Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 03:15 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 15 Απρ 2020, 16:38 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2018, 15:24
Δημοσιεύσεις: 22
Παιδιά το θέμα είναι με το πλαστικό μπράτσο που είναι κομπλαρισμενο το μοτέρ. Μην πληρώνεται άδικα λεφτά. Εγώ το έκανα με μόλις 0,20€. Πήρα από τον συνεταιρισμό υδραυλικών το μικρότερο μεταλλικό σφικτηρακι που βάζουμε στα λάστιχα ποτίσματος. Το έφαγα λίγο το πλαστικό διότι είχες κάτι προεξοχες και όλα μια χαρά. Δουλεύει τελεια


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ 24 Σεπ 2020, 23:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Καλησπέρα,

Νομίζω οτι ταιριαζει και το δικό μου πρόβλημα με το a/c σε αυτο το thread.

Σε 2012 Grand Picasso 1.6 eHdi, οταν ανάβω τον κλιματισμό, ξεκιναει η πλευρά του οδηγού να βγάζει ζεστό ενω του συνοδηγου φουλ παγωμένο. Καποιες φορές το κάνει με το που βάλω μπροστα τον κλιματισμό, ενώ κάποιες αλλες ξεκινάει παγωμένο και γυρνάει στο ζεστο (παντα μονο στη μερια του οδηγου)

Προχθές πηγα σε εξουσιοδοτημένο, και μου είπαν ότι ειναι σπασμένο ενα δοντι στο πλαστικό γρανάζι που ελέγχει το κλαπετο του ζεστου - κρυου. Είπαν οτι το κόλλησαν, αλλα δεν νομιζουν να κρατησει και πολυ. Σημερα που το ανοιξα παλι τα ιδια. Βασικά δεν κρατησε ουτε μια μερα.

Από ότι ακούω δεν πωλουνται σκετα τα γραναζια οπως του C4, τα οποία και δεν κανουν για το C4GP. Και στο εξουσιοδοτημενο μου ειπαν μετα παμε σε αλλαγη ολου του πακετου (αλλαζει ολη η εβαπορετα?? δεν ξερω εαν το λεω σωστα) για το οποιο δεν μου ειπε τιμή, αλλα από ότι καταλαβα παει αρκετα.

Να παω σε καποιον ειδικο για κλιματισμο, π.χ. ΗΛΕΠ Α.Ε. http://www.cryotech.gr/, η δεν παιζουν αλλες λυσεις?

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Σεπ 2020, 00:03 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 20 Νοέμ 2017, 08:13
Δημοσιεύσεις: 1082
Ειχε δειξει κατι βιντεο ο γκολεμης στο youtube, στα οποια δημιουργουσε αντιγραφα απο γραναζια σε πλαστικο με 3d printer.

https://youtu.be/VP7lul1WyQE

Ισως με παρόμοιο τροπο καποιος γνωστης μπορεί να παράξει το σπασμένο σου.

_________________
-Γιώργος -
C3 1,2 82[color=#008040] -


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Σεπ 2020, 13:53 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Πρωτον διαβασε εδω viewtopic.php?f=6&t=14547

Β) σιγουρευομαστε οτι ειναι σιγουρα γεματο φρεον το αιρ κοντιτιον γιατι κανει κατι παλαβα

γ)υπαρχει κιτ και ο κωδικος ειναι 1607488280

δ) στο εβαυ εκει που το ειχα βρει δεν υπαρχει αλλα αν βαλεις τον κωδικο εχεις https://www.google.com/search?q=1607488 ... 6LXHOLQH8M

ε) εκει βλεπουμε εχει στην βουλγαρια με 115 λεβα δηλ 60ε https://bazar.bg/obiava-29062151/160748 ... ot-partner
δ)κοιτα μην σου πουνε για βαπορετα για κανα χιλιαρικο , και εσυ τα αλλαζεις αν πιανουν τα χερια σου .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Σεπ 2020, 19:20 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Σε ευχαριστώ zetor

Μα το γρανάζι το είδαμε ότι είναι σπασμένο και το κολλησαμε Τον ξαναρώτησα σήμερα και επιμένει ότι δεν είναι από το φρεον. Θα πάω και σε ένα ψυκτικό να δω.
Συζητήσαμε και μήπως καταργήσουμε το διζωνικο να παίζει παντού η ίδια θερμοκρασία

Όσο για το κιτ αυτό κάπου διάβασα ότι κάνει μόνο για c4. Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Σεπ 2020, 19:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Σου εδωσα τον κωδικο για το αμαξι σου καμμια σχεση με του c4 ,εχω ιδιο με το δικο σου .Aυτα τα ανταλλακτικα για το picasso και το partner ειναι πανακριβα καμμια σχεση με του c4 κανουν πανω απο 100 ε , σου εβαλα στην Βουλγαρια αν εχεις ακρη τα παιρνεις . Εγω αν εμενα Βορεια Ελλαδα
θα πεταγομουν ο ιδιος Σοφια βολτα και θα τα επαιρνα .

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Σεπ 2020, 13:25 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Λοιπόν, μιλησα σημερα με το εξουσιοδοτημένο.

Προτού τους πω κατι για τη λύση που προτεινε ο zetor, μου το πρότειναν οι ίδιοι. Συγκεκριμένα μου είπε, οτι έμαθαν για αυτή τη λύση και ότι καποιοι άλλοι το έχουν κάνει ήδη, αλλά δεν την έχουν δοκιμάσει οι ίδιοι.

Μου ειπαν γύρω στα 100€. Πάντα με το ενδεχόμενο να μη παίξει ανοιχτο.
Μετά τους εδωσα τον κωδικό που μου έδωσε ο zetor (1607488280) και μου ειπαν οτι ακριβώς γιαυτό τον κωδικό μιλάνε. Μάλιστα μου είπαν οτι, αυτό στη πραγματικότητα η Citroen το δινει για το C4 Picasso, και όχι για τον δικό μου τυπο κλιματισμου, αλλα από ότι φαίνεται μαλλον κανει για το δικο μου.

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω και βλέπουμε.

Οι άλλες εναλλακτικές ειναι
1. Αλλαγή βαπορέτας (730€ + εργασία)
2. Να κολλήσω τα κλαπέτα και να καταργήσω το διζωνικό

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Το/Τα ακόλουθα μέλος ευχαρίστησε savic7uk για την δημοσίευση του/της: Επισκέπτης
Κορυφή 
 
 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Σεπ 2020, 14:40 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Δεν υπαρχουν διαφορες οσο μακρυα το εχω ψαξει , η μονη διαφορα που γνωριζω για ολα τα πικασσο ειναι αν εχει τετραζονικο κλιματισμο ,δηλαδη βγαζει και κρυο και για τους πισω ,τοτε
χρειαζεται μεγαλυτερο ψυγειο μπροστα και περισσοτερο φρεον.
Μιας και ειναι εξουσιοδοτημενο να τους πεις να μπουν στο service box να δουν και να ακολουθησουν την σωστη διαδικασια για την αλλαγη , μην τα βαλουν απο μνημης και οτι ναναι και σου πουνε μετα να σου τοπαμε δεν ταιριαζε . Ασε που μπορουν να κανουν ερωτηση στην Γαλλια και να τους απαντησει τεχνικος στα ελληνικα προτου το αγορασουν , τι στο διαολο εξουσιοδοτημενο ειναι ;

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 29 Σεπ 2020, 16:06 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
zetor έγραψε:
Δεν υπαρχουν διαφορες οσο μακρυα το εχω ψαξει , η μονη διαφορα που γνωριζω για ολα τα πικασσο ειναι αν εχει τετραζονικο κλιματισμο ,δηλαδη βγαζει και κρυο και για τους πισω ,τοτε
χρειαζεται μεγαλυτερο ψυγειο μπροστα και περισσοτερο φρεον.

Ναι εμένα ειναι τετραζωνικό

zetor έγραψε:
Μιας και ειναι εξουσιοδοτημενο να τους πεις να μπουν στο service box να δουν και να ακολουθησουν την σωστη διαδικασια για την αλλαγη , μην τα βαλουν απο μνημης και οτι ναναι και σου πουνε μετα να σου τοπαμε δεν ταιριαζε . Ασε που μπορουν να κανουν ερωτηση στην Γαλλια και να τους απαντησει τεχνικος στα ελληνικα προτου το αγορασουν , τι στο διαολο εξουσιοδοτημενο ειναι ;

Καλά φαντάζομαι, δεν θα το κάνουν στα τυφλά. Τουλάχιστον, δεν μου έχουν δώσει αυτή την εντυπωση μεχρι στιγμής.
Βασικά, για συνεργείο του δικτύου, μου κάνει εντυπωση το πόσο ασχολούνται, και δεν κολλάνε μονο στο "χαλασε, αλλαξε το ολο γιατι ετσι λέει η citroen".

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Φεβ 2021, 19:31 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Επιστρέφοντας στο θέμα αυτό, βρήκα άνθρωπο ο οποίος μπορεί να εκτυπώσει το εξάρτημα αυτό με μικρό κόστος
Εαν υπάρχει έτοιμο σχέδιο τότε πληρωνουμε μόνο για εκτύπωση (περίπου 10 ευρώ περιπου+ μεταφορικα).
Εαν δεν υπάρχει σχέδιο - πρέπει να του δώσουμε το πρώτοτυπο, για να το μετρήσει και να το σχεδιάσει, τότε πληρώνουμε σχέδιο +εκτύπωση. (δεν μου ειπε τιμη για σχέδιο).

Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω το βρήκε αν και μένει να το επιβεβαιώσω με το συνεργείο.
3d model 1:https://bit.ly/3pDxIMm
3d model 2: https://bit.ly/3jhSfUn
https://bit.ly/2ML9z8f

Η σελίδα του ειναι η https://www.facebook.com/3dworkshopp και θέλει 1 ημέρα για την κατασκευή. Μου είπε ότι τα φτιάχνει με πολυαμιδιο και οτι έχει καλή αντοχή και με τριβή και θερμοκρασία

Ποια είναι η γνώμη σας?

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Τελευταία επεξεργασία από savic7uk και Τρί 02 Φεβ 2021, 20:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 02 Φεβ 2021, 20:01 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
Νομίζω αξίζει να δοκιμάσεις. Αυτή η μέθοδος είναι η επόμενη μέρα στην αντιμετώπιση έλλειψης ανταλλακτικών. Πρίν 3 χρόνια είχα παρακολουθήσει μία ημερίδα στον αντιπρόσωπο της Solidworks σχετικά με 3d εκτυπώσεις. Αν το αρχικό σχέδιο ειναι λεπτομερές η σκανάρουν με 3d scanner το προτωτυπο, τοτε το αποτέλεσμα μαθηματικά και γεωμετρικά είναι τέλειο πιστό αντίγραφο του πρωτοτύπου. Για την αντοχή του σίγουρα παίζει ρόλο το υλικό που χρησιμοποιεί ο εκτυπωτής για να τυπώσει τον κλώνο.

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2021, 12:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 27 Ιούλ 2020, 12:31
Δημοσιεύσεις: 40
Σήμερα εγκατέστησα το εκτυπωμένο γρανάζι και ο κλιματισμός λειτουργεί κανονικά. Η αντοχή του θα φανεί μέσα στο επόμενο διάστημα αλλά από κοντα όταν συγκρινα και το γνήσιο και το εκτυπωμένο, το εκτυπωμένο μου φάνηκε πολύ πιο στιβαρό, ειδικά στο σημείο που είχε σπάσει το original.
Νομίζω ότι αξίζει να δοκιμάσετε.
Εμένα μου το εκτυπωσαν εδώ https://www.facebook.com/3dworkshopp (Το μαγαζί είναι στη πάτρα, δεν to γνωρίζω το παληκάρι, μιλήσαμε μονο μέσω chat αλλα φάνηκε πολύ εντάξει)


Κόστος 10 ευρώ το γραναζι + εργασία

_________________
2011 Grand Picasso 1.6 eHdi (8v) - Exclusive


Τελευταία επεξεργασία από savic7uk και Δευτ 24 Μάιος 2021, 16:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά

Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2021, 14:24 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
Πολύ καλά νέα! Μικρό κόστος που αν πάνε όλα καλά και κρατήσει θα αποτελεί λύση και άλλους!

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ 24 Μάιος 2021, 19:25 
Χωρίς σύνδεση
Club Member
Club Member
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 20:04
Δημοσιεύσεις: 5577
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, Λαμπρινή
Εικόνες: 0
:clap Μπράβο!!! Νέες τεχνολογίες με τεράστια δυναμική ανάπτυξης και στη χώρα μας!

_________________
1988 Visa , 1990 AX 1.0 , 1993 ZX Avantage 1.4i , 1998 Xsara 1.6i Exclusive , 2005 C4 1.6i Exclusive , 2013 DS4-1.6-Vti-So Chic


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Πρόβλημα με τον αερα ζεστό κρύο απο την πλευρα του οδηγού
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 25 Μάιος 2021, 08:26 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Σάβ 29 Μαρ 2014, 17:10
Δημοσιεύσεις: 399
Mπραβο savic7uk χαιρομαι που δοθηκε λυση με μικρο κοστος και ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας . Αν θελεις λες που μενεις εστω με πμ.

_________________
C4 Grand Picasso HDI 1.6 EGS 6


Κορυφή 
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 3 από 4 [ 55 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4  Επόμενο



Συναφή θέματα

Ηλεκτρική συνδεση πορτας οδηγού σε xsara 2
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: texle
Απαντήσεις: 9
κοντερ απο 106 rallye προβλημα στο στροφομετρο
Δ. Συζήτηση: AX
Συγγραφέας: steliosg
Απαντήσεις: 2
Πρόβλημα στα φρένα
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: Νίκος Νικολ
Απαντήσεις: 4
Πρόβλημα με αισθητήρα UERIA
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Toshiba2014
Απαντήσεις: 33
Προβλημα Ελαστικα C3
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά Θέματα
Συγγραφέας: thanos339
Απαντήσεις: 6
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ
Απέκτησε Greek Citroen Club αξεσουάρ