Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 13:09 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Τις πρότασεις σας για αμορτισέρ και ελατήρια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Ιουν 2015, 23:19 
Άβαταρ μέλους
Καλησπέρα σε όλους, πρώτη φορά γράφω στο forum μιας και πριν από λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός C4 picasso 1.6 HDi 2007.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θέμα της ανάρτησης, το picasso μου, είναι αρκετά χαμηλό μάλλον 5cm, φοράει ελατήρια χαμηλώματος HR, που τα τοποθέτησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης χωρίς να αλλάξει αμορτισέρ με συνέπεια να "κοπανιέσαι" στους ελληνικούς δρόμους.
Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω και τα αμορτισέρ που τα έχουν φτύσει αλλά και τα ελατήρια του ώστε να έρθει στα ίσια του.
Εκτός από την επιλογή των εργοστασιακών από αντιπροσωπεία Citroen, έχετε καμιά άλλη πρόταση?
Να αλλάξω για αρχή μόνο τα αμορτισέρ και αργότερα τα ελατήρια (για λόγους κόστους) ή πρέπει να γίνουν και τα δυο μαζί?
Ευχαριστώ


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τις πρότασεις σας για αμορτισέρ και ελατήρια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 21 Ιουν 2015, 10:10 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 02 Μαρ 2015, 14:53
Δημοσιεύσεις: 43
Modestiotis έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους, πρώτη φορά γράφω στο forum μιας και πριν από λίγες μέρες έγινα κάτοχος ενός C4 picasso 1.6 HDi 2007.

Θα ήθελα την βοήθεια σας στο θέμα της ανάρτησης, το picasso μου, είναι αρκετά χαμηλό μάλλον 5cm, φοράει ελατήρια χαμηλώματος HR, που τα τοποθέτησε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης χωρίς να αλλάξει αμορτισέρ με συνέπεια να "κοπανιέσαι" στους ελληνικούς δρόμους.
Σκέφτομαι λοιπόν να αλλάξω και τα αμορτισέρ που τα έχουν φτύσει αλλά και τα ελατήρια του ώστε να έρθει στα ίσια του.
Εκτός από την επιλογή των εργοστασιακών από αντιπροσωπεία Citroen, έχετε καμιά άλλη πρόταση?
Να αλλάξω για αρχή μόνο τα αμορτισέρ και αργότερα τα ελατήρια (για λόγους κόστους) ή πρέπει να γίνουν και τα δυο μαζί?
Ευχαριστώ


Εάν κρατήσεις τα ελατήρια χαμηλώματος, αυτομάτως πας σε πιο σπορ αμορτισέρ με ότι αυτο συνεπάγεται σε άνεση, κράτημα, κτλπ. Εξαρτάται απο τις αναγκες τις δικές σου. Οσο πιο σκληρό είναι το αμάξι τόσο πιο πολύ θα σου κοπανάει. Απο κει και περα, βάζεις τα μαμα ελατήρια, τα οποία καλό θα ήταν να στα έδινε μαζι με το αμάξι, και παίζεις με τα αμορτισέρ, π.χ. monroe reflex για ανεση, bilstein μαυρα, ... Δεν θα βάλεις όμως αμορτισερ που προυποθέτουν ελατήρια χαμηλώματος, έχει να κάνει με την διαδρομή του εμβόλου. Η γνώμη μου είναι με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου αυτοκινήτου, ούτε έχω εμπειρία απο αυτό, βάλε τα μαμά ελατήρια γιατι απ οτι κατάλαβα θέλεις άνεση. Εάν κρατήσεις τα HR μάλλον θα συνεχίσει να κοπανάει ότι αμορτισερ και να βάλεις. Επίσης, άλλαξε τα όλα μαζί, δηλαδή αμορτισερ+ελατήρια. Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων συμφέρει να ψάξεις μόνος σου, να τα αγοράσεις και να πας να στα τοποθετήσουν με κανένα 50αρι ευρώ και κανα 20αρι η ευθυγράμμιση.

Φιλικά


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Τις πρότασεις σας για αμορτισέρ και ελατήρια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 21 Ιουν 2015, 12:47 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 16 Αύγ 2010, 19:36
Δημοσιεύσεις: 20859
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Εικόνες: 1
Οι τιμές που αναφέρεις,δεν παίζουν σε αυτό το αυτοκίνητο,είναι δύσκολο,θέλει δουλειά.

_________________
Η ΓΝΩΣΗ ΔΙΝΕΙ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ Ο ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟ.


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 3 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

Αμορτισέρ - Αναρτήσεις
Δ. Συζήτηση: Βελτιώσεις C3
Συγγραφέας: smpokos
Απαντήσεις: 58
αλλαγη αμορτισερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: ALES
Απαντήσεις: 0
Προτάσεις για ζάντες c3 2006
Δ. Συζήτηση: Εσωτερικό-εξωτερικό C3
Συγγραφέας: tzo
Απαντήσεις: 3
Αμορτισερ C3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 8
Αμορτισερ για Saxo VTS 1.4 98
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: efthimis85
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ