήδη ένα picasso με προβλήματα νερού και το είχε σχεδόν ανοίξει όλο) μου έκανε τρομερή εντύπωση το όλο θέμα και το έψαξα στο ίντερνετ. Για να μην μακρυγορω η διδικασια είναι γελοία!! Το πρόβλημα οφείλεται στις βουλομενες εξόδους του νερού από το παμπριζ. Για την διαδικασία θα πελρεπςι να δηλώσουμε από μπροστά το αμάξι με τον γρυλλο ίσα που να πάτα η ρόδα και στην συνέχεια μέσα στο θολό να βγάλουμε το πλαστικό που είναι γύρο από τον θολο όχι όλο τις τρεις πρώτες τάπες από κάτω. Το αμάξι το σηκώνουμε για ναπορουμε πιο εύκολα να δουλέψουμε. Αφού ξεκουμποσουμε το πλαστικό δεν χρειάζεται να βγει ολόκληρο θα δούμε από πίσω του ανάμεσα στα σωληνάκια μια λαστιχένια πλατιά απόληξη σε σχήμα γάμα με.Τραβώντας το έξω θα δείτε να τρέχει το νερό και μετά καθαρίζουμε την τρύπα από λάσπες και πευκοβελονες ξαναβάζουμε το λάστιχιενιο και έτοιμο το ίδιο από την άλλη και είμαστε έτοιμοι.

Πιστεύω ότι στα σέρβις θα έπρεπε να τα καθαρίζουν αλλά εδώ δεν ξέραν τι έφταιγε όχι να το κάνουν στο σέρβις για να σου τσιμπήσουν το πενηνταρικο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Απρ 2014, 20:22 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 01 Δεκ 2007, 05:05
Δημοσιεύσεις: 8103
Τοποθεσία: Pablo Escobar Preveza
ποσο νερο σου πηρε? πολυ η λιγο? φιλε αν πηρε πολυ νερο καλο θα ηταν να βγαλεις μοκετες και το ηχομονωτικο υλικο που εχει κατω απο τις κοκετες διοτι εαν μυρισει μουχλα δεν θα ξεβρωμισει ποτε...

_________________
1995 Citroen Visa I '79 652cc ως το 2001
1998 Citroen Visa II '84 652cc ως το 2006
2001 Fiat Brava SX '01 1.2cc 16v ως το 2005
2005 Citroen Xantia II ΄99 1,6cc 8v Lpg ως το 2019
2006 Fiat Seicento ΄01 1.1cc Sporting Abarth ως το 2007
2009 Honda Jazz ΄09 1,2cc ως το 2020
2020 Citroen Xantia II '00 1.8cc 16v Lpg
2020 Citroen Xsara II '03 1.4cc 8v Lpg


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Απρ 2014, 20:50 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
:agree

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 17 Απρ 2014, 21:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 04 Οκτ 2008, 06:50
Δημοσιεύσεις: 55
Τοποθεσία: xanthi
xantiamanolis έγραψε:
ποσο νερο σου πηρε? πολυ η λιγο? φιλε αν πηρε πολυ νερο καλο θα ηταν να βγαλεις μοκετες και το ηχομονωτικο υλικο που εχει κατω απο τις κοκετες διοτι εαν μυρισει μουχλα δεν θα ξεβρωμισει ποτε...


Σήκωσα την μοκέτα τράβηξα τα νερά με ένα μικρό λάστιχο σωληνάκι που έχω για να βάζω τσίπουρο. Πιστεύω ότι τα πήρα όλα. Τώρα για να την βγάλω όλη την μοκέτα έτσι που είναι ο καιρός αυτή την στιγμή είναι δύσκολο...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 08 Αύγ 2014, 07:43 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Το έχω πάθει κι εγώ αυτό και μάλιστα το είχα τονίσει σε σέρβις στην αντιπροσωπεία και μου είχαν πει απλά ότι είχε ξεκουμπώσει μια υδροροή. Αποτέλεσμα αυτού με την επόμενη βροχή έβλεπα το νερό να πέφτει μέσα πάνω από το ντουλαπάκι. από κάτω από την μοκέτα το νερό ακούγονταν όπως σκάει το κύμα όταν έπαιρνα τις στροφές. Και τελικά αποφάσισα να ξυθώ μόνος μου, ξήλωσα το ντουλαπάκι εντελώς και έριχνα νερό με το λάστιχο μπροστά στο παρπρίζ. Σε μερικά δευτερόλεπτα καταρράκτης μέσα... έψαξα λίγο στο youtube και τελικά βρήκα που είναι οι μπροστινές υδροροές που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος και όταν τις έβγαλα έφυγαν από μέσα περίπου μισός κουβάς δενδροπαραγωγή από φδιάφορα κωνοφόρα. παράλληλα 10 λίτρα νερό κάτω από το πατάκι του συνοδηγού που το έβαλα σε κλίση και το άδειασα με λάστιχο με την παραδοσιακή μέθοδο του ρουφήγματος. Τώρα αποφεύγω τα δένδρα σαν το διάολο!!!

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 03 Σεπ 2014, 13:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2011, 21:55
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
είναι εύκολο να δώσεις κανένα λινκ από το βίντεο του youtube που αναφέρεις; Λέω να ρίξω κι εγώ ένα καθάρισμα, προληπτικά, μια και όλο το καλοκαίρι κάτω από δέντρα το έχω...


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Σεπ 2014, 06:30 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Επειδή δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο βίντεο θα σου στείλω άλλο ένα link που έχω και θα το καταλάβεις αμέσως τι εννοώ...
http://c4owners.org/plugins/forum/forum_viewtopic.php?165007

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 05 Σεπ 2014, 09:19 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2011, 21:55
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
κι εγώ έψαχνα στο youtube και δεν έβρισκα τίποτα... Κι αυτό καλό είναι όμως, ευχαριστώ :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 18 Σεπ 2014, 11:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ 2011, 21:55
Δημοσιεύσεις: 234
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
μόλις χθες καθάρισα και τις δικές μου υδροροές. Η μία ήταν σχεδόν βουλωμένη, η άλλη ήταν σχετικά καθαρή. Εύκολη δουλειά, νομίζω καλό είναι να γίνεται προληπτικά, πχ μια φορά τον χρόνο μετά το καλοκαίρι, για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο :thumb


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Οκτ 2014, 14:00 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
χθες καθαρισα και τις δικες μου υδροροες , του οδηγου ειχε μπολικα στελεχη απο φυλλα αλλα οχι εντελως κλειστη. του συνοδηγου ειχε λιγοτερη σαβουρα αλλα μου ελειπε αυτο το πλαστικο με το αντεπιστροφο (για να μην μπαινουν ποντικια;) πως το λενε τωρα αυτο για να βρω τον κωδικο να το ψαξω;.
στο κατω ντουλαπακι συνοδηγου ειχα βρει κατι χαρτια που ειχαν βραχει στην ακρη και ειχαν στεγνωσει , δεν θυμαμαι αν τα ειχα βγαλει και ειχαν για καποιο λογο βραχει. αν οχι υπαρχει καμμια πιθανοτητα να εχει περασει νερο η υγρασια στο ντουλαπακι; και με δεδομενο οτι οι υδροροες δεν ηταν μπλοκαρισμενες.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 12 Οκτ 2014, 21:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 26 Δεκ 2012, 17:53
Δημοσιεύσεις: 1221
Μήπως το ντουλαπάκι είναι κλιματιζόμενο;
Γιατί στο δικό μου (C5) μια μέρα είχα ξεχάσει τον αεραγωγό στο ντουλαπάκι ανοικτό κρύωσε ένας μεταλλικός φακός που είχα μέσα και είχαν δημιουργηθεί σταγονίδια και μου είχε βρέξει κάποια χαρτιά που είχα (μη φανταστείς καμιά πλημμύρα, απλώς τα χαρτιά όταν στέγνωσαν είχαν αυτό το χαρακτηριστικό ζάρωμα).

Δεν χάνεις κάτι να προσομοιώσεις συνθήκες βροχής ρίχνοντας νερό με το λάστιχο και να δεις αν έχεις κάποια ανεπιθύμητη εισροή ύδατος...

_________________
Άντε και καλή μας Βούτα


www.historic-mini.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 16 Οκτ 2014, 06:49 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Αν μπεί νερό πάντος λόγω υδροροών σε εμένα τουλάχιστον το ντουλαπάκι ήταν ανέπαφο από νερά και εντελώς στεγνό... δεν είχε μπεί νερό μέσα καθόλου.

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 17 Οκτ 2014, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
nik0laus έγραψε:
Μήπως το ντουλαπάκι είναι κλιματιζόμενο;
Γιατί στο δικό μου (C5) μια μέρα είχα ξεχάσει τον αεραγωγό στο ντουλαπάκι ανοικτό κρύωσε ένας μεταλλικός φακός που είχα μέσα και είχαν δημιουργηθεί σταγονίδια και μου είχε βρέξει κάποια χαρτιά που είχα (μη φανταστείς καμιά πλημμύρα, απλώς τα χαρτιά όταν στέγνωσαν είχαν αυτό το χαρακτηριστικό ζάρωμα).

Δεν χάνεις κάτι να προσομοιώσεις συνθήκες βροχής ρίχνοντας νερό με το λάστιχο και να δεις αν έχεις κάποια ανεπιθύμητη εισροή ύδατος...


οχι δεν ειναι κλιματιζομενο
sw6jin ευχαριστω
προφανως ισως τα ειχα βρεξει οταν τα εβγαλα καποια φορα και δεν εδωσα σημασια.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Αύγ 2016, 16:17 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
απο την πλευρα του οδηγου ενω βγαζει νερα (απο τον νεροχυτη τον ελενξα δεν ειναι καθολου βουλωμενος) , βγαζει νερα και στο χωρο της μηχανης πανω απο την μπαταρια , εβγαλα υαλοκαθαριστηρες και εβγαλα ολα τα πλαστικα καπακια μπροστα απο το παρμπριζ , και τα ξανατοποθετησα προσεκτικα εκει που πατανε στην λαμαρινα που μαζευει τα νερα εβαλα και αλουμινοταινια , αλλα ντζιφος που λεγαμε παλια , ξαναπερνανε . θα μου στριψει.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Νερό βροχής στον συνοδηγο οδηγο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 22 Αύγ 2016, 16:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 19 Ιαν 2012, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2688
Επειδή δεν είμαι σίγουρος οτι κατάλαβα...η αλουμινοταινία που θα χρησίμευε? :hmm

_________________
ο έξυπνος παραδέχεται,ο πονηρός δικαιολογείται,ο βλάκας επιμένει


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 2 [ 19 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο



Συναφή θέματα

χτυπημα στον μασπιε
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση C4
Συγγραφέας: poison
Απαντήσεις: 9
Συμπλήρωμα λαδιού και ίχνη πάνω στον κινητήρα (C4 THP 2010)
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: xenbast
Απαντήσεις: 40
Περίεργος θόρυβος στον κινητήρα.
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C1
Συγγραφέας: anestakos
Απαντήσεις: 5
Βενζινη απο νερο
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: ds3_ncl
Απαντήσεις: 11
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ