Ημερολόγιο Γκαλερί Αναζήτηση Εγγραφή Σύνδεση 

[ +/- ] [ Τώρα είναι Παρ 29 Μαρ 2024, 00:49 ]


 
Συγγραφέας Μήνυμα
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ 15 Απρ 2018, 21:42 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Δευτ 30 Ιουν 2014, 18:48
Δημοσιεύσεις: 356
Γενικά οι ανούσιες μίζες κάνουν μακροπροθεσμα ζημιά στο διπλής μάζας ναι....

_________________
Εικόνα


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Απρ 2018, 10:41 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Καλημέρα σε όλους. Κάθε μέρα μετά το πρόβλημα που μου έβγαλε από το Σάββατο, ανεβοκατεβαίνω Πήλιο και μάλιστα από Κουκουράβα , πιέζοντάς το όσο μπορώ, οι Βολιώτες ξέρουν τον δρόμο και την απότομη ανηφόρα, και το σασμάν παραμένει βελούδο. Και με αυτόματο αλλά και με μηχανικό. Ούτε μου πατινάρι από ότι καταλαβαίνω. Ελπίζω Giannis307, να μην έχεις δίκιο, αν και φαίνεται ότι ξέρεις τι λες. Όπως και να έχει, όταν το αγόρασα μεταχειρισμένο, υπολόγισα και κάποια χρήματα επιπλέον για βλάβες και συμαζέματα, απλά περίμενα να βγουν λίγο αργότερα.Αύριο θα το βάλουμε στο διαγνωστικό μήπως και έχει καγράψει κάποια βλάβη. Και κάτι άσχετο με το σασμάν. Μετά από κουβέντα με τον Μάνθο, και ενώ έβαζα v power, άλλαξα και έβαλα bp ultimate. Το ψιλοκροτάλισμα του κινητίρα σταμάτισε και έγινε ποιό ήσυχος. Καλημέρα λοιπόν σε όλους και αύριο τα νεότερα.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Απρ 2018, 12:23 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 24 Δεκ 2010, 12:03
Δημοσιεύσεις: 15531
Τοποθεσία: Θεσ/νικη
Η BP Ultimate ειναι συγκρισιμη με την Shell Vpower Racing+ οπως κ με ολες τις 100αρες της αγορας αλλα οχι την απλη V Power.

Στάλθηκε από το LG-H960 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

_________________
-Πράκτορας ΑΚΑ Βλέπω ΚΑΙ πίσω από το βουνό, μέσα από το τούνελ, ας έχει και ομίχλη!

1985 GSA - 1986 BX 1.6 TRS - 1991 GS Pallas - 2001 BX Atout - 2003 Saxo 1.1 Furio - 2007 C2 1.4 VTR - 2008 C4 1.6 16v Exclusive - 2010 C4 1.4 16v Elegance - 2011 Xsara 1,6 16v VTS - 2012 C3 1.6 e-HDI Eco Chic, και πλέον 2016 Peugeot 308 SW THP Premium Pack


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Απρ 2018, 13:13 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Για diesel μιλάω. Όχι βενζίνη.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί 17 Απρ 2018, 21:58 
Χωρίς σύνδεση
Super Moderator
Super Moderator
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Τρί 14 Απρ 2009, 19:53
Δημοσιεύσεις: 7471
Τοποθεσία: Βόλος
karas έγραψε:
Καλημέρα σε όλους. Κάθε μέρα μετά το πρόβλημα που μου έβγαλε από το Σάββατο, ανεβοκατεβαίνω Πήλιο και μάλιστα από Κουκουράβα , πιέζοντάς το όσο μπορώ, οι Βολιώτες ξέρουν τον δρόμο και την απότομη ανηφόρα, και το σασμάν παραμένει βελούδο. Και με αυτόματο αλλά και με μηχανικό. Ούτε μου πατινάρι από ότι καταλαβαίνω. Ελπίζω Giannis307, να μην έχεις δίκιο, αν και φαίνεται ότι ξέρεις τι λες. Όπως και να έχει, όταν το αγόρασα μεταχειρισμένο, υπολόγισα και κάποια χρήματα επιπλέον για βλάβες και συμαζέματα, απλά περίμενα να βγουν λίγο αργότερα.Αύριο θα το βάλουμε στο διαγνωστικό μήπως και έχει καγράψει κάποια βλάβη. Και κάτι άσχετο με το σασμάν. Μετά από κουβέντα με τον Μάνθο, και ενώ έβαζα v power, άλλαξα και έβαλα bp ultimate. Το ψιλοκροτάλισμα του κινητίρα σταμάτισε και έγινε ποιό ήσυχος. Καλημέρα λοιπόν σε όλους και αύριο τα νεότερα.


Με το καλό και ελπίζω να ήταν τυχαίο γεγονός. Η Κουκουράβα σίγουρα αποτελεί μία πολύ απαιτητική ανάβαση!

_________________
Αν ο παράδεισος είχε στροφές ο θεός θα είχε vts
ΕικόναΕικόνα
My Citroen C4


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ 18 Απρ 2018, 21:45 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Κοιτάζοντας την φάτσα μου μέσα από τον καθρέπτη, με πιάνουν γέλια. Δεν είναι δυνατόν λέω, κάποιος με δουλεύει. Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το απόγευμα το αυτοκίνητο και από ότι είδαμε όλα ήταν καλά. Μπήκε στον εγκέφαλο, που δεν έδειξε τίποτα, το πήγαμε βόλτα, ξαναμπήκε στον εγκέφαλο και πάλι τίποτα. Όπως ξαναείπα δεν πατεινάρι και στην οδήγηση όλες οι ταχύτητες έμπαιναν μια χαρά και οι αλλαγές τους σωστές. Είπαμε να το αφήσουμε έτσι και να δούμε με τον καιρό που θα μας οδηγήσει. Ότι και να είναι πάντως, η σε τυχαίο γεγονός οφείλετε η σε πολύ αρχικό στάδιο, αλλά ότι και να είναι δεν θα αρχίσω φυσικά, από την στιγμή που δεν μας δείχνει τίποτα σαν βλάβη να το ψάχνω. Εξάλλου από που να ξεκινούσαμε. Αυτή φυσικά ήταν και η άποψη του συνεργείου. Μαζί με το τσεκ του σασμάν είχα προγραμματίσει και καθαρισμό της egr και μαζί του διακλαδοτή αέρα, και ότι άλλο χρειάζονταν καθαρισμό αλλά και αλλαγή βάσης αριστερής(πάνω από το σασμάν) που ήθελε αλλαγή. Πολύ καρβουνίλα και μάκα σε όλα, τα οποία καθαρίστηκαν και μαζί με την αλλαγή βάσης που έκανα,όταν το πήρα ο κινητήρας δούλευε βελούδινα. Και εκεί που φεύγω από το συνεργείο όλο χαρά, μετά από 1χλμ νάσου το λαμπάκι με το τρίγωνο του esp και το θαυμαστικό, servis αναμένο, μήνυμα esp/asr system faulty. Στο καπάκι λαμπάκι autο P off και μήνυμα handbrake faulty. Πάω να πατήσω γκάζι και το αυτοκίνητο πάει λες και έχει κόφτη, άψυχο και χωρίς καθόλου δύναμη. Ούτε μικρή ανηφόρα με δευτέρα δεν ανεβαίνει. Τα βάζω με την τύχη μου και γελώντας φτάνω σπίτι. Αύριο θα λυθεί και αυτό και θα γελάει όλη η παρέα στα τσίπουρα με τα παθήματά μου.Αύριο λοιπόν τα νεότερα. Πέρα από την πλάκα να πώ εδώ ότι η δουλειά, συμπεριφορά και ευγένεια τον ανθρώπων στην citroen ήταν υποδειγματική. Καλό βράδυ.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Απρ 2018, 12:58 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Καλημέρα σε όλους. Αφού εχθές όλη μέρα ελέγχθηκαν όλες οι επαφές και τα καλώδια, λύθηκε ξανά η egr που είχε καθαριστεί, και μπήκε σήμερα καινούρια. Από ότι φαίνεται μέχρι στιγμής αυτό ήταν και η αιτία για τα για τα λαμπάκια που ανάβανε και το κρέμασμα του κινητήρα από πρώτη σε δευτέρα.Εκεί τουλάχιστον καταλήξαμε μέχρι στιγμής. Έχει αλλάξει και η λειτουργία του κινητήρα και ο ήχος του προς το καλύτερο πάντα.Βέβαια, για αλλού ξεκίνησα και αλλού κατέληξα. Όσο για το σασμάν, όλα δείχνουν ότι η τυχαίο γεγονός ήταν, η σε πολύ αρχικό στάδιο δίσκου. Ελπίζω να μην έχω κάτι άλλο σύντομα. Καλή μέρα σε όλους.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν,και αλλαγή egr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Απρ 2018, 13:51 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Παρ 13 Φεβ 2015, 17:39
Δημοσιεύσεις: 587
Τοποθεσία: Αλμυρός
Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα. Πόσο στοίχισε ο καθαρισμός και πόσο η καινούργια egr;

Για δίσκο αν αλλάξεις, δεν ξέρω αν τον αλλάξεις στην αντιπροσωπεία, αλλά αφού έχει χιλιόμετρα το αμάξι και σου κάνει παιχνίδια μπορείς να παραγγείλεις έναν και να τον έχεις ώστε να μην "αναγκαστείς" να βάλεις από αντιπροσωπεία.

_________________
Βασίλης - C4 Picasso

www.diadrash.gr


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν,και αλλαγή egr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 20 Απρ 2018, 13:57 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Ο καθαρισμός μαζί με την αλλαγή βάσης 60€. Η καινούρια egr 350€ και ένα χρόνο εγγύηση από την citroen. Για το δίσκο δεν συζητάμε καν, προς το παρόν. Αν είναι δίσκος είναι σε πολύ αρχικό στάδιο.


Κορυφή 
 
 
 Θέμα δημοσίευσης: Re: Προβλημα ισως σε αυτοματο σασμαν,και αλλαγή egr
ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ 25 Μάιος 2018, 12:12 
Χωρίς σύνδεση
Άβαταρ μέλους

Εγγραφή: Κυρ 15 Οκτ 2017, 12:18
Δημοσιεύσεις: 106
Τοποθεσία: Μακρινίτσα Πηλίου
Καλημέρα σε όλους. Ένα μήνα μετά και το αυτοκίνητο, έχοντας κάνει άλλα 1800χλμ δουλεύει μια χαρά. Με την αλλαγή της egr έπεσε και η κατανάλωση. Το σασμάν από τότε δεν ξανάκανε τίποτα. Δουλεύει άψογα. Τώρα έχω μέσα στον Ιούνη να πάω Κομοτηνή- Βουλγαρία, Λήμνο, Κομοτηνή και πίσω στον Βόλο. Θα είμαι τότε γύρο στα 9000-9500χλμ, οπότε θα κάνω και το πρώτο σέρβις. Με λάδια αυτή την φορά yacco, αλλά και βαλβολίνες, που αν και τις άλλαξα με το που το πήρα, κάτι με τρώει. Εκεί θα χρειαστώ καις πολύτιμες συμβουλές σας. Μόλις γίνει και αυτό, το πρώτο ταξίδι θα είναι τον Αύγουστο Κομοτηνή, Αλεξανδρούπολη και τότε θα έχετε και τις εντυπώσεις από την αλλαγή λαδιών. Καλημέρα σε όλους.


Κορυφή 
 
 
ΔημοσίευσηΑυτή η δημοσίευση διαγράφηκε μέσω vpafi στις Πέμ 16 Απρ 2020, 10:59.
Αιτία: To post ειναι και σε άλλα τοπικά.
 
 
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση ανά  
 
 Σελίδα 2 από 2 [ 26 Δημοσιεύσεις ] Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2



Συναφή θέματα

Πρόβλημα με αντλία νερού
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C1
Συγγραφέας: heartless
Απαντήσεις: 1
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ!!!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά Xsara
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 9
Πιθανό πρόβλημα με την μηχανή
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά DS3
Συγγραφέας: Anonymous
Απαντήσεις: 18
Περίεργος θόρυβος από κάτω σε αυτόματο C3 2012/13
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C3
Συγγραφέας: DJTaurus
Απαντήσεις: 11
Αλλαγη τακακια!
Δ. Συζήτηση: Τεχνικά-Μηχανολογικά-Ηλεκτρ/ικά C5
Συγγραφέας: NEKTARIOS C5
Απαντήσεις: 24
Κορυφή
 


Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

 
 

 
Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
Σύνδεση
Όνομα μέλους:

Εγγραφή
Κωδικός:

Ξέχασα τον κωδικό μου
Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ενεργοποίησης πάλι
Αυτόματη σύνδεση σε κάθε επίσκεψη
Απόκρυψη των στοιχείων μου κατά την διάρκεια της σύνδεσης

Για να συνδεθείτε πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Η εγγραφή γίνεται σε λίγα μόνο λεπτά, αλλά σας παρέχει αυξημένες δυνατότητες. Επίσης οι διαχειριστές μπορεί να χορηγούν επιπρόσθετα δικαιώματα στα εγγεγραμμένα μέλη. Πριν συνδεθείτε, σιγουρευτείτε ότι γνωρίζετε τους όρους χρήσης και τις σχετικές τακτικές. Παρακαλούμε να διαβάσετε τους κανόνες της Δ. Συζήτησης κατά την πλοήγησή σας σε αυτό.

Όροι χρήσης | Προσωπικό απόρρητο

 
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια
Γίνε σήμερα club member και απέκτησε ΜΟΝΑΔΙΚΑ προνόμια