Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Πέμ 28 Μαρ 2024, 19:26 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω Επισκέπτης στις Σάβ 29 Μάιος 2021, 22:56.
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 30 Μάιος 2021, 17:50 
Άβαταρ μέλους
Γειά σας . Έχω το Picasso c4 1800cc. 2007
Αντιμετωπίζω τα γνωστά προβλήματα με την εβαπορέτα και θα ήθελα μια καθοδήγηση γιατί έχω μπλέξει. Ίσως τον κωδικό εβαπορέτας μήπως και βρω απο έξω μου είπαν σε κάποιο συνεργείο πως έχει θέμα μεχρι μεσα και στα μοτεράκια του κλαπέ.
Υπάρχει κάποια λύση άλλη κατάργησης διζωνικού κλπ.
επίσης υπάρχει διαφορά στην εβαπορέτα του ηλεκτρικού διζωνικου με του ηλεκτρονικού?


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω Επισκέπτης στις Κυρ 30 Μάιος 2021, 18:09.
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω Επισκέπτης στις Κυρ 30 Μάιος 2021, 19:11.
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Σεπ 2021, 14:08 
Άβαταρ μέλους
maiko21 έγραψε:
Παιδιά το θέμα είναι με το πλαστικό μπράτσο που είναι κομπλαρισμενο το μοτέρ. Μην πληρώνεται άδικα λεφτά. Εγώ το έκανα με μόλις 0,20€. Πήρα από τον συνεταιρισμό υδραυλικών το μικρότερο μεταλλικό σφικτηρακι που βάζουμε στα λάστιχα ποτίσματος. Το έφαγα λίγο το πλαστικό διότι είχες κάτι προεξοχες και όλα μια χαρά. Δουλεύει τελεια


Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, που ακριβώς βρίσκεται αυτό το μπράτσο; Υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες για να μπορέσω να κάνω το ίδιο;


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 04 Σεπ 2021, 15:14 
Άβαταρ μέλους
teofril έγραψε:
maiko21 έγραψε:
Παιδιά το θέμα είναι με το πλαστικό μπράτσο που είναι κομπλαρισμενο το μοτέρ. Μην πληρώνεται άδικα λεφτά. Εγώ το έκανα με μόλις 0,20€. Πήρα από τον συνεταιρισμό υδραυλικών το μικρότερο μεταλλικό σφικτηρακι που βάζουμε στα λάστιχα ποτίσματος. Το έφαγα λίγο το πλαστικό διότι είχες κάτι προεξοχες και όλα μια χαρά. Δουλεύει τελεια


Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, που ακριβώς βρίσκεται αυτό το μπράτσο; Υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες για να μπορέσω να κάνω το ίδιο;



μήπως είναι αυτό;

https://youtu.be/s6V0FylfeKY


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ 20 Νοέμ 2021, 07:45 
Άβαταρ μέλους
teofril έγραψε:
teofril έγραψε:
maiko21 έγραψε:
Παιδιά το θέμα είναι με το πλαστικό μπράτσο που είναι κομπλαρισμενο το μοτέρ. Μην πληρώνεται άδικα λεφτά. Εγώ το έκανα με μόλις 0,20€. Πήρα από τον συνεταιρισμό υδραυλικών το μικρότερο μεταλλικό σφικτηρακι που βάζουμε στα λάστιχα ποτίσματος. Το έφαγα λίγο το πλαστικό διότι είχες κάτι προεξοχες και όλα μια χαρά. Δουλεύει τελεια


Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα, που ακριβώς βρίσκεται αυτό το μπράτσο; Υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες για να μπορέσω να κάνω το ίδιο;



μήπως είναι αυτό;

https://youtu.be/s6V0FylfeKY


Ξεβιδωσα τα πλαστικά και το μπράτσο δουλεύει κανονικά, επισκέφτηκα συνεργείο, ήθελε απλά συμπληρωμα το φρεον.

Τώρα δουλεύει καλά!


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 03 Απρ 2022, 20:24 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ 2022, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2
Γειά χαρά σε όλους!
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους έχετε γράψει εδω.
Κάτοχος C4 GP 2007, η πλευρα του οδηγού δεν έβγαζε ζεστό αέρα από αρχές Φλεβάρη. Βρήκα στο ιντερνετ το θέμα με το πλαστικό γρανάζι του κλαπέτου, αγόρασα 30 ευρώ το ανταλλακτικο, έμαθα οτι δεν κανει απο το κουπε c4, το έβαλα εκεί που φαντάζεστε και ευτυχώς βρήκα μετά αυτη την συζήτηση σε αυτό το φόρουμ.
Μίλησα με το παλικάρι που εκτυπωνει το γρανάζι στην πάτρα, αλλα λέω αυτή την φορά θα ξηλώσω πρώτα το παλιό, να ειμαι σίγουρος. Είναι το γρανάζι που παίρνει κίνηση από το ηλεκτρομοτεράκι και την δίνει στο γρανάζι δίπλα του που κινεί το πάνω κλαπέτο και στο γρανάζι κάτω που κινεί το κάτω κλαπέτο.
Είχα χρόνο χτές κι ασχολήθηκα.

Άν κάποιος είναι μεθοδικός (και ευλύγιστος) και έχει λίγη όρεξη μπόρεί να το αφαιρέσει(και να το ξανατοποθετήσει) μόνος του.

Πρώτα αφαιρείτε το πλαστικό κάτω από τον αερόσακο των ποδιών του οδηγού. Προσοχή μην το τραβηξετε απότομα, ξεσυνδέστε το φις από το φωτάκι.

Μετά αφαιρειτε την λευκή φυσούνα του αέρα, πιάνει μόνο με μιά βιδούλα εξάγωνη 5.5. Με προσοχή ξανα, ξεσυνδέστε τις φύσες που έχει πάνω της για να την κατεβάσετε και δουλέψετε ελεύθερα.
https://photos.app.goo.gl/aCYyEBwszKPGbbyP6

Εμένα, με βόλεψε να βγάλω ολόκληρο το σύστημα με τα δύο γρανάζια και το μπράτσο που τα ενώνει, παρά μόνο το πάνω γρανάζι από το μπράτσο. Για να το κάνω αυτό, αφαίρεσα το μοτέρ https://photos.app.goo.gl/defMdoN84moqaozQ8 (3 βίδες εξάγωνες 5.5 κι εδώ), και μετά το λευκό γρανάζι που δίνει κίνηση στο πάνω κλαπέτο, κι αυτό του κάτω. https://photos.app.goo.gl/JHp25bP1oNYDqJ7E9 https://photos.app.goo.gl/StPn9xeRu4NiQ7TD7
Με ένα λεπτό κατσαβιδάκι ίσο πιέζετε στην άκρη την ασφάλεια και βγαίνουν και τα δύο αυτά από τα κλαπέτα. Μετά τραβάτε προς τα επάνω όλο το σύστημα και το πήρατε στα χέρια.

Εδώ να σημειώσω, πώς τα συμπώματα στην περίπτωση του αυτοκινήτου μου ήταν ακριβώς τα ίδια που προαναφέρθηκαν. Δηλαδή, με το που παίρνει μπρός το αμάξι, το μοτερ δίνει κίνηση για περίπου 10-15 δευτερόλεπτα να κινηθούν τα κλαπέτα προς τα επάνω(στην θέση του κρύου αέρα) με αποτέλεσμα να σπάσει το γρανάζι που φτάνει στο τέρμα του στα 3 δευτερόλεπτα ενώ το μοτέρ συνεχίσει. https://photos.app.goo.gl/2ujdW59VSNPLz6y1A
Όσο τα είχα λυμένα, διαπίστωσα πως το μοτέρ δουλεύει κανονικά, άρα εδώ καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα είναι από τον εγκέφαλο του κλιματισμού που στέλνει λάθος εντολή. Λόγικά εδώ κουμπώνει αυτο που αναφερετε εσείς εδω κάπου πως χωρίς φρέον τα παίζει ο εγκέφαλος. Ελπίζω τουλάχιστον...
Δέν το έβαλα κάτω, επισκεύασα το γρανάζι με ένα δεματικό, αφού του λίμαρα τις προεξοχές που έχει για ενίσχυση https://photos.app.goo.gl/oUUHgV5FQphFKftk6 (πιστέψτε με, αντέχει μιά χαρα αρκεί να σταματάει στην σωστή διαδρομή) κι τα έβαλα όλα στη νθέση τους εκτος από το μοτεράκι για να μην μου το ξανασπάσει.

θα προσπαθήσω να πάω μέσα στην εβδομάδα να μου βάλουν φρέον κι ελπίζω να στρώσει, έτσι το 25ευρω που θα πήγαινε για το εκτυπωμένο γρανάζι θα πάει -πολλαπλασιασμένο φυσικά- για φρέον. Εννοείται θα ενημερώσω κι εδώ!
Τώρα κουνάω το κάτω κλαπέτο με το χέρι κι έχω ζεστό ή κρύο αέρα χαχα.

Ευχαριστώ και πάλι όλους, ελπίζω κι εγώ να βοηθήσω λιγάκι τον επόμενο.

ΥΓ. Συγγνώμη για τους εξωτερικούς συνδέσμους, δέν μπόρεσα να επισυνάψω φωτογραφίες στο κείμενο.

ΥΓ2.καλός ψυκτικός στην θεσσαλονίκη, να ξέρει το αμάξι μας και να μήν μάθει σε αυτό?


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε 160 για την δημοσίευση του/της: The Ace
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 07 Απρ 2022, 15:27 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 03 Απρ 2022, 19:27
Δημοσιεύσεις: 2
Λοιπόν παιδιά, τζιφος.
Συμπλήρωσα φρέον, ο κλιματισμός δουλεύει τέλεια αλλά το κλαπετο ακόμα δεν δουλεύει στην μεριά του οδηγού. Όταν γυρίσω το κλειδί και δωσώ ρεύμα, ο μειωτηρας γυρίζει προς μια κατεύθυνση μόνος του και μετά από αρκετή διαδρομή σταματάει και μένει εκεί, ότι κι αν κάνω εγώ από το κοντρόλ.
Καμιά ιδέα???

maiko21 έγραψε:
Παιδιά το θέμα είναι με το πλαστικό μπράτσο που είναι κομπλαρισμενο το μοτέρ. Μην πληρώνεται άδικα λεφτά. Εγώ το έκανα με μόλις 0,20€. Πήρα από τον συνεταιρισμό υδραυλικών το μικρότερο μεταλλικό σφικτηρακι που βάζουμε στα λάστιχα ποτίσματος. Το έφαγα λίγο το πλαστικό διότι είχες κάτι προεξοχες και όλα μια χαρά. Δουλεύει τελεια


Εχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα που έχει περιγράψει στις προηγούμενες σελιδες ο μαικο21!
Τελικά λες ότι έβαλες μεταλλικό σφιχτηρακι και δουλεύει σωστά? Άρα δεν ήταν θέμα εντολής/παλμού?
Δηλαδή η κίνηση του μειωτηρα σταματάει μηχανικά από τον τέρματισμο της διαδρομής του γραναζιού και όχι ηλεκτρονικα?? Και αντέχει τόσο ζόρι το γρανάζι με τον σφιχτηρα? Και πως το άντεχε τόσα χρόνια χωρίς σφιχτηρα?Και αυτό δεν βλάπτει τον μειωτηρα?? Μου φαίνεται κάπως βίαιη αλληλουχία, φοβάμαι να το δοκιμάσω μήπως βλαψ τον μειωτηρα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 18 Απρ 2022, 18:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 07 Οκτ 2008, 23:06
Δημοσιεύσεις: 140
Τοποθεσία: Ιωάννινα
160 έγραψε:
Λοιπόν παιδιά, τζιφος.
Συμπλήρωσα φρέον, ο κλιματισμός δουλεύει τέλεια αλλά το κλαπετο ακόμα δεν δουλεύει στην μεριά του οδηγού. Όταν γυρίσω το κλειδί και δωσώ ρεύμα, ο μειωτηρας γυρίζει προς μια κατεύθυνση μόνος του και μετά από αρκετή διαδρομή σταματάει και μένει εκεί, ότι κι αν κάνω εγώ από το κοντρόλ.
Καμιά ιδέα???

maiko21 έγραψε:
Παιδιά το θέμα είναι με το πλαστικό μπράτσο που είναι κομπλαρισμενο το μοτέρ. Μην πληρώνεται άδικα λεφτά. Εγώ το έκανα με μόλις 0,20€. Πήρα από τον συνεταιρισμό υδραυλικών το μικρότερο μεταλλικό σφικτηρακι που βάζουμε στα λάστιχα ποτίσματος. Το έφαγα λίγο το πλαστικό διότι είχες κάτι προεξοχες και όλα μια χαρά. Δουλεύει τελεια


Εχω ακριβώς τα ίδια συμπτώματα που έχει περιγράψει στις προηγούμενες σελιδες ο μαικο21!
Τελικά λες ότι έβαλες μεταλλικό σφιχτηρακι και δουλεύει σωστά? Άρα δεν ήταν θέμα εντολής/παλμού?
Δηλαδή η κίνηση του μειωτηρα σταματάει μηχανικά από τον τέρματισμο της διαδρομής του γραναζιού και όχι ηλεκτρονικα?? Και αντέχει τόσο ζόρι το γρανάζι με τον σφιχτηρα? Και πως το άντεχε τόσα χρόνια χωρίς σφιχτηρα?Και αυτό δεν βλάπτει τον μειωτηρα?? Μου φαίνεται κάπως βίαιη αλληλουχία, φοβάμαι να το δοκιμάσω μήπως βλαψ τον μειωτηρα



Μήπως πρέπει να γίνει επαναχαρτογράφηση του εγκεφάλου; Μου είπαν τελευταία ότι η καμπίνα έχει δικό της εγκέφαλο, αλλά δεν ξέρω αν ισχύει.

_________________
http://sw6jin.dyndns.org:8082 u/n:guest, pass:-


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 4 από 4 [ 55 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4



Συναφή θέματα

Ενοχλητικός θόρυβος απο αέρα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: SARC3
Απαντήσεις: 3
Προβλημα μετα απο αλλαγη μπαταριας
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: dimitris.kw
Απαντήσεις: 8
προβλημα με το καλοριφερ
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: zmoustaki
Απαντήσεις: 57
Πρόβλημα με RT3 Navi
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C4
Συγγραφέας: MeddlingMageGR
Απαντήσεις: 16
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια