Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 21:28 ]


 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 21 Μαρ 2016, 11:36 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2014, 08:33
Δημοσιεύσεις: 8
Παιδιά καλημέρα!
Έχω το grand picasso 1.6 με αυτόματο κιβώτιο, χιλιόμετρα λέει 136.000 αλλά δεν είμαι και σίγουρος (το πήρα μεταχειρισμένο πριν 1.5 χρόνο με 96.000;). Έχω ένα θέμα, μου βγάζει σφάλμα σε κιβώτιο ταχυτήτων και απενεργοποιεί το ESP και το αυτόματο χειρόφρενο ενω συνεχίζει να δουλεύει ή μπορεί και να σταματήσει τελείως με ένδειξη service (πάντα πριν το κάνει αυτό κάνει κανα δυό κλωτσήματα). Αν βγάλει service παίρνει μπροστά μόνο αν βγάλω τον πόλο. Το έχω πάει σε ανεξαρτητο συνεργείο και το παλέψαμε με τα διαγνωστικά που έχει ο άνθρωπος, αλλάξαμε φιλτρα και κάποιους αισθητήρες αλλά συνεχίζει το ίδιο. Μάλιστα σε κάποιο σετάρισμα που έκανε χάλασαν οι αλλαγές των ταχυτήτων (για να μπει δευτέρα και στο ανέβασμα και στο κατέβασμα αργούσε χαρακτηριστικά). Αποφάσισα και το πάω στην Citroen Γιάννενα, το βάζουν εγκέφαλο και βγάζει ένα κατεβατό σφάλματα. Αφού σβήσανε αρκετές κάνουμε αρχικοποίηση σασμάν (εκμάθηση το λένε), όλα οκ. Προχωράνε να κάνουν και με τον συμπλέκτη κάτι ανάλογο αλλά δεν.....αργούσε πάρα πολύ σαν να κόλλαγε το πρόγραμμα, οπότε το συμπέρασμα της αντιπροσωπίας είναι αλλάγή συμπλέκτη. Κόστος 290 ή 200 (ανακατασκευής) + βαλβολίνες τσιμούχες κλπ + εργασία = 680 ή 600 (με το ανακατασκευής). Εντωμεταξύ από την αρχικοποίηση του σασμάν δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, μου φένεται όμως οτι με κρύο αυτοκίνητο οι ταχήτητες μπαίνουν λίγο άγρια, και μου έκανε και ένα πατινάρισμα στην δευτέρα. Άλλες βλάβες που πρέπει να διορθώσω βάση διάγνωσης είναι αντικατάσταση πρόσθετου καυσίμου (275 €) και αλλαγή μιας πάνω βάσης μηχανής (175 €). κόστος διάγνωσης 20 €.
Καμια γνώμη συμπαράστασης υπάρχει; οι τιμές πως σας φαίνονται; υπαρχει περίπτωση να είναι κάτι διαφορετικό;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 22 Μαρ 2016, 20:54 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ 2012, 15:30
Δημοσιεύσεις: 850
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ
Φαντάζομαι το αμάξι είναι εισαγωγής,όποτε μάλλον δεν έχεις ιστορικό συντήρησης. Ίσως τα χιλιόμετρα τελικά να είναι περισσότερα οπότε φυσιολογική η φθορά του συμπλέκτη. Στην τιμή λογικά είναι και ο ενεργοποιητής συμπλέκτη. Προγραμμάτισε το άμεσα καθώς μπορεί να δημιουργήσεις πρόβλημα στο βολάν σου. Η τιμή για την αντικατάσταση του πρόσθετου, μου φαίνεται τσιμπημένη . Πάρε προσφορά και από αλλού.

Send from Lumia 640XL

_________________
C4 Grand Picasso 1.6hdi automatic
VW Polo 6KV2 1.4 8v gas(250.000Km)


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε nikosc4gp για την δημοσίευση του/της: nikos_hms
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Μαρ 2016, 07:18 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2014, 08:33
Δημοσιεύσεις: 8
Ναι εισαγωγής είναι, το έχω όπως είπα 1,5 χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα. Ρώτησα και άλλη αντιπροσωπεία για πρόσθετο και μου είπαν περίπου το ίδιο. Ρωτησα και εδώ μήπως έκανε και κανένας άλλος αντικατάσταση αλλά δεν είχα απάντηση οπότε είναι σπάνιο πράγμα η αντικατάσταση. Όσο για τον προγραμματισμό τι άλλο να κάνω αφού η αντιπροσωπεία δεν μπορεί; Αλλά και μόνο με τον προγραμματισμό του κιβωτίου πάει πολύ καλύτερα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Μαρ 2016, 10:23 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 19 Ιαν 2015, 10:12
Δημοσιεύσεις: 1759
Τοποθεσία: Αθήνα
Εικόνες: 15
Αν τα χλμ είναι πολύ περισσότερα (που μου φαίνεται πιο πιθανό, τα 96Κ που λες είναι εκπληκτικά λίγα για εισαγώμενο diesel, πιο πιθανό είναι να είχε και ένα "1" ή και "2" μπροστά), τότε θα υπάρχει μηχανική φθορά, και άρα δεν αρκεί ο προγραμματισμός. Χώρια που μπορεί να υπάρχει φθορά και στα ηλεκτρονικά (λόγω πολλών χλμ). Όσο για τα υπόλοιπα, δεν νομίζω ότι θα βρεις πολύ φθηνότερες τιμές και εκτός αντιπροσωπείας, άντε ίσως στο rebuild να γλυτώσεις κάποια € από τα εργατικά....

_________________
BMW X3 xDrive20D M-sport
Ford Fiesta 1.0EB Titanium


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε The Ace για την δημοσίευση του/της: nikos_hms
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Μαρ 2016, 10:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 13 Μάιος 2012, 21:43
Δημοσιεύσεις: 1895
Άλλαξε σετ συμπλέκτη ζητά την τελευταία αναβάθμιση κάνε μια καινούργια εκμάθηση και θα είναι μία χαρά. Τα αυτοματοποιημένα κιβώτια δεν παθαίνουν τίποτε πέρα από φθορά αναλωσιμων γιατί έχουν πολλαπλά συστήματα προστασίας , τα δε ηλεκτρονικά επίσης είναι η γνώμη μου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Εικόνα


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε dasimo για την δημοσίευση του/της: nikos_hms
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 28 Μαρ 2016, 12:02 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2014, 08:33
Δημοσιεύσεις: 8
dasimo έγραψε:
Άλλαξε σετ συμπλέκτη ζητά την τελευταία αναβάθμιση κάνε μια καινούργια εκμάθηση και θα είναι μία χαρά. Τα αυτοματοποιημένα κιβώτια δεν παθαίνουν τίποτε πέρα από φθορά αναλωσιμων γιατί έχουν πολλαπλά συστήματα προστασίας , τα δε ηλεκτρονικά επίσης είναι η γνώμη μου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό έχω αποφασίσει να κάνω. Άλλαγή πρώτα το πρόσθετο πετρελαίου και αλλαγή σε μια φθαρμένη πάνω βάση μηχανής και σε δεύτερη φάση σετ συμπλέκτη. Μας δεσμεύει το οικονομικό και δεν μπορούμε όλα μαζί!!!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα συμπλέκτη c4 grand picasso 1.6 diesel
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 30 Μαρ 2016, 13:07 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 11 Σεπ 2014, 08:33
Δημοσιεύσεις: 8
Το πήγα σήμερα για αντικατάσταση πρόσθετου πετρελαίου, στον δρόμο μου έσβησε μια φορά και για λίγα λεπτά δεν έπαιρνε μπροστα. Το αφήνω και πριν από λίγο με πήραν τηλ. οτι στην δοκιμή τους έσβησε και σε αυτούς. Διάγνωση αισθητήρας στροφάλλου τον οποίο τον είχα ξαναλλάξει πριν κανένα χρόνο πάλι με διακοπή που μου είχε ξανακάνει. Κόστος επιπλέον 97€. Άντε να δούμε!


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 1 από 1 [ 7 Δημοσιεύσεις ] 



Συναφή θέματα

C2 diesel ανεβασμα στροφων κατα την αλλαγη ταχυτητας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C2
Συγγραφέας: alex_c2_diesel
Απαντήσεις: 3
Προβλημα σε ΖΧ 1.4 Αδυναμια εκκινησης!
Δ. Συζήτηση: ZX
Συγγραφέας: error
Απαντήσεις: 16
ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΡΑΔΙΟ
Δ. Συζήτηση: Γενική συζήτηση DS3
Συγγραφέας: argiris_89
Απαντήσεις: 13
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
Δ. Συζήτηση: Γενικές συζητήσεις
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 0
saxo σβινει περιεργο προβλημα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Saxo
Συγγραφέας: bizakias
Απαντήσεις: 17
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ